Tvář země je poseta krátery po explozích atomových bomb jako obličej puberťáka pupínky. A vzduchem sviští další tři pumy – nehlučně se snáší na válkou doposud téměř nezasažené Japonsko. Kult měnitelů slaví své první velké vítězství, Japonsko mizí z mapy světa a plukovník Michálek je OPRAVDU vytočený!

Na vlně spadu

František Kotleta: Rázová vlna (SPAD 3)

Začalo to Spadem. V tom zabrousil František Kotleta do pro něj prozatím neprozkoumaných vod postapokalyptické sci-fi. Aby populární mistr řeznického řemesla netroškařil, nadělil lidstvu v nedaleké budoucnosti do vínku rovnou čtvrtou světovou válku a v prvním dílu trilogie začal popisovat nelítostný svět poznamenaný nukleární válkou. Pustiny zamořené radioaktivitu střídají poslední zbytky osídlení, které kdysi bývaly velkými a významnými městy. Státy, jak je známe dnes, přestaly existovat a lidé žijí v izolovaných osadách a v pozůstatcích měst. Technika a technologie se vrátily zpátky na úroveň středověku; internet či dostatek benzínu pamatují už jen přeživší starších ročníků. Sem tam se najde pár funkčních předválečných kousků, ale ty jsou spíše raritou, za kterou se platí zlatem nebo mnohem častěji životem.

V těchto nehostinných časech začíná v polozbořené Praze pouť plukovníka Michálka a jeho souputníků plná krve a násilí. Čest vysloužilého vojáka dnes již neexistující české armády a bájného „Hrdiny z Istambulu“ (ano, Michálek měl v předválečné době dokonce svoji životopisnou knihu!) i v nových časech znamená mnoho, a dluh bývalému veliteli je třeba splatit.

[miptheme_quote author=“Martin Bečvář“ style=“text-left“]V Rázové vlně vysílá František Kotleta čtenářům jasný vzkaz: „Já vám naslouchám, vím, co chcete, a dám vám to. Ale koukejte – i já se posunuju a makám na sobě! Jsem lepší, chytřejší a píšu MNOHEM líp.[/miptheme_quote]

Jak bylo řečeno výše, celou trilogii otevřela kniha s názvem Spad. V ní Michálek s přáteli po dlouhé cestě rozpoutali povstání v Brně, vyhnali japonské okupanty a navrátili čest a hrdost české vlajce. V následujícím Poločasu rozpadu se ukázalo, že svět má mnohem větší problém než pár Japonců. Mezi obyvateli se totiž začala šířit podivná víra. Kult měnitelů má prostý cíl – povraždit, tedy pardon, změnit, abychom mluvili v terminologii těchto fanatiků, všechno živé na Zemi včetně sebe v prach a popel. V době, kdy stále ještě existují sila plná raket s jadernými hlavicemi zdánlivě snadný plán, navíc už slušně rozjetý…

František Kotleta: Rázová vlna (SPAD 3)Samozřejmě, jak tomu u správných machistických kultistů bývá, nadvláda silných mužů, zotročení žen a mučení a vraždění bídných bezvěrců je jen takový malý bonus dokonale zapadající do celého velkého plánu. Plukovník Michálek a jeho tým se vydávají na území bývalého Polska (což mimochodem představuje totální odklon od příběhu Spadu) zachránit svět nebo si alespoň připsat na pažbu co nejvíc zářezů, než je měnitelé pošlou do pekla. Druhý díl končí scénou, v níž jeden z největších dosud žijících zmetků z řad kultistů odpálí atomovky směr Japonsko.

[miptheme_quote author=“Martin Bečvář“ style=“text-left“]….tahle knížka je to nejlepší, co zatím Kotleta předvedl.[/miptheme_quote]

A právě tady, uprostřed rozehraného příběhu a v totálně nezáviděníhodné situaci začíná děj Rázové vlny, závěrečného dílu postapokalyptické trilogie. Poměrně očekávaně se Michálkova kumpanie s jednou z mála přeživších Japonek z této šlamastyky vyseká, nebo spíše prostřílí. Následuje kolotoč krvavých fontán s podtitulem řezničina s katanou, mrtvých tančících do rytmu výstřelů nebo metajících salta vlivem explozí, a to vše s jediným cílem: zastavit hordy měnitelských fanatiků v cestě za jejich definitivním vyhlazením lidstva. Zkrátka – typický Kotleta.

Zpět ke kořenům

František Kotleta: Rázová vlna (SPAD 3)

A když už bylo v souvislosti s Kotletou použito slovo typický, máme pro fanoušky tohoto bruntálského mistra pera a sekáčku dobrou zprávu. Autor zřejmě pečlivě pročítal depeše z Čech a v Rázové vlně se vrátil ke všemu, co čtenářům dva díly odpíral a co ho sunulo na žebříčku milovníků akčních béčkových krváků na vrcholné pozice.

Začněme tím, že postavy konečně začaly mluvit vulgárně. Působí to mnohem uvěřitelněji a přiměřeněji dané vypjaté situaci. Člověk by řekl, že se hrdinové konečně doopravdy naštvali, když jde skutečně do tuhého. Přibylo i sexuálních scén, kterých v předešlých dvou knihách také bylo jako máku v tvarohové buchtě – opět si dovolím připsat to na vrub tomu, že postavy berou věci tak, že už nemusí přijít další den a další šance si užít.

Znovu se chtě nechtě musíme zamyslet nad tím, jak moc Kotleta spisovatelsky vyspěl. Dokázal totiž umně vybalancovat příběhovou složku a „ten zbytek kolem“. Děj má hlavu, patu a obsahuje několik zajímavých zvratů. Nečekejte žádné spletitosti, příběh je jednoduchý a nepřináší nic převratného, ale v rámci žánrové škatulky by bylo pošetilé čekat filozofické traktáty plné dějových odboček. Oproti minulému dílu navíc příběhová linka ustupuje mírně do pozadí a větší prostor dostává akční složka. Ale právě zde je vidět onen zmiňovaný posun – akce ani sex nejsou samoúčelné, nýbrž vyplývají ze situace, podobně jako obhroublá mluva a drsné černohumorné vtípky. Z divokého literárního domorodce Kotlety, který plácal příběhy bez rozmyslu a zaléval je krví, se stává autor, který píše mnohem rozvážněji, plánuje vedení příběhu a učí se pracovat s tempem.

František Kotleta: Rázová vlna (SPAD 3)Pochvalu zaslouží i práce s postavami. I zde je značný posun od postradatelných hrdinů k funkčnímu týmu, který už není charakterově plochý a čtenáři v podstatě ukradený. Vztahy mezi postavami fungují, a tak není obtížné obhájit motivaci naprosté většiny činů. Od prvního dílu Kotleta vytyčoval postavám mantinely, a hle – ony se jich opravdu drží, i když mnohé situace přímo vybízejí k různým nepředloženostem.

Rázové vlně vysílá František Kotleta čtenářům jasný vzkaz: „Já vám naslouchám, vím, co chcete, a dám vám to. Ale koukejte – i já se posunuju a makám na sobě! Jsem lepší, chytřejší a píšu MNOHEM líp. Dokonce už tam mám i funkční příběh, pokud jste si nevšimli! Jo, a kdo si nekoupí celou trilogii, ten ať do Bruntálu a přilehlých republik neleze!“

Ale teď vážně: tahle knížka je to nejlepší, co zatím Kotleta předvedl; a návdavkem si troufnu říct, že svojí postapo trilogií s konečnou platností zavře ústa všem, kteří ho označovali za plagiátorskou rychlokvašku.

 

František Kotleta: Rázová vlna (SPAD 3)

Obálka: Žaneta Kortusová

Vydalo: nakladatelství Epocha, Praha 2017

Počet stran: 304

Cena: 299 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložitUložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit