Alice in the Borderland cover
Zdroj: Netflix

Skupina lidí je postupně přenesena do paralelního světa, kde je nucena hrát hry na život a na smrt, aby přežili. Pojďte se podívat do liduprázdného Tokia v ujeté akční jízdě a budete se královsky bavit!

Alice in the Borderland 1
Zdroj: Netflix

Jestli něco Japonci vážně umí, tak je to psát zajímavé a originální scénáře a přinášet divákovi vskutku zajímavé a neotřelé příběhy.

Často sice dost crazy a šílené, kdy musíte přistoupit na pravidla hry, ale to nic nemění na tom, že jsou proklatě zábavné.

Alice in the Borderland je přesně takovýto případ.

Na motivy poměrně nové a moderní mangy Imawa no Kuni no Alice japonský Netflix předvedl skvělý výkon a přinesl divákovi nečekaně zábavný a neotřelý seriálový zážitek.

No game no life

Alice in the Borderland 2
Zdroj: Netflix

Představte si, že byste se z ničeho nic přemístili do naprosto věrné kopie světa, ve které žijete, s tím rozdílem, že v tom novém světě nejsou žádní lidé.

Tak přesně tohle se stane hrdinům tohoto seriálu.

V jednu chvíli utíkají před policií a zaběhnou se ukrýt na záchod a o chvíli později vyjdou zpět do pustého Tokia, kde není ani živáčka. Jen si to představte!

Naši hrdinové se chvíli rozkoukávají po liduprázdném Tokiu a netuší, co se děje. Netrvá ale dlouho a pomalu začnou přicházet na to, že je nečeká žádá dovolená.

Zjistí totiž, že abyste v tomhle novém světě přežili, musíte se účastnit her, kde bojujete o holý život. V případě že neuspějete, rozstřelí vám hlavu laser. V případě, že se pokusíte vzdát, rozstřelí vám hlavu laser. V případě, že byste chtěli podvádět, rozstřelí vám hlavu laser.

Alice in the Borderland 3
Zdroj: Netflix

Když ale hrajete a vyhrajete, za odměnu dostanete několikadenní vízum, které vám dovolí zůstat na několik dní v bezpečí a také nehrát o život.

Když vám ale vízum skončí, tak hádejte co! Rozstřelí vám hlavu laser.

Takže klíč k přežití je jednoduchý. Účastnit se her a vyhrávat. Žádná jiná cesta není.

Systém her je jednou z nejzajímavějších věcí na celém seriálu vůbec. Jsou rozděleny na 4 druhy:

  1. Týmové, kde musíte spolupracovat s ostatními hráči, abyste přežili.
  2. Fyzické, kde záleží na vaší fyzické zdatnosti i zdatnosti vašich spoluhráčů.
  3. Vědomostní, kde když nepřemýšlíte dostatečně rychle a výkonně, tak umřete velmi brzy.
  4. Zlomyslné, kde hrajete s lidskou zradou, emocemi a city ostatních hráčů.

Každá hra je rozdělena do různých úrovní 1-10 podle obtížnosti a tuto obtížnost definují pokerové hrací karty, které když úkol splníte, dostanete společně s odměnou.

Možným úkolem hry je posbírat všechny číselné karty od všech čtyř barev.

Alice in the Borderland 4
Zdroj: Netflix

Celý princip her je samo o sobě skvělé nosné téma, které funguje na maximum.

Seriál stále dokola staví před sympatické postavy sérii rozhodnutí a Sofiiných voleb, které musí dělat ve svůj vlastní prospěch, na úkor těch ostatních a v mnoha případech jsou tyto volby až brutálně nekompromisní.

Ke všemu je každá hra opravdu jedinečná a kreativita tvůrců prostě neznala mezí. Nemluvě o tom, že hry nejsou koncipované ve stylu Saw, tedy aspoň drtivá většina.

Zpravidla když se nad hrou dost zapřemýšlí, tak jde dohrát s minimálními, nebo žádnými ztrátami. Ale jak jsem říkal, není to pravidlem.

Pravé japonské panoptikum

Alice in the Borderland 5
Zdroj: Netflix

V Alice in the Borderland je mnoho postav, ale oproti klasické západní tvorbě tady má každá svůj příběh a svůj motiv.

Seriál velmi zručně pracuje s příběhem a flashbacky do minulosti, které odkrývají jednotlivé motivy a minulost postav.

Hlavní hrdina Arisu je čistokrevný geek, který na práci v životě nesáhl a celý život jen hraje videohry a je v tom opravdu dobrý.

V seriálu se z něj díky tomu stane jakýsi génius, který jede na vlně L z kultovního Death Note, nebo i Sherlocka Holmese. Řešení a jejich opodstatnění si v podstatě cucá z prstu, ale tohle je vlastně u japonské tvorby vcelku standard.

Arisua si zahrál Kento Yamazaki a nutno říct, že roli flegmatického geeka ztvárnil opravdu přesvědčivě.

V celém seriálu potom potkáme mnoho dalších postav, které ždímají naprosté maximum z japonských stereotypů a archetypů. Mnohdy je to fakt přehnané, ale to jsou prostě Japonci.

Už jenom ústřední trio kamarádů je přesně definováno základními japonskými rysy. Arisu je klasický japonský geek, rozcuchaný a pohledem trochu mimo realitu.

Jeho kamarád Karube je bloňdák, pracuje v baru a je to ranař, který nejde pro ránu daleko. No a Chota je zase typický japonský úředník z korporátní firmy.

Ale tady to jenom začíná. Čím dále v seriálu postupujete, tím šílenější postavy potkáváte.

Alice in the Borderland 6
Zdroj: Netflix

Za zmínku rozhodně stojí Kloboučník a jeho výkonný sbor, který se individualitami jenom hemží. Kloboučník vede utopický hotel (a komunitu), kde si hráči zpříjemňují dny mezi jednotlivými hrami. Ke všemu ještě s brýlemi vypadal jako Klaus z Umbrella Academy.

Jeho výkonný sbor už byl sám o sobě úplně na jiném levelu. Mohli jsme potkat klasického vojáka mrzouta Aguniho, který vedl ozbrojence a s holou hlavou a přísným výrazem se ho každý bál.

Dále totálního magora Nigariho, který neustále chodil s M16kou opřenou o rameno. Za vrchol klasického japonského pojetí seriálové postavy byl Last Boss. Už samo to jméno je dost úlet.

Týpek oholený dohola s kapucí, který si nechal potetovat celé tělo byl ztvárněný opravdu fantasticky. Naprostý šílenec, který nosil na zádech katanu a měl bojový styl jako opice na heroinu, fakt stál za to. Běhal z něho mráz po zádech.

Alice in the Borderland 7
Zdroj: Netflix

Nesmím taky zapomenout na ženské postavy.

V Alice in the Borderland se ani na chvíli nezapomíná na to, že jsme v Japonsku a divák má možnost vidět nepřeberné množství dam v minišatičkách, kraťáskách, plavkách, obřími brýlemi a spousty jiných sexy šílených doplňků.

Jeden příklad mluvící za všechny byla An. Ta v normálním světě byla forenzní specialistkou u policie.

Ale kdybyste v reálu hledali takhle vypadající a oblečenou forenzní specialistku kdekoliv na světě, nebo i ve filmech a seriálu, jen těžko takovou najdete. Až přehnaně sexy kost, která pitvá lidi a ohledává mrtvoly a kraťáskách a mini tričku.

V seriálu se také dočkáme transgenderové postavy. Co mě ale šokovalo bylo to, jak nenásilně to v celém seriálu vyznělo, a že i když šlo o poměrně důležitou postavu, do diváka se nic netlačilo násilím a tak nějak to do sebe prostě zapadlo. Za to teda klobouk dolů, protože to není úplně běžné.

Alice in the Borderland 8
Zdroj: Netflix

Musím zmínit ještě dvě postavy ze seriálu.

Jednou je Usagi, horolezkyně, kterou svede osud dohromady s Arisuem a společně se snaží přežít každý další den. Upřímně bez ní by byl Arisu jako charakter poloviční.

A v neposlední řádě se v seriálu objevil intrikářský Chishiya.

Bělovlasý týpek, který byl vždy o několik kroků napře před ostatními. Vše vždy sledoval z povzdáli a kul svoje plány. Moc prostoru tam neměl, ale když už byl na obrazovce, tak se děli věci.

V tom všem ještě hraje velmi velkou roli japonština sama o sobě. Je to nádherný jazyk, který neustále zní, jako byste přehrávali a přeháněli. Každý rozhovor nabírá v japonštině úplně jiný rozměr. Ono to není přehnané, oni Japonci prostě takový jsou. A je to prostě super.

Zpracování po Japonsku

Alice in the Borderland 9
Zdroj: Netflix

Nic z toho by ale nefungovalo bez skvělého zpracování celé látky. Alice in the Borderland se může pyšnit výborným vypravěčským stylem.

Odsýpá tak rychle, že to ani nestíháte všechno pochytávat a v podstatě ani na chvilku nepřestane bavit.

Zároveň ale dokáže až neuvěřitelně poctivě budovat atmosféru a hlavně napětí v jednotlivých scénách a hrách. A za to si tahle televizní pecka zaslouží rozhodně velký palec nahoru.

Seriál tahá jedno eso z rukávu za druhým, nešetří překvapením, originálními nápady, ale ani emocemi. Nejenom, že se tvůrci nebojí likvidovat hlavní postavy, ale likvidují je tak ve velkém stylu a takovým způsobem, že by se atmosféra dala krájet a kolikrát je to na emoce fakt tlak.

Alice in the Borderland 10
Zdroj: Netflix

Několikrát se v průběhu děje také dočkáme celkem vypečených a nečekaných zvratů a twistů a některé scény jsou prostě a jednoduše až na hraně vypětí.

Celé je to doprovázeno výbornou hudbou, která seriál posouvá zase o kus výš a pomáhá držet kvalitu hodně nahoře.

Už jenom úvodní titulky jsou fantastické a nepřeskakoval jsem je ani jednou.

Seriál Alice in the Borderland je celý povedený velmi dobře i vizuálně. Celkové zpracování opuštěného Tokia je dech beroucí a nepřestane vás bavit ani na chvilku.

Tvůrci si dali práci aby vybrali pro jednotlivé hry originální a jedinečné lokality a díky tomu jsme se mohli podívat na velmi oblíbené a vyhledávané destinace v Tokiu, ale i na ty úplně neznámé.

Alice in the Borderland 11
Zdroj: Netflix

S čím se také seriál vůbec nepáře je zpracování smrtí a zabíjení.

Alice in the Borderland má rating R a mnohdy se dočkáme opravdu šílených a krvavých smrtí.

Nic tu není vyloženě přehnané a časté, ale když už přijde na věc, tak je to pořádně krvavá jízda, která vás svou kreativitou dokáže překvapit.

Pro Alice in the Borderland je ještě typická jedna věc. A to popkulturní odkazy snad na všechno co si vzpomenete. Naposled jsem viděl takovéto množství odkazů snad jen ve skvělém Ready Player One.

Asi největší inspirací byla tvůrcům kultovní Battle Royale.

Ale bere si to snad kousek všeho…Kostka, Persona, Escape Room, Hra, Hunger Games, Jumanji, Hra, Saw, Cela, Takeshiho Hrad, 28 dní poté, Sherlock Holmes, Matrix, celkově vůbec fenomén únikových her, hromada další japonské tvorby a také samozřejmě Alenka v říši divů…

Dalo by se pokračovat ještě velmi dlouho a je to jenom dobře.

To prostě chcete vidět

Alice in the Borderland 12
Zdroj: Netflix

Alice in the Borderland je skvělý seriálový počin, za který rozhodně získal japonský Netflix nejeden bod do plusu a všeobecně hlavně pro Japonce to jedna z největších seriálových událostí posledních let.

Je to originální, neotřelé a hýří to všemožnými nápady.

Dokáže překvapit a to ne jen jednou. Jakmile jednou přistoupíte na pravidla hry a na to, že japonská tvorba je prostě švihlá, tak se budete náramně bavit.

Dokážu si představit, že právě tohle by mohlo spoustu lidí odradit, ale neodsuzujte to předem a dejte tomu šanci.

V průběhu celého seriálu spíše vyvstane více otázek, než vám seriál dodá odpovědí, ale ono to vlastně vůbec nevadí, protože i přes absenci vysvětlování a držení diváka za ručičku to prostě neskutečně funguje.

Alice in the Borderland 13
Zdroj: Netflix

Alice in the Broderland si s ničím moc neláme hlavu.

Nastavilo si vlastní pravidla a když je respektujete, tak si to užijete na maximum.

Po našlapaném finále jsme se dočkali obřího cliffhangeru a nám nezbývá než doufat, že dostaneme i druhou sérii (již schválena).. a třetí.. a čtvrtou…

Za mě jedno velké překvapení tohoto roku a jestli si mezi svátky najdete trochu volného času, udělejte si čas na 8 dílů téhle parády.

Alice in the Borderland

Japonsko, 2020, 6 h 24 min (Minutáž: 42–53 min)

Režie: Šinsuke Sató

Scénář: Jasuko Kuramicu

Hudba: Jutaka Jamada

Hrají: Cujoši Abe, Šó Aojagi, Aja Asahina, Nobuaki Kaneko, Keita Mačida, Ajame Misaki, Ajaka Mijoši, Júki Morinaga, Nidžiró Murakami, Riisa Naka, Dóri Sakurada a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
alice-in-the-borderland-serialova-variace-na-hunger-games-v-japonskem-podani-v-liduprazdnem-tokiu-nabita-originalitou-a-smrticimi-hrami+ nápad + systém her + propracované postavy + akce + hudba - málo odpovědí na otázky - musí se přistoupit na pravidla hry