Black Widow cover
Zdroj: Walt Disney

Black Widow je zpátky ve svém posledním vystoupení v MCU. Scarlett Johansson se důstojně loučí s jednou ze svých životních rolí. Se svou znovu nalezenou rodinou bojuje proti dávnému nepříteli o svobodu svoji i všech ostatních Černých Vdov po celém světě.

Tak jsme se konečně dočkali. Každý fanda komiksovek už nedočkavě trnul, kdy se konečně do kin vřítí nový film z dílen MCU a ukončí tak velmi dlouhé čekání na marvelácký film na velkém plátně.

Diváci museli čekat téměř dva roky. Dva předlouhé roky. Posledním přírůstkem do rodiny filmů MCU byl totiž Spider-Man: Far from home a ten vyšel už v roce 2019 (!), takže za dobu existence tohoto obřího komiksového filmového univerza divák takovou pauzu nezažil.

MCU se sice více než úspěšně vydal s Disney+ do seriálových vod, ale velký blockbuster na velkém plátně prostě a jednoduše chyběl.

Black Widow 1
Zdroj: Walt Disney

A tak po táhlých odkladech do kin konečně vstoupila Black Widow s výbornou Scarlett Johansson. Táhlých je myšleno doslova, protože premiéra měla původně být už v dubnu roku 2020 (!).

Nakonec jsme se dočkali v červenci roku 2021 a u strýčka Disneyho se rozhodli pro dvojitou premiéru, a to tak, že Black Widow pustili jak do kin, tak přímo i na streamovací platformu Disney+. Tu u nás v Česku bohužel zatím nemáme, tak se nás týká jen premiéra v kinech.

Temnější tón

Děj filmu je zasazen do doby těsně po událostech z filmu Captain America: Občanská válka. Black Widow je na útěku a skrývá se, kde se jen dá.

Souhrou okolností Natašu dostihne její minulost a ona je nucena začít tahat kostlivce ze skříně a jednoho po druhém vyřešit. Aby porazila staronového nepřítele, tak se musí usmířit s rodinou, protože pro ni samotnou by byl tento nelehký úkol nad její síly.

Začátek filmu, a potom hlavně úvodní titulky, jsou přímo epické a běhá z nich člověku mráz po zádech. Výborně vyladěná hudba společně s velmi atmosferickým vizuálem diváka vtáhne okamžitě do filmu a už od začátku se dost šlape na pilu což je jenom dobře.

Dlouhou dobu si budete říkat, že se Marvel vydal jinou, daleko temnější cestou po vzoru Captain America and the Winter Soldier a pak hlavně Bournovek, nebo novějších Mission Impossible.

Black Widow tento styl sedl opravdu skvěle a akční thriller byla radost sledovat.

Bohužel zhruba od půlky filmu začne tempo filmu pomalu upadat, a to i přesto, že je na plátně k vidění daleko více akce.

Black Widow 2
Zdroj: Walt Disney

Poslední třetina filmu už je pak dost přestřelená, a i přes velmi dobrý vizuál, sráží celý film dolů, protože to žánrově dost podkopává velmi zdařile budovanou atmosféru první části filmu. A to je velká škoda.

Kdyby se Black Widow držela v nastaveném tempu a stylu vyprávění, mohli jsme dostat pravděpodobně jeden z nejlepších origin snímků ze světa MCU.

Rudá komnata

Black Widow se tentokrát musí postavit dávnému nepříteli Dreykovovi, který z ní udělal to, čím je dnes.

Dreykov je mužem, který dal světu program kontrolované mysli Rudé komnaty, pod jejíž záštitou cvičil unesené dívky z celého světa ve vražedné stroje jménem Black Widow. Zajímavostí je, že český překlad Rudá komnata zní daleko lépe než anglický originál Red Room. Čeština je opravdu nádherný jazyk.

Dreykov je zodpovědný za únos a výcvik Nataši a její sestry Yeleny, a také je to muž, který dal světu Red Guardiana – ruský protějšek zbožňovaného Kapitána Ameriky.

Nataša žila v domnění, že Dreykova zabila. Společně s Hawkayem v Budapešti na něj spáchali atentát.

Ano, jde o mnohokrát přetřásané téma Budapešti, které nás provází již mnoha marvelovkami a všichni se těšili, že se konečně dozvíme, co se tedy v tom Budapešti stalo. Až na pár střípků se bohužel zase nedozvíme nic. Jaké zklamání.

Black Widow 3
Zdroj: Walt Disney

Black Widow ale bohužel po mnoha letech zjišťuje, že její úhlavní nemesis není mrtvá, ba dokonce se z ní stal jeden z nejmocnějších mužů planety, který pomáhá svrhávat vlády, budovat nové státy, prohrávat a vyhrávat války a celkově má moc ovlivňovat chod událostí na planetě.

A aby v sobě mohla Black Widow tuhle celou kapitolu svého života uzavřít a smířit se se všemi zvěrstvy, které musela proti své vůli konat, musí bezpodmínečně dokončit svůj úkol a Dreykova zabít.

Proti ní se postaví nejen samotný Dreykov, ale také početná skupina dalších Black Widows a hlavně pak Taskmaster.

Nebudu spoilovat, kdo že se skrývá pod maskou tohohle epesního záporáka, ale nutno říct, že Taskmaster byl opravdu skvěle zpracovaný. Vždycky, když se objevil na plátně, tak bylo na co koukat.

Jeho hlavní schopností je kopírovat bojové styly všech protivníků a používat je potom proti nim samotným. Souboje s ním byly opravdu potěcha pro oko. Tvůrci si na něm dali opravdu záležet. Za to určitě velký palec nahoru!

A zase ta rodina

A zase tu máme téma rodiny, které je jedno z hlavních nosných trámů filmu. Oproti souběžně v kinech hranému devátému dílu Rychle a Zběsile to tu naštěstí není tolik přehnané, a díky bohu za ty dary.

Black Widow 4
Zdroj: Walt Disney

První členkou povedené rodinky je Mama Melina. Jedna z prvních Black Widow programu Rudé komnaty. Tu ztvárnila charismatická Rachel Weisz, kterou si můžete pamatovat například z prvních dvou Mumií.

Rachel znatelně zestárla, ale pořád má charisma na rozdávání. Melina se po dlouhých letech rozhodne vzepřít svému šéfovi Dreykovi, a když její rodina volá o pomoc, ráda její volání vyslyší.

Druhým členem rodiny je Papa Alexei, alias supervoják Red Guardian. Toho si zahrál výborný David Harbour, který postavičku ruského protějšku Kapitána Ameriky ve výslužbě hraje se vší parádou a je vidět, že si roli opravdu užíval.

Red Guardian je jedním z hlavních zdrojů humoru v Black Widow a několikrát se s ním opravdu upřímně zasmějete.

Poslední členkou Natašiny rodiny je její sestra Yelena Belova. Tu hraje perfektní Florence Pugh. Ta, i přes nesporné herecké kvality Scarlett Johansson, ukradla svým výkonem tak trošku film pro sebe.

Postava Yeleny byla zahraná opravdu fantasticky a ve filmu byla asi nejzajímavějším charakterem. K tomu všemu měla excelentní humor a film Black Widow dost výrazně oživila.

Svým výkonem si Pugh řekla dost hlasitě o své další účinkování ve světě MCU. Vůbec nepochybujte o tom, že ji ještě v budoucnu uvidíte.

Za zmínku určitě stojí, že všichni tři herci se naučili opravdu dobrý ruský přízvuk a často to nahrávalo dost vtipným scénám.

Black Widow 5
Zdroj: Walt Disney

Rozloučení na úrovni

Scarlett Johansson jako Black Widow je tu s námi už pěknou řádku let a snímkem Black Widow se její působení ve světě MCU velmi důstojně ukončilo. Všechno do sebe zapadlo a i když by ještě bylo určitě co vyprávět, je dost pravděpodobné, že to bylo naposledy, co jsme na plátně Scareltt viděli.

Mimo jiné tímto filmem také Johansson skončila smlouva s MCU. Nemusí ale zoufat, svou stopu zanechala ve světě Marvelu výraznou dost.

Výkon Johansson v Black Widow je velmi dobrý a konečně byl prostor i na to ukázat i nějaké emoce, které Scarlet umí zahrát velmi dobře. Bylo vidět, že si rozloučení se svou dlouholetou rolí užívá a její výkon se v tom dost odrážel.

Jen těžko si už můžeme v roli Nataši Romanoff představit někoho jiného než tuhle okouzlující herečku s nakřáplým hlasem.

Potitulková scéna pak vše krásně uzavře a Nataša může už odpočívat v pokoji.

Lehce nadprůměrná Marvelovka

Jak už je na Marvelovky zvykem, tak vizuální kabátek je opět skvělý. CGI opět na velmi vysoké úrovni.

Až je to bohužel škoda, protože právě CGI a obří megalomanská bitka na konci je ve filmu naprosto zbytečná a kdyby se film držel nastaveného tónu ze první poloviny filmu, byla by to prostě o dost lepší podívaná.

I tak jsou akční scény a souboje, a to hlavně v první půli, skvěle natočené a bojové choreografie se tentokrát dost povedly.

Black Widow 6
Zdroj: Walt Disney

Co ale rozhodně musím vyzdvihnout je zvuk a hlavně hudba. Práce s atmosférou a napětím je opravdu zdařilá a vše funguje naprosto perfektně. Kde se má tlačit na pilu, tam se tlačí a tam kde má být klidnější tempo, tak tam je klidnější tempo.

Studio pro režii Black Widow trvalo na ženské režisérce a odmítlo i jiné velmi povolané režiséry. Nakonec volba padla na Cate Shortland a ta se s tím poprala více než zdařile. A to i napříč tomu, že za sebou neměla žádný větší režisérský počin.

Něktěří pochybovači také nevěřili tomu, že Black Widow jako postava nezvládne utáhnout celovečerní vlastní film i přes skvělou Scarlett Johansson. Tyto dohady ale Black Widow naštěstí vyvrací.

První polovinu šlape film naprosto perfektně, pak bohužel už ubírá na tempu a dojíždí na přepálený megalomanský konec. I tak jde ale určitě o nadprůměrný film ze světa MCU, který stojí za vidění.

Black Widow trvá 134 minut a za tuhle dobu naštěstí nudit nezačne. O díru do světa sice rozhodně nejde, i tak ale Black Widow hravě do kapsy strčí třeba Black Panthera, nebo Ant-Mana.

Rozhodně se po roční pauze, kdy se člověk nemohl do kina podívat, jedná o to nejlepší, co můžete na plátně momentálně vidět. Tak si udělejte radost a zajděte si do kina!

Celý film je takové ticho před bouří ve filmové světě MCU. Začíná čtvrtá fáze a Black Widow je spíše taková klidná předehra před tím, co má teprve přijít. A že je na co se těšit…

Black Widow 7
Zdroj: Walt Disney

Black Widow

USA, 2021, 134 min

Režie: Cate Shortland

Předloha: Stan Lee (komiks), Don Heck (komiks), Don Rico (komiks)

Scénář: Ned Benson, Jac Schaeffer, Eric Pearson

Kamera: Gabriel Beristain

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Scarlett Johansson, Florence Pugh, Rachel Weisz, David Harbour, O.T. Fagbenle, Ray Winstone, William Hurt, Robert Downey Jr., Michelle Lee,

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
black-widow-v-novince-od-marvelu-se-scarlett-johansonn-postavi-davnemu-nepriteli-a-rozlouci-se-s-roli-slavne-ruske-vrazedkyne-se-cti-i-humorem+ první polovina filmu + Florence Pugh a Scarlett Johansson + akce + zvuk – přehnaný konec – zbytečně moc CGI – poslední třetina filmu