Papírově nejslabší Avenger dokazuje, že by bylo škoda ho opomíjet, a tedy přinesl koncem roku 2021 vánoční dárek v podobě skvělé akční jednohubky, která v sobě skrývá originální akci, nápaditou kameru a také božskou Florence Pugh v roli Yeleny Belovy. Tohle se Marvelu opravdu povedlo.
Marvel Cinematics Universe v roce 2021
Pánové a dámy z MCU se s tím v pandemickém roce 2021 vůbec nepářou a pod pevnou rukou Kevina Feigeho na nás hrnou jeden projekt za druhým.
V tomto roce vypustili ven tři velkofilmy, které měly razantně vzestupnou tendenci a jedno velké zklamání v podání druhého Venoma.
První se proplížila na plátna kin odložená Black Widow, která si svůj „celovečerák“ zasloužila a musela na něj čekat velmi dlouho. Výsledek byl bohužel jen lehce nadprůměrný film, který ale divákům dal milovanou Yelenu Belovu v podání fantastické Florence Pugh, a i kdyby už dál nic, tak tenhle fakt bohatě stačí.
Jako druzí přistáli v kině hvězdně obsazení Eternals oscarové režisérky Cloe Zhao. Ti šli svou vlastní cestou, která ale bohužel nebyla všem divákům po chuti a tak byl filmovou veřejností přijat spíše vlažně.
Mezitím se na plátnech objevil druhý Venom, který byl bohužel velkým zklamáním. Přitom to mohl být tak dobrý film. Andy Sarkis celý projekt ale bohužel uchopil vcelku nešťastně a už to nemohl zachránit ani Tom Hardy s Woody Harrelsonem. I přes negativní přijetí diváků ale dvojka Venoma vydělala poměrně dost peněz a studio už se netají tím, že se aktivně pracuje na díle třetím.
Konec roku naprosto odpálil závěr pavoučí trilogie Spider-man: No Way Home s Tomem Hollandem v hlavní roli. Spidey po dvou letech zbořil kina a připojil se k 48 filmům, které se pyšní tržbami čítající více než jednu miliardu dolarů. A to má za sebou teprve dva týdny. Na Rotten Tomatoes je dokonce divácky nejlepší film všech dob. (!!!)
No a pak tu máme seriály, které letos začaly vycházet na streamovací stanici Disney+.
Překvapil nás inovativní WandaVision, následován lehce nadprůměrnou civilní sérií The Falcon and Winter Soldier.
Na záda mu dýchal animovaný projekt What If…?, kde jsme se podívali na události ve světě MCU z jiného úhlu. Pomyslnou první příčku nesebral Lokimu jen díky tomu, že bylo několik dílů horších v porovnání s těmi zbylými. Rozptyl kvality 50-100% je prostě na vítězství moc velký.
Poslední seriál letošního roku si MCU nechalo na vánoce. Šestidílná minisérie o „nejslabším“ a opomíjeném Avengerovi dorazila se vší parádou a vyšvihla se na druhé místo hned za Lokiho. Vánoční příběh ze zasněženého New Yorku si získal mnoho fanoušků a ukázal světu, že Hawkeye není žádný otloukánek.
Ale pěkně popořadě…
New York, New York
Jakmile skončí skvěle zpracované úvodní titulky, na nic se nečeká a celé vyprávění odstartuje epickým flashbackem, kde vidíme znovu bitvu o New York z prvních Avengers, ale sledujeme ho z pohledu malé holčičky Kate Bishop, kterou před špínou z vesmíru zachrání právě Clint Barton aka Hawkeye.
Malá holčička se v ostrostřelci zhlédne a vydá se v jeho stopách. Pilně trénuje střelbu z luku i různá bojová umění a postupně se stává mistryní ve všem co dělá.
Po mnoha letech se náhodou na matčině benefiční akci připlete k nelegální aukci cenných předmětů a artefaktů a dostane se k dávno ztracenému kostýmu a meči Ronina. Následně je donucena si tento kostým nechvalně známého zabijáka obléct a bojovat.
Následky na sebe nenechají dlouho čekat a Kate jde po krku jeden člověk za druhým. Ronin po sobě totiž zanechal spoustu mrtvých a zbylo spoustu pozůstalých, kteří si žádají krvavou odplatu. Události se pak dají do pohybu rychleji, než by mladá Kate čekala.
Tou dobou je v New Yorku na dovolené se svými dětmi Clint Barton, který měl kostým Ronina za zničený a s ním i uzavřenou tuhle temnou kapitolu svého života. Netrvá dlouho a Clint Kate najde. Bohužel už je příliš pozdě na to zastavit to, co Kate rozpoutala a Clint s Kate jsou nuceni uzavřít spojenectví.
Společně odráží jeden útok za druhým a snaží se celou situaci vyřešit jednou provždy. Jenže čím více bojují a poznávají své soupeře, tím hlouběji se noří do králičí nory hříchů minulosti a zjišťují nepříjemné pravdy, které ovlivní život jak Clintovi, tak i Kate.
Čas se krátí, Clint slíbil rodině, že bude doma na Vánoce a smyčky kolem krků obou bojovníků se utahují velmi rychle, protože lidí kteří chtějí Hawkeye a jeho parťačku odpravit přibývá.
Vše směřuje k parádnímu finále, které přinese nejedno odhalení a překvapení.
Bylo strašně příjemné konečně sledovat vyprávění, kde nejde o konec světa, nebo jeho záchranu. Vše v Hawkeyovi je velmi civilní a celým seriálem prostupuje pohodový vánoční „vibe“, který seriálu dodává skvělou atmosféru.
Na rozdíl od taktéž civilního Falcona s Winter Soldierem se Hawkeye nebere tak vážně a chemie mezi hlavní dvojicí funguje u téhle vánoční akční taškařice podstatně lépe než u zrodu nového Kapitána Ameriky.
Pošli to dál…
Už od samého začátku je divákům jasné, že celý seriál směřuje k pomyslnému předání štafety ostrostřeleckého superhrdiny právě Kate Bishop.
V průběhu seriálu si Clint s Kate vytvoří velmi silné pouto a začne ji učit a zasvěcovat do života superhrdiny bez superschopností. Kate zároveň začne obměkčovat Clintovu cynickou skořápku a začne měnit k lepšímu i ona jeho.
Chemie mezi hlavní dvojicí je díl od dílu lepší a od třetího dílu už je čirá radost sledovat společné chvíle Kate a Clinta na obrazovce. Jestli v MCU něco opravdu umí, tak je to povedený casting a následná chemie mezi jednotlivými herci. Málokdy se Marvelu stane, že by výrazně šlápl vedle.
Jeremy Renner, který už dlouhá léta ztvárňuje Hawkeye, možností dostat svůj vlastní seriál nepohrdnul a je na něm vidět, že si role mentora a předání pomyslného žezla užívá na maximum.
Renner se překonal a jeho cynismus je v seriálu jednou z nejlepších věcí. Kdo by to byl řekl, že se zrovna Hawkeye stane králem cynismu a utáhne svůj vlastní seriál s takovou parádou.
Bylo vážně super sledovat Hawkeyův vývoj postavy. MCU dokázalo divákům, že se dá natočit výborný seriál i s hrdinou bez superchopností a s vadou sluchu.
Hailee Steinfeld v roli Kate Bishop byla prostě a jednoduše skvělá. Nejenom že velmi dobře sekundovala Rennerovi v civilním herectví a cynismu, ale zvládla vše výborně i po fyzické stránce.
Hailee Steinfeld vypadala skvěle v superhrdinském kostýmu jako tvrdá bojovnice, ale také dokázala zazářit ve společenských šatech a ukázala, jak moc ženou tahle mladá herečka umí být.
Na téhle mladé herečce bylo opravdu vidět, jak moc si svoji roli v MCU užívá a hlasitě se přihlásila o účinkování v dalších projektech.
Hailee nás o svém talentu přesvědčila i mimo obrazovky při dabování, protože svůj hlas propůjčila Gwen z Oscarového Into the Spiderverse a hlavně si letos připsala účast na nejlepším seriálu roku 2021 Arcane, kde namluvila tvrdou ranařku Vi.
Skvělý Casting
V Hawkeyeovi se objevila celá řada zajímavých postav. A nutno říct, že některé charaktery byly velmi zajímavé a je dost pravděpodobné, že se nimi v budoucnu ještě uvidíme.
Pojďme se podívat na několik z nich, protože rozhodně stojí za to.
V roli matky Kate Bishop Eleanor můžete vidět charismatickou Veru Farmigu, kterou diváci znají hlavně ze série Conjuring. Vera je velmi zajímavá herečka a propůjčila charakteru potřebnou eleganci a tajemnost.
V seriálu si odbyl také svou premiéru Jack Duquesne, ve světě Marvelu jinak také známý jako Swordsman. Tony Dalton byl v roli výborný a jeho vtipný šarm byl vítanou přidanou hodnotou k postavě. Jestli ho někdy ještě uvidíme není jisté, nicméně do dění na obrazovce zapadl výborně.
Hawkeye dá také světu historicky druhý neslyšící charakter v rámci MCU. Maya/Echo v podání neslyšící herečky Alaquy Cox už je druhý charakter s tímto handicapem v roce 2021. Tím prvním Byla Sakkari ve filmovém Eternals. Maya má podobnou schopnost jako Taskmaster z Black Widow. Napodobuje bojové styly soupeřů a je velmi těžké ji porazit. Je dost pravděpodobné, že ji v budoucích projektech MCU ještě uvidíme.
Fanouškům Netflixového hitu Daredevil se splnil sen a na obrazovky se vrací jeden z nejlepších seriálových padouchů za poslední roky – Kingpin. Tentokrát už pod oficiální hlavičkou MCU. A jeho návrat je vskutku velkolepý.
Už od prvního okamžiku, kdy se objeví na obrazovce, cítíte tu bázeň a respekt před tímhle záporákem. Do této ikonické role se vrátil Vincent D`Onofrio a nutno říct, že neztratil ani trošku ze své aury. Vincent se pro tuhle roli prostě narodil a dává fanouškům znovu zakusit sílu prvotřídního záporáka.
A zase ta Yelena
No a to nejlepší samozřejmě nakonec.
V Hawkeyeovi se konečně znovu objeví fenomenální Florence Pugh v roli Yeleny Belovy, alias nové Black Widow.
Ta se po událostech ve filmu Black Widow vydává zabít Clinta Bartona, aby pomstila svou sestru Natashu.
Srdce mnoha fanoušků si Yelena získala už ve filmu. V tomto seriálu není o nic méně skvělá a od té doby, co se objeví na obrazovce, si show zase krade pro sebe. Její herecký výkon je opravdu skvostný a zejména pak její chemie s Kate Bishop je neuvěřitelná. A to ať už jde o pouhé rozhovory, nebo akční scény, kterých společně nemají úplně málo.
Ve finální epizodě se tyhle dvě dostanou na úplně nový level a jejich společné scény patří k tomu nejlepšímu, co v seriálu lze vidět.
Je pak naprostou jistotou, že se s Florence v roli Yeleny nevidíme naposled a už teď se nemůžu dočkat, v jakém projektu dostane prostor příště.
Perličkou se pak stal jeden záběr, kdy Yelena vypadala až nápadně podobně sestře Natashe s tváří Scarlett Johansson. V tomto případě se MCU casting opravdu povedl, protože ta podoba v tom záběru byla neuvěřitelná.
Konečně originální akce
Teď bych se rád na chvíli pozastavil u akční stránky seriálu. Hawkeye totiž přináší celou řadu zajímavých nápadů a originálních akčních scén, což je opravdu vítaná a hlavně nečekaná změna.
Akční scény a souboje jsou inovativní a často velmi zajímavě natočené a zpracované. Díky bohu seděl ve střižně někdo normální a akce je nejenom přehledná, ale i opravdu dobře nastříhaná.
Příkladem budiž honička v autech, která má dokonale originální kameru a zároveň srší jedním nápadem za druhým. Vše je doplněno o výborný rozhovor nad různými typy nebezpečných šípů a rázem je na světě jedna z nejlepších scén celého seriálu.
Podobně je na tom pak souboj Kate a Yeleny ve finální epizodě, která se může opět pyšnit luxusní a nápaditou kamerou a vy budete jen s otevřenou pusou hledět na obrazovku.
Ještě se sluší pozastavit nad bojovými styly Kate a Clinta, se kterými si tvůrci vyhráli opravdu do detailu. Každý má v zásobě mnoho triků v rukávu a nejednou vás dokážou překvapit.
Vrcholem všeho potom byly samotné trick arrows, aneb nebezpečné šípy všeho druhu. Člověka by nikdy nenapadlo, kolik různých druhů šípů se dá vymyslet a v průběhu celého seriálu tak můžeme vidět skoro ke dvěma desítkám různých vychytaných šípů.
Ba co více, tvůrci si v tomto směru opravdu vyhráli a opravdu mnohokrát popustili uzdu své fantazii a divák tak může sledovat takové věci, jaké by si nikdy nemyslel, že při střílení z luku uvidí. A můžete si být jistí, že v tomto směru uvidíte věci, jaké jste ještě neviděli.
Když pak několikrát můžete vidět různé zpomalené záběry létajících šípů ve stylu Costnerova Robina Hooda, které jsou povýšeny ještě o nějaký ten level výš, už si toho vážně moc víc přát nemůžete.
Nikdy bych neřekl, že se dá se střelbou z luku až takhle vyhrát, ale je to tak a seriálu to tak dalo onu potřebnou odlišnost z generických akčních scén MCU filmů.
Vánoční klasika
S trochou nadsázky se dá říct, že se z Hawkeye stane taková nová vánoční klasika.
Celý seriál se odehrává ve fantastickém prostředí vánočního zasněženého New Yorku. Kdo se tam chtěl někdy podívat, může mrknout na tenhle seriál, protože ta atmosféra Vánoc a svátků na vás z obrazovky přímo dýchá.
Celou tuto scenérii pak podtrhuje fantastický soundtrack, kde dramatickou hudbu doplňují ty nejznámější koledy a vánoční písně a jen umocňují celý ten vánoční pohodový „vibe“ seriálu.
I přes poměrně dost akce je Hawkeye spíše pohodový vánoční příběh, který dává smysl a je velmi smysluplně uzavřený. Nechává však otevřených pár dveří pro dny budoucí, což je pochopitelné.
V seriálu opravdu výborně funguje humor. Ten je velmi pohodový a často se opravdu od srdce zasmějete. Zároveň se drží v mantinelech a ani jednou nezabrousí do trapných okamžiků, což se moc často nepovede a je to tedy potřeba řádně ocenit.
Závěr
Hawkeye má šest dílů o stopáži 40-50 minut a díky tomu perfektně odsýpá a nestíhá nudit. Upřímně by si seriál klidně zasloužil šedesátiminutové epizody. Show přináší skvěle zvládnuté vizuální zpracování, mnoho zajímavých nápadů a neotřelou práci s kamerou, což seriálu jenom dodává na atraktivitě.
Velmi oblíbeným a diskutovaným tématem se pak stal broadwayský muzikál Steve Rogers, který v prvním díle vidíme jen pár momentů, nicméně tvůrci pak s přáním klidných a pohodových Vánoc naservírovali divákům celé muzikálové číslo v rámci potitulkové scény. A buďte si jistí, že melodie společně se slovy „I can do it all daaaaaaaaaaay“ vám bude znít ještě velmi velmi dlouho…
Hawkeye se hlavně díky svému zpracování, nadhledu, originálním akčním scénám, nápadité kameře a skvělému poslednímu dílu vyšvihl velmi vysoko a stojí za vaši pozornost.
Je to pohodová vánoční akční jednohubka, které sice chybí nějaká ta brutalita a tvrdost, ale i tak má co dát a rozhodně baví. Lepší uzavření roku po fenomenálním Spider-manovi jsme si ani nemohli přát.
Hawkeye (seriál)
Režie: Rhys Thomas, Bertie, Bert
Předloha: Don Heck (komiks), Stan Lee (komiks)
Scénář: Jonathan Igla, Tanner Bean, Katrina Mathewson
Kamera: Eric Steelberg, James Whitaker
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Jeremy Renner, Hailee Steinfeld, Florence Pugh, Vera Farmiga, Zahn McClarnon, Brian d’Arcy James, Tony Dalton, Alaqua Cox a další