Loki cover
Zdroj: Disney+

Letos už potřetí MCU tasí další seriál a tentokrát vskutku těžký kalibr. Šestidílná minisérie z Disney produkce se po zajímavém WandaVision a vlažně přijatém Falconovi a Winter Soldierovi trefila opravdu do černého. Loki je proklatě zábavný a neotřelý komiksový časový thriller, který vás vtáhne a už nepustí.

Záporák Loki v podání Toma Hiddelstona si svým charismatem získal srdce mnoha fanoušků a v mnoha ohledech předčil v oblíbenosti i jeho superhrdinské protějšky. Byla to tedy jen otázka času, než s tím Feige a jeho banda něco udělají, protože po Lokiho smrti v Avengers: Endgame bylo dost fanoušků zklamaných, že tohoto antihrdinu už neuvidí. Ale stal se zázrak a Loki se vrací v plné parádě.

Časohrátky

Příběh navazuje na události z Avengers: Endgame, kdy se Avengers při časové loupeži vrátí do bitvy o New York a Lokimu z této alternativní časové linie se do rukou dostane Tesseract, se kterým se teleportuje pryč.

Loki 3
Zdroj: Disney+

Od tohoto bodu se mohlo dít v podstatě cokoliv a bylo jasné, že se bude na co těšit.

Pár omažiků po Lokiho útěku totiž dotyčného odchytí agenti z Time Variance Authority (dále už jen TVA). TVA se stará o takzvanou posvátnou časovou linii a chrání multivesmír, aby nezničil sám sebe.

TVA je umístěna mimo čas i prostor a uvnitř jejího sídla, kterým je obří město, nefunguje ani magie a ani žádné magické předměty. S tímto se pojí velmi zábavný fakt, že v seriálu uvidíme mnoho Kamenů nekonečna, které úředníci používají jako těžítka na papíry (!).

TVA řídí tajemní Strážci času (Time Keepers), kteří určují správný tok času a každé individuum z jakéhokoliv paralelního vesmíru, které nějakým způsobem začne ohrožovat správný tok času, je loveno a potom souzeno. Nemusím ani říkat, že v 99 % tyto individua čeká vymazání z času, čili jinak řečeno – smrt.

Paralelním kopiím téhož jedince v různých paralelních vesmírech se říká Varianti a agenti a úředníci z TVA na každého pohlíží s patřičným despektem. Kdykoliv TVA zachytí odchylku v časové ose, vyšle komando do daného časového období, aby daného Varianta odchytilo. A to ať jde o dávnou minulost, nebo dalekou budoucnost.

Samotná organizace je až přehnaně byrokratická a řídí se jednoduchým heslem, že účel světí prostředky, a pro zachování časové stability se nebojí použít i těch nejhorších prostředků.

Loki 4
Zdroj: Disney+

Ztvárnění organizace je poté vyobrazeno ve velmi stylovém moderním retro designu a místy na diváka dýchá opravdu atmosferický Fallout vibe. Zpracování celého úřadu včetně jeho fungování je opravdu vychytané a je radost sledovat dění na obrazovce.

Lokiho i diváka potom provádí příběhem Miss Minute (Tara Strong), která má na svědomí několik velmi povedených momentů.

Loki kam se podíváš

Lokiho však čeká jiný osud. Vezme si ho pod křídla agent Mobius (Owen Wilson) a dá mu na vybranou. Buď bude vymazán, nebo mu pomůže chytit Varianta sebe samého. Loki nakonec souhlasí, ale to by nebyl Bůh lsti, kdyby neměl svůj vlastní plán.

Společně s Mobiusem se vydávají po stopách dalšího Lokiho, který, jak se zdá, je daleko mocnější, než originální Loki sám. Ukáže se ale, že hledaný Loki není on, nýbrž ona. I když jde o komiksovou Lady Loki, tak v seriálu se svého jména zřekla a vystupuje pod jménem Sylvia.

Loki je nucen se svou ženskou kopií strávit nějaký čas, a čím více toho času stráví společně, tím divnější se začnou dít věci. Společně se vydají na cestu za pomstou a svrhnutí Strážců času.

Při téhle cestě různými časy a obdobími se dostanou do mnoha velmi absurdních, šílených a vtipných situací. Vrchol všeho je potom intimní vztah, který se mezi těmi dvěma začne formovat. No…co víc chtít do ideálního vztahu, než sebe sama, že? Vrchol Lokiho narcismu je opravdu světový.

Loki 5
Zdroj: Disney+

Jen málokterý seriál, který nese v názvu jméno hlavního představitele, je tím hlavním předtavitelem narvaný od začátku do konce. Loki je doslova o Lokim a jeho dalších verzích. Za šest dílů, který seriál má, potkáme tolik verzí Lokiho, že už je ani nestačíte počítat.

Pokud pomineme Lokiho a Sylvii, tak za zmínku stojí třeba Classic Loki, který oblékl klasický oblek, který Loki nosil v původních komiksech. Dále se tady objevil i černý Loki, dětský Loki, který zabil Thora a ze všeho nejvíc LokiGator. Ano, fakt se na obrazovce objevil aligátor s rohy a je to opravdový úlet.

Když se pak v jedné scéně objeví najednou asi dalších 15 kopií Lokiho z různých vesmírů a začnou se navzájem podrážet a bojovat proti sobě, tak už jen divák sedí s širokým úsměvem od ucha k uchu a náramně se baví.

Díky tolika verzích Lokiho, a i díky Lokimu samotnému, se poté dozvídáme střípky z jeho života a více do hloubky poznáváme jeho povahu a pohnutky. Práce s emocemi je v tomhle směru neskutečná.

Nemluvě o tom, že se poprvé veřejně v rámci MCU také dozvíme o Lokiho bisexuální orientaci. Tomu se spousta fanoušků divila a odsuzovala to. Kdyby jen věděli, jak je to ve skutečnosti s Lokim ze severské mytologie…ale to je příběh na jindy.

Hiddleston je bůh…lsti a manipulace

Už asi nikdo si v ikonické roli Lokiho nedokáže představit jiného herce než Toma Hiddlestona. Tenhle bourák se pro tuhle roli prostě narodil. Stejně jako si Robert Downey Jr. podmanil diváky jako Iron Man, tak si Hiddleston získal publikum na plné čáře rolí Boha lsti a manipulace.

Loki 6
Zdroj: Disney+

Tom Hiddleston předvádí naprostý herecký koncert a je vidět, že si užívá každou vteřinu svého působení na obrazovce. Při jednom z nedávných rozhovorů herec také přiznal, že pokud by mu to Kevin Feige dovolil, tak by hrál rád Lokiho až do smrti. Až tak moc mu tahle role vykutáleného antihrdiny přirostla k srdci.

Hiddleston hraje naprosto fantasticky a vše jen podtrhává jeho dokonalý anglický přízvuk. Je to prostě padouch gentleman a nejde ho na obrazovce prostě nemilovat.

Sylvii alias Lady Loki hraje velmi sympatická Sophia Di Martino. Její výkon byl také skvělý a rozhodně se zařadí mezi krásné a talentované ženu ztvárňující hlavní role ve světě MCU.

Sophia Di Martino zahrála poloautistickou čarodějku na jedničku a scény s Lokim jsou opravdu skvěle divné. Když si uvědomíte, že je to vlastně Loki, tak se při dění na obrazovce kokrát nestačíte divit.

Rozhodně pak nesmíme zapomenout na Owena Wilsona, který je známý hlavně pro svoje komediální role. Agent Mobius však ukazuje, že i Wilson může zahrát jak pán. S knírkem je skoro k nepoznání a charisma z něj stříká široko daleko. Samozřejmě dojde i na jeho komediální vlohy a kolikrát se s ním upřímně zasmějete.

Za čestnou zmínku potom stojí cameo Lady Sif (Jaimie Alexander), po které fanoušci už dlouho volají, aby se vrátila do světa MCU.

Loki 7
Zdroj: Disney+

Pozornému divákovi pak neujde ani cameo samotného Chrise Hemswortha v roli Thora(!).

Filmová kvalita

Loki je, co se týká výpravy a produkce, na naprosto jiné úrovni než WandaVision nebo Falcon a Winter Soldier. V mnoha ohledech a momentech předčí i některé filmové kolegy.

Vizuál a CGI je naprosto odzbrojující a atmosféra různých časových období a událostí na vás přímo dýcha skrze obrazovku.

Lokace jsou dokonale vybrané a poté i zpracované. V Lokim se lokace střídají opravdu hodně a každá z nich je naprosto precizně vyobrazená. Ať jde o samotné ústředí TVA, které je dechberoucí, nebo třeba o Pompeje, kam se podíváme těsně před výbuchem sopky, která je srovnala se zemí.

Na naprosto špičkové úrovni jsou zvuk a hudba. A tady je nutno zdůraznit, že hudba v seriálu Loki je asi nejlepší hudba, jaká kdy byla v nějakém projektu od MCU. A to tu mluvíme o takové konkurenci jako jsou třeba Strážci Galaxie, nebo Thor: Ragnark.

Hudba v Lokim je naprosto dokonale seskládána a její kompozice je naprosto něco neuvěřitelného. Od atmosferické hudby k daným lokacím a obdobím, přes známe pecky typu I need a Hero. Prostě TOP!!

Loki má i skvěle zpracovaný humor. Nečekají vás žádné trapné momenty (divné ano, ale ne trapné), žádné hloupé vtípky. Tom Hiddleston svým vytupováním a přízvukem je příjemně humorný sám o sobě. A to v mnoha různých situacích.

Loki 8
Zdroj: Disney+

V Lokim si dali tvůrci dost záležet i na soubojích, které jsou zracované výborně a hlavně jsou velmi dobře a přehledně sestříhané. Kombinace bitek a používání magie je prostě super.

Loki je samozřejmě naplněný i mnoha popkulturními odkazy. Tady se hodí vypíchnout třeba odkaz na D. B. Coopera – chlápka, který v roce 1971 unesl Boeing 727, dostal výkupné 200 tisíc dolarů a následně vyskočil z letadla a nepodařilo se ho dopadnout. Samotný flashback je naprosto fantastický.

Loki je samozřejmě narvaný i odkazy v rámci MCU univerza a rozhodně má ze všech posledních projektů z dílen MCU největší dopad na celé univerzum od Avengers: Endgame.

Kevin Feige a spol se totiž naplno pustili do světa multivesmírů a paralelních dimenzí a z událostí je jasné, že to bude pecka. Těžko se tomu věří, ale čeká nás velká jízda. I více než po 10 letech nás pořád Disney má jak překvapit a Loki je první vlaštovka. Spíš pořádný orel.

WandaVision sice ke konci ukázala zrod Scarlet Witch, která se projeví v blížícím se druhé Doctorovi Strangeovi, ale až Loki je prvním projektem a základním kamenem, který má zásadní dopad na 4. fázi MCU.

Na konci seriálu se nám mimojiné také představí obávaný arcipadouch Kang the Conqueror, kterého hraje naprosto fenomenálně Jonathan Majors. Je jisté, že se po finálním díle Lokiho máme na co těšit.

Loki 9
Zdroj: Disney+

Je trochu nečekané, že tvůrci představili Kanga už v seriálu Loki, když jeho hlavní výstup měl přijít teprve až se třetím Ant-manem, který se má věnovat quantové říši.

Je ale vidět, že si na Kangovi dávají velmi záležet a budeme Kanga potkávat možná i celou následující dekádu, stejně jako Thanose. Podle všeho to bude jedna velká jízda.

Jasné ale je, že Kevin Feige to se seriály myslí vážně a potvrzuje se, že budou nedílnou součástí celého MCU univerza a bez jejich shlédnutí můžete mít v budoucnu problém se zorientovat.

První série Lokiho končí celkem brutálním cliffhangerem, ale už v potitulkové scéně se hned dozvíme, že byla odklepnuta druhá série a my už se můžeme jen těšit na to, kdy jí uvidíme na televizních obrazovkách. A že je na co se těšit.

Těch šest dílů zhruba po hodince je od začátku do konce nacpaných nějakým děním a ani na chvíli nestihnou nudit, což je prostě paráda.

Loki je prozatím na 100 % to nejlepší co z dílen MCU dorazilo na Disney+. Není to tak syrové a brutální jako Punisher z dílny Netflixu, ale rozhodně je to velká paráda. V podstatě předčil v mnoha směrech i druhého Spider-mana i Black Widow.

Letos nás má potom čekat ještě Ms. Marvel a hlavně Hawkeye, ale Loki nasadil laťku tak vysoko, že to budou mít oba seriály strašně težké.

Pro fanoušky komiksové tvorby jasná volba, pro ostatní, kteří superhrdinům a komiksovým příběhům tolik nefandí, nebo je nezajímají, Loki asi nebude tou správnou volbou, protože je dost složitý na pobrání a je potřeba znát minimálně základy budovaného světa MCU

Loki

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2021, 4 h 47 min (Minutáž: 42–53 min)

Tvůrci: Michael Waldron

Režie: Kate Herron

Předloha: Stan Lee (komiks), Larry Lieber (komiks), Jack Kirby (komiks)

Scénář: Michael Waldron, Tom Kauffman, Bisha K. Ali, Eric Martin

Hudba: Natalie Holt

Hrají: Tom Hiddleston, Sophia Di Martino, Richard E. Grant, Gugu Mbatha-Raw, Owen Wilson, Cailey Fleming a další

Závěrečné hodnocení
Zábava / příběh / kvalita
90 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
loki-to-nejlepsi-od-marvelu-po-avengers-endgame-s-vybornym-antihrdinou-ktery-strci-do-kapsy-serialy-wandavision-i-falcon-a-winter-soldier+ Tom Hiddelston + HUDBA!! + humor + výborné herecké výkony – není pro všechny