Po tragickém závěru Infinity War se Avengers snaží ze všech sil napravit své chyby a odčinit zlo napáchané šíleným titánem. Každému je jasné, že dle klasických komiksových klišé hrdinové nakonec zvítězí, ale jak? A za jakou cenu? 

Temný styl hloubky zmaru a deprese

Ze začátku filmu první převládá smutek a zmar. Nejen že Thanos dovršil svůj plán, ale ani rychlá odvetná akce pod vedením Captain Marvel, která dovedla na zem polomrtvého Iron Mana nepřinesla ovoce. Thanos se postaral o to, aby jeho čin byl nenávratný a zničil kameny nekonečna. Není cesty zpět, není návratu do doby, kdy všechno fungovalo.

Každý z hlavní šestice hrdinů se ocitá na emočním dně: Tony Stark se zhroutí po agresivním osočení ostatních členů týmu, Hawkeye se rozhodne smrt svojí rodiny mstít na všech živých kriminálnících, Nataša se snaží udržet činnost zbylých Avengers a Strážců galaxie v chodu, Kapitán pomáhá obyčejným lidem skupinovou terapií, Bruce se uchýlí k symbióze s Hulkem ve snaze dostat z obou svých osobností to nejlepší a Thor se upíjí k smrti v Novém Asgardu.

Zkroušenost všech hrdinů je patrná na každém jejich slově a pohledu. Kamera dlouho spočívá na jejich obličejích a diváky tak zasahuje vlna emocí, když každý z oblíbených hrdinů má slzy na krajíčku. Klobouk dolů před výkonem všech protagonistů, jedná se doposud o nejsilnější herecké výkony v MCU.

Světlo na konci tunelu…kvanta

Děj i nálada filmu nabere obrat k lepšímu ve chvíli, kdy se Scott Lang náhodou vrátí z kvantové říše na Zemi a nestačí se divit, co se stalo. Nejen že polovina lidí je pryč, ale také uběhlo pět let, avšak z pohledu Scotta uběhlo pouze pár minut od doby, kdy spolu s Hankem Pymem a ostatními započali experiment. A tak se Scott vydá za Avengers s šíleným nápadem – co kdyby… co kdybychom mohli využít říši kvant k cestování časem?

Ano, pojďme cestovat časem, ukrást Thanosovi kameny nekonečna přímo pod nosem a použít je k odvrácení Decimace. Na tento šílený plán kývne nakonec i Tony Stark, který na něj zpočátku nechtěl přistoupit, a to nejen pro jeho absurdnost, ale hlavně proto, že nechtěl opustit svoji nově založenou rodinu, když se konečně s Pepper usadili a narodila se jim milá malá dcerka.

Tadá a jde se na velkou časovou loupež. Celý tým čítající Iron Mana, Kapitána Ameriku, Hulka, Thora, Hawkeye, Černou vdovu, Rocketa, Nebulu a Ant-Mana se pouští do akce. Cíl je jasný, rozdělit se na tři týmy a ve třech různých časových obdobích získat všech šest Kamenů nekonečna. Jako každý pořádný cestovatel časem mají Avengers jen jeden pokus, musí uspět, takže žádný stres.

Skokem do kvantové říše začíná konečně pořádná komiksová řežba, prošpikovaná easter eggy a narážkami na celou historii marvelovského filmového světa. Nejde jen o to, že se hrdinové octnou v dějích předchozích filmů, ale také o hromadu hlášek, hudebního podkresu a nových inscenací klasických scén, ze kterých pro mne vyčnívá hlavně Kapitán Amerika ocitnuvší se ve výtahu se skupinou agentů Hydry. A jelikož je při takovémhle šíleném cestování všechno možné, dojde na nečekané aliance, potyčky i na souboje se svými minulými já. To vše za doprovodu skvělého soundtracku, ať už jde o originální motivy či o výborný výběr oldschoolových hitů.

Jedna nekonečná bitva

Není nečekané, že velká časová loupež neproběhne úplně dle plánu, a tak se hrdinové nakonec opět musí utkat s šíleným titánem v otevřeném boji. Hezky všichni proti všem, ano všichni – v téhle epické bitvě se objeví i ti, kteří byli vymazáni Decimací. Proti Thanosovi a jeho armádě se postaví armáda superhrdinů, Asgarďanů a Wakanďanů. Nic takového jste ještě neviděli, mám chuť se na tu bitvu podívat co nejdříve znovu a nejlépe zpomaleně, abych dokázal postřehnout všechny úžasnosti, které se na bitevním poli dějí. Obrovské rozměry a shon bitvy vás tak vtáhnou, že se jen nadšeně kocháte akcí, i když nevíte, kde je nahoře a kde dole, jako na dechberoucí horské dráze.

Nejúžasnější je, že nikdo nebojuje sám, v každém souboji stojí vždy po boku několik dalších hrdinů, pomáhají si, zvedají se ze země, kryjí si záda a kombinují své síly do supersilných útoků z nichž je přímo oslepující Thor nabíjející Iron Mana svými blesky. Oslepující pro svou záři i kontrast, velká část filmu se nese hlavně v tmavším spektru, ale vůbec to není na škodu.

Epický happy end

Samozřejmě, že hrdinové zvítězí, avšak zaplatí nemalou cenu, celou originální šestici již pohromadě nikdy neuvidíme. Závěr je tedy melancholický, ačkoliv se nese v duchu klasického happy endu.

Zákládající členové Avengers předávají pomyslnou pochodeň novějším členům marvelovské rodiny – počínaje Scarlet Witch a konče Spider-Manem – a velice stylově se loučí se stříbrným plátnem. Toto rozloučení pak podtrhují závěrečné titulky, kde je hlavní šestice hrdinů vyzdvižena v malých medailoncích, a kromě jmen herců zdobí plátno také jejich podpisy.

Nejen v titulcích, ale v celém filmu má původní šestice mstitelů výsostné místo – je to přece jen jejich film. Stejně tak není nečekané, že většinu času na plátně dostaly tři hrdinové mající vlastní trilogii filmů – Kapitán Amerika, Iron Man a Thor.

A ačkoliv se na plátně objeví snad každý hrdina marvelovského univerza, hrají většinou epizodní role, většina z nich dostane jen jednu hlášku, či pár záběrů. Ty jsou většinou vypointované do ultimátna, takže vyčnívají i přes to, že se jedná o okamžik, jako třeba jediná věta Doktora Strange – „Kdybych vám řekl, jak to dopadne, nestane se to“.

Co vám budu nalhávat, ani se mi nesnilo, že budu z Avengers: Endgame takto nadšený. Říkal jsem si, že Infinity War je nepřekonatelná a že se bude jednat jen o zbytečné natahování děje dokud „naši“ konečně nevyhrají, avšak opak je pravdou. Stopáž tří hodin utekla jako voda, dokonce jsem si říkal, že bych klidně ještě půl hodinku navíc snesl.

Vizuálně a akčně je to nadstandartní podívaná a zaslouží si být opěvána, jak díky emočnímu záběru, osobním rozměrům jednotlivých postav, tak i díky celkově mírně nostalgickému nádechu, který krásně uzavírá tuto ságu.

Avengers: Endgame

Režiséři: Anthony Russo, Joe Russo

Hudba: Alan Silvestri

Scénář: Stephen McFeely, Christopher Markus

Předloha: Stan Lee, Jack Kirby, Jim Starlin

Hrají: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch a další