Vítejte potřetí ve světě Westworldu, kde můžete být kým chcete a kde překvapení čeká na každém kroku. Originální, nápadité, kreativní, hravé, krvavé, neskutečně zábavné.
Třetí série seriálu Westworld je za námi, tak se za ní pojďme lehce ohlédnout a zrekapitulovat si, jak to celé dopadlo. A že je o čem mluvit, třetí série patří opět k tomu nejlepšímu, co spatřilo světlo světa na televizních obrazovkách.
HBO prostě umí. Umí dát dohromady tým schopných, kreativních a hlavně velmi nadšených lidí, kteří i po tolika letech seriálové tvorby dokáží přijít s něčím novým, neotřelým a do posledního puntíku neuvěřitelně promyšleným.
Westworld baví diváky už od první série, která vystřelila tento seriál na první příčky sledovanosti po celém světě. Dokázal totiž to, co se povede málokterému seriálu. Dokázal udržet diváky v napětí a servírovat mu obrovské množství překvapení, mindfucků a nečekaných situací. To všechno úchvatně zabalené do nadupané audiovizuální podívané, která vás přibije do gauče či křesla a donutí vás se zájmem sledovat dění na obrazovce.
Originální, nápadité, kreativní, hravé, krvavé, neskutečně zábavné. To je jen letmý výčet přívlastků, které seriál vystihují.
Zároveň se Westworld pyšní velmi silným přesahem do reálného světa a zamýšlí se nad velmi těžkými otázkami technologického pokroku, morality a nekonečného života a ve třetí sérii nově také možnosti lidské volby a zdánlivé svobody lidstva.
Je to sice těžká látka, ale kdo se tomu dostane pod kůži, bude naprosto fascinován promyšleným světem a fantastickými hereckými výkony.
Westworld je bohužel (bohudík) tak složitý a komplexní seriál, že se velmi těžko popisuje a i recenzi na něj je vlastně velmi těžké napsat. Tohle se prostě musí vidět a zažít.
The New World
Nová série nese příznačný název Nový svět. Po prvních dvou sériích se děj konečně přesunul mimo park a vypustí naše hrdiny do skutečného světa.
Díky tomu se seriálu otevřela nepřeberná škála možností, jakými se děj může ubírat a zavede nás do neuvěřitelných lokací po celém světě.
Časově se příběh odehrává pár týdnů po událostech na konci druhé série. Dolores (Evan Rachel Wood) se vydala do skutečného světa s jasným plánem a cílem. Zničit své tvůrce a zahubit samotné lidstvo, aby lidé zažili na vlastní kůži utrpení, kterým musela sama projít.
Jenže postupem času se ukazuje, že jak už to tak u Westworldu bývá, nic není tak jak se zdá. Motivy a skryté záměry jednotlivých protagonistů se dostávají na povrch velice pozvolna a vy se místy jen nestačíte divit co se to vlastně děje.
Robotické produkty, které jsme mohli vidět uvnitř parků jsou jen špičkou ledovce v pokroku moderních technologií. Robotika i umělá inteligence dávno překonala ty nejdivočejší sny a ukáže se, že problém lidstva nejsou ani tak uprchlé výtvory společnosti Delos, ale lidstvo samo.
Dolores Božská
Už od začátku je Dolores v podání Evan Rachel Wood vyobrazena jako těžká badass. Naprosto dokonale se adaptovala na prostředí reálného světa a velmi rychle pochopí jak funguje. Nevadí jí intrikařit, zabíjet, ani svádět.
A co si budeme nalhávat, z Dolores se stal po vlivu moderního světa opravdu výstavní kus. Evan Rachel Wood je naprosto božská a k nakousnutí. Vždy je oblečena tak, aby bouřila ty nejtajnější mužské fantazie a šaty má dlouhé vždy tak akorát. Její trik s převlečením při příchodu na večírek v prvním díle byl dech beroucí.
Vývoj samotné postavy Dolores je výborně vystavěný a je opravdu těžké odhadnout na čem s ní zrovna v danou chvíli jste.
Hned na úvod se od Dolores dozvíme, že se chystá naklonit jazýčky vah ve skutečném světě na svou stranu a že si plánuje vytvořit sama další své pomocníky. Takže nás čekají velké věci při její cestě za pomstou.
Jak sama říká, tak pro lidstvo přichází skuteční bohové a nezastaví se před ničím.
Dokáže se nabourávat silou myšlenky do jiných strojů, na slovo ji poslouchá automatická motorka, vznášedlo i vrtulník a když přijde na věc tak vytasí z rukávu nejednu vychytávku.
Za zmínku stojí třeba scéna s naváděnou raketou, nebo ještě lepší sniper puška, která vypustí dron, který označí cíle a pak už kulky najdou cíl samy.
Dočkáme se také mnoha akčních scén a nutno říct, že herečka na sobě velmi zapracovala i v tomto směru. Bojové scény a choreografie jsou parádní.
Evan Rachel Wood předvádí skvělý herecký výkon a dialogy s ní jsou napěchovány emocemi. Od samotného začátku je ozdobou seriálu, ale každou sérií jde její herecká kvalita nahoru.
Hrdinou proti své vůli
Na svou cestu za pomstou naverbuje Dolores bývalého vojáka Caleba. To je v seriálu nová tvář ztvárněná charismatickým Aaronem Paulem.
Caleb se zotavuje z traumatu ztráty partnera speciálním léčebným programem. Zjistíme o něm, že sice dělá nelegální věci, ale jen kvůli penězům a že je to v hloubi duše vlastně „hodnej a fajn“ chlap.
Postupem času se ukáže, že si ho Dolores nevybrala náhodou, ale byl to předem naplánovaný tah, pro Calebovy schopnosti, uvažování, ale hlavně kvůli jeho minulosti se z něj stane důležitá postava v nadcházejících událostech a proti své vůli sehraje jednu z hlavních rolí při svrhnutí stávajícího světového řádu.
Caleb sám si ze své minulosti moc nepamatuje, a to co si pamatuje, není nic hezkého a příjemného.
Zjistí, že byl využit a jeho mysl byla přeprogramována a on tak mohl plnit špinavé úkoly prostřednictvím anarchistické aplikace, kde si mohl prohlížet kšefty a melouchy pro podsvětí a rozhodnout se, který vezme podle obtížnosti, stupně ilegality a velikosti odměny.
Hodně to připomínalo videoherní styl, kde plníte questy a úkoly pro prachy a odměny.
Aaron Paul hraje velmi dobře a zejména akční scény má v malíku. Chemie mezi Calebem a Dolores funguje na jedničku a jejich dialogy jsou velmi zajímavé.
Hodný, zlý a mrcha
I ve třetí sérii se vrátí další známé tváře.
Setkáme se opět s Bernardem (Jeffrey Wright), který se po událostech v parku stáhl do ústraní a snaží se přežít a vyhnout se lidem, kteří ho hledají. Ale více než před nimi se snaží Bernard schovat před Dolores, protože se bojí toho, co se chystá udělat.
Bernard je tak paranoidní, že se každý den sám diagnostikuje a ověřuje si, jestli mu někdo nepřepsal zdrojový kód. Vytvořil si nové alterego a pomocí speciálního přístroje přepíná své vědomí a chování mezi těmito dvěma charaktery.
Tento fakt se ukáže v průběhu seriálu ještě jako velmi důležitý, protože jen jeho pravé já je schopno se postavit soupeřům, kteří mu mají zkřížit cestu.
Svědomí mu ale nedovolí nechat Dolores zlikvidovat lidstvo, a tak se spojí se starým známým Stubbsem, kterého hraje Luke Hemsworth (nestarší brácha strejdy Thora) a společně se vydají Dolores hledat ve snaze ji zastavit.
Ve třetí sérii se objeví i ultrazloun a padouch William, alias Muž v černém. Tomu sice řádně přeskočilo v makovici, ale postupně si začne zase uvědomovat sám sebe a dostávat se do sedla.
Jeho firmu Delos totiž postupně skupuje společnost Incite a ta sní nemá vůbec nejlepší plány. Přesněji se ji snaží převzít a zlikvidovat, protože podle mužů ve vedení Incite právě výtvory ohrožují budoucnost lidstva.
Williama hraje skvělý Ed Harris, a i když v této sérii nedostane tolik prostoru, dostane ho přesně tolik, abychom byli svědky jeho katarze a uvědomění toho, co musí udělat. A to nejsou vůbec hezké věci. Podle všeho dostane Muž v černém o hodně více prostoru v následující sérii, jak nám napoví potitulková scéna po posledním díle.
V neposlední řadě se nám do seriálu vrátí i stará známá Haleová ztvárněnou Tessou Thompson. Tahle chladnokrevná mrcha má tužší kořínek než se zdá a vrací se před správní radu Delosu vést firmu.
Z toho pochopitelně nemá nikdo radost, ale s tím si Haleová opravdu starosti nedělá. Ke všemu i samotná železná mrcha má svá tajemství, která když vyplavou na povrch, tak je pro všechny zúčastněné pozdě a Haleová bude mít velkou roli ve finále série a hlavně díky druhé potitulkové scéně sehraje velkou roli v budoucí čtvrté sérii.
Rachabám všemocný
I když by se zdálo, že hlavním tématem bude útěk výtvorů z parku a jejich boj proti lidstvu, není to tak. Hlavní roli sehraje úplně jiná a daleko vyspělejší umělá inteligence.
Po jaderné válce v Evropě – neptejte se mě, kdy byla, protože to se v seriálu nedozvíte, utekli z Paříže dva bratři do Ameriky a zařekli se, že zachrání lidstvo před sebou samým, protože největší nepřítel lidstva není nikdo jiný než samo lidstvo.
Mimochodem, záběry malých kluků sledujících kdesi ve Francii jaderné hřiby, byly neskutečné.
A tak Engerraund Serac (Vincent Cassel) a jeho bratr vytvoří umělou inteligenci, která změní osud lidstva.
Vytvořili počítač tak mocný, s tak vyspělou umělou inteligencí, že zavedl ve světě nový řád. Dokázal spočítat, odhadnout posléze i určit osud každého člověka. Jak se zachová v dané situaci, jestli je zlý nebo hodný, jestli bude úspěšný nebo nula, bohatý nebo chudý, dokázal dokonce přesně spočítat a určit smrt každého jedince.
Díky tomu jeho tvůrci mohli eliminovat potenciální hrozby, které by světový řád mohly narušit. Těmto hrozbám se říká nesystémoví.
Tam, kde se nesystémoví objeví, zaznamená Rachabám odchylku (divergenci) a díky tomu je potom snadné cíle najít. Odchylka je znázorněna na čistém černém kruhu na bílém pozadí a zatímco na začátku série jsou odchylky jen malé tak postupem času jich začne přibývat a ke konci seriálu se systém začne hroutit a lidstvo pomalu začne mířit ke svému neodvratnému zániku.
Někteří obzvláště schopní jedinci prošli speciální kázeňskou převýchovou, aby mohli ostatní nesystémové lovit a eliminovat, nebo eskortovat na další převýchovu.
Rachabám ovládá a plánuje vše, co se ve světě děje. Spočítal a naplánoval každý možný scénář a strategii, kterou se lidstvo může ubírat a na konci byl vždy nevyhnutelně konec lidstva jako takového. Serac a jeho bratr jen oddalovali nevyhnutelné.
A tady se dostáváme k podstatě celého problému. Kdyby váš osud byl přesně daný a naplánovaný, chtěli byste to vědět? Chtěli byste vědět, co ve svém životě uděláte špatně a kdy? Chtěli byste vážně vědět, kdy vás manželka podvede, jestli a kdy někoho zabijete, nebo dokonce přesný čas vlastní smrti?
Všechny tyhle informace se udržovaly v naprostém utajení a kromě pár lidí o nich nevěděl nikdo. A tohle všechno změní právě Dolores a její plán. Všichni se najednou dozví všechno. Celý svět. A není potom divu, že celý svět pak také zachvátí chaos a revoluce. Kdo by také chtěl, aby mu život řídil nějaký počítač, že?
Otázku lidství a morálky v této sérii vystřídá filosofická otázka svobody mysli jedince a i když se to nemusí zdát stejně hluboké jako v předešlých dvou sériích, opak je pravdou. A vy si začnete říkat, jestli by tohle vůbec bylo možné, nebo jestli se to vlastně celé už neděje a není to skutečné. Jestli ve skutečném světě máte možnost svobodné volby, nebo jestli všechny vaše volby řídí někdo jiný.
Westworld opět dokázal přinést neuvěřitelný přesah do reálného světa a za to klobouk dolů.
Seracovy plány s Rachabánem začne přirozeně kazit Dolores a její kumpáni, tak si Serac přizve na pomoc asi jediný jiný výtvor, který se dokáže Dolores postavit, ba co víc – Dolores porazit. A není to nikdo jiný než moje oblíbenkyně Maeve (Thandie Newton).
Ta opět nezklamala a přinesla do seriálu skvělé osvěžení a ještě lepší scény.
Audiovizuální orgie nové generace
Interiéry a exteriéry povýšily na úplně novou úroveň. Moderní futuristické pojetí světa je do nejmenšího detailu a puntíku propracované. Ať už jde od fantastické Los Angeles, vymazlený Londýn, exotický Singapur, nebo i bohem zapomenuté Mexiko či Rusko.
Snad každá budova je architektonický skvost a tvůrci se nebojí nám v mnoha záběrech hrdě předvést jejich kreativitu. Je to opravdu vymazlená designovka. Designéři si s tím neskutečně vyhráli.
A to nemluvím jen o vzhledu a designu interiérů a exteriérů. Opravdu parádní kousky nás čekají i v oblasti dopravních prostředků. Samořídící prosklená autíčka, futuristické sporťáky (Audi si zde udělalo dobrou reklamu), famózní motorka, kterou si Dolores může kdykoliv přivolat jak Thor svoje kladivo, ale i několik druhů vznášedel a dopravních lodí (ty už se jako letadlo, nebo vrtulník nedá moc označovat).
Podíváme se i do jiných parků, než do klasického Westworldu. Za zmínku stojí třeba výborný Warworld, který nabízí návštěvníkům nefalšovaný zážitek z druhé světové války a střílení nácků, nebo také Northworld, svět vikingů a severské mytologie. V jednom díle se také ukáže, že parky používá i armáda pro trénování nacvičování akcí se skutečnými nepřáteli. Simulace dokáže mnohé, ale na skutečnou akci to nemá.
Celý seriál je vyložená pastva pro oči a vizuální zpracování je prostě dechberoucí.
K tomu i velmi povedený hudební doprovod. Kromě vypiplaného zvuku jsme se dočkali i známých pecek třeba od Massive Attack, Pulp a v jednom díle zazní dokonce Wagnerova Jízda Valkýr, a to opravdu stojí za to.
Hudba jde dokonale ruku v ruce s děním na obrazovce. Je dramatická až vtíravá, ale naprosto skvostná. Nejvíce se to projevilo asi v pátém díle, kde do Caleba píchnou drogu zvanou Žánrovka.
Tahle droga způsobí, že v postupných fázích vnímáte svět jako žánry filmu a Caleb zažije díky tomu na vlastní kůži drama, komedii, mafiánský černobílý film i romantickou komedii.
Asi největším propojením vizuálu a fantastické hudby jsou opět úvodní titulky. Westworld je jeden z mála seriálu, kde je nepřeskakuji. Hotová pastva pro oči.
Almost perfect
Westworld už je prostě pojem. Nesmazatelně je zapsán v mysli diváků a zvládá jednu zásadní věc s naprostou noblesou. Každá série je kvalitou lepší a lepší.
Stále dokáže překvapit a naprosto nemáte ponětí jakým směrem se bude seriál udávat. A to se u moc seriálů moc nevidí. Je to prostě naprosto nepředvídatelné. A je to božské.
Pravdou ale zůstává, že to není seriál pro každého. Pro svou komplexnost, složitost vyprávění a těžká témata si k němu musíte najít cestu. Faktem ale je, že něco takového nemá na televizních obrazovkách obdoby. Westworld hrdě dokazuje, že televizní tvorba už se dostala úplně na jiný level, než byl běžný divák zvyklý.
Obrovskou devizou třetí série Westworldu je také fakt, že po celou dobu sledování nemáte nejmenší ponětí, komu byste vlastně měli fandit.
Je Dolores ta zlá, že chce zničit lidstvo? Nebo je padouch Serac a jeho mocný Rachabám? Nebo je Caleb opravdu bad guy, který má své vlastní plány? Jak říkám, prostě do poslední chvíle nevíte. A tak to má být! Neskutečný vývoj postav je dech beroucí a já už se prostě nemůžu dočkat další série.
Musím taky ocenit, že byla příjemná změna narace příběhu. Děj už se neodehrává v několika časových rovinách, ale jen v jedné. Ale nenechte se zmást, příběh je zamotaný víc než si myslíte.
Po prvních šesti dílech jsem byl přesvědčený, že dám 100%, protože to co se dělo v dílech 4-6 se nedá ani popsat. Tolik mindfucků, zvratů a vůbec takové zpracování mě totálně odrovnalo.
I tak musím říct, že se Westworld po třetí sérii posunul v mém žebříčku seriálů na úplnou špici a bude velmi těžké ho sesadit. Je to to nejlepší, co spatřilo světlo televizní obrazovek a HBO může být právem hrdé.
Westworld je jako obrovský, dokonalý a delikátní svatební dort. Všechny příběhy, události, hudba, vizuál a další komponenty se spojí v dokonalé mistrovské dílo filmové kuchyně.
Westworld – The New World (série)
USA, 2020, 8 h 3 min (Minutáž: 58–68 min)
Režie: Jonathan Nolan, Richard J. Lewis, Amanda Marsalis a další
Scénář: Jonathan Nolan, Lisa Joy, Jordan Goldberg a další
Kamera: Paul Cameron, John Grillo, Zoe White, Matt Flannery
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Aaron Paul, Jeffrey Wright, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Lena Waithe, Katy M. O’Brian, Tessa Thompson a další