Vítejte v daleké, předaleké galaxii. V té, části, kde není Síla tolik přítomna na každém rohu a rytíři Jedi jsou spíše bytostmi z legend a pohádek. Naopak, vítejte v téhle části galaxie, světě zločineckých syndikátů, na průmyslové planetě Corellia, kde se mladé děti a bezprizorní dospělí sdružují do pouličních gangů, jejichž vůdci je zneužívají a vykořisťují. A jedním z těch pouličních zlodějů, který sní o tom, jak z planety uteče a stane se nejlepším pilotem, je pětadvacetiletý Han.

Z krysí díry

Corellia rozhodně není planeta, kde byste chtěli trávit dovolenou. Děj vás přenese do temných uliček plných chmatáků různého věku i pohlaví. Han se vám představí rovnou v prvních obrázcích a to způsobem sobě vlastním – krade a skoro létá. V místním slumu žije spolu se spoustou dalších mladistvých, ale i dětí a dospělých. Všichni žijí v porobenství vodní gigantické Lady Proximy, která své poddané posílá na denní loupeživé výpravy nebo pochůzky. A v tomto beznadějném světě žije mladý Han se svou přítelkyní Qi’rou. Společně se chtějí vymanit z okovů závislosti na Lady Proximě, sehnat loď, vyrazit do galaxie a zažívat neuvěřitelná dobrodružství.

Takhle to může znít, že Solo – Star Wars Story je jen další young adult filmeček nebo rodinná podívaná od Disneye. Ale opak je ryzí pravdou. Solo SWS je svižná dobrodružná jízda, kterou možná po posledních filmech ze série Star Wars ani nebudete čekat, co hůře, ani v ní nebudete věřit.

Navzdory předpovědím a očekávání

Už od počátku nebylo jisté, zda Solo SWS bude úspěšný film. Snímek byl dokončený na poslední chvíli a navíc se konala výměna na režisérské sesli, což nikdy neznamená dobré zprávy. Alden Ehrenreich byl pod palbou kritiky snad celou dobu od ukázání prvních snímků až po premiéru filmu. A co si budeme říkat, poslední filmy ze světa Star Wars pod taktovkou holek a kluků od Disney nejsou zrovna vyleštěnými štíty kvality a jednoznačné sbírky nadšených ohlasů fanoušků. Přinejlepším se od Solo SWS čekala klidná oddechovka od hlavního příběhu kánonu. Ale….nic z toho se nestalo.

Alden Ehrenreich možná není nový Harrison Ford, ale rozhodně může být mladým Indiana Jonesem, nebo ideálně jednou i starým Hanem Solem, ale do toho mu ještě dost chybí. Během deseti minut si jeho postavu oblíbíte, budete přemýšlet, zda je to omlazená verze Karla Urbana, a bude vás bavit Ehrenreichův humor, způsob hraní (ano, umí hrát), nacvičené úsměvy a grimasy a vlastně po chvíli zjistíte, že se spokojeně křeníte a královsky bavíte.

Změna režiséra není na výsledném stavu filmu poznat. Ron Howard je zkušený rutinér a tady mu v zádech stál jistý Lawrence Kasdan s dobrým scénářem a zálohou v podobě svého syna Jonathana. Díky nim se z umělých posledních dílů Star Wars stává dobrodružství, při kterém vám zase budou svítit oči nadšením a touhou vidět více a dále.

I vedlejší role jsou obsazené a ztvárněné kvalitně. Emilia Dračí máma Daenerys Clarke hraje svůj standard, a pokud jste jí nepřišli na chuť v Hře o trůny, tady ji nezavrhujte, protože je úplně jiná, a to ať v poloze přítelkyně, mladé snící holky a nebo drsnější…no, uvidíte.

Hanův vzor ztvárnil Woody Harrelson a to první, co vás při jeho sledování napadne je, že Woody se stal králem nejlepších vedlejších postav filmů. Jeho Tobias Beckett by mohl být vzorem spoustě vesmírných pašeráků, po bohu mu sekunduje jeho Val aka Thandie Newton se skvělým afrem a celou tlupu vozí čtyřruký Rio s hlasem Jona Favreaua – to je ten, co natáčel Iron Mana a taky si tam střihl vedlejší roličku.

Lando Calrissian (ano, bude tu ta slavná scéna jak Han Landa obehraje v kartách o Millenium Falcon!) je představován Donaldem Gloverem, kterému ta role sedla jako hrnec na zadek, ale nutno připomenout i jeho platonickou lásku, L3-37, kopilotku androidku, která má rebélii doslova v duši. A ano, samozřejmě, nesmíme zapomenout na Chewieho. Konečně uvidíte, jak se Han s Chewbaccou seznámili a stali parťáky na život a na smrt, jen ten začátek nebyl tak úplně snadný a ani příjemný. Mimochodem, Chewie, i když je mu tady už 190 let, působí jak na nějakém speedu pro atlety nebo do něj naprali barel živé vody, jelikož je úplným opakem stoického Chewieho v dřívějších Star Wars filmech.

Star Wars tak trochu a docela dost  jinak

Solo SWS má opravdu trochu jinou galaxii než dřívější filmy Star Wars. Impérium zde není strašlivé a všudypřítomné. Jeho vojáci ojediněle hlídkují na rozích nebo vykonávají silniční patrolu, ale nejsou zde za primární zlo. To zde naopak zastupuje zločinecký syndikát Rudý úsvit, kterému stojí v čele na jednu stranu uhlazený a zdvořilý a během mrknutí oka nemilosrdný a psychopatický Dryden Voss, kterého si ve svém standardu střihl Paul Bettany.

Děj Solo SWS se odehrává zhruba deset let před Epizodou IV, Han je zde ukázán ve svém dospívání až pětadvaceti letech a zjistíte, že vlastně na začátku stál tak trochu jiné straně, než u počátků rebélie. Inu, on by opravdu udělal cokoliv pro to, aby se stal nejlepším pilotem v galaxii.

Soundtrack

A pak je tu soundtrack. Jako fanoušek filmové hudby musím říct, že mi poslední dobou přijdou soundtracky ke Star Wars děsně nudné a nezajímavé. Ano, sem tam se objeví nějaká odchýlená stopa, ale celkově je to stejná šeď doprovázená Williamsovými legendárními tóny. Ne tak tady. John Powell dal soundtracku Solo SWS stejnou svěžest a energii jako má film samotný a soundtrack není jen povinnou výbavou filmu, ale jeho výborným parťákem a průvodcem.

 

Závěr

Solo SWS je dobrodružná energická, skoro až westernová, jízda, která obsahuje poměrně dost humoru a vtipných scén, ale přesto jede spíše na vážné notě. Je jen ku prospěchu věci, že zde není moc prvoplánových nebo dětinských vtipů, zasmějete se, ale tak nějak smysluplně, nenajdete zde téměř žádné umělé a silové scénky.

Na Solo SWS půjdou fanoušci Star Wars s nadšením, protože zde najdou spoustu odkazů a návazností na původní epizody IV až VI, Klonové války nebo Povstalce, plus spousta narážek na knihy a komiksy. Ano, fanoušci si budou chrochtat blahem. Jenže, na Solo SWS můžete s klidem vzít i diváka neznalého hloubkové pitvy posledního červa na pouštních planinách Tatooine a i ten se nebude ani chvíli nudit.

Běžte na to a královsky se bavte!

Shrnuto a podtrženo. Běžte na to a budete se královsky bavit 🙂 Solo SWS je svižný, zábavný, vtipný, ale i akční film, kterým nepohrdne zarytý fanda Star Wars, ale může se zúčastnit i kamarád nebo partnerka, kteří na sobě nenosí každý den imperiální uniformu nebo chlupatý koberec Wookie.

Film nemá téměř žádná hluchá místa a tempo drží až do konce. Ano, jsou tu nějaké chybky – sakra, jak můžete dát na kosmickou loď sledovací zařízení a ono neshoří při průchodu atmosférou? A zjistíte, že hlavním hrdinou Star Wars už pro vás nebude naivní Luke Skywalker, ale ještě víc se zahryznete do charismatického, arogantního a drzého pašeráka a dezertéra Hana. A Solo? Příjmení? No, však uvidíte!

Solo: A Star Wars Story
USA, 2018 , 135 min.

Režie: Ron Howard
Scénář: Jon Kasdan, Lawrence Kasdan, George Lucas
Kamera: Bradford Young
Hudba: John Powell
Herci: Alden Ehrenreich, Emilia Clarke, Woody Harrelson, Paul Bettany, Thandie Newton, Donald Glover

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit