Hrdinové Hlubokého hvozdu
Zdroj: TLAMA Games

Hrdinové Hlubokého hvozdu vás přenesou do magického lesa plného „polidštěných“ zvířat, která ohrožuje mocný zloduch.

Deskové hry zažívají boom. Už několik let se k nám dostávají velké i malé hry. Hry pro fanoušky ameritrashe i hry pro eurovkáře. Karetky, strategie a samozřejmě i hry pro fanoušky různých fandomů od Star Wars až po zaklínače.

Proto vždycky ocením originální hru s vlastním světem. A to je i hra Hrdinové Hlubokého hvozdu. Je ovšem určena i pro to nejnáročnější a nejupřímnější publikum – pro děti! Obstojí před tvrdou zkouškou rodinného hraní, nebo jde jen o další přehypovaný Kickstarter projekt?

Hra se nepřekvapivě odehrává v lese, ale není to jen tak obyčejný les, ale les kouzelný osídlený antropomorfními zvířátky: Mírumilovná společnost je ovšem narušena padouchem a jeho poskoky a je na našich hrdinech (Xylii, Klethorovi, Sha’vi a Balthrasovi) aby si s touto hrozbou poradili a vrátili do hvozdu klid.

Samotná hra pak, až na jednu výjimku, žádné příběhové pozadí nenabízí a je jen na naší fantazii si ho domyslet. Stejně tak je tomu bohužel i s jakýmikoliv informacemi o hratelných hrdinech či padouších.

Hrdinové Hlubokého hvozdu
Zdroj: TLAMA Games

Samotná hra je pak rodinný kooperativní mix mezi Dungeon Crawlerem a klasickou kostkovkou pro jednoho až čtyři hráče. Podobný koncept má již velmi populární hra pro malé i velké Karak (hlavním rozdílem je kompetitivní pojetí Karaku).

Každé kolo začíná tím, že každý z hráčů odhalí destičku hvozdu. Ta obsahuje především cestičku, křižovatku, zatáčku nebo konec cesty, ale také další ikony. Můžeme zde potkat některou z rozmanitých příšerek, truhličky s pokladem, události a další překážky, odměny, Hospůdku nebo jeskyně.

Destičky se přiloží k již odhaleným, tak aby se na ně vždy dalo vstoupit a postupně si tak stavíme herní plochu. Díky tomuto oblíbenému postupu je tak hrací plán pokaždé unikátní. To přidává na zábavnoti v budoucích hrách, které tak nebudou nikdy stejné jako ty předchozí.

Následně pak každý hráč, počínaje prvním, odehraje svůj tah. Tady se konečně dostanou ke slovu kostky. Těch máme ve hře hned několik sad. Jsou tu kostky hrdinů, bojové kostky a kostky moci. Ale nemusíte mít obavy z přílišné složitosti, ba naopak. Všechno jsou šestistěnné kostky, které se liší jen barvou. Je to proto aby bylo jasné k čemu které jsou a kolik jich tedy maximálně může být . 

Kostky hrdinů se na začátk ukaždého kola použijí jako “zdroje”podle toho co nanich hodíte si naplánujete celé vaše následující kolo. Pohyb, speciální schopnosti hrdiny i získání kostky navíc. To vše můžete získat podle toho, co vám na kostkách padne.

Hrdinové Hlubokého hvozdu
Zdroj: TLAMA Games

Zápasíte s netvory, objevujete další zákoutí hvozdu a vybavujete vaší postavičku předměty a lektvary v přípravě na finální konfrontaci s padouchem. Až odehrajete svůj tah a následuje další hráč a tak dále. Jakmile se všichni vystřídali, tak kolo končí a začíná se od začátku.

V tuhle chvíli jsem si všiml malých nedostatků a nejasností v pravidlech, není například řečeno, zda první hráč má být celou hru stejný, nebo se posouvá k následujícímu v pořadí tahu. Je to maličkost, ale důležitá, protože od prvního hráče se odvíjí celé kolo a akce dalších hrdinů.

Kooperace a náhoda 

Kooperace a náhoda jsou dvě slova, které po několikátém dohrání hry Hrdinové Hlubokého Hvozdu rezonují nejvíce. Spolupráce je pro tuhel hru naprosto klíčovým faktorem a tak trochu udává i obtížnost hry. Pokud se někdo přepne po první výhře do Rambo Módu a vyrazí na vlastní pěst, může se mu to zatraceně vymstít, protože jsou to právě kostky a náhoda, které o vašem úspěchu či neúspěchu rozhodují. Díky kooperaci tomu štěstíčku můžete jít naproti.  

Hráči si mohou vzájemně nejen přidávat vybavení, léčit se schopnostmi a podobně, ale také si pomáhat v boji, což je jeden z nejdůležitějších aspektů hry. I přes fakt, že hra nám v krabici připraví čtyři bojové kostky, tak jsme se ještě nedostali do situace, kdbychom použili všechny, kromě právě té, kdy si vzájemně pomáháme a společnými silami se pokoušíme porazit příšerky nebo dokonce samotného padoucha. 

Hrdinové Hlubokého hvozdu
Zdroj: TLAMA Games

To, že hráči hrají v jednom týmu a mohou spolu všechno probrat a plánovat, může v očích dospělých učinit hru poněkud jednoduchou. Zároveň ale podstatně sníží doporučenou minimální věkovou hranici, která je výrobcem hry nastavena na 10 let.

I s šestiletým synem jsme si skvěle zahráli, velmi brzy věděl, co chce dělat a jak zahrát svůj tah. Čas od času jsem mu nabídl i všechny možnosti, které má aniž bych ho tlačil do té, která by byla ta “správná” pro výhru. Je potřeba myslet na to, že je to rodinná deskovka, při které bychom si měli užít zábavu ať jsme malí nebo velcí a to se hře za mě daří skvěle.

V případě, že už hru vyhráváme při každém sezení a hrozí, že bychom se mohli nudit, tak nemusíme věšet hlavu! Tvůrci nato od začátku mysleli a přidali nám několik možností jak hru stížit a dokonce i jeden herní mód navíc!

Ve hře máme dvě kartičky takzvaného rozzuření, které jednoduše zvyšuje obtížnost hry tím, že každý protivník je o něco silnější kartička je tu jak pro základní potvůrky, taky i pro hlavního záporáka. Velkým plusem je pak možnost hrát Hrdiny Hlubokého hvozdu jako kampaň. Ta má pět na sebe navazujících kapitol, které přinášejí do hry nové komponenty možnosti a také příběh.

Zase je ovšem na místě povzdechnutí, že toho příběhu a pozadí celého světa je velmi poskrovnu a hra by si ho zasloužila určitě víc.   

Hrdinové Hlubokého hvozdu
Zdroj: TLAMA Games

Pohádkově krásná hra

Hrdinové jsou na první pohled nádherná hra. Výtvarné provedení vás musí zaujmout na první pohled. Antropomorfní roztomilé provedení je opravdu trefa do černého a například fanoušci komiksu Myší hlídka budou nadšení.

Hrdinové jsou naprosto unikátní a odlišní a stejně tak i padouši a příšerky. Záporné postavičky mají naprosto skvěle vyváženou míru roztomilosti a děsivosti, takže z nich nebudete mít noční můry, ale od obřího meče kostlivého válečníka si budete chtít udržet odstup. 

Provedení hry je někde nad průměrem moderních deskovek. Většina žetonů a destiček je samozřejmě z kvalitního kartonu, což už se stalo dnes standardem. Materiál je to odolný a vydrží i dětské zacházení. Karty určitě doporučuji obalit i když i bez obalů vydrží desítky hraní, tak obaly jsou jistota.

Obrovské potěšení jsou pak figurky hrdinů, které jsou ze dřeva a mají i malou ilustraci hrdiny. Oproti klasickým kartonovým postavičkám se zásuvným stojánkem je tohle velké plus!

Hrdinové Hlubokého hvozdu jsou zkrátka pohádkově krásná rodinná hra. Nejsou ovšem ničím víc a ani se tak netváří. Není to tedy nic pro zkušené deskovkáře, kteří chtějí výzvu, ale pro rodinu s dětmi je to určitě pravá volba, především pokud holdujete fantasy žánru!

Na závěr ještě připojím reakce mých synů se kterými jsme hru testovali:

Kubíček (9 let) – Hra byla strašně super. Nejvíc se mi líbily postavy jak jsou krásný a jak je vymysleli. A že příšery vypadaj jako zvířátka a že je to o zvířátkách který chrání les.

Filípek (6 let) – Mega super.

Hrdinové Hlubokého hvozdu

Vydavatel: TLAMA Games

Autor: Geoffrey Wood

Počet hráčů: 1-4

Doporučený věk: 10 let

Herní doba: 60 minut

Čeština: V balení hry

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
hrdinove-hlubokeho-hvozdu-magicke-lesni-kralovstvi-ovladly-mocne-prisery+ výtvarná stránka + dřevěné figurky + vysoká míra znovuhraní + kampaň + děti hru milují - místy lehce nejasná pravidla - velmi málo příběhu a pozadí světa