Pokud jste fanoušci sci-fi, cyberpunku, máte rádi atmosféru a svět Ghost in the Shell, Blade Runnera nebo cokoliv, co napsal Gibson, je pro vás Půjčovna masa novou mantrou.

Bezútěšná budoucnost

Děj Půjčovny masa se odehrává v 25. století v kolonizovaném vesmíru. Lidé cestují mezi planetami, vrchol potravinového žebříčku ovládly všemocné korporace a jejich zástupci a nad nimi Metové, zkráceně Metuzalémové, ti nejbohatší z nejbohatších, jejichž život se počítá na stovky let a díky svému bohatství a vlivu stojí nad zákony.

Střední třída funguje víceméně jako dnes, ta nižší přežívá jako spodina společnosti v morální i fyzické žumpě, rvoucí se o poslední zbytky od stolu bohatých, nucena živit se nelegálními aktivitami, hackováním, prodejem orgánů nebo prostitucí, ať už reálnou nebo virtuální.

Bohatství je definováno luxusem a vzhledem, chudoba a bída zapadlými uličkami plnými špíny, brutálního násilí a útěkem do virtuální nebo drogové reality. Meziplanetární lety standardně fungují, ale všemu vládne nejvyšší pokrok medicíny a techniky – pouzdrování.

Díky vynálezu pouzdrování se lidé již nebojí smrti. Lidské vědomí, jeho osobnost, je uloženo a zálohováno v centrálních databankách a může být transportováno do jakéhokoliv těla, kterému je v krční oblasti importována báze, datový nosič, do kterého se vědomí nahrává.Lidská těla, případně jejich klony určené hlavně pro bohaté, se tak stávají pouze nahraditelnými dočasnými transportními prostředky, pouzdry, nebo dokonce módními doplňky, kdy ti nejbohatší si mohou dovolit mít doslova na každý den v měsíci jiné tělo.

Pouzdrování není levná záležitost, čip pro uskladnění vědomí dostáváte při narození zdarma, ale i průměrní členové střední třídy si mohou dovolit na sklonku věku z našetřených peněz koupit jednou nové tělo, ale oproti mocným a bohatým zažívají při transportu bolesti z transformace stáří a nemocí, a proto tuto proceduru podstupují maximálně jednou či dvakrát. V módě je také uskladnit těla rodičů nebo prarodičů, a probouzet je pouze na narozeniny nebo sváteční setkání rodin.

Trest smrti byl díky pouzdrování na většině planet zrušen, nahradil ho trest nejvyšší – výmaz osobnosti ze zálohy. Naopak populární je trest odebrání těla a uvěznění vědomí v jakémsi virtuálním vězení na desítky či stovky let trestu bez fyzické podstaty. Toto se týká hlavně kriminálníků, teroristů, náboženských fanatiků, ale pokud máte peníze a kontakty, můžete se takhle zbavit i nepohodlné osoby a vesele si koupit její fyzické tělo.

A pak jsou tu ještě katolíci, starobylá sekta, která nevěří v digitalizaci osobnosti, a proto nesouhlasí s přenosem vědomí. Je snadné je tedy zabít, protože už se vám nepomstí a jejich smrt většinou nikdo neosvětlí.

Takeshi Kovacs – rozpolcený antihrdina

V takovémto světě se pohybuje hlavní hrdina Půjčovny Masa – Takeshi Kovacs. Kovacs je cynik, bývalý voják, elitní zabiják a agent zvláštních sborů, vycvičený na co nejlepší využívání možností pouzdrování a přeneseného vědomí s odstraněnými morálními zábranami a naopak s posílenými schopnostmi manipulace, lhaní, mučení a přežití. Tak, jak on mění pouzdra, my si měníme často spodní prádlo. No, alespoň většina z nás.

Takeshi Kovacs si odpykává poměrně dlouhý trest ve skladišti vědomí, něco ke dvěma stům letům natvrdo, za jistou akci mimo hranice zákona jeho domovského Harlanova světa, ale je z virtuálního nevědomí probuzen na přání jednoho z nejbohatších Metů. Získává nové pouzdro, tělo zkorumpovaného policisty, a s úkolem zjistit, kdo onoho Meta na Zemi zavraždil. Háček je v tom, že pozemská policie případ uzavřela jako sebevraždu. Ale Met, v novém naklonovaném těle, své sebevraždě nevěří a překládá Kovacsovi doslova neodmítnutelnou nabídku.

Takeshi Kovacs dostává šest týdnů na vypátrání Metova vraha, poměrně tučný otevřený účet v bance a v případě úspěchu příslib dalších peněz a pouzdra dle vlastního výběru. Neúspěch nepřichází v úvahu, ve hře je znovu skladiště nebo i výmaz osobnosti.

Půjčovna masa

Richard K. Morgan na pozadí cyberpunkového světa rozehrává detektivní příběh s noir stylem, kde se mísí Blade Runner, Hardboiled, ale třeba i Phill Marlowe. Půjčovna masa je hodně tvrdá akční detektivka, kde není nouze o zabíjení, krev, bolest, detailní sexuální scény, ale i témata k zamyšlení.

Během čtení však zjistíte, že s knihou plnou akčního děje  se zamýšlíte nad takovými tématy, jako koho lze milovat – tělo/pouzdro nebo jeho osobnost? Je smrt vlastně smrtí, když zabíjíte jen pouzdro? Jak morální je koupit si pouzdro jiného člověka, který nemá dostatek prostředků na jeho vykoupení ze skladiště?

Půjčovna Masa má i své drobné chybky. Chvilku trvá, než se zorientujete v dějových linkách, někdo se může ztratit v davu vedlejších postav a pro někoho to může být opravdu drsné a krvavé čtení.

Za představitele a nositele cyberpunku jsem měl vždy nastaveného Williama Gibsona. Ale Richard K. Morgan mu svým triptychem s Takeshi Kovacsem zdárně dýchá na bionicky upravená záda.

Až Půjčovnu masa dočtete, budete „chtít ještě“. Uklidněním pro vás může být, že Morgan napsal další dva volně navazující díly s Takeshi Kovacsem, Zlomení andělé a Probuzené běsy.

Richard K. Morgan: Půjčovna masa /Altered Carbon/

Nakladatelství: Triton

Překlad: Eva Brožová

Obálka: Renata Brtnická

Počet stran: 432

Cena: 269 Kč

[review]