Starodávný řád válečných jeptišek brání svět před zlými silami a démony z pekel. Svižná a originální podívaná z dílny Netflixu vás vezme do nádherného Španělska, na cestu plnou sebepoznání, humoru, akce, zajímavých hereckých výkonů a hlavně zabijáckých ninja jeptišek!
Řád Křížového meče dle Netflixu
Během První křížové výpravy vedla část kristova vojska norská bojovnice jménem Areala. Byla to neúprosná a obávaná válečnice přezdívaná Anděl války. Legenda říká, že zabila stovky nepřátel a všichni se báli jejího hněvu.
Dříve či později ale každá ikona najde svůj konec. A i Areala proti drtivé přesile padla.
V tom ale sestoupil z nebes anděl Adriel, který ocenil její schopnosti, zápal v boji a její neochvějnou víru. Odměnil ji za všechno, co vykonala a vzdal se své svatozáře, kterou předal mrtvé Areale.
Ta následně ožila a stala se z ní první Jeptiška Válečnice. Svatozář obdařila bojovnici speciálními schopnostmi, s nimi ale přišli i noví nepřátelé. Po bezvěrcích se stali novými nepřáteli démoni a jiné síly pekelné.
Společně s první Jeptiškou Válečnicí vznikl starodávný Řád křížového meče, který měl za úkol bojovat společně s vyvolenou válečnicí proti silám zla.
Řád si zřídil svoje sídlo ve Španělsku, kde v obřím klášteře zvaném Kolébka po dlouhé generace zástupy jeptišek trénovaly a zdokonalovaly se ve schopnostech potřebných pro boj se silami zla.
Jen ta nejlepší ze všech měla vždy nárok na to, aby se z ní stala nositelka svatozáře. A ani to ji nezaručovalo, že se nositelkou stane. Svatozář totiž může svou nositelku i odmítnout. A i to se v historii řádu stalo mnohokrát.
Byla ta největší čest být nositelkou svatozáře, ale s tak velkou mocí přicházela i velká zodpovědnost (Spider-man by mohl vyprávět). Tlak na Jeptišku Válečnici i nebezpečí, kterým musela čelit, byl obrovský. A životy bojových jeptišek byl drsný, osamělý a zpravidla i krátký.
V roce 2020 je nositelkou svatozáře řádová sestra Shannon, která na začátku seriálu za nejasných a velmi podezřelých okolností zemře. Souhrou náhod se svatozář dostane k čerstvě zesnulé Avě a příběh se dá pomalu do pohybu.
Druhá šance na život
Seriál se točí kolem devatenáctileté Avy. Tu poprvé potkáváme mrtvou v církevní márnici, kam se při útěku schová komando bojových jeptišek (bože tohle slovní spojení fakt neomrzí!).
Pod tlakem je jedna z řádových sester nucena předat svatozář z mrtvé Shannon do mrtvé Avy. Ta, poté co se probere, ihned zmizí a tak po ní celý řád začne pátrat. Ale rozhodně není sám.
Ava byla se svou matkou v sedmi letech účastnicí vážné dopravní nehody. Matka při ní zemřela a nikdo jiný z rodiny už nezbyl. Proto byla umístěna do církevního dětského domova.
Aby toho nebylo málo, od dopravní nehody byla Ava od krku dolů kompletně ochrnutá. Celý život se o ni museli všichni starat a hlavně matka představená s tím měla velký problém a nevynechala jedinou příležitost Avě předhazovat, že je všem jen na obtíž a že by měla být raději mrtvá. Což se matce představené nakonec splnilo.
Poté, co Ava dostane svatozář a probere se zpět k životu, zjistí, že nejenom už není ochrnutá, ale ke všemu dostala velice zajímavý set schopností. To ale pro mladou dívku, která byla celý život uvázána na lůžku, nic moc neznamená. Aspoň ne ze začátku.
Okamžitě začne prozkoumávat a objevovat krásny života a světa. To je zejména v prvních dílech velmi zábavné. Poprvé ochutná skvělá jídla, pozná nové přátelé, zkusí drogy (to bylo fakt vtipné), pozná první lásku a zažije první sex.
Ava nechce mít nic společného s tajemným řádem, ani s bojem proti démonům. Snaží se před vším utéct, aby si mohla vychutnávat znovuzískaný život. Jenže přes všechnu její snahu se jí to prostě nedaří.
Z jedné strany ji nahání banda bojových jeptišek, z druhé krvelační démoni, a aby toho nebylo málo, tak po Avě pasou i žoldáci ze společnosti ArqTech, která se snaží otevřít portál do nebe. Nebo pekla? To nikdo neví.
Navzdory tomu, že Ava původně chtěla před vším utéct a jen si užívat života, nakonec chopí druhou šanci na život za pačesy a rozhodne se být novou Jeptiškou Válečnicí.
A to i přesto, že je naprostá ateistka a v Boha, Nebe, Peklo, nebo démony nevěřila ani trochu. Události, které se ji přihodily, Avu ale donutily přehodnotit svůj pohled na svět.
Postupně začne odkrývat své nově nabité schopnosti – fázování skrze pevné předměty, větší rychlost, větší sílu, okamžitou regeneraci svých zranění a mnoho dalších. Postupem času se schopnosti učí ovládat, protože je to nezbytné pro to, co ji čeká na konci cesty.
Sázka na nejistotu
Ačkoliv je Warrior Nun dílem amerického Netflixu, odehrává se celou dobu ve Španělsku a později ve Vatikánu. A tomu odpovídá i obsazení, jelikož výrobu zajišťuje lokální odnož streamovacího giganta.
Super na tom je, že se tahle volba většinou neznámých herců se vyplatila. Herecké výkony byly velmi zajímavé a zejména plynulé střídání angličtiny, španělštiny, italštiny i latiny přidávalo na autentičnosti celého seriálu.
Avu si zahrála portugalská herečka Alba Baptista, pro kterou byla tahle role vůbec první, kterou zahrála v angličtině. Za tohle velký respekt, protože to vůbec nebylo poznat. Avin hlas byl opravdu příjemný a strašně moc připomínal hlas Ellie z videoherní série The Last of Us.
Výbornou částí seriálu bylo v podstatě takové Avino vypravěčství. Celým seriálem vás provází Aviny komentáře a myšlenkové pochody. Prostě mluví sama se sebou a často je to k popukání.
Alba Baptista také dokázala perfektně zahrát roli dívky, která se po téměř dvaceti letech zvedne z postele a jde objevovat svět.
Je krásná, milá, místy roztomilá a hlavně se skvělým smyslem pro humor. Zároveň je Ava ale drzá, vzpurná a velkou část seriálu je jí dění kolem ní naprosto ukradené a neváhá s tím konfrontovat každého, kdo po ní něco chce a to mnohdy velmi nevybíravým způsobem.
Z dalších charakterů stojí za zmínku ještě dva
Tou první je Shotgun Mary (jo, fakt má takhle husté jméno). Není sice řádovou sestrou, ale přišla do řádu jako mladý sirotek a trénovala tak tvrdě a neúnavně, že zůstala v klášteře s ostatními sestrami, i když se sama cestou boží nevydala.
Mary sloužila jako takový tmel mezi celým sesterstvem. Nikdo ji neměl rád a zároveň ji všichni respektovali pro její schopnosti a pro to, jaká Mary je.
Vždy si šla tvrdě za svým a za každých okolností věděla co dělat. No a kromě toho, že dokázala fakt tvrdě nakopat nejeden zadek, tak s sebou pořád tahá dvě pumpovací brokovnice, které se nebojí použít.
Shotgun Mary si zahrála herečka Toya Turner a její výkon byl také velmi nadstandardní. Hlavně v druhé polovině seriálu.
Třetí postavu, kterou zmíním, je sestra Beatrice. Tu si zahrála Kristina Tonteri – Young a nutno říct, že sestra Beatrice byla na celém seriálu Warrion Nun opravdu to nejlepší.
Byla to ta největší badass a opravdová „true ninja“ jeptiška. Bojové scény s ní byly prostě fantastické – hlavně ve čtvrtém díle to byl vskutku nářez.
Beatrice vnášela do celého seriálu element opravdové akce a zároveň její představitelka zahrála výborně, ačkoliv to byla její první velká role, jako u kolegyň.
Není padouch jako padouch
Napříč sérií Avu a další sestry pronásledují démoni, a to pak hlavně menší přízrační démoni, kteří posednou lidského jedince a pak ho ovládají a provádí všemožné zlé věci.
Druhým typem démona, který se v seriálu ukázal byl krutopřísný Tarask. Rohatý démon pekelník. Když se na obrazovkách objevil on, šlo vždycky do tuhého. CGI zpracování Taraska je zdařilé a je opravdu radost na něj koukat..
Paradoxně ale celý příběh vůbec nestojí na lovu démonů a boji s nimi. V seriálu sice jsou, ale není to primární věc.
Warrior Nun se povedla jedna docela zásadní věc. Za celý seriál se několikrát otočí role padouchů a těch hodných týpků. Zvratů je tu v tomto směru docela dost. Do poslední chvíle opravdu nevíte, kdo je vlastně ten zlý a kdo ve skutečnosti má na srdci jen dobro světa.
Ať už jde o kardinála Durettiho (Joaquim de Almeida), který touží po papežském čepci v srdci Vatikánu a vládnout církvi, nebo o majitelce ArchTequ Jillian Salvius (Thekla Reuten), která se snaží otevřít portál do jiného světa i proti vůli církve.
A v seriálu se objeví několik dalších postav, které sledují jen své vlastní zájmy a představují pro Avu, jeptišky a svět, smrtelné nebezpečí. A čím blíže se dostáváme ke konci seriálu, tím více zvratů se dere na povrch a vychází najevo, že dost věcí je ve skutečnosti úplně jinak než si myslíte.
Desátý díl je v tomto směru úplně perfektní. Dočkáme se tu tolik zvratů, že by se za to nemusela stydět ani Hra o trůny. Je to také jediný díl ze série, který si ode mne vysloužil plné hodnocení.
Církev nade vše
Skvělá věc na Warrior Nun jsou alternativní změny v historii a hlavně konspirační teorie o církvi.
A to hlavně ta, že existuje krypta v původní Nekropoli, kde jsou uloženy ostatky anděla Adriela, která se stala poutním místem, ale vyzařovala takovou energii, léčila a dávala sílu slabým.
Ale ukáže se, že církev nad tou kryptou postavila svoje nejsvatější sídlo – Vatikán, aby mohla čerpat sílu z krypty a udržovat svoji moc ve světě.
V seriálu zaznělo jedno velmi zajímavé tvrzení, že je víra postavena na něčem, co nelze dokázat.
Kdyby se totiž lidé dozvěděli o démonech, andělech, Nebesích a Pekle, tak by se víra lidí narušila a církev by ztratila svou moc a kontrolu nad lidstvem.
V průběhu seriálu se dostane na přetřes více takových teorií a zajímavých tvrzení a díky tomu je Warrior Nun o třídu jinde než třeba slavná Buffy přemožitelka upírů, se kterou je Válečná Jeptiška mnohde srovnávána. Nevěřte tomu, tyhle dva seriály nemají nic společného.
Nic není dokonalé
Akční sekvence v seriálu jsou překvapivě přehledné a výborně choreograficky zpracované.
Například již zmiňovaný souboj sestry Beatrice s ochrankou ArqTechu byl bojovým vrcholem seriálu. Bohužel ale soubojů v deseti dílech série moc nebylo a to byla rozhodně škoda.
Stejně tak je na skvělé úrovni i zvuk a poté zejména hudba. V jednom z dílů je například skvělá pasáž, kdy jedna ze sester hraje na klavír a zpívá na živo píseň Show me the love v dómu kláštera. Takové zážitky prostě ze seriálu chcete mít.
Lokace seriálu byly nádherné. Hlavně exteriéry byly dech beroucí. Filmaři vybrali několik opravdu fantastických míst, na kterých natáčelo a hlavně vesnice v horách, kam se dostane Ava s Mary je neuvěřitelná.
Stejně tak kláštery, přímořské oblasti, nebo i samotná verze Vatikánu. Prostě paráda. Po vizuální stránce se seriálu moc vytknout nedá.
V seriálu je poměrně velké množství vedlejší postavy, které se na obrazovce objevily jen aby se hlavní hrdinka mohla zachovat v určitých situacích tak, jak je potřeba.
Jako celek Válečná Jeptiška není zcela určitě dokonalý a má spoustu chyb. Na druhou stranu je opravdu svižně a „koukavě“ natočená. Ninja válečné jeptišky tu dlouho, ne-li vůbec nebyly a je skvělé, že Netflix něco takového vytáhl z klobouku.
Epizod nám seriál Warrior Nun nabídl 10 a každá o stopáži čtyřiceti minut až hodiny. Zbytečné vaty naštěstí v seriálu tolik není a přerod hlavní hrdinky z drzé holky ve Válečnou Jeptišku odsýpá jak má.
Jen doufejme, že se opravdu dočkáme druhé série, protože tak otevřený konec asi nikdo nečekal.
Warrion Nun
Akční / Drama / Fantasy
USA, 2020,
Tvůrci: Simon Barry
Režie: Simon Barry, Agnieszka Smoczyńska, Jet Wilkinson a další
Scénář: Simon Barry, David Hayter, Suzanne Keilly
Kamera: Christopher LaVasseur, Imanol Nabea
Hrají: Toya Turner, Alba Baptista, Lorena Andrea, Kristina Tonteri – Young, Joaquim de Almeida, May Simón Lifschitz, Thekla Reuten a další