Popkulturní fenomén, který bude označován za film naší generace, je tu. Spolu s ním všichni hrdinové, které jsme za 10 let existence MCU měli možnost potkat boří hranice a hlavně přepisují dějiny filmu. Lámou totiž všechny rekordy světové i české kinematografie. Podaří se jim překonat i nedostižného Avatara? A je opravdu film tak dobrý?

Tak je to tady. Závěr ságy Avengers tak, jak ho známe. Vyvrcholení něčeho, co s neuvěřitelnou kreativitou, pracovitostí a láskou k filmu budovalo mnoho lidí po dobu dlouhou 11 let.

Kdo by to byl řekl, když studio Marvel vsadilo před 11 lety všechny své zbylé peníze na divokou kartu jménem Iron Man a ještě si na něj museli další peníze půjčit. Kdo by to byl řekl, že tenkrát téměř odepsaný a vyléčený narkoman Robert Downey Jr se stane symbolem a něco jako ikonou něčeho tak velkého a fascinujícího, jako je svět MCU.

Od té doby uplynulo v řekách mnoho vody, snědlo se spousta popcornu, vypily se hektolitry coly a do MCU světa se přidaly i ty největší herecké hvězdy největších formátů.

Vzniklo celých 22 filmů a z MCU se kromě neskutečné mašiny na peníze, stal i splněný sen mnoha fanoušků komiksů, který dokázal mít v mnoha směrech širší přesah na společnost.

V roce 2018 první díl závěrečných Avengers doslova válcoval kina a zlomil snad všechny rekordy kromě jednoho – nepodařilo se mu sesadit Avatara, doteď nejúspěšnější film co se tržeb týče.

Co se ale nepovedlo v roce 2018, tak se možná povede v roce 2019. Do kin dorazil Endgame a ten nejenom, že opět zlomil všechny možné rekordy, ale takovým způsobem, že se o tom bude ještě hodně dlouho mluvit. Ale k číslům a rekordům až později.

Pojďme se nyní podívat na to, jací jsou noví Avengers doopravdy a jestli ten všudypřítomný hype, který kolem nich ještě stále vře, je oprávněný.

V prach si a v prach se obrátíš

Toto sousloví nabralo po konci Infinity War úplně jiných rozměrů a jak řekl sám Dr. Strange – „We are in the Endgame“. Jsme ve finále a to se vší parádou.

Jedna z věcí, proč je Endgame tak neskutečně očekávaný, je to, že poprvé v historii MCU tvůrci nejenom, že neudělali uzavřený konec, který má do happyendu pěkně daleko, ale hlavně si poprvé v historii dovolili zlikvidovat půlku hrdinů (když pominu zbytek vesmíru) a to nejenom nějaké podřadné nebo doplňkové hrdiny, ale klidně hrdiny klíčové a áčkové, kteří mají už svou vlastní franšízu.  Tvůrci se nebáli říznout opravdu do všech a nezáleželo na tom, jestli měli hrdinové na kontě film jeden, tři, nebo žádný.

Tenhle tah se režisérským bratrům vyplatil vrchovatě a nejedna fanynka a fanoušek odcházeli v slzách domů a přiznám se že, i já jsem zůstal po filmu sedět rozporuplně s otevřenou pusou zaražený do sedadla.

Takže šílený titán Thanos uspěl ve svém úkolu. Ono už tohle je samo o sobě dost inovativní, protože není obvyklé, aby superhrdinský film vyhrál padouch.

Vtipné na tom je, že tvůrci tak dobře pracovali s marketingem, že do traileru dali z drtivé většiny záběry jen z prvních 15 minut filmu a celý film je pak vlastně úplně o něčem jiném.

Díky velmi přísnému embargu na informace ohledně Endgame jsme se mohli jen dohadovat, jak to všechno bude a musím říct, že bratrům Russoům se opravdu povedlo vytvořit něco, co dokázalo překvapit.

Kvůli přísně střeženým tajemstvím dokonce nikdo ze štábu ani herců nedostal celý scénář. S výjimkou Roberta Downeho Jr. Až film uvidíte, pochopíte proč. Scény se točily rozkouskovaně vždy s určitým počtem lidí a štáb byl očesán na minimum.

Děj Endgame začíná přesně tam, kde nás Thanosovo lusknutí prsty nechalo. Planeta je v troskách, stejně jako spousta dalších planet ve vesmíru a to, co zbylo z Avengers a zpřátelených hrdin,ů se chystá na křížovou výpravu na Thanose, aby se pokusili zvrátit nezvratitelné.

K týmu se celkem stylově přidá i Captain Marvel a společnými silami Thanose vystopují a po krátké bitvě Thanose i porazí a Thor už tentokrát míří opravdu na hlavu.

Ještě před dekapitací Thanos sdělil nebohým hrdinům, že kameny nekonečna jsou zničené a že není cesta, jak by mohli zvrátit jeho lusknutí.

To nabourá již tak pochroumanou morálku našich udatných hrdinů a ti se týmově rozpadnou a stáhnou do ústraní.

Děj se posune o pět let dopředu a my nacházíme hlavní představitele roztroušené po celém Zemi i vesmíru a každý si sebou nese kus svého žalu.

To co zbylo z Avengers…

Tak si to zrekapitulujme.

Z původních Avengers a jiných týmových hrdinů nám zbyl Tony Stark (Robert Downey Jr.), který jako jediný se smířil se svým osudem a teď žije relativně spokojený život na venkově se čtyřletou dcerkou a teď už paní Potts (Gwyneth Paltrow).

Pak tu máme Kapitána Ameriku (Chris Evans), který vede sezení pro vojenské veterány, War Machine (Don Cheadle) a Black Widow (Scarlett Johansson), kteří se snaží aspoň nějakým způsobem zajistit fungování Avengers společně s vesmírnými posilami Nebulou (Karen Gillan), Rocketem (Bredley Cooper) a Captain Marvel (Brie Larson).

Celkem spokojeně si žije i Bruce Banner alias Hulk (Mark Ruffalo). Tomu se podařilo najít ideální formu pro soužití s Hulkem a jeho život je celkem slušný. Jeho vzhled byl však celkem komický a chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl. Ale co už. Dycky Hulk!!

V neposlední řadě nám zůstal sám bůh hromu Thor, který prošel největší proměnou. Po všech jeho ztrátách, neúspěších a hlavně po tom, co nedokázal zastavit Thanose, se stáhl do ústraní do Nového Asgardu, kde se od všech odřízl a věnuje se jen pití piva a hraní videoher (reklama na Fortnine, really??).

To, co autoři udělali Thorovi, se nelíbilo každému fanouškovi. Nechali mu narůst pupek dlouhý fous a v podstatě celý film ho vidíme jenom lít. Scény s ním byly často velmi vtipné, například vtípky s Big Lebowskym byly opravdu skvělé. Na druhou stranu někdy už to bylo hodně přes čáru a hraničilo to s trapností, jako například na domovské planetě Asgard.

Na scénu se také vrací náš starý známý Clint aka Hawkeye (Jeremy Renner), který ztrátu rodiny nesl velmi těžce a vrátil se z důchodu jako obávaný Ronin, který dost nevybíravě likviduje zbytky kriminálníků, kteří přežili Thanosovo lusknutí.

No, a kdo byste řekli, že zachránil našim superhrdinům den? Nebyl to nikdo jiný, než Ant-man (Paul Rudd). Přesněji řečeno krysa (!!), která zachránila Ant-mana z kvantové říše.  Nikdy bych nevěřil tomu, že v podstatě jedna z největších hrdinek Endgame může být krysa.

Scott Lang díky tomu zjistil, že i když byl uvnitř jen pár minut, venku uběhlo pět let od nešťastně katastrofy.

A tak se zrodil plán…

Časohrátky na entou

Jednou z mnoha teorií, jak se bude Endgame vyvíjet, bylo i cestování časem skrze kvantovou říši. Tato teorie se potvrdila a Ant-man saved the day.

U cestování časem ve snímku Avengers se na chvíli pozastavím.

Bylo totiž úplně výborně vymyšlené a postavilo na hlavu všechny dosavadní filmy o cestování časem.

Ve filmu si totiž vůbec nedělají hlavu s nějakými časovými paradoxy, zákazu potkávání se se sebou sama a podobnými prvky, kterými nás zásobovaly filmy jiné.

Jak nám názorně Bruce Banner vysvětlí, když cestujete do minulosti, tak z vaší přítomnosti se stává minulost a jste zase v přítomnosti, čili není důvod pro nějaký časový paradox.

Film si celkem vtipně utahuje i z kultovního Návratu do budoucnosti.

Přeci jenom všechno, co víme o cestování časem, jsou jen čisté spekulace a teorie a nikdo ve skutečnosti neví, jak by to fungovalo v reálu.

Díky tomu si Avengers otevřeli pole pro v podstatě jakýkoliv druh akce a tým se rozhodne posbírat znovu kameny nekonečna v minulosti na určitých nám již známých místech.

Jsou bohužel dost limitovaní zdroji, protože cestovat skrze kvantovou říši jde jen se sérem profesora Pyma a ten, jak víme, je v prachu také.

Takže zbývá každému týmu jen jeden skok tam a zpět, přičemž musí najít a přinést zpět kámen, co mají za úkol.

Proč a jak vybírali scénáristé místa, do kterých se Avengers měli vrátit, se můžeme jen dohadovat, ale jak se dalo předpokládat, nešlo to moc podle plánu a hrdinové se museli potýkat s nenadálými komplikacemi.

Cestování časem nám také připravilo mnoho velmi vtipných momentů a asi ty nejlepší se odehrály právě v New Yorku při první bitvě Avengers.

Když potká Kapitán Amerika sebe sama, tak je to opravdu velmi vtipné a obecně scény Kapitána Ameriky byly k nezaplacení. Narážka na scénu z výtahu z Winter Soldiera a Kapitánovo Hail Hydra mě skoro rozbrečelo smíchy.

V New Yorku se také setkáme s mnoha fanynkami milovaným Lokim (Tom Hiddleston) a dočkáme se zde i brilantního dialogu Hulka s Prastarou (Tilda Swinton), kde mu nakonec vydá svůj kámen času.

Výlet Iron Mana a Kapitána do sedmdesátých let na vojenskou základnu, kde tou dobou pracoval Tonyho otec Howard Stark i Hank Pym (Michael Douglas) zároveň, se také velmi povedl a Steve Rogers tam měl možnost znovu vidět svoji lásku Peggy Carter (Hayley Atwell – známa i ze seriálu Agent Carter). Toto setkání ovlivní i nadcházející události a hlavně závěr filmu.

Hawkeye s Back Widow spolu musí získat Soul Stone a jak již víme, pro jeho získání se musí něco obětovat. Po malém souboji vyjde černý petr na Black Widow a její cesta MCU byla také zakončena se vší parádou.

Scarlett Johansson má před sebou sice ještě sólovku Black Widow, ale ta by se měla odehrávat v dobách minulých, takže se s jejím oblíbeným charakterem musíme také pomalu rozloučit.

Co bylo zvládnuto opravdu elegantně, tak byl způsob, jakým se Thanos dozvěděl o plánu Avengers. Při cestě do minulosti je totiž Nebulin harddisk zachycen scany lodě mocného titána a díky tomu se Thanos nejenom dozvěděl, že ve svém plánu uspěje, ale také co ho čeká potom a co plánují zbylí hrdinové.

To dodalo celému filmu kořeněnou zápletku navíc, která byla nenucená a kruh se díky tomu pomalu uzavíral a závěrečná konfrontace se blížila s pravým šimráním v zátylku.

Avengers se nakonec podaří získat všechny kameny lusknutím vrátit téměř všechny v prach proměněné obyvatele celičkého vesmíru. Nikdo si bohužel nevšiml, že Nebula byla doslova vyměněna a zařídila svému fialovému otci průchod časem do aktuální reality.

A velké finále bylo za dveřmi…

Finále, jaké tu ještě nebylo

Jestli byla doteď nějaká možnost zajít si v případě potřeby na záchod, tak zhruba od 1:40 hodiny stopáže už se vám prostě chtít nebude a budete přikovaní sedět a prostě jen zírat, co se bude dít.

Filmu je dost vyčítáno, že je pojatý jinak a že v něm není tolik bitev a soubojů. Slyšel jsem od mnoha přátel, že si na to stěžovali. Ale podle mě závěrečná bitva Endgame vynahradí větší absenci soubojů vrchovatě.

Asi poprvé v historii filmu se na jednom místě sešla taková sbírka hereckých hvězd. Ukázali se zde opravdu všichni, a to myslím opravdu VŠICHNI, kteří měli tu čest objevit se v některém z předešlých jednadvaceti filmů studia MCU a všichni tu společně bojují za záchranu lidstva.

Dle mého názoru se tohle už ani nikdy nepovede, protože sjednotit rozvrh tolika zvučných jmen a společně s nimi natáčet, to chtělo víc než jenom obří balík šustících dolarů, ale i kuráž a obrovský realizační tým.

Závěrečná bitva je prostě a jednoduše epická a všichni do ní dají maximum. A dopadne přesně tak, jak jsem odhadoval již před projekcí filmu.

Sice jsem průběžně několik spoilerů už vypustil, ale bitvu nechám bez komentáře, protože by to byla opravdu škoda, kdybych vám to celé prozradil.

Rád bych se zmínil ještě o hodně diskutované scéně, kdy při ochraně rukavice s kameny se dá do kupy čistě ženský tým okolo Captain Marvel. Já se musím přiznat, že jsem ani nezaregistroval, že to byl čistě ženský tým a nějak nuceně, jak to všude píšou, to na mne nepůsobilo.

Poslední minuty Avengers: Endgame se nesou ve velmi dojemných a hlubokých tónech.

Všem bylo jasné, že to bude velké loučení některých postav, které provázeli dosavadní MCU svět od jeho počátku. Několika hercům vypršely smlouvy a po Black Widow jsme se velmi dojemně rozloučili i s Tonym Starkem a také Kapitánem Amerikou.

S úplným závěrem filmu a Kapitánem Amerikou mám trošku problém a nejasnosti. Nerozumím tomu jak to že zestárl, když mu bylo aplikováno sérum, díky kterému stárne pomaleji a také moc nerozumím tomu, jak to že tam na konci seděl na lavičce, když podle pravidel, které si ve filmu nastavili pro cestování časem, si Steve musel vytvořit vlastní realitu a v ní dál žít. No co, nemůže být vše dokonalé.

No, a pro ty, kdo čekali, že budoucí Kapitán Amerika bude Bucky alias Winter Soldier, mám špatnou zprávu. Nebude.

A pro ty, kteří fandí rovnoprávnosti ras a pohlaví, mám skvělou zprávu. Kapitán Amerika bude černej! Booooooom!!

Herecké výkony na špičkové úrovni

Obrovskou devízou Endgame je to, že to je úplně jiný film než Infinity War a hlavně úplně jiný film, než všichni čekali.

Po epickém akčním spektáklu nám bratři Rusoové naservírovali dokonalé komiksové drama, které tentokrát opravdu stojí na hereckých výkonech a dialozích mezi postavami filmu.

Všechno do sebe postupně zapadalo, jak stavebnice z LEGO, a všechny příběhy, ať už ty nejmenší nebo ty největší, se zde uzavřely.

Herci v čele s Robertem Downeyem Jr. podali opravdu excelentní herecký výkon a ukázali, že komiksový film nemusí být jen o hrdinech v elasťácích, jak se navzájem řežou a v neslušivém CGI poráží hordy nepřátel.

Endgame ukázal, že to jde i jinak a je dost možné, že po posledním filmu třetí fáze Spiderman: Far from Home se vydá právě touhle cestou. A co si budeme nalhávat, byla by to příjemná změna.

Nemá smysl se asi více rozepisovat o hereckých výkonech jednotlivých představitelů. Za prvé jich bylo opravdu hodně a byli bychom tu hodně dlouho a za druhé bylo zřejmé, že do toho dal každý herec úplně všechno a kolikrát i kus sebe sama. Bylo to na plátně vidět a i cítit, že je tohle to velké finále a rozloučení s částí jejich životů.

Klobouk dolů před bratry Joem a Anthonym Russo, že zvládli ukočírovat něco tak megalomanského a zvládli to ukočírovat tak, že všechno sedělo do posledního detailu a každá postava tam měla svůj prostor, který nikdy nebyl zbytečný a pokaždé měl svůj smysl.

Filmové řemeslo nové generace

To, co předvedli lidé, kteří se podíleli na tvorbě Avengers: Endgame bylo profesionální a špičkové po všech možných směrech.

V prvé řadě bych rád vyzdvihl práci scénáristické dvojice Christopher Markus a Stephen McFeely, kteří zvládli vytvořit neuvěřitelně komplexní a zároveň kompaktní děj a dokázali uzavřít mnoho hlavních i vedlejších linek s citem a smysluplně. Co si budeme povídat, vymyslet takový kolos musel vyžadovat tisíce hodin práce a brainstormingů, aby to vypadalo tak, jak to vypadá po 22 filmech ze světa MCU. Za jejich práci by si pánové zasloužili opravdu Oscara.

CGI a efekty všeobecně byly na až nereálné úrovni a vše působilo tak uvěřitelně a realisticky, až se mi tomu nechtělo věřit.

Součástí týmu speciálních efektů byl i jediný Čech Pavel Kacerle, který nedávno v jednom rozhovoru uvedl, že týmy Marvelu jsou úplně na jiné úrovni, než týmy v jiných studií a že tuto profesi posouvají stále dále. Zároveň ale také řekl, že to jsou neskutečné galeje a tisíce hodin prací, aby potom divák dostal ve finále to, co vidí na plátně.

Endgame nás opět zavedlo na mnoho míst ve vesmíru, ale i na Zemi a všechna byla do posledního pixelu dokonale zpracovaná.

Neskutečný posun se taky ukázal u práce s kamerou a střihem. Tentokráte se autoři nebáli ponechat záběry na tváře herců o něco déle. Práce s detaily a atmosférou byla opravdu skvostně zvládnutá a troufám si říct, že tohle dřívějším Marvelovkám trošku chybělo. Díky výborným hereckým výkonům v kombinaci s vytříbeným střihem a kamerou se Endgame posunul zase o něco výše nad své starší filmové bratříčky. Díky tomu bylo daleko snazší sžít se s hrdiny a cítit jejich emoce a pocity.

Další skvělou vizitkou filmu je i zvuk a hudba. Nejenom, že zvuk byl opravdu na špičkové úrovni, ale i hudba pana Alana Silvestriho byla dotažena k dokonalosti a ždímala z diváka poslední zbytky emocí, které mu po tak náročném zážitku ještě zbylo. Ústřední znělka Avengers je prostě hymna všech fanoušků komiksu a zasloužila by si opravdu Oscara za hudbu.

Celkově jsem přesvědčen, že si Endgame zaslouží Oscara a ne jednoho. Za nejlepší film a herecké výkony asi ne, protože víme, jak hodnotí kritici, že ano. Ale za mnoho dalších kategorií by si to opravdu zasloužili.

Rekordy na všech frontách

Pojďme se teď podívat na pár čísel a rekordů, které za těch pár dní stihlo Endgame zbořit. A že jich není zrovna málo.

To, že bude Avengers: Endgame úspěšný film, se vědělo už dopředu, ale ani ti největší optimisti si netroufali tipovat, že to může být úspěch až takovýchto rozměrů.

Začneme už prvním trailerem na film. Ten vyšel v prosinci roku 2018 a za prvních 24 hodin měl 289 milionů shlédnutí, čímž nastavil nový rekord v tomto směru. Do té doby rekord držel trailer na Infinity Wars se shlédnutím 230 milionů. Trailer doslova zbořil internet.  Aby toho nebylo málo, tak druhý trailer vydaný v březnu 2019, se zařadil hned na druhé místo se 268 miliony shlédnutí.

Nemůže nikoho proto asi překvapit, že další rekord padl v předprodeji vstupenek na tento film, když po celém světě zaplavily davy rozvášněných fanoušku kina a prodejní místa pro předprodeje.

Dvě největší společnosti pro prodej lístků na půdě USA Fandango a Atom Tickets hlásí, že Endgame za 6 hodin prodal tolik lístků v předprodeji, co například Star Wars: Force Awakens nebo Avengers Infinity Wars za celých 24 hodin.

Atom Ticket dokonce vydal prohlášení, že za prvních 24 hodin se prodalo více lístků na Endgame, než se prodalo dohromady na Aquamana, Star Wars: Last Jedi, Solo: Star Wars Story a Avengers: Infinity War. (DOHROMADY!! JUST WOW!!)

Hrubé odhady mluví o tom, že se výdělky z předprodejů pohybují kolem 400-500 milionů dolarů. A to si vezměte, že existuje tisíce filmů, které tuhle částku neviděly ani z rychlíku. A to jsme stále teprve u předprodejů.

Další rekord stanovilo Endgame v rámci MCU. Se stopáží 182 minut se stal nejdelším snímkem ze světa MCU a pokořil tak o 21 minut Infinity War.

Avengers: Endgame také pokořilo rekord výdělku ze dne čtvrteční premiéry v USA, kterou doteď s 57 miliony dolarů drželo Star Wars: The Force Awakens a se 60 miliony usedlo na trůn.

V pátek 26. dubna Avengers: Endgame pokořilo další milník, kdy se zapsalo do historie výdělkem 156,7 milonů dolarů a stalo se tak nejvýdělečnějším filmem v historii kinematografie v rámci jednoho dne na půdě USA. Do té doby drželo rekord Star Wars: Force Awakens se 119,1 miliony.

Endgame se také stal historicky nejrychlejším filmem, který se dostal na metu 100, 200 a 300 milionů dolarů. Ke každé metě potřeboval jeden jediný den.

A teď se dostáváme k těm nejžhavějším číslům.

Avengers: Endgame stanovil nový rekord pro otvírací víkend v USA. Pro vaši informaci, otvírací víkend se počítá od středeční premiéry do neděle. V USA vydělal ohromných 350 milionů dolarů a překonal tak do té doby nejúspěšnější Infinity War s 257 miliony dolary.

Zároveň stanovil i nový celosvětový rekord v tržbách za první promítací víkend. A teď se podržte. Dosavadní rekord drželo Infinity War se 640,5 milion dolarů. Avengers: Endgame vydělal neuvěřitelných, ba až přímo šílených 1,2 miliardy dolarů za první promítací víkend. To je dvakrát tolik, co byl původní rekord. Tohle je neuvěřitelně sick.

Již sedm dní od premiéry má film na kontě skoro 2 miliardy dolarů a trůn, na kterém aktuálně sedí Avatar se 2,7 miliardami dolarů, se otřásá v základech. A já věřím, že padne a Avengers: Endgame bude historicky první snímek, který překoná bájnou hranici 3 miliard dolarů.

Endgame se také stal filmem, který vydělal historicky nejrychleji 1 miliardu dolarů a to za první otvírací víkend.

Komu by to nestačilo, tak se bratři Russoové stali prvními režiséry, kteří dokázali natočit tři filmy, které vydělaly přes jednu miliardu dolarů. A to Captain America: Winter Soldier, Avengers: Infinity War a nakonec Avengers Endgame.

Zastavme se ještě na moment do tuzemských kin.

V Česku se Endgame stal historicky prvním filmem, který vidělo za jediný den přes 100 tisíc lidí a za premiérový víkend film navštívilo 356 215 diváků, čímž stanovil nový rekord pro tuzemská kina. Při započítání středečních premiér potom vidělo Endgame během 4 dnů skoro 400 tisíc diváků a film vydělal přes 60 milionů korun českých.

A rekordů je ještě více, ale myslím že tento výběr mluví za vše.

Co říci závěrem…

Avengers: Endgame má všechno, co má mít. A mnohem více. Je to asi to nejepičtější co jsme měli možnost za poslední dekádu vidět v kině.

Film je také obrovský fanservis, protože pro fanoušky je uvnitř schováno tolik překvapení, že by Kinder vajíčko mohlo puknout závistí.

Při své opravdu dlouhé stopáži 182 minut vám to ani nepřijde, že je to tak dlouhé a celý film uběhne jako voda. Nešetří se emocemi, akcí, ani vtipem.

Humor všeobecně je v MCU na velmi vysoké úrovni a mnoho komedií by si od filmů Marvelu mohlo brát příklad. Občas se trošku zbytečně tlačilo na pilu, ale výsledný mix dramatu a komedie se opravdu vyvedl.

Došlo i na zřejmě poslední cameo mistra Stana Leeho, i když nikdy neříkejme nikdy.

Je to více než důstojné zakončení třetí fáze světa MCU a zároveň začátek něčeho nového. Na matičce Zemi to vypadá na ženské seskupení Avengers, v hlubinách vesmíru to zase vypadá, že se Thor přidá ke Strážcům Galaxie a jak sám vtipně poznamenal, vznikne Asgardians of the Galaxy.

S ohlášených filmů nás v nejbližší době čeká v červenci Spider-man: Far from Home, které má být oficiální zakončení MCU fáze 3.

Pak pro nás MCU má potvrzenou výše zmiňovanou sólovku Black Widow, The Eternals a hlavně třetí Strážce Galaxie, u kterých se do režisérské sesle vrátí zatracovaný syn James Gunn, a na ty se věru těším, protože jsem zvědavý nejenom, jestli se v nich objeví bůh blesku, ale také jak se do týmu zařadí Gamora, která je díky událostem v Endgame v podstatě úplně jiný člověk, než si ji pamatujeme.

Avengers: Endgame je velkolepý, monumentální a strhující epos, který vděčí svému úspěchu hlavně géniovi Kevinu Feigemu. Před 11 let měl tento pán vizi a díky té vizi a poctivému budování vesmíru MCU, kde nic není jen rychlokvaška, ale na každém charakteru se pracuje, se stal z Endgame v podstatě nejočekávanější film naší doby a hlavně asi největší filmová událost naší generace.

Je to přesně ten typ filmu, kde si budeme moci říct – Byl jsem u toho! Byl jsem u toho, když se dějiny kinematografie přepisovaly.

Dle mého názor,u teď minimálně 10 let nespatří světlo světa ostřeji sledovaný a očekávanější film. A možná i déle, protože to už teď by muselo nějaké studio přijít s nějakým takovým projektem, který by se aspoň trošku blížil světu MCU.

Děkuji všem hercům a tvůrcům, kteří se na celé této neuvěřitelné jízdě podíleli. Děkuji Stanu Lee, že vytvořil něco tak skvělého a propracovaného, co bude ovlivňovat generace ještě dlouho v budoucnu.

Bratři Rusoové na sebe mohou být po právu hrdí a i když jim s MCU vypršela smlouva, a i když tvrdí, že už komiksové věci točit nebudou, tak si já osobně myslím, že to není naposledy, co o nich slyšíme.

Na úplný závěr se ještě sluší říct, že v posledních Avengerech na nás nečeká žádná potitulková scéna, a to jen svědčí o tom, jak autoři vzali název Endgame vážně, a že to je opravdu konec jedné éry a začátek něčeho nového.

Čeho? To se nechme překvapit…

Režiséři: Anthony Russo, Joe Russo

Hudba: Alan Silvestri

Scénář: Stephen McFeely, Christopher Markus

Předloha: Stan Lee, Jack Kirby, Jim Starlin

Hrají: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch a další