Jsou to dva roky, co Netflix pustil do světa první řadu Altered Carbon. Cyberpunkové sci-fi podle knižní předlohy Richard K. Morgana bylo přijato veskrze pozitivně jak kritikou, tak samotnými diváky. Na konci února 2020 konečně na Netflixu přistálo všech osm dílů navazující série. Dostála druhá řada očekáváním, která byla po první řadě veliká?
Změna je život
V druhé řadě se toho dost změnilo. Původní tvůrkyně seriálu Laeta Kalogridis přenechala své místo Alison Schapker (žádný nováček, má za sebou práci pro Alias a Lost, na sci-fi pak pracovala u seriálů Fringe a Almost Human). Epizod je místo deseti osm a jsou kratší.
V obsazení nezůstal kámen na kameni, většina původního castingu se objevuje pouze ve vzpomínkových scénách. A pokud jednička byla víceméně věrná adaptace knižní předlohy, dvojka už se jí jen velmi, velmi volně inspiruje (pro srovnání si můžete přečíst recenzi na druhý díl knižní série) a těží spíše ze závěrečné knihy trilogie. Takže důvodů, proč dvojka působí prostě jinak, máme dost.
Varování: Následující část částečně vyzrazuje zápletku.
Hledání ztracené lásky
S Takeshi Kovacsem se znovu potkáváme 30 let poté, co jsme ho na konci první řady opustili. Celý ten mezičas se věnoval jedinému – hledání své ztracené lásky Quellcrist Falconer.
A teď skoro deja vu: Jeden z “Methů” – nejmocnějších a nejbohatších lidí žijících stovky let – Horace Axley, chce po Takeshim, aby zjistil, kdo mu usiluje o život. Výměnou nabízí “supertělo” a především informaci, kde se nachází Quell. Takeshi se tedy s Poem, umělou inteligencí/provozovatelem hotelu, kterého známe už z jedničky, ocitá na Harlanově světě, své rodné planetě. Planeta byla původně domovem mimozemské civilizace, od které si lidstvo osvojilo technologii přenosu vědomí. A je to jediné místo ve vesmíru, kde se těží ruda, ze které se vyrábí disky.
Přesně ve chvíli, kdy je Kovacsovo vědomí přenášeno na planetu, je Horace zavražděn. Vypadá to na Quell nebo někoho, kdo využívá její původní tělesnou schránku. Skutečnost, že vrah dokáže zabít “tělo”, zničit bázi s vědomím a vymazat i všechny existující zálohy, pořádně vyděsí všechny privilegované.
Kovacs ve snaze najít Quell dřív, než se k ní dostane jiná ze zainteresovaných stran, povýší na hlavního podezřelého a rychle se zaplétá do politické hry mezi Methy, novopečenou guvernérkou planety a koloniální vládou disponující zástupem zabijáků. Společně s místní lovkyní odměn Trepp pak postupně odhaluje konspiraci, která sahá až k počátkům osídlení planety a odkrývá tajemství původní mimozemské civilizace, která je považována za vyhynulou…
Sbohem zachmuřený neonový cyberpunku, vítej akční space opero
Tak, teď víte, o čem to je a vracíme se k tomu, jaké to je:
Úvodem je sympatické, že vás už v prvním díle hodí rovnou do dalšího příběhu. Předpokládá se, že se na základě řady první orientujete a nezdržuje se s opakováním.
Dál to bude horší. Jestliže mi v předchozí řadě přišly dialogy občas kožené, tak tady… Takeshi Kovacs se nám oproti první řadě scvrknul už na kovaného generického akčního hrdinu. Příběh působí přinejmenším “líně” a často jenom recykluje prvky z první řady. Vzhledem k tomu, že děj není tak propletený jako u předchozí řady a postupuje celkem přímočaře, jde mnohem snadněji odhalit všemožné nelogičnosti a díry.
A pak je tu ta nešťastná romance… To není nic proti dobré love story. Tvůrci seriálu se na ní snaží vystavět celou druhou řadu, záměr ale nevychází. Pokud se nás snaží přesvědčit, že v takovém světě může Velká Pravá Láska existovat, vybrali si velmi špatný příklad.
Takeshi a Quell jsou prostě pro většinu z nás jen těžko uvěřitelný “osudový” pár. I když by vaše potlačované romatické já chtělo věřit, že tam plane cit, který vydrží stovky let, scénáristi vám v tom moc nepomohli. Zvlášť když se Quell celou dobu profiluje jako někdo, pro koho je nejdůležitější “mise”, ať už je jakákoliv, a Kovacs pro ni je vždycky až na druhém místě (nic proti, ale …). Kovacs tak působí jako opilý vlastním bludem, kterého se odmítá vzdát. Tomu se vám nechce fandit a nechcete do toho emocionálně investovat.
Druhá řada silně ubrala na tom, co se v první řadě dávkovalo velmi dobře, a to jsou sex, nahota a násilí. Můžete si říkat, co chcete, ale jsou to fungující prostředky, které první řadě dodaly na syrovosti, opravdovosti a určitě i divácké atraktivitě (zvlášť když s tím pracujete tak originálně, jako třeba v případě šavlového souboje z první řady).
Bavilo nás to ve Spartakovi, Game of Thrones, ve Westworldu, bavilo nás to i v Altered Carbon. V druhé řadě se ale divák musí spokojit s jednou postelovou scénou, která je nasnímaná tak cudně, že by snad prošla i v katolické škole. To neznamená, že příběh nemůže fungovat i bez „toho“, ale v návaznosti na první řadu působí tak nějak méně opravdově.
No, a co je tentokrát k mrzení nejvíc, je naprosté ignorování morálních otázek, které s technologií přenášení vědomí prostě neustále vyvstávají. A že jich ve světě, kde se dají měnit těla jako kus oděvu a když na to máte, můžete žít věčně, musí být víc než dost.
Je pochopitelné, že Netflix chce protlačit seriál co nejšíršímu publiku. Dá se předpokládat, že i proto první řada musela těžké a nepříjemné otázky servírovat po malých stravitelných dávkách. Kde se ale první řada otázek alespoň dotkla, druhá na ně naprosto kašle. Respektive, zmíní je ve dvou větách, když se jí to hodí k posunutí děje.
Přitom právě tohle dělalo první řadu jedinečnou a dovolilo jí to vystoupit z řady. A vzhledem k tomu, jaká témata servírovala tvůrcům samotná knižní předloha, odpouští se tenhle těžko. Právě tyto okamžiky, kdy vám seriál dá naději, že se něco z daných témat bude konečně řešit, aby jste je pak rychle opustili a už v příběhu nikdy nezazní, patří k tomu největšímu utrpení při sledování.
Nová řada má ale i svoje pozitiva: Nové herecké obsazení se svých rolí zhostilo dobře. Nejtěžší úlohu měl Anthony Mackie (většina ho zná především jako Falcona z filmů od studia Marvel), který převzal úlohu Takeshiho Kovacse. Poté, co bylo oznámeno, že se do hlavní role nevrátí Joel Kinnaman, mnoho “fanoušků” druhou řadu odepsalo předem (styď se, mami!).
Mackie to ale vzal za dobrý konec a postavu pojímá jinak. V jeho pojetí Kovacs působí lidštěji, už není jen zachmuřený a cynický. Uvěříte mu, že (možná proto, že už v sobě 30 let živí novou naději na nalezení Quell) jsou on a postava Kovacse v původním těle jedna a ta samá osoba. A občas se i usměje. Ano, Takeshi Kovacs se umí usmát!
Velmi sympatická je i postava lovkyně odměn Trepp, která velmi dobře funguje jako náhrada za Christinu Ortegu z první řady. Její postava a ty s ní spojené (malý syn v novém těle, manželka barmanka/archeoložka, ztracený bratr) mají nejpropracovanější dějovou linku, dostávají dost prostoru a jsou důležité i pro vývoj příběhu. Poe jako umělá inteligence lidštější než lidé stále baví, i když se na jeho vývoji dalo zapracovat rozhodně víc. Jako posledního pak zmiňme záporáka s uhrančivým pohledem – plukovníka Carreru.
Potěší i přenesení příběhu ze Země na další planetu a rozšíření mytologie světa Altered Carbon o mimozemskou civilizaci, které se první řada dotkla jen velmi okrajově. Hodně fanouškům asi bude chybět cyberpunková špinavost Země z první řady, ale posun k více akční space opeře dává vzhledem k příběhu na cizí planetě s mimozemskými vykopávkami smysl a neuráží.
A zmínku si rozhodně zaslouží sympatická camea Michaela Shankse z Hvězdné brány a Alessandra Julianiho z Battlestar Galactica.
Zábava, která toho po sobě moc nezanechá
Druhá řada rozhodně není vyslovený propadák. Příběh ujde, výprava je opět vizuálně podmanivá (i když už ne tak do detailu promyšlená jako v první řadě), herci jsou dobří. Fascinující svět knižní předlohy, do kterého se prostě chcete nechat vtáhnout, a který se podařilo vytvořit i ve filmu, je velké plus. Wow efekt je ale pryč.
Pokud chcete víkend zabít jednoduchou popcornovou zábavou, je to dobrá volba. Pokud jste ale divák náročnější a na watchlistu čekají zajímavější kousky, není důvod ztrácet s druhou řadou čas. A případně ani smutnit, jestliže Neflixe neodmávne řadu třetí. U první řady vás to ještě občas nutilo se nad různými tématy aspoň trochu zamyslet, řada druhá se vám z hlavy vykouří pravděpodobně velmi rychle.
Dobrá zpráva nakonec
Pro fanoušky cyberpunku a světa Altered Carbon je tu ale i (pevně věřme) dobrá zpráva. Už 19. března uvede Netflix animovaný film Altered Carbon: Resleeved. Ten by měl podle oficiálního vyjádření Neflixu „prozkoumat nové prvky mytologie příběhu”.
Vzhledem k tomu, že je pod ním podepsaný Dai Sato, který se podílel na takových anime jako jsou Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Cowboy Bebop, jsou očekávání v tomhle případě na místě.
Altered Carbon / Půjčovna masa – Série 2
8 dílů, Netflix 2020
Knižní předloha: Probuzené běsy
Autor předlohy: Richard K. Morgan
Tvůrkyně seriálu: Laeta Kalogridis
Showrunner 2. řady: Alison Schapker
Scénáře: Alison Schapker, Laeta Kalogridis
Režie: Uta Briesewitz, Alex Graves a další
Hrají: Anthony Mackie, Torben Liebrecht, Lela Loren, Renée Elise Goldsberry, Chris Conner, Simone Missick, Oliver Rice, James Saito, Dina Shihabi a další