Top 10 seriálů 2020 cover
Zdroj: Screenrant

Pomalu ale jistě nám začal rok 2021, a přišel čas si připomenout ty nejlepší seriály, které jsme v průběhu roku loňského mohli sledovat na televizních a počítačových obrazovkách.

I přes stávající situaci ve světě, možná právě proto, jsme mohli vidět několik opravdu povedených kousků. Doba se mění a seriálový trh s ní.

Spousta velkých streamovacích gigantů se po vzoru úspěšného Netflixu a HBO rozhodla investovat do seriálů čím dál tím více peněz. A my diváci si můžeme mnout ruce, protože to nejlepší teprve přijde v letech budoucích.

Pojďme se tedy podívat na to nejlepší, co jsme měli možnost vidět v roce 2020.

  1. Lovecraftova země
Top 10 seriálů 2020 1
Zdroj: HBO

Desátá příčka patří HBO. Tentokrát se můžete vydat do hororového světa mistra Lovecrafta.

Už od první scény víte, že seriál bude děsný úlet, ale to přece divák chce, ne?

Obrovské plus je dokonalá výprava. Poválečná Amerika po návratu z Koreje byla k naším afroamerickým bratrům velmi tvrdá a celý seriál dává nakouknout do velmi nepříjemného pozadí rasové nenávisti.

A HBO v tomto směru převálcovalo konkurenční Netflix na plné čáře.

Ztvárnění celé doby a toho, co museli černoši trpět, jsou tu velmi silně a citlivě natočené, a popravdě z toho až mrazí. Ale v Lovecraft Country to působí nenásilně a jen si díky tomu vybudujete lepší vztah s postavami.

Druhou naprosto skvělou věcí je hudba. Prvotřídní soundtrack prvotřídní doby. To byla dřív panečku hudba.

Bohužel seriál začne v průběhu ztrácet dech a začne být čím dál tím více béčkový a béčkový, což je strašná škoda. Za shlédnutí ale každopádně stojí.

  1. Snowpiercer
Top 10 seriálů 2020 2
Zdroj: TNT

Adaptaci stejnojmenného filmu a hlavně stejnojmenné francouzské komiksové předlohy si vzali pod křídla distribuce Netflix i HBO, a rozhodně udělali dobře.

Z filmu se stal za ta léta jakýsi kult a tak od seriálu bylo očekávání velké. Ty sice naplnil jen napůl, ale výsledek je rozhodně hoden divákovi pozornosti. Ledová Archa trpí hlavně na dvě věci.

Tou první je snaha Neflixu být korektní dle moderní doby, a tak násilně divákovi cpe tuhle genderovou rovnoprávnost, tuhle rasovou a tuhle další.

Celé je to velmi neuměle našroubované na dění na obrazovce a diváka to může odradit.

Druhou věcí je, že se seriál velmi pomalu rozjíždí. Přesně jako ten vlak, dlouhý tisíc a jeden vůz. Ale když se konečně rozpohybuje, tak to začne stát za to.

Snowpiercer má kvalitativně velmi stoupající tendenci, a když se divák prokouše začátkem, tak rozhodně začne bavit!

Výborné herecké výkony, zajímavé zvraty, dobrá akce a originální nápady. Nevěřili byste, co se všechno vejde do jednoho vlaku.

  1. Warrior Nun
Top 10 seriálů 2020 3
Zdroj: Netflix

U Netflixu ještě zůstaneme, protože na sedmé místo si probojovala cestu Válečná Jeptiška.

Válečné ninja jeptišky je přesně to, co vám chybělo, a když přidáme nádherné prostředí Španělska, sexy španělštinu, ještě více sexy hlavní představitelku a k tomu betelný akční scény, je to přesně to co chcete v televizi vidět.

Skvělá věc na Warrior Nun jsou také alternativní změny v historii a konspirační teorie o církvi. Díky tomu je děj i zápletka velmi zajímavá a vy si chcete co nejdříve pustit další díl.

Velké plus seriálu je, že je velmi autentický a hrají v něm z drtivé většiny evropští herci a herečky. Hlavní představitelka Avy dokonce nikdy předtím nehrála v angličtině.

Jako celek Válečná Jeptiška není zcela určitě dokonalá a má spoustu chyb. Na druhou stranu je opravdu svižně a koukavě natočená a to téma je prostě skvělé. Ninja válečné jeptišky tu dlouho, ne-li vůbec, nebyly a je skvělé, že Netflix něco takového vytáhl z klobouku

  1. Alice in the Borderland
Top 10 seriálů 2020 4
Zdroj: Netflix

Japonci prostě umí dělat zajímavé seriály. Ujeté, divné, ale i proklatě originální a zábavné. To je i případ Alice in the Borderland.

Japonský Netflix si vzal na paškál kultovní manga komiks Imawa no kuni no Alice a převedl ho do hrané podoby. A je to velká paráda!

Příběh o třech kamarádech, který je každý budižkničemu, na nic nečeká po chvilce je pošle do zdánlivě vylidněného Tokia hrát hru na život a na smrt. A ke vší smůle trojlístku mladíků se hry ukážou jako pěkný hardcore. Boj o život dlouho nebyl tak zábavný.

Celý systém her je výborně vymyšlený a každou další hrou vás seriál dokáže překvapit. Nejede se na stejné téma a pokaždé scénáristé přijdou s něčím novým.

Celé je to takové švihlé, ale v tom nejlepším slova smyslu. Je to okořeněné výbornou hudbou a prací s kamerou a když dojde na akci, dojde taky na krev a pěkné fatalitky.

Pokud máte rádi originální a svižné seriály, vřele Alice in the Borderland doporučuji. Je to úlet!

  1. Umbrella Academy – 2. Série
Top 10 seriálů 2020 5
Zdroj: Netflix

Nejdivnější partička superhrdinů je zpět. Tentokrát v sedmdesátých letech 20. století. Jsou pořád stejně zajímaví,  asociální a hlavně pořád stejně divní a až na malé zádrhely to zase výborně funguje.

Tahle dysfunkční rodina to prostě nemá v životě lehké a divák se bude nad jejím neštěstím náramně bavit.

Děj navazuje přesně tam, kde v předchozí sérii skončil. Sourozencům se nepodařilo odvrátit nadcházející konec světa, který měla na svědomí jejich sestra a v poslední chvíli všichni skočí v čase zpět.

Pětce se ale nepovedlo vše tak jak by rád a jeho sourozenci vypadnou z časového víru každý v jiném roce na začátku sedmdesátých let 20. století. A to přímo do období atentátu na Kennedyho.

Znovu jsme dostali pekelně zábavný mix humoru, emocí, akce originálních nápadů. Není to sice taková šleha jako série první, ale i přesto je seriál prostě výborný a žádnému fanouškovi dobrých seriálů by Umbrella Academy 2 neměla uniknout.

  1. Blood of Zeus
Top 10 seriálů 2020 6
Zdroj: Netflix

Na místě pátém je jediný animovaný kousek v žebříčku.

Blood of Zeus je strhující příběh z dob starobylého Řecka plný akce, krve, monster a hrdinů, pohnutých osudů a hlavně emocí a božských her, který vás vtáhne a už nepustí!

Seriál má snad vše, co má každý pořádný seriál mít a těch 8 dvacetiminutových epizod prostě sjedete na jeden zátah.

Propracované postavy na všech třech stranách barikády jsou jednou z největších předností seriálu.

Ať už smrtelníci, temní démoni, nebo samotní bohové – všichni mají dokonale vykreslený svůj osud, který dává dohromady výborně poskládanou skládačku příběhu, jenž v sobě skrývá víc, než na animovaný seriál ze západního světa bývá zvykem.

K tomu všemu si připočtěte prastaré všemocné Titány, jak se snaží získat Zemi pro sebe a svrhnout samotný Olymp a budete ohromeni. Je to jednoduše velkolepé.

  1. Altered Carbon – 2.série
Top 10 seriálů 2020 7
Zdroj: Netflix

Těsně pod stupni vítězů zůstává druhá série fenomenálního seriálu Altered Carbon. Bohužel nenavázal na titul žebříčku první série z roku 2018. I tak si získal srdce mnoha fanoušků.

Altered Carbon změnil hlavního herce a s ním i styl vyprávění. Takeshi Kovacz se sice vrací, ale tentokrát zase někde jinde a s tváří Anthony Mackieho. Ten se role zhostil velmi dobře, nicméně chybělo mu charisma, které hlavnímu hrdinovi propůjčil v první sérii Joel Kinnaman.

Vizuálně není seriálu v podstatě co vytknout, pořád je to pastva pro oči, ale z temného detektivního příběhu se Altered Carbon změnil spíše na akční seriál.

Ne že by to bylo na škodu, ale bohužel tím přišel seriál o to největší kouzlo, díky kterému byla v roce 2018 první série to nejlepší co na obrazovkách bylo.

Hlavně po akční stránce je seriál prostě skvělý a z hlavních hrdinů ždíme maximum. Chybí tomu ona komplexita, kterou první série vynikala, ale i přesto je to neskutečně zábavné a každému fandovi scifi můžu jenom doporučit.

  1. Mandalorian – 2.série
Top 10 seriálů 2020 8
Zdroj: Disney+

Mandalorian je prostě terno. Seriál ze světa Star Wars točící se okolo lovce odměn je po vlažném až negativním přijetí poslední trilogie zadostiučinění všem fanouškům ze světa v předaleké galaxii.

Westernově laděný seriál, který má na svědomí Jon Favreau, je sám o sobě velmi zábavný a neskutečně stylově natočený a tak dokáže bavit i diváka tímto světem vesměs nepolíbeném.

To co ale přichystal pro geeky a fanoušky je až neuvěřitelné. Každý díl tahá z rukávu jedno eso za druhým a když si říkáte, že už to není možný, že musí podvádět, tak vytáhne prostě další čtyři…

Autoři ignorují nový kánon a tvoří si vlastní. Na diváka sypou odkaz za odkazem a tahají jednu legendární postavu za druhou. Star Wars Legends a původní trilogie od Timothyho Zahna, která navazovala na Epizodu VI je blíže než kdy dříve.

Favreau ukázal, že to jde i jinak a nebál se udělat po vzoru animovaných seriálů jen kratší díly a to Mandaloriana vystřelilo ještě o kus dál, protože si v podstatě celou dobu seriálu drží nabité tempo a spád.

Mandaloriana vřele doporučuju každému fandovi scifi a ještě vřeleji každému fandovi Star Wars. Tohle je přesně to, co chcete vidět. A ne jen jednou.

Jo, abych nezapomněl, je tam taky Baby Yoda, který se stal asi nejoblíbenější roztomilou postavičkou napříč filmovými univerzy. To prostě chcete!

  1. The Boys – 2.série
Top 10 seriálů 2020 9
Zdroj: Amazon Prime

Na stříbrné příčce se umístil Butcher a jeho Banda. Nekompromisní a kontroverzní seriál ze světa superhrdinů, který hrdě ukazuje vztyčený prostředníček všem elasťákům a rádoby hrdinům, kteří aktuálně hýbou světem.

Neuvěřitelné zrcadlo lidské společnosti a ukázka toho, jak by to pravděpodobně fungovalo, kdyby se mezi námi pohybovali superhrdinové. Měli by nás totiž úplně v p…

A to se samozřejmě nelíbí bandě kolem Billyho Butchera, která je aktuálně nejhledanější teroristickou skupinou na světe. A tak jde zase vystřílet a pozabíjet pár supráků.

A že je to panečku podívaná. Je to brutální, nevkusné, ukrutně vtipné a tak dokonale natočené. Už první série The Boys přinesla něco nového. Svěží vítr do světa komiksové televizní tvorby. A druhá série hrdě nese žezlo dál.

Dočkáme se hektolitrů krve, spousty nadávek, našlapané akce, ale i slušné dávky emocí. Druhá série The Boys je zaslouženě na druhé místě a kdo to ještě neviděl tak hurá do toho!! Nebudete litovat!!!

  1. Westworld – The New World
Top 10 seriálů 2020 10
Zdroj: HBO

Zlatou příčku si nekompromisně odnáší třetí Westworld od HBO. Protože to co tvůrci divákům připravili tentokrát je prostě a jednoduše another level.

Westworld baví diváky už od první série, která vystřelila tento seriál na první příčky sledovanosti po celém světě.

Dokázal totiž to, co se povede málokterému seriálu. Dokázal udržet diváky v napětí a servírovat mu obrovské množství překvapení, mindfucků a nečekaných situací.

To všechno úchvatně zabalené do nadupané audiovizuální podívané která vás přibije do gaučů či křesel a donutí vás se zájmem sledovat dění na obrazovce.

Originální, nápadité, kreativní, hravé, krvavé, neskutečně zábavné. To je jen letmý výčet přívlastků, které seriál vystihují.

Zároveň se Westworld pyšní velmi silným přesahem do reálného světa a zamýšlí se nad velmi těžkými otázkami technologického pokroku, morality a nekonečného života a ve třetí sérii nově také možnosti lidské volby a zdánlivé svobody lidstva.

Je to sice těžká látka, ale kdo se tomu dostane pod kůži, bude naprosto fascinován promyšleným světem a fantastickými hereckými výkony.

Westworld je bohužel (bohudík) tak složitý a komplexní seriál, že se velmi těžko popisuje a jakákoliv recenze je velmi těžká k napsání. Tohle se prostě musí vidět a zažít.

Třetí série nejenom, že nezaostává za prvními dvěma sériemi, ale ještě je v různých aspektech i překonává.

Tím, že se děj seriálu posunul mimo hranice parku, docílili tvůrci toho, že nemáte nejmenší šanci tušit, co přijde dál. A při způsobu, jakým je Westworld natočený, je tohle to nejdokonalejší, co můžete na televizních obrazovkách vidět.

Příběh božské Dolores je ultimátní seriálový zážitek, který není pro svou složitost pro každého, ale přináší divákovi naprostou nirvánu a vy se prostě nemůžete odtrhnout od tohoto mistrovského díla.

A co dál?..

Přeji vám klidné a pohodový nový rok 2021, a když už máme zavřená ty kina, přeji vám i mnoho skvělých zážitků u televizních obrazovek. Ať se bavíte u některého z mnou doporučených seriálů, nebo u kteréhokoliv, který máte rádi vy.