Korál: jeden vládne všem, jeden slunce ovládne, jeden stane se vítězem!
Zdroj: Fantasymag.cz

V rodinné hře Korál budete hrát za jeden ze čtyř druhů korálů a dohromady budete stavět trojrozměrný korálový útes.

Nenechte se ale zmýlit, vyhrát může jen jeden. Jen ten, kdo ukořistí nejvíce slunečních paprsků, se stane vítězem!

Jak se to hraje?

Korál si zahrají 1-4 hráči od 8 let a jedna partie zabere od deseti do dvaceti minut. Každý z hráčů si zvolí svou barvu korálů – na výběr mají z korálů červených, pohárkových, zlatých nebo mozkových.. no ano, čtete správně, skutečně si můžete zvolit mozkový korál, který má barvu bílou, jen pro pořádek 😊

Pokud je hráčů méně než 4 a tedy zůstaly nějaké barvy nevybrané, jsou považovány za neutrální druh. Hráči si vezmou odpovídající počet dílků v závislosti na počtu hráčů a k tomu žeton příslušné barvy. Každý hráč získá určitý počet korálů své barvy a k tomu buď neutrální, nebo při hře čtyř hráčů i dílky soupeřů. 

Dále je třeba umístit do středu stolu skálu, na které budou koráli růst. Tu představuje stříbrná krychle, kterou je nutné nejdřív obestavět dílky korálů. Pro začátečníky je tu k dispozici 6 startovních karet s rozmístěním. Hráči si jednoduše vyberou jednu kartu a podle ní korály poskládají.

Korál: jeden vládne všem, jeden slunce ovládne, jeden stane se vítězem!
Zdroj: ADC Blackfire

Zkušenější hráči si pak mohou skálu připravit dle vlastní fantazie tak, že postupně přikládají dílky ze své zásoby, dokud prvotní dílek skály zcela neobestaví. Hráči přitom musí dílky přikládat tak, aby alespoň jedna stěna přímo zakryla jednu stěnu skály a zároveň se dotýkal stolu, pokud je to možné. Nově přiložený dílek by také neměl zakrýt žádnou část dříve uloženého soupeřova dílku. 

Jakmile je skála zcela schována, hráči postupně umisťují své žetony na vznikající korálový útes. Žeton nikdy nesmíte položit na svou vlastní barvu. Pokud nezbylo žádné volné místo, kam byste mohli dle těchto pravidel žeton umístit, smíte dát svůj žeton na místo jiného hráče, který následně svůj žeton přemístí jinam. 

Počáteční příprava může působit před první hrou trochu složitě. Rychle se do toho však dostanete a už to vůbec složité není. 

Nyní jsme konečně připravení hrát. Začíná hráč, který byl naposledy u moře. V rámci svého tahu provede vždy jednu ze dvou možných akcí – růst nebo pohyb. 

Při růstu vezme jeden dílek korálů ze své zásoby a přiloží ho ke korálovému útesu. Přikládaný dílek musí vždy alespoň jednou stěnou přiléhat k části korálu, na němž se nachází žeton daného hráče.

Může to být ze strany i ze spodu, dokonce je možné žeton nadzvednout a podložit novým dílkem tak, že bude navazovat z vrchu. Jelikož však žeton hráče nikdy nesmí ležet na stejné barvě, je tento postup možný pouze pokud hráč vlastní ve své zásobě dílek neutrální nebo soupeřovy barvy. 

Korál: jeden vládne všem, jeden slunce ovládne, jeden stane se vítězem!
Zdroj: ADC Blackfire

Varianty pro 3-4 hráče

Hrajete-li ve třech či čtyřech hráčích, můžete zkusit variantu s názvem Chaos. V této hře dostane každý hráč dva dílky svého druhu. Zbývající dílky se vsypou do sáčku a hráči si postupně losují zbývající dílky. Všechna ostatní pravidla platí normálně.

Jen a pouze pro 4 hráče je tu varianta Symbióza. V ní se hráči rozdělí na dva týmy a usadí se ke stolu tak, aby hráči jednoho týmu seděli naproti sobě. Při posouvání žetonu se mohou hráči pohybovat i přes pole spoluhráče. Vítězí tým, jehož koráli získají dohromady nejvíce světla. 

Sólová hra

Při sólové hře hraje jeden hráč se všemi čtyřmi druhy korálů a za každý získává body. Bodování se však liší od hry více hráčů. Každá barva má tři různé bodovací podmínky a hráč si na začátku náhodně vylosuje bodovací podmínku pro každý ze čtyř druhů korálů. Hra tak získává na variabilitě. 

Hráč vsype dílky korálů do látkového sáčku, dle náhodné startovací karty si přichystá útes, následně si nalosuje 3 dílky korálů ze sáčku a je připraven hrát. Při hře vyberete jeden dílek ze své zásoby, můžete posunout žetonem dané barvy a následně necháte dílek růst. Pak si doplníte zásobu losem ze sáčku a takto pokračujete, dokud nevyčerpáte všechny dílky. 

Korál: jeden vládne všem, jeden slunce ovládne, jeden stane se vítězem!
Zdroj: ADC Blackfire

Cílem je nasbírat co nejvíce bodů. 

Co najdete v krabici

Korál má sympatickou krabici menších rozměrů, ve které najdete 24 dřevěných dílků korálů ve čtyřech barvách a ke každé barvě jinak tvarovaný žeton. Dále stříbrný dílek skály, startovní karty, karty pro sólovou hru a látkový sáček, který taktéž využijete při hře jednoho hráče. Všechno má v krabici své místo, a tak i přesto, že by přece jen mohla být i o fous menší, nekupujete si zde hromadu vzduchu. 

Dílky korálů jsou kromě barev rozlišeny také symboly, takže si je nespletete ani máte-li s barvami problém.

Hodnocení

Korál je jednoduchá a rychle odehraná hra, u které si trochu zapřemýšlíte a kdo má rád plánování tahů dopředu, zde si to rozhodně může zkusit. Na druhou stranu mu to ale soupeři mohou velmi snadno zhatit 😊 

Každá hra je taková, jakou si ji udělají spoluhráči. Pokud chcete rychlou oddechovku, Korál to dokáže snadno splnit. Pokud jste však hloubaví a rádi spoluhráče zatlačujete do kouta, i to si zde můžete dopřát. 

Má ale jednu nespornou vadu. Při hře tří a více hráčů se snadno může stát, že jeden z hráčů rozhodne svým tahem o vítězi tím, že zakryje svou barvu korál jednoho či druhého soupeře. To staví do nepříjemné role jak toho, který rozhodne, tak zbylé spoluhráče. Začínat je zde tak celkem nevýhoda, a naopak se snažíte své tahy protahovat tak, abyste byli poslední na tahu.  

Korál: jeden vládne všem, jeden slunce ovládne, jeden stane se vítězem!
Zdroj: ADC Blackfire

Provedení dílků i krabice nemám co vytknout. Samotná hra mě však přiznávám až tolik nenadchla. Určitě si dokáže najít své místo jako rychlý filler mezi složitějšími hrami. Hra je rychle nachystaná i rychle odehraná, takže může být vhodná klidně i pro unavené rodiče, kteří hledají něco krátkého, když děti spí.

Korál

Vydavatelství: ADC Blackfire

Autor: Tangi Tabuteau

Ilustrace: Tatiana Boyko

Jazyk: čeština

Český překlad: Richard Janda, Mirka Jandová

Počet hráčů: 1 – 4 

Minimální věk: 8+

Délka hry: 10 – 20 minut

Cena: 600 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
60 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
koral-jeden-vladne-vsem-jeden-slunce-ovladne-jeden-stane-se-vitezem+ rychle odehrané + zpracování + vše má v krabici své místo - jeden z hráčů může svým tahem rozhodnout, který z protihráčů zvítězí - hra vlastně nenabízí nic extra úchvatného - dílky korálů se musí do krabice přesně naskládat, aby se vešly