Konec roku je zkrátka čas nabídnout čtenářům nějaké to shrnutí nejlepších knih. Ani my na Fantasymag.cz nejsme žádnou výjimkou. A pozor – žebříček sestavený jedním člověkem bude VŽDY subjektivní, takže namísto žehrání se s námi raději podělte o své tipy.

Nejprve mi dovolte pár slov ke vzniku tohoto žebříčku. Probíral jsem se mnoha svými recenzemi za uplynulý rok, vybíral, rovnal a přerovnával konečné pořadí. Velkým kritériem byl dojem, který ve mně kniha zanechala; za dobrou knihu považuji tu, jejíž scéna, hrdina nebo příběh vám utkví v hlavě hodně dlouho. 

Během toho jsem si uvědomil několik věcí. Za prvé – čtu málo sci-fi. Proto jsem se rozhodl sci-fi úplně vyjmout ze žebříčku, třeba se ho ujme některý z povolanějších kolegů. V mém podání by to zkrátka nebyl objektivní přehled. Za druhé – mám hodně rád povídkové sborníky. Často si v nich najdu autora, o kterém usoudím, že stojí za to seznámit se s jeho dalšími díly. A za třetí – i přes mé žehrání rozhodně nejsou české béčkové krváky až tak nedostatkovým zbožím. Došel jsem k necelé stovce přečtených knih; jsem přesvědčen, že to už je slušný vzorek, ze kterého se dá nějaký ten žebříček sestavit.

A jak to tedy dopadlo? 

Pat Murphyová: Město, nedlouho poté

Dobře, tady je příslušnost k fantasy trochu diskutabilní, protože kniha je multižánrová. Nabízí směs postapa, sci-fi i magického realismu. Jenže existuje několik sakra dobrých důvodů, proč tahle kniha zaujala čelní místo žebříčku!

V první řadě nabízí příběh, který se ve fantastice objeví jednou za generaci, takže námět je originální a neokoukaný. No uznejte sami – kolikrát jste četli o tom, jak se obyvatelé města rozhodli bojovat proti vojenské síle uměním? Za druhé má kniha úžasný styl vyprávění, a to i díky geniálnímu překladu Jakuba Němečka.

A za třetí: co se týká čtenářského prožitku nezapůsobila na mě žádná kniha silněji než právě Město, nedlouho poté.

Brandon Sanderson: Arcanum odhalené – kosmírská sbírka

Brandon Sanderson je geniální vypravěč a mistr imaginace v jedné osobě. Vždy, když se tenhle chlapík rozhodne něco napsat, je to pecka. A co teprve, když svým čtenářům odhalí, že všechny jeho zdánlivě nesouvisející série se odehrávají v jediném univerzu, a k tomu nabídne z každé série minimálně jednu povídku jako ochutnávku (a jednu dokonce v podobě komiksu).

Blahem budou chrochtat nejen Sandersonovi fandové, ale i nováčci, kteří upadnou do osidel jeho příběhů. Arcanum odhalené je totiž ideální vstupní branou do světa nepřeberného množství fantazie tohoto autora!

Gardner Dozois (editor): Kniha mečů

Kniha mečů nabízí velký výběr zajímavých jmen hvězd současné fantastiky. Nebudu tvrdit, že co povídka, to perla, velká jména ještě nedělají nutně super zážitek – jenže na těchhle povídkových sbírkách je skvělé to, že si můžete vybírat. Různá vyznění, různé nápady, různá práce s povídkou jako takovou.

Navíc jsou všechna díla zbrusu nová, dosud nepublikovaná. Jak už název napovídá, v ústřední roli většiny povídek stojí meč, a silný meč potřebuje silného hrdinu. A těch čtenář dostane hned několik.

Jiří Pavlovský (editor): O krok před peklem

A zase povídková sbírka. A zase úžasná – a navrch ještě ryze česká! Série Kladivo na čaroděje je fenoménem domácí fantastické scény a sborník uzavírající první řadu je průřezem nabízejícím všechno to, proč čtenáři Kladivo milují: černý humor, výrazné postavy, nelidské násilí s lidskou tváří, šílenosti a zručně a zábavně napsané různorodé texty.

Navíc se sešli všichni autoři, kteří do první řady přispěli, a ještě pár dalších. 

Anthony Ryan: Oheň probuzení

Ryan rozjíždí novou sérii Draconis memoria. Jak už název série napovídá, budou v hlavní roli draci, v tomto případě spíše draggové. Právě hledání bájného draka, pardon, dragga, spojuje osudy tří hlavních hrdinů. Možná je tahle knížka laděná spíše do steampunku, ale rozhodně stojí za zmínku.

Jako odrazový můstek tohle dílo rozhodně nevypadá špatně a slibuje zajímavé věci příští. A k tomu připočtěte hodně zajímavý nápad v podobě pití dračí krve k získání nadlidských schopností…

Vilém Koubek: Čepel entropie

Splatterpunk, jak jste ho neměli zatím možnost poznat. Protože kdo kdy slyšel o intelektuálním splatteru? Koubek napsal podivnost, která vás buď totálně dostane, nebo odradí v samém zárodku.

Do libě čvachtajících střev snášejících se k zemi v ladných obloucích smyček při kýčovitém západu slunce nacpal autor spoustu černohumoru, trochu hororu, ironii, kopec popkulturních odkazů, pak vše slepil démonickým slizem, sešil nití z nekorektnosti, oblékl do záměrně kýčovitého kabátku a vyslal do světa. 

Roman Bureš: Impérium (série Propast času 3)

Vyvrcholení ságy založené na originálním nápadu promíchaného času. Jediná sága, kde se spolu mohou utkat římští legionáři, německé tanky, britské bojové lodě a bojoví roboti. A celému impériu vládne jediná křehká žena, která nesmí dát najevo slabost před muži, zato musí získat spojence a ubránit svoji říši. Zábavná a originální kniha je opravdovou třešničkou na dortu v podobě této knižní trilogie.

Vasilij Mahaněnko: Tajemství Temného hvozdu (série Cesta šamana 3) 

Máte rádi počítačová RPGčka? Pak jste na správné adrese, protože série Cesta Šamana spadá do žánru LitRPG, který v sobě snoubí to nejlepší z fantastiky a vašich oblíbených games. Každá postava, předmět či nepřítel mají své statistiky a úkoly, které dostáváte, se promítají do vašich deníků i reputace…

A především: to, co by v normální fantasy působilo jako zbytečná hloupost, je najednou zábavné a opodstatněné. Podstatná je však zábavnost a schopnost přenést čtenáře do dnes tak populárních herních světů.

Joe Abercrombie: Půl krále

Další ze skvělých vypravěčů, který umí psát nejúžasnější parchanty ze všech. Půl krále bylo sice míněno jako román pro mládež, ale dospělé rozhodně nezklame. Stále je to Abercrombie, i když možná ne tak syrový a brutální. Osudy chlapce s chromou rukou, který se stane loutkou na trůně, nejsou laskavým a mírumilovným čtením. Autor umí pracovat s tempem příběhu a na postavách si i tentokrát pošmáknete. 

Oskar Fuchs: Hitokiri

Česká splatter, toprá splatter. Co na tom, že Hitokiri už není tak živelné jako Frost (autorova prvotina), pořád je to velmi zábavná a neotřelá kniha ukrývající v sobě zajímavá překvapení. Už jen představa lišky s katanou řezající zombíky hlava nehlava má svoje kouzlo. A protože se podstatná část děje odehrává na Slovensku, nabídne autor také lekce slovenštiny a maďarštiny, stejně jako pohled do slovenských dějin. 

Pár knih navíc

Je ještě pár knih, které se do žebříčku nevešly, ale na které bych rád upozornil.

Rok 2018 byl ve znamení velkých fantastických návratů: reedice Tamuli Davida Eddingse nebo dvojice knih Tada Williamse Trůn z dračích kostí a Kámen rozluky rozhodně potěší a přinesou závan nostalgie, stejně jako návrat legendárního Baklyho v knize Miroslava Žambocha Bakly: Hledání smrti.

A na závěr ještě jednou Joe Abercrombie. Ostré konce jsou vynikající povídkovou sbírkou, naneštěstí jsou však příliš úzce spjaty s autorovou předchozí tvorbou, takže si je užijí spíše fanoušci se znalostí kontextů a postav. Ale tyhle postavy zkrátka chcete znát!

Divoké karty

Jako každý člověk nedokážu přečíst všechno, co vyšlo. Takže nabízím ještě pár divokých karet, o kterých jsem přesvědčen, že by mohly zamíchat pořadím a objeví se ve vašich argumentech na téma „Proč je tenhle žebříček úplně marný“. Jenže servírovat zajíce v pytli zkrátka nechci… 

Kristýna Sněgoňová: Krev pro rusalku

Ed McDonald: Černé křídlo

František Kotleta: Poslední tango v Havaně

Robert J. Bennett: Město zázraků 

N. K. Jemisinová: Páté roční období

Jsme na konci. Nezbývá než si přát, aby byl i příští rok tak bohatý na skvělou fantastiku, popřát mnoho zdaru českým autorům i vydavatelstvím, a především vám, čtenářům, chuť číst – třeba právě něco z našeho žebříčku.