Blood of Zeus cover
Zdroj: Netflix

Počinů s tématikou řecké mytologie není v poslední době mnoho, a to ať jde o filmy velkého plátna nebo o čistě televizní tvorbu. O to větší očekávání jsou, když už se něco takového objeví. A asi nikdo nečekal, že když už se objeví kvalitní seriál s touto tématikou, tak bude animovaný.

Blood of Zeus přišlo jako rána z čistého filmového nebe a po vzoru velmi úspěšné Castlevanie přináší divákovi neotřelý, zajímavý a velmi zábavný pohled na dávné příběhy a legendy z dob hrdinů a bohů.

Hrdina proti své vůli

Blood of Zeus 1
Zdroj: Netflix

Není bastard jako bastard, aneb levoboček nemusí být vždycky nikdo. Tak by se asi ve zkratce dal popsat hlavní hrdina Heron (Derek Phillips).

Žije v ústraní malého městečka ve starobylém Řecku, stará se o svou matku a chodí do hor kutat rudu.

Za tu pak ve městě dostane pár drobných a kopu posměšků a urážek, protože ve městě všichni ví, že je nemanželský syn a myslí si, že on i jeho matka jsou prokletí.

Nikdo však netuší, že jeho otec není jen tak nějaký náhodný člověk, ale sám vládce Olympu a bůh hromu osobně Zeus. A netuší to ani sám Heron.

Blood of Zeus 2
Zdroj: Netflix

Jednou avšak na město zaútočí démoni a Heron se projeví jako výborný válečník při obraně města.

Všimne si toho lovkyně démonů Alexia (Jessica Henwick), a tak částečně proti jeho vůli vtáhne Herona do boje na život a na smrt se silami temnot.

Při tomhle dobrodružství utrpí Heron nejednou ztrátu a zažije nemalou bolest, ale vše ho jen posílí na cestě za záchranou světa.

Démoni z temnot

Blood of Zeus 3
Zdroj: Netflix

V prvních několika dílech se jako hlavní padouši tohoto seriálu ukáží tajemní démoni.

Neuvěřitelně rychlí, nadlidsky silní a odhodlaní zabít vše živé, co chodí po povrchu planety Země. Jejich zrod byl naprosto fantasticky vykreslen v jednom z flashbacků.

Obecně obsahuje Blood of Zeus několik výborných flashbacků, které dokonale vykreslují zrody a osudy hrdinů i padouchů, jejich motivace a pohnuté osudy.

A ač se zdá příběh seriálu vcelku jednoduchý, tak právě díky těmto flashbacků do sebe začne všechno zapadat a divák postupně zjišťuje, jak moc je vše promyšlené do naprostého detailu.

V čele temných démonů stojí Seraphim (Elias Toufexis) a nutno říct, že je to neuvěřitelně silný záporák s výbornou motivací, a způsob jakým se odkrývá jeho osud je prostě skvělý.

Blood of Zeus 4
Zdroj: Netflix

Flashback s jeho zrozením diváka přibije do židle, a to prostě chcete. Taková nálož emocí v animovaném seriálu je prostě bomba.

Sluší se ještě dodat, že démoni mají k dispozici také samotného pekelného Cerbera a jiná další monstra.

Mimo jiné se v seriálu objeví Kentauři, Minotaur, Hypogryfové, Pegas a mnoho dalších. Každý z nich dokonale propracován a měl v seriálu svoji roli.

Božská práce

Blood of Zeus 5
Zdroj: Netflix

Naprosto nejlepší věc na seriálu Blood of Zeus jsou řečtí bohové a jejich vztahy.

Seriál přináší divákovi neobvyklý náhled na životy a rozepře samotných vládců Olympu a čím více seriál postupuje kupředu, tím více prostoru je tomuhle tématu věnováno. A prostě to stojí za to.

Vyberu jen pár těch nejlepších, kteří mi utkvěli v hlavě.

Diův syn Hermes (Matthew Mercer) je tu prostě a jednoduše „fakt hustej“. Zpracování jeho běhu a jeho schopností je ultimátní. V podstatě každá scéna, ve které byl je strašná pecka!

Výborný je tu také Hefaistos a jeho obří roboti a výtvory. Jeho mechanická létající sovička potěší nejedno divákovo oko.

V Blood of Zeus se objeví také Diovi bratři Poseidon a Ares, obzvláště druhý jmenovaný předvede, že není žádné ořezávátko a bojovat s ním prostě nechcete.

Blood of Zeus 6
Zdroj: Netflix

V neposlední řadě je tu samotný Bůh hromu Zeus (Jason O`Mara). V seriálu má poměrně velký prostor a je to jenom dobře.

Je tu nejenom vykreslený jako neporazitelný válečník a obávaný vládce Olympu, ale také jako osoba, která dělá chyby a bojuje se svými démony. Chtě nechtě se nad ním začíná zatahovat obloha a jeho osud se pomalu ale jistě blíží.

Záměrně jsem si nakonec nechal Diovu drahocennou choť Heru (Claudia Christian). Ta totiž hned po Diovi hraje v seriálu prim a to, co předvádí, je ďábelské.

Ač by se mohlo zdát, že hlavní roli mezi záporáky budou hrát Seraphim a jeho démoni, není to pravda. Každým dílem se začne víc a víc ukazovat, že to největší zlo číhá někde jinde.

Blood of Zeus 7
Zdroj: Netflix

Hera se ukáže jako totální zákeřný padouch. Hnána pomstou se nebojí těch největších zrad a útoků a připraví všem v seriálu to pravé peklo na Zemi.

V základech se začne otřásat samotný Olymp a díky Heře jsou i bohové na pokraji zániku své existence.

Tady se prostě ukazuje, co všechno může dokázat zhrzená žena, a je důležité, aby si z toho všichni muži vzali ponaučení, protože po takové zradě může ze všeho živého a krásného zůstat jen popel a zkáza.

Souboj Titánů

Blood of Zeus 8
Zdroj: Netflix

No a aby toho nebylo málo v těch osmi dílech, tak se v seriálu objeví i Titáni. Starodávná obří monstra, která chtějí zničit Zemi a dobýt Olymp.

Nutno říct, že tady se nebavíme o Titánech, které znáte z televize a filmů jako je Souboj Titánů.

Tady se Titáni spíše blíží japonskému anime Attack on Titan.

Je jich sedm a každý jeden z nich je jedinečný a je fantasticky zpracovaný. Jejich individualita a jedinečné schopnosti jsou tady do detailů propracované. Každý z nich má své specifické útoky a způsoby boje, které přímo oplývají originalitou.

Největší devizou Titánů je jejich vzhled. S tím si tvůrci pohráli úplně do maxima a popustili uzdu své kreativitě a fantazii. Tahle gigantické monstra by hravě strčila do kapsy kdejaké jiné filmové monstrum, ba i samotnou Godzillu.

Není anime, jako anime

Blood of Zeus 9
Zdroj: Netflix

Ačkoliv je Diova Krev na Netflixu vedená jako anime, stejně jako Castlevania to není úplně pravda, a po vzoru anime si nechává hlavně silný a propracovaný příběh, ve kterém mají všechny hlavní postavy velmi silné motivace, které jsou velmi poctivě vykresleny.

Co se ale týká animace, tak se to anime nepodobá skoro vůbec a spíše to směřuje k západní animaci.

Animace obecně je jedna věc, se kterou má seriál trochu problém. V některých momentech může přijít divákovi nekvalitní, ale vzápětí se na obrazovce objeví naprosto fantastické souboje, Titáni, nebo pádící Hermes. Tahle nevyváženost bohužel v divákovi zanechá trošku rozpolcené pocity.

Hudba je v seriálu skvělá a dokonale podtrhuje dění na obrazovce. Dobové a naléhavé skladby jsou velmi citlivě složeny a zanechají v divákovi hlubokou stopu, která podtrhává sílu emocí, které vám Blood of Zeus servíruje.

Blood of Zeus 10
Zdroj: Netflix

Blood of Zeus má velmi rychlý spád. Pomalejší je pouze začátek prvního dílu, ale pak se děj začne hnát dopředu neskutečným tempem a při osmi dílech po dvaceti minutách se tu opravdu hodně tlačí na pilu.

Ani nevíte jak a jste v naprosto EPICKÉM finále, kdy budete jen sedět s otevřenou pusou a hltat dění na obrazovce.

Seriál uběhne tak rychle, že po jeho skončení zalitujete, že nemá ještě více dílů. Co je ale podstatné, tak i v tak malém počtu dílů, které jsou ke všemu ještě velmi krátké, dokáže diváka neustále překvapovat a přinášet nové a zajímavé věci a zvraty.

Za zmínku ještě určitě stojí úvodní titulky, které jsou pokaždé stejné a zároveň pokaždé jiné. Ve spojení s již zmiňovanou výbornou hudbou je to dokonalý otvírák každého dílu.

Blood of Zeus 11
Zdroj: Netflix

Nakonec ještě zmíním moudro, které vyřkl Zeus, když se ho ptali, proč bohové nesestoupí na Zemi a nepomohou lidem v jejich trápení a boji.

Zeus na to odvětil, že jen skrze útrapy lidstvo vzkvétá a roste, kdyby na zem přišli bohové a bojovali boje, které si má lidstvo vybojovat samo, tak by potom lidé zůstali slabí a zranitelní.

Jako celek Blood of Zeus rozhodně patří k nejlepší animované tvorbě, kterou originální produkce Netflixu divákům přinesla.

Má to spád, je to akční, výborně propracované a proklatě zábavné. Můžu doporučit všem fandům řecké mytologie a to nejenom té animované.

Blood of Zeus / Diova krev

USA, 2020, 4 h 6 min (Minutáž: 26–38 min)

Tvůrci: Charley Parlapanides, Vlas Parlapanides

Režie: Shaunt Nigoghossian

Scénář: Charley Parlapanides, Vlas Parlapanides

Hudba: Paul Edward-Francis

Hrají: Claudia Christian, Jason O’Mara, Derek Phillips, Elias Toufexis, Jessica Henwick, Chris Diamantopoulos, Adetokumboh M’Cormack, Mamie Gummer, Melina Kanakaredes, Fred Tatasciore a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
blood-of-zeus-strhujici-pribeh-z-dob-starobyleho-recka-plny-akce-monster-a-hrdinu-pohnutych-osudu-a-bozskych-intrik-ktery-vas-vtahne-a-uz-nepusti+ Příběh + Bohové a mytologie + Propracované postavy + Titáni - Místy slabá animace - Málo dílů