The Umbrella Academy 2 cover
Autor. Netflix

Nejdivnější partička superhrdinů je zpět. Tentokrát v sedmdesátých letech 20. století. Jsou pořád stejně zajímaví, asociální a hlavně pořád stejně divní, a až na malé zádrhely to zase výborně funguje. Tahle dysfunkční rodina to prostě nemá v životě lehké a divák se bude nad jejím neštěstím náramně bavit.

The Umbrella Academy 2 komiks
Autor: Gabriel Ba

Umbrella Academy je seriál na motivy stejnojmenného komiksu od autora Gerarda Waye, který je známý hlavně jako frontman kapely My Chemical Romance (!).

První série přinesla do světa televizních zpracování komiksů svěží vítr v podobě opravdu neotřelého seriálu o zcela nefunkční rodině sourozenců se zvláštními schopnostmi a získala si miliony fanoušků po celém světě.

Netrvalo dlouho a Netflix potvrdil druhou sérii a ta na obrazovky dorazila před pár týdny.

A je se opět na co koukat. Není to sice až takový nářez, jako byla série první, ale i tak se jedná o velmi povedenou věc a pokud se vám líbila šílená zběsilá jízda Umbrella Academy, rozhodně doporučuji podívat se i na sérii druhou.

A zase ta apokalypsa

The Umbrella Academy 2 retro
Autor: Netflix

Děj navazuje přesně tam, kde v předchozí sérii skončil.

Sourozencům se nepodařilo odvrátit nadcházející konec světa, který měla na svědomí jejich sestra a v poslední chvíli všichni skočili v čase zpět.

Pětce se nepovedlo vše tak jak by rád a jeho sourozenci vypadnou z časového víru každý v jiném roce na začátku sedmdesátých let 20. století.

A to přímo do období atentátu na J. F. Kennedyho.

Každý z rodiny zůstane sám v době, kde nikoho nezná a každý je nucen prát se nejen s vlastními démony, ale i s nepřízní osudu a hlavně okolí. Amerika sedmdesátých let totiž nebyl žádný med a jeden každý člen z rodiny Hargreevesových to okusí na vlastní kůži.

The Umbrella Academy 2 valka
Autor: Netflix

Hned ze startu dostaneme monumentální úvod, kdy Pětka skočí přímo do válečné zóny, kde Rusko okupuje Spojené státy.

Statečná sedmička bojuje na straně Američanů o záchranu země, ale vše ukončí jaderná válka a znovu nastane apokalypsa.

Pětce se na poslední chvíli podaří uniknout a skočit kousek do minulosti, kde začne hledat svoji rodinu a dávat dohromady tým, který bude muset znovu zabránit apokalypse. Konec světa si totiž členy Umbrella Academy našel i v minulosti.

Naši hrdinové už ale začali žít vlastní životy a do znovuzachraňování celého světa se jim moc nechce. Nic jiného jim ale nakonec nezbyde a tak se s touhle dysfunkční rodinou vydáváme na další prapodivnou jízdu za záchranou světa.

Sedmička je zpět

The Umbrella Academy 2 all
Autor: Netflix

Ve druhé sérii se opět setkáme se všemi členy pochybné rodiny a poznáme jejich nové stránky, ale i staré démony.

A to i přesto, že dějově se vlastně druhá série podobá té první. Některým divákům, to může vadit, jiní si to náramně užijí.

Kromě Pětky už si v minulosti nikdo neříká čísly a dokonce se svorně pojmenovali Team Zero – aby se předešlo dohadům, kdo má jaké číslo a proč.

Chemie mezi jednotlivými charaktery a herci je opět jednou z nejlepších věcí na celém seriálu. Funguje prostě na jedničku dvakrát podtrženou a spousta jejich vzájemných konverzací je opravdu skvěle napsána.

Tahle přednost je vlastně jedna z největších na celém seriálu. Kdyby to tahle nefungovalo, tak by seriál byl stejně dysfunkční jako celá rodina Hargreevsových.

Luther

The Umbrella Academy 2 Luther
Autor: Netflix

Luther v podání stále dřevěně toporného Toma Hoppera se v minulosti začne živit jako příležitostný zápasník a vyhazovač pro jednoho nechvalně známého mafiána.

Několik scén s Lutherem bylo vtipných, ale stále platí to, že stejně jako v první sérii, tak i v té druhé je Luther nejslabší článek v bandě.

A to bohužel i herecky od Toma Hoppera.

Navíc si pro diváky připravili tvůrci společně s Lutherem několik fekálních ftípků, a když se to pak začne opakovat příliš často, už to opravdu zábavné není. Jeho dějová linka byla suverénně nejslabší ze všech sourozenců.

Diego

The Umbrella Academy 2 Diego
Autor: Netflix

Oproti tomu číslo 2 alias Diego se charakterově dost posunul a i herecký výkon Davida Castenady byl výborný.

Diego už přestal koktat a chvíli po začátku byl umístěn do psychiatrické léčebny, protože tehdejší policejní složky neměly moc pochopení pro Diegovo hrdinství.

V léčebně se seznámí s praštěnou Lilou a společně tentokrát sehrají jednu z nejdůležitějších rolí v příběhu. Lilu si zahrála Ritu Arya a zvládla to perfektně.

Lila jako nový charakter přinese divákovi spousty překvapení a několik pěkně vypečených mindfucků. V podstatě je to jediná výrazná nová postava, která do bláznivé rodinky zapadne bez větších problémů a diváka bude na obrazovce opravdu bavit.

Allison

The Umbrella Academy 2 Allison
Autor: Netflix

Zpět se vrátila i Allison (Emma Raver – Lampman), která ovládá schopnost fámy. Tu ale od nešťastných událostí s Vanyou ke konci předešlé série nepoužívá.

Naopak si Allison opravdu užívá fakt, že všechno co si vybudovala a co teď má, není díky jejím schopnostem, a tudíž už nežije v takové lži, jako v sérii první.

Allison se za tu krátkou dobu stihne vdát za charismatického Raymonda (Yusuf Gatewood), se kterým vedou hnutí proti rasismu a bojují společně za práva černochů v Americe. A co si budeme nalhávat, neměli to rozhodně jednoduché.

Rasismus proti černochům je v druhé sérii Umbrella Academy celkem silné téma a nutno říct, že se s tím tvůrci poprali opravdu dobře a nepůsobí to v ději vůbec násilně. Díky tomu byl příběh Allison a jejího manžela velmi zajímavý a dodával seriálu i nějakou vážnější rovinu.

Klaus a Ben

The Umbrella Academy 2 Klaus
Autor: Netflix

Klaus v podání Roberta Sheehana je opět naprosto excelentní. Dokonalý herecký koncert Sheehana patřil znovu k tomu nejlepšímu, co v seriálu bylo. Tentokrát v minulosti založí kult a jeho následovníci ho následují kamkoliv se vydá.

A nenásledují ho jen jeho následovníci z kultu, ale hlavně jeho mrtvý bratr Ben, který dostal mnohem více prostoru, než v sérii první a jejich konverzace a všeobecná interakce s okolím byla prostě skvělá.

Bena hraje Justin H. Min a zvládá to opravdu skvěle. Je moc dobře, že dostal v seriálu více prostoru, protože jeho charakter za to opravdu stojí.

Vanya

The Umbrella Academy 2 Vanya 2
Autor: Netflix

Vanya hned od začátku trpí amnézií a nepamatuje si vůbec nic z katastrofických událostí předešlé série. Tím se trošku vracíme na začátek, protože zase neví, kdo je a co umí.

Ale postupem času se to naštěstí změní a konečně se dočkáme i použití jejích schopností na něco jiného než na zničení světa.

A spousta z nich je opravdu zajímavá, ať už její healing nebo výbuch, který udělá v kukuřičném poli pořádný kráter.

Při svém pobytu v minulosti si ji pod křídla vzala rodina z farmy, kde Vanya pomáhá se starostí o malého nemocného Harlana. Postupem času se matka od Harlana do Vanyi zamiluje a dojde i na lesbický románek.

The Umbrella Academy 2 Vanya
Autor: Netflix

Tady musím říct, že to bohužel působilo už scénáristicky trochu násilně. A to hlavně s porovnáním rasových problémů té doby.

Lesby to určitě taky neměly tak jednoduché, ale celé to působí, že to tvůrci do seriálu dali jen proto, že Ellen Page, která Vanyu hraje je ve skutečnosti také na dámy a chtěli toho využít, aby menšiny potěšili.

Vanya nakonec v příběhu sehraje opět jednu z hlavních rolí, protože se ukáže, že za konec světa opět bude moci ona, i když jinak, než si všichni myslí.

Pětka

The Umbrella Academy 2 Pětka
Autor: Netflix

Pětka byl opět tahounem celého seriálu. V podstatě téměř všechny scény s ním byly skvělé a znovu se ukázalo, jak skvěle napsaný charakter to je.

Hraje ho výborný Aidan Gallagher, který zvládá vše od humorných scén až po dechberoucí akci.

Pětka je lepidlem, který drží celý tým pohromadě, i když o to ostatní sourozenci nestojí a snaží se za každou cenu zastavit apokalypsu i za cenu velkých ústupků a obětí.

Díky jeho věku v dospělém těle se dočkáme opravdu vtipných, až absurdních momentů a hlavně akční scény jsou prostě TOP.

Majestic 12

The Umbrella Academy 2 Majestic 12
Autor: Netflix

V Umbrella Academy 2 se setkáme s tajemnou organizací nazvanou Majestic 12 a jde v podstatě o 12 nejmocnějších mužů planety, kteří ovládají a určují chod dějin.

Aktuálně plánují atentát na Kennedyho a za lubem mají mnohem více leváren.

A jedním z těchto mužů je i budoucí otec našich hrdinů Reginald Hargreeeves (Colm Feore). Ten samozřejmě neví nic o svých budoucích dětech a nese s velkou nelibostí, že se ho všichni pokusili kontaktovat. Dozvíme se toho daleko víc o historii tohoto miliardáře a dobrodruha, a také se dozvíme blíže o jeho historii s Pogem a jejich adoptivní matkou.

Hargreeeves je tu ovšem vyobrazený jako těžký sebestředný parchant a o žádnou rodinu nestojí.

To se nevíce ukáže v šestém díle, kdy všichni absolvují společnou večeři a vy máte opravdu velmi silné nutkání mu skrze obrazovku jednu vypálit.

The Umbrella Academy 2 Hargreeves
Autor: Netflix

Opravdu výborně napsaný charakter. No nechtěl bych takového otce.

Na druhou stranu se Hargreeeves ukáže jako těžký badass, co se ničeho a nikoho nebojí a dokáže se o sebe postarat přímo ukázkově.

Kromě mladého pana Hargreevse se v druhé sérii znovu setkáme s Jednatelkou (Kate Walsh), která řídí, respektive řídila Komisi.

Po událostech v předchozí sérii, kdy málem zemřela a pokazilo se, co mohlo, byl na její místo byl dosazen A.J., který má lidské tělo, ale místo hlavy akvárko, ve kterém plave zlatá rybka. Ne to si nedělám srandu. Scéna, kdy rybička kouří cigarety byla opravdu brilantní. Jednatelka chce ale samozřejmě své místo zpět a udělá pro to vše.

V neposlední řadě se na obrazovkách ukáží i časoví noví zabijáci Komise – Švédi. Jejich přítomnost v celé sérii je řekněme celkem diskutabilní. Nepřinesli kromě pár vtipných scén zcela nic podstatného pro vývoj děje a byli tam v podstatě k ničemu.

Pořád to funguje

The Umbrella Academy 2 All 2
Autor: Netflix

Ačkoliv druhá série Umbrella Academy nepřichází s ničím vyloženě novým a děj je dost podobný tomu z první série, stále funguje na výbornou a diváka baví.

Znovu totiž stojí pevně na nosných pilířích první série.

V první řadě má seriál prostě dokonalý soundtrack s mnoha známými i neznámými peckami napříč žánry. Za zmínku určitě stojí švédská verze hitu Hello from the other side od zpěvačky Adele.

Spousty dílů obsahují hudební sekvence, které jsou naprosto boží. Ať už jde o hudební sekvence s obyčejným děním na obrazovce, tancem – který k Umbrella Academy prostě tak nějak patří, nebo bojovými scénami.

Když už jsme u bojových scén, tak ty jsou tu opět prvotřídní. Jen škoda, že jich tu není tolik, kolik by si divák zasloužil. Ale když už přijde na nějaký souboj, tak to prostě stojí za to.

The Umbrella Academy 2 All 3
Autor: Netflix

Boje jsou originální, nápadité a hlavně plné skvělých myšlenek.

Vypíchnu hlavně souboj Pětky s představenstvem Komise se sekerou v ruce. To byla prostě paráda! V podstatě nejlepší akční scéna z celé série.

Po vizuální stránce seriálu není téměř co vytknout. Je to pastva pro oči se spoustou originálních nápadů.

Stačí se jen podívat na úvodní logo Umbrella Academy, kdy je vždy velmi rafinovaně umístěno někam do dění na obrazovce.

Výprava druhé série je taky na velmi vysoké úrovni. Sedmdesátá léta v Americe se opravdu povedla. Když k tomu přidáme velmi vydařenou kameru, tak je to na Netflix pořád velmi nadprůměrné.

Umbrella Academy také velmi dobře funguje v naraci příběhu. V každém díle odkrývá zpětně osudy našich hrdinů a informace a střípky do sebe postupně zapadají a začnou dávat smysl.

Vše je okořeněno výborným humorem, který je místy až absurdní. Tentokrát ale bohužel tvůrci šli už kousek za hranu. Jako například s již zmiňovaným fekálním humorem. Ale dá se to odpustit, protože spousta vtípků je naopak velmi povedených.

The Umbrella Academy 2 All 4
Autor: Netflix

Dočkáme se taky mnoha popkulturních hlášek a odkazů na všemožné komiksy, filmy, hry, hudbu a tak podobně.

Na přetřes přijdou Star Wars, DC, Marvel, Vetřelec a mnoho dalších…

Na konci do nás tvůrčí tým naperou opulentně gigantické finále, které hned jak skončí, nahradí celkem brutální cliffhanger, takže jestli dá Netflix zelenou třetí řadě, tak se máme opravdu na co těšit.

Druhá řada Umbrella Academy není tak dobrá jako ta první, ale pořád má své kouzlo a hlavně pořád výborně baví. Rozhodně patří k tomu lepšímu, co je letos na obrazovkách k vidění.

The Umbrella Academy 2

Režie: Peter Hoar

Scénář: Mark Bomback, Rawson Marshall a další…

Kamera: Neville Kidd

Hudba: Jeff Russo

Hrají: Ellen Page, Aldan Gallahar, Robert Sheehan, Tom Hopper, David Castaneda, Mary J. Blige a další….

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
umbrella-academy-2-dysfunkcni-sourozenci-se-superschopnostmi-se-vraci-odvratit-konec-sveta-do-rasisticke-ameriky-a-doby-atentatu-na-kennedyho+ originální a zábavné + chemie mezi hrdiny + výborná hudba + skvělé souboje - místy trapný humor - dějově dost podobné první sérii - zbytečnost některých postav