Twisted Metal
Zdroj: Peacock

Jedna z nejšílenějších videoher se dočkala neméně šílené seriálové adaptace. Je nevkusná, přehnaně nekorektní, krvavá, brutální, sprostá, ale je také naprosto šíleně zábavná.

Twisted metal se přiřítil na HBO a rázem tady máme jednu z nejlepších videoherních adaptací.

S kvalitními videoherními adaptacemi je obecně celkem problém, a tak se příchody nových seriálů a filmů na motivy různých videoher očekávají spíše vlažně. Twisted Metal se ale objevil z ničeho nic a naprosto zmasakroval všechny pochybnosti, které mohly před jeho premiérou převládat.

Twisted Metal
Zdroj: Peacock

První díl šílené videohry Twisted Metal se datuje už v roce 1995 na konzoli Playstation 1 a od té doby se na diváka přiřítilo mnoho pokračování, či remaků. Jde o bláznivé akční závody, kde vaším jediným úkolem je roztřílet na kaši všechny soupeře a zůstat poslední naživu. Když se vám to daří, tak vám tajemný Calypso splní jakékoliv přání, bez ohledu na jeho druh nebo cenu.

Dalo by se říct, že to není úplně typická videohra, kterou by člověk vybral pro její adaptaci na velké plátno, nebo na televizní obrazovky. O to více překvapivý je pak výsledný seriál, který je naprosto šíleně skvostný a obratem se stal jedním z nejlepších seriálů na motivy videohry, který překonal i drtivou většinu filmů.

Kurýr trochu jinak

Jednoho dne napadl světovou elektroniku neznámý vir a během chvíle se celá planeta proměnila v postapokalyptické peklo plné krádeží, vraždění, znásilňování, kanibalismu a dalších zvěrstev. Ty největší města se schovala za obří hradby a všechny zločince a nepřizpůsobivé jedince jejich obyvatelé vyhnali ven do nehostinné krajiny, kde neexistují žádná pravidla.

Je ale potřeba mezi městy převážet různé zásilky a zásoby. Od toho jsou tu mlékaři, kteří ve svých obrněných a po zuby vyzbrojených autech brázdí nebezpečné pustiny a doručují potřebné suroviny z města do města.

Jedním takovým mlékařem je i John Doe (Anthony Mackie), který patří ke špičce v oboru. Díky své pověsti se dostane k jedinečné příležitosti navždy změnit svůj život. Musí doručit jednu poslední zásilku a bude moci dožít svůj život v poklidu a bezpečí zdí velkého města.

Jenže John takhle nebezpečnou zásilku ještě nikdy nepřevážel a bude muset využít všechny své schopnosti, aby dlouhou cestu přežil. Odměna je obrovská, ale cena za ni může být fatální.

Twisted Metal
Zdroj: Peacock

Čistá zábava

A to je celé. Mohlo by se zdát, že to není mnoho, nicméně celý seriál je jednou velkou zběsilou krvavou zábavnou jízdou, která vás vcucne a o pár hodin později jste najednou na konci a budete si říkat, že sakra chcete ještě.

Už od začátku se vůbec na nic nečeká a divák je vržen do zběsilého dění plného drsných a vtipných hlášek, rychlých a hlavně rozstřílených aut, krvavě rozšmelcovaných lidí a taky hromady popkulturních odkazů.

Na seriálu je krásné to, že si vůbec na nic nehraje a od začátku je neskutečně přestřelený a absurdní a moc dobře to o sobě ví. Takže se stačí naladit na vlnu čistokrevné zábavy a budete se královsky bavit.

Je třeba nečekat žádný zlatý fond kinematografie, protože Twisted Metal je všechno, jen ne tohle. Twisted Metal je v mnoha směrech nekorektní, plný skvělého černého humoru, což je v dnešní době opravdu svěží vítr na poli televizních seriálů.

Twisted Metal má sice rating PG 15+, ale nenechte se zmást, v každém díle na vás čeká nespočet sprostých slov a také mnoho gore krvavých momentů, kdy vzduchem lítají všechny lidské končetiny a tečou hektolitry krve, jí se lidské maso, pěstuje nebezpečný sex a mnoho dalšího. A když říkám mnoho, tak myslím opravdu mnoho.

Mlíkař, Quiet a šílenej Klaun

Hlavní role se zhostil Anthony Mackie, který je známý především pro svou roli Falcona v Marveláckém univerzu a je nutné říct, že ač byl k vidění v mnoha rolích, tak žádnou si neužíval tak moc, jako roli mlíkaře Johna ve Twisted Metal.

Twisted Metal
Zdroj: Peacock

Od začátku do konce vás tenhle borec prostě bude bavit. Sází v seriálu jednu povedenou hlášku za druhou a to i jako vypravěč. Herecky si to Anthony opravdu užil a hlavně jeho humorem a mimikou celý seriál povýšil o level výš.

Více než zdatně mu sekunduje nebezpečná dáma jménem Quiet, kterou si zahrála celkem neznámá (pro velké plátno, jinak Brooklyn 99!) Stephanie Beatriz. Quiet se shodou velmi nešťastných a krvavých událostí spojí s Johnem a jejich původní nesnášenlivost se postupně proměňuje ve skvělé parťáctví.

Chemie mezi těmito hlavními postavami je naprosto výbušná a perfektně fungující a je jedním z hlavních nosných pilířů celého seriálu.

Ve Twisted Metal je mnoho dalších postav, ale žádná si nezaslouží tolik pozornosti jako obří masochistický klaun Sweet Tooth, který si všechny svoje scény krade pro sebe ve velkém stylu.

Tohohle pošahaného klauna, u kterého nikdy nevíte co čekat, ztvárnil ostřílený herec Will Arnett. Propůjčil Sweet Toothovi neskutečné charisma a hlavně dokonalý šílený hlas, který vám bude rezonovat v hlavě ještě hodně dlouho po shlédnutí celého seriálu.

Twisted Metal

Twisted Metal je čistokrevná zábavná blbina, která si vzala za úkol pouze jedinou věc – pobavit diváky. A to se seriálu povedlo na výbornou.

Twisted Metal
Zdroj: Peacock

Celý seriál má obrovský drive a spád, pořád se v něm něco děje a hned po skončení jednoho dílu máte chuť si pustit další. Všemu tomu dost napomáhá i celková stopáž jednotlivých dílů, která nikdy nepřesáhne půl hodiny.

Vizuál je mnohdy dost přestřelený a umělý, ostatně jako celý seriál, ale vzhledem k tomu o čem Twisted Metal je, a co se v něm děje, se to dá velmi lehce odpustit.

Co je ale na Twisted Metal naopak opravdu povedené a poctivé, tak to je soundtrack. Můžete čekat hit za hitem a to přesně ve chvíle, kdy byste to opravdu nečekali. Například scéna s mučením pomocí songu Barbie Girl je naprosto skvostná. Aqua, Hanson, Evanescence, O Dirty Bastard a mnoho dalšího vás bude provázet touhle šílenou jízdou a bude to stát za to.

V celém seriálu také můžeme sledovat opravdu mnoho odkazů na všechno možné, namátkou vypíchnu odkaz na boty Nike hned ze začátku seriálu, Příběh rytíře nebo třeba samotný Twisted Metal na PS1.

V posledním z deseti dílů se seriál teprve promění v ten pravý Twisted Metal, kdy dojde na opravdový auto deathmatch a vcelku překvapivě zde dojde k několika odhalením, kdy vlastně zjistíme, že celý seriál byl jakýsi prequel k sérii druhé, kde nás teprve čeká ten pravý Twisted Metal.

Twisted Metal ani zdaleka není seriál pro každého. Je nevkusný, přehnaně nekorektní, krvavý, brutální, sprostý, ale je také naprosto šíleně zábavný. Je jednou z nejlepších videoherních adaptací, které kdy vznikly a to naprosto zaslouženě.

Jak se řekne hned na začátku seriálu – Twisted Metal jsou káry a kvéry. Je toho ale mnohem víc, takže jestli jste dostatečně šílení, směle do toho, budete se královsky bavit!

Twisted Metal
Zdroj: Peacock

Twisted Metal

Režie: Kitao Sakurai, Bill Benz, Jude Weng, Maggie Carey

Scénář: Michael Jonathan Smith, Grant DeKernion, Francesca Gailes (více)

Kamera: James McMillan

Hudba: Leo Birenberg, Zach Robinson

Hrají: Anthony Mackie, Stephanie Beatriz, Thomas Haden Church, Will Arnett, Chelle Ramos, Neve Campbell a další

Závěrečné hodnocení
Zábava / příběh / kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
twisted-metal-kary-a-kvery-ve-zvracenem-svete-se-zvracenymi-pravidly-na-hbo+ soundtrack + zábava + akce – slabší vizuál – není pro slabé žaludky a puritány