Na Disney+ dorazila novinka Echo, točící se kolem hrdinky s indiánskými kořeny Mayi, která si odbyla svoji premiéru v seriálu Hawkeye.
Trailer i tvůrci slibovali návrat ke stylu marvelovských seriálů, když na nich ještě dělal Netflix. Temnější, brutálnější, krvavější a hlavně více dospělé. Ale znáte to – slibem nezarmoutíš. Vše se povedlo jen tak na půl a je to vážně škoda.
Echo je pro běžného diváka, který neviděl seriálovou pecku Hawkeye v podstatě neznámá postava. Dlouho panovaly obavy, jestli je Echo dost zajímavý charakter na to, aby utáhla celou svoji sérii.
Odpověď je rozhodně ano. Bohužel ale ten seriál neutáhne Echo. Maya Lopez alias Echo je totiž ve své podstatě velmi zajímavá postava se zajímavou historií a pozadím, nicméně seriál je velmi špatně napsaný, takže Mayina zajímavost zanikne ve změti zmateného scénáře, ve kterém se vlastně vůbec nic neděje a který zmateně přeskakuje sem a tam.
Divák, který neviděl Hawkeye, bude velmi zmatený, protože první díl velmi zkratkovitě představuje Mayu od dítěte, kdy musela tragicky opustit svoji rodinu až po události právě z již zmiňovaného seriálu. I přes svou zmatenost ale představuje tento díl jako celek asi nejlepší díl celé minisérie.
Maya si to na férovku rozdá s Daredevilem (Charlie Cox), a dá tak zavzpomínat na staré dobré časy, kdy Netflix dělal Marvel seriály ještě pořádně. Objeví se Ronin v podání Jeremyho Rennera a stejně tak se na scéně zjeví Kingpin, který by sice měl být mrtvý, ale není. A stejně jako v původních seriálech od Netflixu, tak i v Echu si Kingpin krade spoustu scén pro sebe.
Příběh seriálu se odehrává po tom, co Maya zastřelí Kingpina a uteče z New Yorku zpátky do svého rodného města, ve kterém dvacet let nebyla. Postupně začne obnovovat přetrhané vazby se svou rodinou, se kterou se nerozešla úplně v nejlepším.
Začne plánovat pomstu Fiskovu impériu, to ale ještě netuší, že její opatrovník přežil svou vlastní smrt a plánuje si pro Mayu znovu přijít. A tak do malého městečka Tamaha v Oklahomě, které je domovem původním indiánským obyvatelům, brzy zavítá smrt a Maya musí bojovat, aby ochránila to poslední, co jí na světě zbylo – svou rodinu.
Seriál Echo je svým způsobem jen obyčejným originem, ve kterém se Maya vypořádává se svou vlastní minulostí a přerodí se z padoucha na hrdinku. Což by v zásadě úplně stačilo.
Problémem ale je, že se v seriálu vlastně nic moc nestane. Epizody mají v průměru kolem 35 minut a je jich v sérii jen pět. I přesto seriál působí celkem roztahaně a spousta věcí je v něm naprosto zbytečných. S trochou nadsázky lze říct, že by bylo asi zajímavější a zábavnější, kdyby to byl jeden devadesátiminutový film.
Ne všechno je ale špatné a je potřeba se podívat i na ty věci, které se v seriálu Echo povedly.
Maya Lopez má indiánské kořeny a celý seriál diváka provází indiánská kultura a spiritualismus indiánům vlastní. Bylo velmi osvěžující se podívat na jinou kulturu, a to ať už v historických flashbacích do minulosti, nebo i do moderního života indiánů.
V tomhle směru je potřeba hlavně pochválit výpravu, kostýmy a hudbu. S tím vším si tvůrci opravdu vyhráli a hlavně v poslední epizodě to bylo opravdu znát. K tomu všemu nás seriálem provází i originální indiánská hudba a původní skladby v indiánském jazyce, což jen přidalo na autenticitě.
Dále je opravdu nutné zmínit práci se znakovou řečí a obecně s hluchoněmými lidmi. Hlavní hrdinka je totiž hluchoněmá a celá série je z půlky ve znakové řeči. Alaqua Cox, která ztvárnila titulní roli Mayi, je sama hluchoněmá a to jen dodalo na neskutečné autenticitě toho, co se na obrazovce děje. A je potřeba vzdát velký respekt před vším, co s tímto handicapem zvládla, protože to opravdu stojí za to.
Velmi dobrá je také akce. Tedy, když už se na nějakou dostane. Tvůrci částečně dodrželi co slíbili. V seriálu můžeme vidět krev, surovost a násilí, které zdobilo původní netflixovské seriály, což je na Disney rozhodně pokrok.
Bitka na bruslárně ve třetím díle je asi nejlepší bitka v rámci MCU seriálů od Disneyho. Bohužel je ale asi jediná, která dostála slibům tvůrců. Po zbytek seriálu té akce už tolik není a je to strašná škoda, protože tohle mělo opravdu potenciál.
Herečka Alequa Cox je v roli Mayi skvělá a zaslouží si za svůj výkon jeden velký respekt. Bohužel špatný scénář ji stahoval dolů a tak to u diváků asi nebude mít úplně jednoduché.
To stejné platí o Vincentu D`Onofriovi, který se vrátil ke své ikonické roli Kingpina. Pořád je stejně charismatický a hrozivý, ale špatně napsaný scénář mu podráží nohy.
Chemie mezi těmito dvěma herci je ale výborná a zachraňuje co se dá.
Zbytek hereckého obsazení bohužel nestojí moc za řeč. Žádné výrazné herecké koncerty se nekonají a postavy obecně nejsou napsány moc dobře.
Hudba k minisérii se celkem vydařila, a to hlavně díky již zmiňovaným indiánským původním písním a skladbám. Za zmínku pak stojí i song `Burning` k úvodním titulkům od Yeah Yeah Yeahs.
Echo ve své podstatě není špatný seriál. Bohužel je ale naprosto zbytečný a nic zásadního se v něm nestane. Až na výjimky moc nedrží pohromadě a nefunguje jak má.
A to se týká i finálního pointu seriálu, kdy echo objeví svou schopnost rezonance (echa), která je sama o sobě vlastně docela zajímavá a má myšlenku, ale na obrazovce prostě nefunguje, tak jak by mohla. Finální souboj s rezonancí je sice velmi dobře sestříhaný, ale ve výsledku je z toho celého opravdu cítit jakási nefunkčnost a nevyužitý potenciál.
Jestli uvidíme Mayu Lopez ještě v nějakém Marvel projektu je nejisté. Ale bylo by fajn ji mít třeba v mladých Avengerech nebo jiném týmu. Co ale jisté je, tak že na Echo si za měsíc už nikdo ani nevzpomene.
Tahle minisérie bohužel svým průměrem velmi brzy upadne v zapomnění a divákovi a fanouškovi nezbyde než doufat, že Loki nebyl na dlouho poslední epický seriál z dílen Marvelu.
Echo
Režie: Sydney Freeland, Catriona McKenzie
Scénář: Marion Dayre, Steven Judd, Ken Kristensen, Josh Feldman, Ellen Morton
Kamera: Kira Kelly, Magdalena Górka
Hudba: Mato Standing Soldier, Dave Porter
Hrají: Alaqua Cox, Devery Jacobs, Zahn McClarnon, Graham Greene, Tantoo Cardinal, Chaske Spencer, Cody Lightning, Charlie Cox, Vincent D’Onofrio a další