Lovecraftova země / Lovecraft Country cover
Autor: HBO

HBO adaptovala román Matta Ruffa Lovecraftova země a stejnojmenný seriál právě dorazil na televizní obrazovky. První díl je naprosto ukázkový. Divákovi pěkně představí prostředí, ve kterém se bude vše odehrávat. Pak začne klást otázky a pomalu, pomaličku buduje napětí. 

Lovecraftova země / Lovecraft Country 1
Autor: HBO

Nenechte se zmást. I když má seriál v názvu geniálního spisovatele hororu, na televizní obrazovce se to nehemží shoggothy s Cthulhu v pozadí, které si zatím v poklidu bahní někde na mělčině.

A to i navzdory úvodní scéně plné barevných výbuchů, tripodů a Cthulhů, která vysloveně diváka šokuje.

Ale pak se hrdina probudí ze svého snu, aby zjistil, že vůbec s mimozemšťany nebojuje, ale sedí v autobuse a žije v rasově segregované Americe 50. let. Tím mizí barevnost, zůstává jen černobílá realita.

Důraz na slovo černobílý je na místě, protože hlavní hrdina Atticus je černoch a žije v zemi, která se sice pyšní svobodou exportovanou do všech koutů světa, ale kterou zároveň svírají zákony a nařízení vysloveně šikanující černochy. Pojďme si rovnou odpovědět na zásadní otázku v této palčivé době – udělalo z tohoto seriálu HBO agitku? Nikoliv!

Lovecraftova země / Lovecraft Country 2
Autor: HBO

Byl jsem velice mile překvapen, s jakým odstupem a téměř nestrannou, velmi chladnokrevnou optikou tvůrci seriálu dokázali popsat reálnou historii Spojených států amerických, aniž by se dopouštěli nějakého hodnocení.

To pěkně nechávají na divácích, kteří velmi snadno pochopí, jak hnusná to byla doba.

Ale zároveň z obrazovky necítíte žádný patos, ani nutkání vám něco vnucovat. Hlavní hrdina je prostě černoch a žije v segregované Americe. Jsou to kulisy, které je třeba zmínit, popsat, nechat na diváka působit, ale filmaři s režisérem Yannem Demangem v čeli na nich příběh nezakládají. A příběh samotný? Ten je tu pořádný.

A co ta monstra?

Lovecraftova země / Lovecraft Country 3
Autor: HBO

Samozřejmě. Namlsaní trailerem a vlastně i úvodní scénou čekáte, že během sledování se už každým okamžikem na scéně objeví nějaké to chapadlo svádivě se vlnící v rytmu hudby Ericha Zanna, ale to vás musím zklamat.

Seriál začíná naprosto tuctově, nefantasticky. Atticus se vrací domů. To je celé.

Nicméně hlavní hrdina je velký milovník pulpových fantazáren, takže seriál je doslova narvaný odkazy na dnes již legendární díla, která ve své době stála na okraji žánru a zájmu čtenářů.

V úvodní scéně vidíte odkazy na několik desítek klasických děl žánru sci-fi a fantasy a nechybí v něm ani Válka světů. Vzápětí si Atticus čte Princeznu z Marsu, první díl skvělé série Edgara Rice Burroughse o Johnu Carterovi.

Nechybí ani první knihy samotného Howarda Phillipse Lovecrafta a tvůrci seriálu do děje elegantně zakomponovali i zmínku o jemném rasismu v díle velikána světového hororu (nechvalně proslulá báseň „O původu negra“).

Lovecraftova země / Lovecraft Country 4
Autor: HBO

Tyto zmínky v jednom kuse vytvářejí napětí a zároveň v jednom kuse lechtají diváka pod jeho geekovskou bradičkou, ale ani ty nejsou hlavní náplní seriálu. Tou je příběh o hlavním hrdinovi, jehož vztah s otcem nebyl právě dvakrát ideální.

Je to právě tyranský otec, který měl evidentně velké tajemství, kdo rozhýbe neuvěřitelný sled událostí. Atticův otec totiž zmizel a hlavní hrdina od něj dostal velice nečekaný a tajemný dopis.

Jeho obsah je mírně řečeno podivný a na hony smrdí klasickým klišé – tajemství, původ tvé matky atd…

Ano, je to klasika, kterou jsme tu už viděli kolikrát, jenže tento podnět skvěle zapadá do rétoriky všech děl, na které seriál odkazuje, takže bez jakéhokoliv pozastavení přijmete pravidla hry a začnete se těšit na to, co přinesou další minuty.

Lovecraftova země / Lovecraft Country 5
Autor: HBO

To je ostatně další přednost pilotního dílu Lovecraftovy země. Seriál diváka v jednom kuse udržuje v napětí a pozornosti.

Každou scénu vyplňuje něčím zajímavým, ať už se věnuje expozici při popisu kulis nebo nechává v krátkém dialogu nahlédnout do minulosti hlavního hrdiny, abychom alespoň částečně mohli poznat jeho otce a proč ho nemá rád.

K tomu se volně, leč velmi cíleně, přidružují vedlejší postavy a jejich osudy a problémy, které se mezi sebou navzájem prolínají a mísí, až vzniká téměř sociální drama, které vzápětí filmaři velmi rychle vrátí do kolejí žánru hororu a fantastiky.

Nicméně i ty nefantastické části jsou natočené a zahrané s takovou jistotou a grácií, že se po chvíli sledování přistihnete, že už se přestáváte těšit na shoggotha a jen si užíváte zajímavý seriál.

Chapadla budou!

Lovecraftova země / Lovecraft Country 6
Autor: HBO

No, pak se pilotní díl překlopí do své druhé půle a je to jako kdybyste se na vozíku horské dráhy dostali na samotný vrchol a pak se dráha sklopila prudce dolů.

Prakticky okamžitě zmizí jemně budované napětí a nahradí ho nervák, ve kterém se budete o hrdiny v jednom kuse bát. A právem.

Rasistický šerif je jen začátek naprosto ukázkové série bafaček a lekaček plných krve, akce a divokého, nevázaného strachu, ve kterém si slabší povahy budou zakrývat oči i uši a silnější hlasitě jásat, protože konečně dostaly to, po čem tak dlouho toužily.

Svou strukturou první díl seriálu připomíná klasické rozvržení povídky H. P. Lovecrafta, kde se také dlouhou dobu „nic“ neděje a autor jen postupně buduje povídku z drobných a samostatně nezajímavých střípků, aby pak v jednom mocném závěru čtenáře ohromil a vyděsil. Stejným způsobem postupovali i filmaři HBO.

Lovecraftova země / Lovecraft Country 7
Autor: HBO

První díl seriálu se uzavírá na první pohled klidnou scénou, o níž víte, že tam nějaká taková bude, ale přesto vás překvapí.

A hlavně díl uzavře jako dárkový balíček pro všechny milovníky klasické sci-fi a díla H. P. Lovecrafta a řekne jim: „Teď už si náš.“

A tvůrci seriálu mají pravdu. Diváka chytnou. Pilotní díl končí vysoce kvalitním, hodně klasickým cliffhangerem, který se postará o to, abyste se týden měli na co těšit.

Lovecraftova země je velice kvalitně natočený seriál, ve kterém hrají velmi dobří herci a nabízí divákovi velmi lákavou podívanou, která nabízí především začátek zajímavého příběhu.

Chcete se prostě dozvědět, jak to s tím tátou bylo, takže první díl splnil svůj účel na výbornou. A teď už jen zbývá doufat, že zbylých devět dílů bude alespoň stejně kvalitních, jako ten první.

Redakční kolega Jan Šnajder dodává:

Lovecraftova země / Lovecraft Country 8
Autor: HBO

Lovecrafta znám jen z doslechu, ale nikdy jsem od něj nic nečetl. A musím říct že mě seriál odzbrojil. Nejen, že je Lovecraft Country excelentně natočená, ale dokáže překvapit a vývoj události si divák nedokáže představit. A to je moc dobře.

Po úvodním logu HBO se na nic nečeká a úvodní scéna vás prostě vystřelí z trenek. Čekal jsem všechno, ale tohle fakt ne. Kdo neuvidí, neuvěří.

Obrovské plus je dokonalá výprava. Poválečná Amerika po návratu z Koreje byla k našim afroamerickým bratrům velmi tvrdá a celý seriál dává nakouknout do velmi nepříjemného pozadí rasové nenávisti. A HBO v tomto směru převálcovalo konkurenční Netflix na plné čáře.

Ztvárnění celé doby a toho, co museli černoši trpět, je tu velmi silně a citlivě natočené a popravdě z toho až mrazí. Ale v Lovecraft Country to působí nenásilně a jen si díky tomu vybudujete lepší vztah s postavami.

Lovecraftova země / Lovecraft Country 9
Autor: HBO

Druhou naprosto skvělou věcí je hudba. Prvotřídní soundtrack prvotřídní doby. To byla dřív panečku hudba. Dokonce během dílu zahraje i výborný rap, což je dost nečekané.

Herecké výkony jsou super a hlavně Tic a Leti předvádějí nadprůměrné výkony. V kombinaci s bezchybnou kamerou a velmi nápaditou škálou záběrů bylo koukat na Lovecraft Country fakt zážitek.

Jak vizuálně, tak hudebně je seriál prvotřídní. První díl ukáže divákovi mnoho krásné krajiny, městeček i starého Chicaga – to je extra dobře vybarveno. Hodně se v Lovecraft Country cestuje a záběry s dopravními prostředky a jejich jízdy jsou opravdu povedené. Jejich kompozice opravdu baví a je neobyčejně zajímavá.

Lovecraftova země / Lovecraft Country 10
Autor: HBO

Zhruba od dvou třetin prvního dílu seriálu se začnou dít věci, ale to bych nerad prozrazoval. Nutno ale říct, že to je fakt úlet. A konec už je jen třešnička na dortu.

Myslím si, že HBO zabodovalo. Za mě 9/10. Takový chceš prostě vidět první díl seriálu. Ve srovnání s Lovecraft Country byl první díl Hry o trůny fakt nuda.

Lovecraftova země / Lovecraft Country

Tvůrci: Misha Green, Jordan Peele

Režie: Daniel Sackheim, Yann Demange

Předloha: Matt Ruff (kniha)

Scénář: Misha Green

Kamera: Robert McLachlan

Hrají: Abbey Lee, Aunjanue Ellis, Chase Brown, Jonathan Majors, Wunmi Mosaku, Jurnee Smollett-Bell a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
lovecraftova-zeme-novy-serial-od-hbo-sklada-poctu-spisovatelum-brakove-sci-fi-a-nabizi-skvelou-podivanou-plnou-napeti-a-prekvapeni+ výprava + odkazy na klasiky pulpové fantastiky + skryté i viditelné odkazy na Lovecrafta + postupně budovaný příběh + napětí + děsivá akce - možná až moc zdlouhavý úvod