Svět je v troskách. Lidská civilizace je zdecimována zákeřnými virem a marně se snaží vzkřísit svoji zašlou slávu. A přesto existuje skupina lidí, která se zcela vymyká novému zřízení společnosti. A ti jsou nyní vystaveni té nejtěžší možné zkoušce…

Kniha Pat Murphyové Město, nedlouho poté vyšla v originále již v roce 1989. I přesto má stále čtenářům mnoho co nabídnout, protože podobných žánrových děl mnoho nenajdete. Vydavatelství Gnóm! patří za objev této skryté perly díky.

Příliš úzká škatulka

Výše bylo zmíněno, že se jedná o dílo spadající do oblasti fantastiky. Pokud však budete chtít tuhle knihu nacpat do konkrétní subžánrové škatulky, ošklivě narazíte. Nejprve se zaraduje a budete si klepat na čelo, co ten recenzent blbne; vždyť tohle je čisté postapo.

Ano, ale to hovoříme pouze o začátku, kde se dočtete, kterak díky opicím – strážkyním odlehlého hinduistického chrámu – dosáhne svět míru. Bohužel k ideálu má tento stav hodně daleko, ale pravdou zůstává, že když vaši blízcí umírají na neznámý virus, je válka jedna z posledních věcí, na které máte myšlenky.

Netrvá dlouho a na scéně se objeví hrdinka, která spatří mechanického anděla, a rozhodne se kráčet v jeho stopách. To už zase zní jako sci-fi, ne? K tomu připočtěte i pár prvků, které reprezentují čistou fantasy a slušnou porci magického realismu… Skvělé je, že všechny tyto styly se organicky prolínají, žádný není vyloženě dominantní a naštěstí ani rušivý. Výsledkem je lehce zasněný příběh vznášející se v lehkém mlžném oparu, který ovšem vůbec není nějak přeslazený nebo dokonce neuvěřitelný.

Jdi za svým andělem

Abych však dali této recenzi nějaký řád, začněme ještě jednou pěkně od počátku. Svět zasažený katastrofou se vzpamatovává z rány. V troskách měst se houfují přeživší – každý si může vzít, co je libo, protože většina potravin, oblečení i techniky zůstala nedotčena (byť elektřina i pohonné hmoty jsou velkou vzácností). Všem je ale nad slunce jasnější, že zásoby nejsou nekonečné, a tak vně měst žijí dobrodruzi pěstující potraviny nebo vyrábějící další nezbytnosti, které směňují za výdobytky civilizace z doby před epidemií.

A právě v rodině farmářky vyrůstá hlavní hrdinka celého příběhu, která prozatím nemá žádné jméno. V momentě, kdy její matka umírá, se zjeví anděl a mladá dívka se rozhodne následovat ho, protože věří, že ji povede ve stopách její matky. Budoucností této mladé dámy se má stát San Francisco.

Jak už tomu bývá, v nastalém chaosu a bezradnosti se vždy najde někdo, kdo si chce užít svých pět minut slávy. V tomhle případě se jedná o chlapíka známého mezi lidmi pod přezdívkou Brigadýr. Tento samozvaný generál je přesně ten typ, který se při nejbližší příležitosti chopil šance hrát si na vojáčky, začal chřestit zbraněmi, přemlouvat lidi, že díky disciplíně a vojenské síle obnoví staré pořádky…

Netrvá dlouho a prostřednictvím své armády začíná ovládat a terorizovat okolí, vědom si vlastní síly a nedotknutelnosti. Jeho dalším cílem má být San Francisco, jedno z epicenter epidemie, které Brigadýr považuje za původce všeho špatného.

Bezejmenná dívka mezitím dojde ke svému cíli a je překvapena. V San Franciscu totiž žije velká komunita umělců zvelebující své město a žijící s ním ve vzájemné symbióze. Zdi domů zdobí malby, na veřejná prostranství jsou nainstalovány sochy a plastiky, lidé básní, píší, malují a věnují se uměleckým projektům. Mezi tyto jemné duše drsná bezejmenná příliš nezapadá. Postupem času se však začíná zdát, že město ji přivedlo z určitého důvodu a má s ní vlastní plány.

Umění války

Pat Murphyová si dává čas na přípravu závěrečného finále, jehož podstata je však jasná dlouho dopředu. Postupně představuje jednotlivé obyvatele Frisca a skládá po střípkách mozaiku událostí vedoucí k epidemii. Vykresluje charakter dívky, které dá samo město jméno Jax, popisuje hledání anděla a lehce nastiňuje lovestory mezi ní a jedním z místních umělců. Ukazuje fungování místní komunity, líčí projekt malování dominanty města, mostu, namodro.

Mohlo by se zdát, že děj je rozvláčný, ale Město, nedlouho poté nepotřebuje žádnou přebujelou akci. Kniha je charakteristická spíše svoji éterickou, zasněnou atmosférou, lehkostí vyprávění a díky sledu drobných epizod se nebudete nudit ani vteřinu.

Finální konflikt jste už určitě odhadli: Brigadýr vtrhne do města s cílem podmanit si místní umělce a nelítostně je vyhladit. Jeho početní i palebná převaha dává tušit, že se ve zdech města odehraje bohapustý masakr, což potvrzuje i fakt, že jediný, kdo umí a je ochoten bojovat zbraněmi (tedy, přesně řečeno kuší), je Jax.

A právě v tomhle bodě je kniha naprosto geniální. Umělci totiž „vyhmátnou“ pravou podstatu války, a pochopí, že zabít co nejvíc lidí je k ničemu. Rozhodnou se v nerovném boji využít zbraně, které jsou jim vlastní – a světe div se, ono to doopravdy funguje! Prozradit čtenářům, o jaké zbraně se jedná, by byla od recenzenta bohapustá krádež požitku a radosti z celé knihy, tohle si prostě musíte vychutnat sami.

Z lehké zasněnosti vyprávění plynule přeskočí k akčnímu dobrodružství plnému opravdu originálních nápadů. Budete se lehce pousmívat a přitom uznale pokyvovat nad „uměleckými“ metodami boje. Kdepak květiny do hlavní. Živější tempo vydrží až téměř do samého závěru knihy; a vy si uvědomíte, že postupné budování celé situace mělo svůj dobrý důvod, a že celý příběh je vystavěn a podán s rozmyslem a opravdu důmyslně.

Mezi řádky

Je také na místě vyseknout poklonu Jakubovi Němečkovi coby překladateli – s barvitým textem se vyrovnal na výbornou. Neměl jsem sice možnost číst originál, ale vycházím z toho, že atmosféra funguje na jedničku a text nedrhne a nevykazuje žádné kostrbaté anglicismy či známky „otrockého překladu“.

To, že knize byla věnována péče, je zřetelné i z fyzického vzhledu. Pod papírovou obálkou se ukrývá étericky vypadající kniha padnoucí skvěle do ruky. Vzhledem k formátu překvapí její vysoká hmotnost (kvalitní papír). Čtenář tak bude mít dobrý pocit ještě před samotným ponořením se do textu. Z takového produktu máte zkrátka dojem, že vydavatelství dělá knihy skutečně s láskou.

Jak bylo uvedeno téměř na samém počátku: Město, nedlouho poté je naprosto výjimečná kniha, která vás dostane svým vyzněním. Milovníky klasické mainstreamové fantastiky a akce pravděpodobně příliš nenadchne (ale třeba se šeredně pletu, někde vzadu v hlavě jsem přesvědčen, že tohle dílo si zamiluje většina milovníků fantastiky!). Nečekejte žádné hluboké a převratné myšlenky, naopak očekávejte pořádnou dávku originality a především atmosféru, která do vás hluboko zatne dráp a zavrtá se vám na dlouhou dobu hluboko do mozku. Město, nedlouho poté má v sobě kus geniality a osobitého kouzla, které autorka dokázala beze zbytku čtenářům prodat.

Pat Murphyová: Město, nedlouho poté

Vydal: Gnóm!, 2018

Obálka: Torgeir Fjereide

Ilustrace: Tomáš Kučerovský

Překlad: Jakub Němeček

Počet stran: 336

Cena: 330,-

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit