Zdálo se vám, že je ve filmových světech Marvelu nějak málo postav? Ke Kapitánu Amerikovi, Iron Manovi, Spider Manovi či Black Widow nyní přichází do party nová ženská superhrdinka. O tom, jak moc je tahle holka super, že si zaslouží vlastní filmovou sérii, nás má přesvědčit nový film, který se pyšní hned několika prvenstvími.

Versová si létá vesmírem spolu s dalšími členy speciálního komanda rasy Kree, která trpí tak trochu hrdinským komplexem a které šéfuje sám veliký Jude Law. Bojují proti neřátelskému národu Skrullů, kteří umí proměnit svou podobu na kteroukoli živou bytost, již spatřili. Není proto nic jednoduššího, než si zahrát takové malé divadlo a lapit tak nic netušící Versovou do svých spárů. Sympatická blondýnka, která umí z rukou vystřelovat fotonové výboje, je totiž skvělým objektem pro emzácké pokusy.

Při rýpání se ve vzpomínkách, které měly být zapomenuty, vyplave na povrch cosi, co jak Skrully, tak i Versovou zavede na planetu, kterou my nazýváme Zemí. Versová se propadne do videopůjčovny. Ano, hádáte správně, nacházíme se v roce 1995.

Překvapení pro pravé fanoušky

Pokud sledujete filmy z marvelovských světů pravidelně, jména jako Nick Fury nebo agent Coulson vám nebudou neznámá. Tady se ale nacházíme v době, kdy Fury byl pouze řadovým agentem S.H.I.E.L.D., plnil cizí rozkazy, měl obě oči a smyl pro humor. Coulson byl tou dobou naprostým nováčkem. Oba herci museli projít prvotřídním omlazením, které zahrnovalo například přidání vlasů.

Jejich interakce a začátečnické chyby působí vedle nejmodernější techniky, jako je například obousměrný pager, vyloženě odlehčujícím dojmem. Svou vteřinu slávy si zde tradičně užívá i sám velký Stan Lee a podobných Easter eggů najdeme ve filmu požehnaně.

Jedním z prvenství zmíněných v úvodu je tedy časové zasazení děje před všechny ostatní marvelovské filmy s výjimkou Captain America: První Avenger. Relativně mladý dvouoký Fury se tak poprvé setkává s nadpřirozenými schopnostmi a přijímá je překvapivě lehce. Ve filmu Captain Marvel se dozvídáme, kterak Fury o oko přišel nebo jak Avengeři dostali své jméno. Na konci tedy není jasné, jestli je prvním Avengerem Kapitán America nebo Versová, celým jménem Carol Danversová.

Jmenuji se Carol

Snad se nedopustím přílišného spoileru, když prozradím, že jednou ze silných linek příběhu je její hledání, kým byla, než se stala součástí Hvězdných sil Kree. Vypadá poněkud jinak než většina jejích týmových parťáků, kteří se mohou pyšnit sexy modrou kůží, a tak se možnost, že pochází ze Země, přímo nabízí. Nebyla však superhrinkou vždycky, její proměnu způsobila tajemná doktorka Lawsonová, na kterou si však Versová nepamatuje a kterou stejně jako ona hledají tváře měnící Skrullové.

Celý film začíná jako jedna velká akční scéna, po které se promění do pomalejší fáze hledání sebe sama, průzkumu terénu a ujasňování si, kdo je kámoš a kdo až tak moc ne, aby se na konci přehoupla do další velké akční scény. Pokud máte rádi akční scény, začátek vás bude bavit víc, pro nás ostatní (holky, ale nechci být stereotypní) je naopak zábavnější ona střední část.

Závěr působí tak, že tam musel být, protože jinak bychom asi neodešli z kina, ale je tam nějak všeho moc. Moc hrdinství, moc proměn kámošů v padouchy a vice versa, moc dokonalých ženských postav, moc moci. Carol Danversová po té, co si vzpomene a naučí se používat vše, co jí doktorka Lawsonová poskytla, je až moc nepřemožitelná, dokonalá, krásná a upravená.

Čtete správně – upravená. Mám pocit, že s jejím sebeovládáním moci přichází ruku v ruce také schopnost kontroly účesu. Hledající Carol se totiž vyznačuje věčným vrabčím hnízdem, za které by se nemusela stydět ani Magráta Česneková, což v kombinaci s ukradenou devadesátkovou módou a tričkem Nine Inch Nails působí dokonale uvěřitelně a přesně tak silně, jak bylo v danou chvíli potřeba – design à la holka od vedle zaručen.

dle toho supersilná Captain Marvel, nyní už v typické červeno-modré kombinéze s hvězdou na hrudi, se pyšní dokonale upravenými loknami, a to i v nadzvukové rychlosti, kterou se pohybuje nejen zemskou atmosférou, ale i vesmírem.

Ženské prvenství

Možná to souvisí s faktem, a to je další prvenství tohoto filmu (a také další stereotypizace, které se dopouštím), že se jedná o první případ, kdy film marvelovského univerza režírovala žena – Anna Boden, které sekundoval její režisérský parťák Ryan Fleck. Niterná stránka hlavní postavy je tu velmi dobře propracovaná a celý film se zkrátka zaměřuje na poselství, že i ženy mohou být (super)silné a dělat takové věci, jako muži (třeba pilotovat stíhačky).

Nejlepší, nejvtipnější a možná paradoxně nejuvěřitelnější bytostí celého filmu je však kočka Goose. Nejednou překvapí, vyvolá hned několik vtipných scén a rozhodně se vyplatí si kvůli ní počkat do konce titulků.

Skvělý je i soundtrack, o který se postaral Pinar Toprak. Obsahuje totiž vedle klasických instrumentálních pasáží také devadesátkové hity. Představte si bojovou scénu, ke které vám zpívá Gwen Stefani… V jedné vyloženě hudební scéně významně pomohli také autoři českých titulků. V pozadí hraje Come as you are od Nirvany, vidíme záběr na gramofon a jedna z postav prohlásí něco ve stylu: „Dobře se to poslouchá.“ V titulcích se ale dočteme: „Hotová nirvána.“

Jediným songem, který se časově zcela netrefil do doby, kdy se příběh odehrává, je tak titulková píseň Celebrity Skin od kapely Hole, která je o pár let mladší. S dříve uvedenou hitovkou ji však alespoň spojuje osobnost hlavní zpěvačky, kterou byla Courtney Love, manželka Kurta Cobaina.

Jaká tedy je Captain Marvel?

Film je hodně o ženách, ženské síle a ženské kráse (oscarová Brie Larson byla rozhodně dobrou volbou). Je o hledání sama sebe a vlastní lidskosti, o rodině, přátelství a uvědomění si, co je důležité. Je však také o soubojích, zradě, supersíle a ještě větší supersíle. A o kočkách.

Pokud jste fanoušky Marvelu, určitě si ho nenecháte ujít. Jestliže se jej rozhodnete využít jako vstupenku do tohoto světa, může to fungovat, ale připravíte se o radost z objevování drobných detailů a odkazů, které tvůrci jako drobečky vytrousili v průběhu celého filmu.

Captain Marvel

Premiéra: 7. března 2019

Režie: Anna Boden, Ryan Fleck

Hudba: Pinar Toprak

Scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet, Jac Schaeffer

Hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law, Annette Bening, Phil Coulson, Lashana Lynch a další