WandaVision cover
Zdroj: Disney+

WandaVison je skvělý vstup MCU do světa seriálu. Je jiný, originální, zábavný a skvěle zahraný. Pojďte nakounout trochu blíže na příběh Wandy Maximoff a Visiona. Stojí totiž určitě za to!

WandaVision 2
Zdroj: Disney+

Už je to nějakou dobu, kdy Netflix přišel o práva na seriály ze světa Marvelu a ke smutku mnoha fanoušků připravil diváky o takové našlapané seriály, jakými byly například Daredevil, nebo Punisher.

Stalo se tak z jediného důvodu, a tím bylo to, že Disney se dlouho připravoval na útok skrze svoji novou streamovací platformu Disney+ a miliony lidí nedočkavě vyhlížely první seriál, který měl představit nejenom známé postavy z univerza MCU, ale také rozšířit filmový svět, který už nás přes deset let baví.

Máme za sebou první seriál ze světa MCU WandaVision přímo z dílny Disneyho a je potřeba říct, že Kevin Feige s jeho promyšleným světem zase nezklamal.

Dokázal totiž i po těch letech přijít zase s něčím novým a neotřelým, a divákovi místo opulentní komiksové akční podívané přinést zajímavý příběh v úplně jiné formě.

WandaVision je takový hybrid několika žánrů, ale nejvíce by ho asi vystihoval popis sitcomové komediální drama.

Krásné na tom je to, že se žánry postupně přelévají sem a tam, a s postupným vývojem příběhu se mění nejenom žánr, ale také formát obrazu, rozlišení, barevnost a také způsob vyprávění.

Vítejte ve Westview

WandaVision 3
Zdroj: Disney+

WandaVision navazuje přímo na události megafilmu Avengers: Endgame, a jak už samotný název napovídá, hlavními hrdiny seriálu jsou Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany).

Teď si asi říkáte, jak je tohle možné, když Vision v posledních Avengers umřel rukou Thanosovou. Odpověď je vskutku jednoduchá, ale nedá se daná situace úplně vysvětlit bez spoilerů.

Budu se jim snažit maximálně vyhnout, ale nějaké základní informace přeci jen zmíním.

Wanda zlomená smutkem po ztrátě svého milovaného Visiona vytvoří za pomocí své magie obrovskou iluzi, ve které svou lásku znovu přivede zpět k životu a začne společně s ním žít jako normální lidé v normálním světě.

Problém ale je, že si Wanda vzala jako rukojmí všechny obyvatele malého městečka a ti se proti své vůli stali herci ve vymyšleném světě podle Wandy.

Wanda schová Westview za energetickou bariéru a celé město včetně jeho nebohých obyvatel jakoby zmizí z povrchu zemského.

Tak jde čas

WandaVision 4
Zdroj: Disney+

Wanda a Vision se jako nově přistěhovavší začínají pomalu zabydlovat v malém městečku Westview kdesi v Americe.

Začínají si zvykat na společný život a poznávají sousedy a další obyvatele městečka.

Tady přichází na řadu velmi originální přístup ke způsobu vyprávění.

Každý jednotlivý díl seriálu je zasazen do jiné dekády amerického života a je vyobrazen v té době zrovna oblíbeným sitcomem nebo seriálem.

K tomu se pojí naprosto fantastická práce s formáty vysílání a divák má jedinečnou příležitost sledovat vývoj audiovizuální tvorby v přímém přenose.

Od klasické černobíle tvorby, přes zavedení barev a dobových hereckých výkonů, až po přítomnost a velké marvelovské finále.

V každém díle máme naprosto jedinečné titulky, naprosto fenomenálně vystihující trendy v televizi, které v dané době letěly.

Děj začíná v padesátých letech a vzdává holt klasickému americkému sitcomu The Dick van Dyke Show. Zachycená atmosféra v dílu je přímo skvělá a divák je vtažen do padesátých let minulého století.

WandaVision 5
Zdroj: Disney+

Každé časové období ztvárněné v seriálu ždíme naprosto maximum po všech směrech z dané doby.

A čím blíže jsme přítomnosti, tím více poznáváte odkazy na různé seriály, filmy, nebo i knihy a hry, které jste v mládí milovali.

Mezi každým dílem se posouváme v čase zhruba o jedno desetiletí kupředu. Velmi zajímavé na tom je to, že se sice posouváme v čase kupředu o takový skok, ale nikoliv v ději.

Příběh na sebe velmi jemně navazuje i přes obrovské skoky v čase a vtipný na tom je fakt, že herecké obsazení Wandina světa je pořád stejné a stejně staré a mění se pouze prostředí, ve kterém se děj odehrává.

V každém díle tak uvidíte skvěle zpracované kostýmy, účesy, dobové dopravní prostředky, nebo i hračky. Všechno je do posledního puntíku naprosto geniálně promyšleno a tvůrci mysleli opravdu na všechno, a dali si na vykreslení dané doby opravdu záležet.

WandaVision 6
Zdroj: Disney+

Za příklad můžu třeba uvést komerční reklamu, která se nachází v každém díle WandaVision, a ve které se pokaždé schoval nějaký malý odkaz, ať už na svět skutečný, nebo na svět MCU.

Přelomový toaster od Stark Industries budiž zářným příkladem za všechny.

Na celém seriálu je krásné, že naprosto nevíte, co od každého dílu čekat a je nutné si přiznat, že se na obrazovce kolikrát dějí fakt divné věci, které ze začátku nebudete chápat, ale jak se bude seriál posouvat dále, tak se začne vše pomalu vysvětlovat a věci začnou dávat smysl.

A to i v případech těch fakt ujetých událostí.

Události v seriálu, a hlavně velikost a komplikovanost iluze, začnou ale Wandě brzy přerůstat přes hlavu a čím více se Wanda snaží přetvářet realitu podle svého, tím více ztrácí kontrolu nad děním kolem sebe.

Vtipné je, že je divák průběžně vystavován scénám, kde si jak herci a účastníci iluze, tak i Wanda uvědomují, že jsou jen herci a kolikrát se ptají Wandy jako režisérky, zda to nemají zahrát znova. Nemluvě o schopnosti Wandy vracet čas a přetáčet dění na obrazovce. Zní to šíleně? Taky je. Ale díky tomu je to taky pořádná porce zábavy.

Velmi zajímavě je také zpracováno proplétání Wandina imaginárního světa se světem reálným, a čím více se divák blíží ke konci seriálu, tím více se toho odehrává ve skutečném světe MCU.

Wanda a Vision

WandaVision 7
Zdroj: Disney+

Wandu Maximoff už od Avangers: Age of Ultron hraje Elizabeth Olsen.

Už průběžně si získávala srdce fanoušků, ale herecky to pořád nebylo ono. Až v Infinity War a Endgame šlo její herecké umění výrazně nahoru.

To, co ale Elizabeth předvedla v seriálu WandaVision, je naprosto fantastické.

Olsen se dokázala naučit a nakoukat každou dobu, kterou nám seriál ukáže, a v každé době hraje naprosto přesvědčivě. Kromě výborných emočních scén se Elizabeth naučila geniálně využívat řeč těla přesně takovým způsobem, jakým se hrálo v oněch časových obdobích.

A ať už jde o chůzi, řeč těla, nebo samotnou mluvu, Elizabeth Olsen byla naprosto fantastická!

Bylo taky velmi příjemné vidět, že poprvé ve světě MCU se nepoužívají schopnosti charakterů jen k boji.

Wanda si totiž pomocí svých kouzel dost ulehčovala život a používala je i na nejmenší drobnosti, jako je vaření, mytí nádobí, úklid a mnoho dalšího.

Tyto detaily byly opravdu velice osvěžující a celé to působilo tak strašně nevinně a celkově prostě moc fajn.

Paul Bettany jako Vision byl také velmi přesvědčivý. Dal vyniknout svému hereckému umění, a to hlavně proto, že velkou část seriálu je Vision proměněný ve svou lidskou podobu.

Díky tomu má divák z jeho hereckého představení daleko větší zážitek.

WandaVision 8
Zdroj: Disney+

Vision projde za seriál zajímavou proměnou, protože samozřejmě netuší, že jeho obvody už jsou dávno ve věčných lovištích.

Ale postupem času začne rozplétat svůj smutný osud a je nucen se s ním vypořádat.

Zajímavostí pak je, že Paul Bettany je součástí MCU nejdéle ze všech herců. Jako Jarvis totiž byl už v prvním Iron Manovi.

A vzhledem k tomu, že Robert Downey Jr. se se svou rolí velkolepě rozloučil v Avengers Endgame, Paul Bettany se osamostatnil na vrcholku žebříčku herců, kteří jsou součástí tohoto báječného světa MCU součástí.

Fanoušky také potěší, že v šestém díle se Wanda i Vision objeví ve svých originálních komiksových kostýmech.

Ti druzí

Kromě hlavních rolí má WandaVision i velmi zajímavou plejádu zajímavých vedlejších postav.

WandaVision 9
Zdroj: Disney+

Kevin Feige to má prostě všechno promyšlené od začátku do posledního detailu a to, co buduje, je prostě skvělé.

Jasným důkazem budiž trojlístek starých známých postav, které se už ve světě MCU objevily.

Vždy ve vedlejších rolích a od jejich účinkování na plátnech a obrazovkách uplynula různá doba.

První z nich je Monica Rambeau (Teyonah Parris) – dcera Marie Rambeau. Ano, je to přesně ta malá holčička, která ve filmu Captain Marvel namodelovala barevnost Caroliny kombinézy.

Monica ale už vyrostla a pracuje pro organizaci S.W.O.R.D., pro kterou pracovala i její matka Marie.

V seriálu WandaVision Monicu můžeme vidět ještě pod jménem Geraldine a její herecké vystoupení bylo skvělé.

Monica v seriálu sehraje velmi významnou roli a při rozkrývání tajemství Wandy Maximoff k radosti fanoušků přijde k velmi zajímavým schopnostem.

WandaVision 10
Zdroj: Disney+

Druhou starou známou je Darcy Lewisová (Kat Dennings), kterou si můžete pamatovat z prvních dvou Thorů.

Darcy dostala o dost více prostoru, než tomu bylo u filmů, a její charakter bavil. Dennings si svou roli očividně užívala a byla radost na scény s ní koukat.

Třetím známým v seriálu je potom agent Jimmy Woo (Randall Park), jenž měl zase vedlejší roli ve filmu Ant-man and the Wasp.

Ten skvěle doplňoval již zmíněnou dámskou dvojici a jeho humor byl často velmi dobrý.

Agent Woo má taky na svědomí velmi povedený easteregg, kdy se od Ant-mana naučil trik s kartou, a pak ho použil, když podával vizitku Monice Rambeau. To zahřálo u srdce.

POZOR SPOILER!!!

V neposlední řadě musím ještě zmínit jeden naprosto vymazlený easteregg. V seriálu se totiž objeví bratr Wandy Quicksilver, ale ne ten, který zemřel v druhých Avengers, ale ten skvěly z X-menovského univerza.

A tenhle recast byl opravdu, ale opravdu povedený, protože všechny scény s Pietrem (Evan Peters) byly nesmírně zábavné. A kdo si vzpomene na jeho řádění v X-men: Budoucí minulost, tak se bude těšit i na Pieterovu účast ve Wandavision.

KONEC SPOILERU!!

WandaVision 11
Zdroj: Disney+

Kromě kladných postav se samozřejmě ve WandaVision objeví i nějaké ty záporné. Za zmínku stojí dvě.

Tím prvním je nový ředitel organizace S.W.O.R.D., který sice není vyložený padouch, ale už od začátku tušíte, že je na něm něco divného.

A čím dále v seriálu budete, tím více budete přesvědčeni, že jeho plány jsou dost odlišné od těch, které prezentuje široké veřejnosti.

Tou druhou je hlavní záporačka Agatha Harkness. Abych zbytečně nespoiloval, nebudu se o této čarodějce moc rozepisovat, protože by to byla škoda.

Každopádně její představitelka celý seriál válela, a když došlo na lámání chleba, tak se předvedla neskutečně fantastickou písní Agatha All Along, která vám bude znít v hlavě ještě dlouho po shlédnutí celého seriálu.

Agathin příběh a motivace jsou také velmi dobře podepřeny zajímavými flashbacky, což oddává téhle záporačce na uvěřitelnosti.

Po celou dobu vysílání seriálu fanoušci rozvíjeli teorie, kdo bude oním záporákem, jestli vůbec nějakým a nejžhavějším želízkem v ohni byl Mephisto. Ten se ve WandaVision ale neobjeví, proto doufejme, že na něj brzy přijde řada.

WandaVision

WandaVision 12
Zdroj: Disney+

WandaVision je rozdělen do devíti částí. Ty počáteční jsou kratší a mají něco málo přes 20 minut. Čím blíže jsme konci seriálu, tím jsou pak také delší epizody.

A i když se to může zdát málo, tak režisér Matt Shakman dokázal dávkovat infomace a události přesně akorát, takže vám délka stopáže nebude ve finále ani vadit.

V osmém díle se také dočkáme vysvětlení, proč vlastně se celý seriál odehrává ve formě sitcomů a potom divákovi začne všechno dávat smysl. Což upřímně řečeno opravdu uvítáte po tom všem, co uvidíte.

Jak už je u MCU zvykem, tak i zde funguje perfektně humor. Ani jednou nepřekročí hranici trapnosti a nejednou se přistihnete jak se nahlas smějete.

WandaVision je také přeplněn odkazy na mnoho jiných filmů, událostí a postav ze světa MCU. Ale přiznejme si, to už je pro tvůrce v rámci MCU trochu povinnost.

WandaVision 13
Zdroj: Disney+

Je škoda, že v seriálu není moc akce. V podstatě se jediné větší akce dočkáme až v samotném finále série.

Ono to sice dává smysl ve stylu, jak je seriál vytvořen a servírován divákovi, ale přeci jen byste asi chtěli vidět víc soubojů, než nám WandaVision ve finále nabídne.

Na druhou stranu, celkový vývoj děje a událostí a jejich následná prudká eskalace, je jasnou devizou tohoto seriálu.

Naprosto precizně se tu pracuje s humorem a hlavně emocemi, a to se velmi cení.

K tomu všemu má WandaVision prostě fantastickou výpravu podpořenou nabitým a vychytaným soundtrackem, což je sice u MCU už jakýsi standard, ale u seriálu se to úplně nečekalo.

I když je to seriál, tak nás čekají i potitulkové scény, tak si nezapomeňte počkat!

Nakonec jen zmíním, že už samotný dvojsmysl v názvu seriálu WandaVision je prostě a jednoduše geniální.

WandaVision 14
Zdroj: Disney+

Na první pokus to Feigemu a tvůrcům seriálu vyšlo parádně a seriál WandaVision odvážně udělal krok správným směrem na televizní obrazovky.

A jestli si Feige a jeho tým dají záležet i na dalších seriálech, které teprve dorazí, tak se máme opravdu na co těšit.

WandaVision

Režie: Matt Shakman

Scénář: Jac Schaeffer, Megan McDonnell, Gretchen Enders

Kamera: Jess Hall

Hudba: Christophe Beck

Hrají: Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Kat Dennings, Teyonah Parris, Randall Park, Kathryn Hahn a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
wandavision-serialove-pokracovani-poslednich-avengers-ktere-zaujme-originalnim-zpracovanim-a-humorem-ktery-vsak-nesedne-kazdemu+ originální zpracování + herecký výkon Elizabeth Olsen + výprava a hudba - málo akce – málo epizod – ze startu trochu zmatené