Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: Fantasymag.cz

Královská honba za pokladem je tu. Vychytralé myšky hledají poklad v kukačkových hodinách. A čas mají jen do půlnoci!

Lady Kukačka z Tikovických hodin si pro své poddané myšky a myšáky připravila vskutku královskou zábavu! Který tým myších šlechticů nasbírá nejvíce předmětů a nejvíce bodů?

Když jsem před časem poprvé slyšela o hře Cupity Dupity – tehdy ještě v původním znění Hickory Dickory, hra mě okamžitě zaujala. Vizuálně a provedením je to skutečně pastva pro oči! Malé dřevěné myšky, které se vozí po hodinových ručičkách, tu naskočí, tu zase seskočí a předhánějí se ve sbírání žetonků, přináší kombinaci abstraktní hry a worker placementu.

Hickory Dickory Dock je dětská říkanka o myšce, které běhá nahoru a dolů po hodinách, takže příhodnější název pro tuto hru jen těžko pohledat. Autor si pro své potřeby básničku upravil, a tak i v češtině najdeme přeloženou její verzi, což hře dodává až pohádkový nádech.

Jak se to hraje?

Každý hráč se ujímá vedení týmu myšek ve své barvě. Myšek je celkem 5 a každá má jiný tvar i schopnosti. Do začátku dostanete 4, tu pátou si musíte vysloužit. 

Samotná příprava hry chvilku zabere, v pravidlech má 22 bodů. Musíte poskládat kukačkové hodiny, přiložit postranní díly, k jednotlivým číslicím na hodinách nalosovat destičky předmětů a rozmístit žetony akčních polí, nachystat Pavoučkův krámek a karty úkolů a taky rozlosovat kočičí pracky! 

Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: ADC Blackfire

Hráči si před sebe položí karty jednotlivých myšek a náhodně vylosovanou desku honby za poklady. Podle čísel na této desce pak umístí své figurky na ciferník hodin. Nejvíce dochvilný hráč začíná a ukazatel priority položí na svou barvu. Při hře méně než 4 hráčů se použijí záslepky pro vyřazení neaktivní barvy či barev. 

Ručičky hodin začínají na poloze 7 hodin. Každé kolo potrvá přesně 12 TIKŮ a jakmile odbije půlnoc, hra skončí. 

Kolo začíná vždy prvním TIKEM. TIK znamená posun minutové ručičky o jedno číslo. Následně se aktivují všechny myšky, které se nacházejí na minutové ručičce a po ní myšky na vnitřním okraji pole, podle pořadí na stupnici priority. 

Z počátku je logické, že se na ručičkách nenachází žádná myška. Všechny jsou rozmístěné po ciferníku kukačkových hodin. První TIK proto může být delší než posun o jedna. Ručička se jednoduše posune až k první obsazené pozici. Tamní myška má pak na výběr, zda naskočí na hodiny a popoveze se dál, nebo přeskočí na vnější okraj pole, kde jednak sebere tam se nacházející destičku a uloží ji do svého vaku a jednak může provést akci příslušného pole. 

Zábava začíná v okamžiku, kdy se ručičky hodin začnou plnit. Jejich kapacita totiž není neomezená a v momentě, kdy chce jedna myška nastoupit a na ručičkách už není dost místa, jednoduše vyšoupne tu první. Její osud není kdovíjak krutý, pouze seskočí na současné pozici a může provést akci daného pole. Zdaleka to však nemusí být ta nejvýhodnější či hráčem preferovaná možnost. 

Jakmile jsou aktivovány všechny myšky daného pole, nastane další TIK. Takto hráči postupují až dokud minutová ručička nedosáhne 12, což značí konec kola. 

Lady Kukačka zapěje své královské KU-KU a dá tím povel k přípravě kola nového. Nyní je tedy potřeba provést obdobnou přípravu jako před začátkem hry. 

Co určitě stojí za to zmínit je, že akce, které můžete na jednotlivých políčkách hodin dělat, nejsou vždy rozmístěné stejně, nýbrž se před začátkem hry losují. To dodává hře jistou míru variability. 

Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: ADC Blackfire

Dalším prvkem, který do hry vnáší variabilitu, jsou pak kočičí pracky. Ty jsou dvě a o jejich umístění rozhodne před každým kolem hod kostkou. Pracky nedělají nic speciálního, jen zabrání myškám vyskočit na daném políčku, a tudíž nemohou vykonat činnost, která se na daném poli nachází. Pokud už tam snad nějaká myška byla, musí se okamžitě přemístit jinam. 

No a teď to nejdůležitější, jak se získávají body?

V průběhu hry budou myšky sbírat různé předměty a ukládat je do svého vaku. Každá myška má svůj vak a není možné uložit právě získaný předmět k jiné myšce. Každá myška má navíc vak různě veliký. Pokud již není ve vaku místo, pak si myška nemůže předmět vzít. Předměty si mohou myšky předávat pouze pokud se potkají na stejném políčku.

Samotné sebrání předmětů vám však body nevynese. Musíte tyto předměty napřed doučit. K tomu slouží přesně dvě políčka na herním plánu, jedno se nachází na čísle 6 a druhé na čísle 11. Pokud tam vaše myška vyskočí, spustí bodování. 

Ve hře se nachází pět druhů základních předmětů ve čtyřech barvách. Jak se tedy boduje? V první řadě spočítáte, kolik předmětů jste doručili a dostanete 1 bod za každý odevzdaný předmět. Dále připočítáte 1 bod za všechny předměty s nejpočetnějším symbolem a 1 bod za každý předmět nejpočetnější barvy. Při jedné dodávce se tedy snažíte mít co největší množství stejných typů i barev.

Nyní máte možnost splnit jeden z veřejných úkolů v nabídce. Pokud v jedné dodávce přinesete všechny potřebné předměty, které ukazuje karta, získáte uvedený počet bodů a karta se odstraní. Nikdo další pak už tento úkol splnit nemůže. 

A co se stane s odevzdanými předměty? Máte-li dané symboly na své desce honby, umístíte je tam. Pokud tam pro ně není místo, pak je vrátíte zpět do sáčku. Pokud se vám takto podaří zaplnit celý řádek či sloupec na desce honby, získáte na konci hry další body. Zdá se to možná snadné, ale příležitostí k doručení předmětů v průběhu hry není mnoho, a tak zaplnit sloupec či řádek vyžaduje pečlivé plánování a trochu toho štěstí.

Krom základních předmětů se v sáčku nachází i tři královské předměty, ty je potřeba doručit samotné Lady Kukačce. Pokud to svedete, opět se obohatíte o nějaké ty body.

Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: ADC Blackfire

Typů akcí je na hodinách celkem 9. Modří si již jistě domysleli, že některé akce se tedy opakují. Můžete například získávat destičky předmětů či karty přízně Lady Kukačky, navštívit Pavoučkův krámek, šplhat s myškou po řetězu či doručovat předměty. Každá akce je výhodná svým vlastním způsobem a rozhodnout se, zda už se svou myškou z hodin seskočit či se popovézt o políčko dál tak může dát někdy zabrat. 

Hra má také dnes již tolik oblíbený sólo mód. Hodiny tentokrát začínají už na šestce a cílem hráče je dosáhnout skóre 100 bodů dřív, než odbije půlnoc. Kočičí pracky vám tentokrát již mohou ublížit a pokud se kočičí pracka setká s vaší myškou, musíte odhodit jeden získaný předmět.  

Co najdete v krabici?

Pod víkem téhle krabice toho najdete opravdu hodně. V první řadě se jedná o herní plán v podobě samotných kukaček. A ten je skutečně OBŘÍ a nepracuje se s ním zrovna dobře. A jako by nebyl dost velký sám o sobě, patří k němu ještě dvě boční desky a jedna s řetězy a závaží do spodní části.

U této poslední se pozastavím. Samotné závaží je zde totiž v podobě dalšího kusu kartonu zvlášť a postupným hraním jej budete posouvat po řetězu vzhůru. Je to skutečně krásně promyšlený a velmi dobře tematicky zpracovaný prvek hry.

K hodinám ještě patří plastové ručičky. Ty se musí před hraním rozebrat, provléci skrz díru v herním plánu a znovu složit. Toto skládání a rozkládání je bohužel nutné provést při každém rozložení plánu, není možné uskladnit hotové hodiny. Tedy rozhodně ne uvnitř krabice 🙂  

Jako malou kompenzaci za tuto práci máte alespoň pro plastové ručičky v insertu perfektně padnoucí místo pro jejich uložení. Dále zde najdete 4 řady dřevěných barevných myšek a k nim 4 sady karet. Tyto karty by možná snesly trochu silnější gramáž.

Také 4 různé desky honu, které jsou naopak z velmi silného kartonu a mají v sobě výřezy pro jednotlivé destičky předmětů, takže rozhodně nedojde k žádnému nechtěnému posunu. K tomu karty úkolů a přízně, žetony akčních polí, desetistěnná kostka a pár dalších drobných komponent.

Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: ADC Blackfire

Samozřejmě zde také najdete destičky předmětů v látkovém sáčku a žolíkovi destičky. Ty vypadají naprosto parádně, jsou příjemné na omak a skvěle se s nimi pracuje. Podobné najdete například ve hrách Azul či Libertalia. 

Za zmínku ještě rozhodně stojí záslepky na hodiny, které se používají pro hru dvou a třech hráčů. Díky nim se na ručičku hodin vejde vždy právě to správné množství myšek a nestane se vám, že by se ve dvou mohly pohodlně vozit všechny myšky, které chtějí. 

Hodnocení

Cupity Dupity je vizuálně rozhodně skvostné, a i přes svou (zbytečně) ohromnou rozlohu je radost ji na stůl vytáhnout. Celkový nápad je velmi originální. Tím ale slova chvály tak nějak končí. Nepochybně je obrovský rozdíl, jestli hru hrajete jen ve dvou nebo v plném počtu.

Ve dvou si hru užijete pěkně. Povozíte svoje myšky, dojde k nějaké menší interakci, sportovně si zanadáváte, pokud vám soupeř zabere políčko, které jste chtěli, ale vesměs si dobře zahrajete. Slabší to začíná být při hře více hráčů. Přesto, že hra myslí na střídání priority pořadí hráčů, nikdy nemáte tu správnou prioritu v momentě, kdy ji potřebujete.

Ve čtyřech hráčích můžete plánovat, jak chcete, ale šance, že vás soupeř vyšoupne jinde než tam, kde jste si to přáli, je obrovská. Navíc některá políčka jsou prostě atraktivnější než jiná, a tak se tam budou chtít dostat všichni.

Velice zajímavý prvek je ten, že si jednotlivé myšky nosí své poklady ve svém vlastním vaku a předat si je mohou pouze pokud se potkají na stejném políčku. Je to rozhodně ozvláštňující prvek. Musíte tak mnohem více kalkulovat se svými tahy, o to více zdrcující pak může být, pokud vám plány soupeři zhatí.

I samotné rozlosování kočičích pracek na začátku kola dokáže vyloudit zoufalé zvuky z úst jednotlivých hráčů. Zkrátka způsobů, jak vás může někdo nebo něco pojet, je ve hře spousta.

A pak už samozřejmě záleží na povaze každého hráče, zda to ustojí, nebo je mu to proti srsti. 

Cupity Dupity: honba za pokladem v myším kožíšku proti kočičím prackám!
Zdroj: ADC Blackfire

Zaplnit sloupec či řádek na desce honby také není vůbec jednoduché. Samozřejmě může zaúřadovat náhoda a přihrát vám přesně ty dílky, které potřebujete. Někdo by mohl říct, že pečlivým plánováním lze dosáhnout kýženého výsledku. Faktem ale zůstává, že pokud se vámi potřebný dílek ve hře neobjeví, neuděláte s tím prostě nic 🙂

Cupity Dupity jistě poslouží hráčům, kteří se rádi zasmějí cizímu i vlastnímu neštěstí, ale těm, co holdují spíše řádu, než chaosu jej nedoporučuji.

Cupity Dupity

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Sawyer West

Ilustrace: Sonja Müller

Jazyk: český

Český překlad: Jan Adam 

Počet hráčů: 1 – 4

Minimální věk: 10 +

Délka hry: 60 – 120minut

Cena: 1300 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
cupity-dupity-honba-za-pokladem-v-mysim-kozisku-proti-kocicim-prackam+ krásný vizuál + originální systém jízdy myšek po hodinových ručičkách a stoupání závaží kukačkových hodin - velikost herního plánu - vyšoupávání myšek z hodin dokáže být opravdu k vzteku - když vám hra nepřeje, moc toho nezmůžete