Audioknihy jsou stále na vzestupu. Z letošního Velkého audioknižního průzkumu, který každoročně pořádá jeden ze dvou velkých hráčů na československé scéně – Audiolibrix, vyplývá, že většinovým posluchačem je žena 35 až 44 let, která si čtením do ucha krátí čas při domácích pracích či v autě. I když je nejprodávanějším žánrem ten detektivní, sci-fi a fantasy tvoří také významný podíl na trhu (jak pro změnu vyplývá z jiného průzkumu druhého hráče, Audiotéky).

Jako někdo, kdo za loňský rok slyšel více než čtyřicet celých děl a spoustu ukázek, si troufám vybrat deset tipů, abyste měli přehled, co se loni na našem audioknižním trhu objevilo. Nemusí se nutně jednat o to nejlepší (a to ani po obsahové, ani po zvukové stránce), spíš pozoruhodné, unikátní, překvapivé, zkrátka stojící za pozornost. Abych nikomu nenadržovala, vezmeme to hezky podle abecedy:

Časodějové

Hned první kniha byla zajímavým překvapením. Fantasy audioknih pro mláděž u nás příliš mnoho nevychází (ještě hůře je na tom jinak tolik populární young adult). První díl série rusky píšící autorky Natalji Ščerby se jmenuje Klíč k času a seznamujeme se v něm s dívkou Vasilisou, která netuší, jaké rodinné dědictví v podobě schopnosti čarovat s časem v sobě má.

Stejnojmenná kniha vyšla v roce 2016 u Fragmentu a také tato audiokniha, kterou čte Martin Sláma, pochází od stejného vydavatelství. Ti, kteří dávají přednost klasickým knihám, mají trochu náskok – již od letošního podzimu se mohou začíst do pátého dílu série. Dočkají se i posluchači audioknih?

Exorcista

A nyní z jiného soudku. Audiokniha s podtitulem Souboj s ďáblem je sice spíš mysteriózním thrillerem, fantasticky jej ale načetli Jiří Klem a Jitka Moučková. Knižní předloha vznikla už v roce 1971. Hlavní postavou je dvanáctiletá dívka, která začne trpět nejen náměsíčností, ale také levitovat a měnit podobu. Tohle už nebude případ pro psychiatry, a tak se do boje o dívčinu duši zapojují také kněží. Možná znáte hororový film Vymítač ďábla. Tohle je jeho literární předloha, tak si ji koukejte hezky užít.

Konec civilizace

Klasické dílo Aldouse Huxleyho, poprvé vydané už v roce 1932, se konečně letos dočkalo svého českého audioknižního zpracování. Temná dystopie, která se však zabývá tématy, jež hýbou současnou společností, vyšla ve vydavatelství Tympanum a načetl ji Marek Holý, jehož hlas mohou audiofantazáci znát například z Duny či Mycelia (vyšlo již dříve a u jiného vydavatele).

Další podobnou kultovkou, která se letos u Tympana objevila, byl Stalker bratrů Strugackých. Jedná se však o remasterovanou verzi Pikniku u cesty, který vyznikl už na konci 80. let.

Marťanská kronika

Další klasické dílo! Sbírku povídek o objevování Marsu a životu na něm vydal s krásnou novou obálkou už loni před Vánocemi Plus, letos na jaře přibyla také audiokniha načtená Martinem Siničákem.

Znalci jistě s nádechem nostalgie zavzpomínají na skvělé podání Vlastimila Brodského z roku 1992, tato nová verze však na rozdíl od té devadesátkové obsahuje úplně všechny povídky, navíc v oné předatované verzi (pokud jste nezaznamenali – Bradbury, který své dílo psal v letech 1945-50, své expedice datoval do let 1999 až 2026; když se však datum té první nezadržitelně blížilo, posunul děj do let 2030-2057 a od druhé poloviny devadesátých let tak jeho povídky vycházejí s upravenou datací). Brzy po Marťanské kronice vydal Plus také další Bradburyho kultovní dílo v audioknižní podobě – 451 stupňů Fahrenheita.

Rázová vlna

I František Kotleta má své audioknihy. Fakt! Letos se završila postapokalyptická trilogie (v té době to ještě vypadalo, že to bude trilogie), která začala Spadem a jejíhož vypravování se ujal brněnský rozhlasový moderátor Borek Kapitančik (nikdo z Prahy na tuhle fušku prostě nemohl stačit). Plukovníku Michálkovi aka Hrdinovi z Istanbulu nasadil naprosto neopakovatelný projev a udělal tak z knihy dílo, které je snesitelné i pro běžného Pražáka (když ono se to prostě točí kolem Brna).

Epocha ale nezůstala při zemi a ještě teď před Vánocemi vyslala do světa další tři Kotletova díla v audioknižní podobě: Lovce (čte Josef Kaluža), Příliš dlouhou swingersparty a Velké problémy v malém Vietnamu (čte Libor Terš).

Stráže! Stráže!

Zeměplocha znovu ožívá v audioknihách, které od letošního roku vydává OneHotBook. Fanoušci Terryho Pratchetta jistě budou znát původní audioknihy načtené nezapomenutelným Janem Kantůrkem. Ten se však zastavil u Magického prazdroje a od roku 2013 žádná další nevyšla.

Letos se do toho znovu obulo jiné vydavatelství a už na jaře představilo Soudné sestry v podání Zuzany Slavíkové. Nedávno se dočkaly pokračování čarodějky, když je z OneHotBook vyslali na cesty a přeskočili tak ze šestého zeměplošského dílu rovnou na dvanáctý.

Ve stejném období se však ozvalo také zvolání Stráže! Stráže! tentokráte z úst Jana Zadražila, který je sám velkým zeměplošským čtenářem a fanouškem a i na samotné audioknize je znát, jak ho přednes těší. Je tak patrné, že se vydavatel chystá čarodějnou sérii přenechat jedné vypravěčce, hlídkovou jinému hlasu a o tom, kdo bude číst zbývající knihy (a vyjdou-li vůbec) můžeme zatím jen spekulovat.

Šepot podzemí

Milujeme Petera Granta a kdo tvrdí něco jiného, ten ať se propadne kanálem do Temže. Autor série Řeky Londýna Ben Aaronovitch v relativně nedávné době dvakrát navštívil Česko a právě tuto svou urban fantasy sérii včetně jejího komiksového zpracování zde propagoval.

Od roku 2016 vyjde každý rok vždy kolem Vánoc jeden díl i v audioknižní podobě u vydavatelství Tympanum, a tak tu máme třetí díl – Šepot podzemí. Již od počátku je Peterovým hlasem Tomáš Kobr, jehož projev je, stejně jako typické české obálky Kateřiny Bažantové, každým dílem stále kouzelnější.

Temná věž

Fanoušci Stephena Kinga se konečně dočkali! Libor Terš se pročetl celou sérií Temná věž až k jejímu sedmému a závěrečnému dílu. Letos Audiotéka, která je nejen vydavatelem, ale také exkluzivním prodejcem, zpřístupnila hned tři díly – před Temnou věží to byli Vlci z Cally a Zpěv Susannah.

Od Pistolníka v roce 2016 připravil Libor Terš více než 140 hodin kingovského poslechu, a to je vskutku olbřímí výkon (a pokud vzpomenete na Kotletovo dílo výše, stejně jako já budete kroutit hlavou nad tím, jak to ten chlap všechno zvládá).

Terror

Novinková kniha od OneHotBook je označována za horor s fantastickými prvky. Dan Simmons vytvořil vlastní verzi příběhu lodí Erebus a Terror, které měly roku 1845 hledat způsob, jak obeplout Ameriku ze severu. Z historických pramenů je sice známo, že tento pokus nedopadl dobře, nikdo ale pořádně neví, co se vlastně stalo.

Audiokniha má přes 35 hodin a můžete v ní slyšet celou plejádu známých hlasů, mezi kterými nechybí Martin Stránský, Vladislav Beneš, David Novotný či Jan Vlasák. 

Tvář vody

U OneHotBook ještě zůstaneme. Jedná se totiž o jedno z nejplodnějších audioknižních vydavatelství, a to nejen na poli fantastiky. Letos se odhodlalo k vydání knihy, která vyšla zkraje roku také v tradiční formě u Hosta a na kterou jste mohli zajít i do kina. Pod Tváří vody je podepsán Guillermo del Toro společně s u nás nepříliš známým Danielem Krausem.

Jedná se o spletenec hned několika životních osudů, mezi kterými by měla hlavní slovo uklízečka Elisa, kdyby ovšem nebyla němá. Tráví dlouhé noční směny vytíráním chodeb v tajném výzkumném středisku, kam jednou přivezou velmi zvláštního tvora. Není to typická love story a není to ani typické fantasy, ale tahle audiokniha, ve které Jitka Ježková čte všechny ženské části a Pavel Soukup ty mužské, zejména v citlivějších povahách zanechá hlubokou stopu.