What if...? cover
Zdroj: Disney+

Co kdyby Avengers byli zombie? Co kdyby Steve Rogers nedostal supersérum a nestal se tak Kapitánem Amerikou? Co kdyby Thor byl jedináček? Co kdyby Dr. Strange ztratil svou lásku namísto svých rukou? A co kdyby Ultron vyhrál a ovládl svět?

Odpověď na všechny tyto otázky a na mnoho dalších dostanete v novém seriálu na Disney+, který vám dokáže, že MCU ještě ani zdaleka neztrácí dech.

Marvel Cinematic Universe do toho šlape čím dál tím více a kromě filmových projektů začíná diváky zásobovat i seriálovou tvorbou. Letos už za sebou máme celkem tři seriálové kousky ze světa Marvelovských komiksů.

What if...? 1
Zdroj: Disney+

Velmi povedený WandaVision, který jako první komiksový seriál MCU sesbíral i několik cen Emmy. Dále pak ne tak zdařilý, ale pořád nadprůměrný Falcon and the Winter Soldier, díky kterému se světu představil nový Kapitán Amerika a nakonec zatím nejlepší MCU seriálový počin – Loki. Ten měl na budoucnost MCU významný dopad a připravil půdu pro příchod multiverza.

A než se na obrazovkách letos v zimě objeví ještě Hawkeye, přišlo MCU ještě s jedním zajímavým projektem. Projektem, kde si tvůrci společně s diváky kladou otázku What if…čili Co kdyby…?

Díky této jednoduché otázce tak letos můžete na obrazovce vidět zombie Avengers, Thora pařmena, Captain Carter a mnoho dalších opravdu hrdinů a kreativních nápadů a myšlenek.

Co kdyby….

What if…? Je antologie devíti příběhů, které spolu zdánlivě nesouvisí a představí divákovi známe hrdiny, známé prostředí, ale jiné paralelní vesmíry, kde i to nejmenší rozhodnutí a čin mohou událostem dát zcela nový směr. A mnohdy jde o směr šílený a temný.

What if...? 2
Zdroj: Disney+

Díky skutečnosti, že je seriál animovaný, mohli tvůrci naplno popustit uzdu své kreativitě a fantazii a divák tak zažije opravdu nečekané události.

Jedním z mála pojítek mezi jednotlivými epizodami je postava známá jako Watcher, který ve své bublině mimo čas a prostor sleduje příběhy ve všech časech a ve všech známých vesmírech. Divákovi tak dělá jakéhosi průvodce a vypravěče a díky skvělému hlasu Jeffreyho Wrighta (Westworld) je jednou z nejzajímavějších postav seriálu.

Společně s Watcherem si pak divák klade otázku – co kdyby… a postupně poznáváme staré známe hrdiny a události z jiných perspektiv. A i když jsou dvě či tři epizody spíše průměrné, tak seriál jako celek vám vyrazí dech, a to zejména díky posledním dvěma epizodám, které zdánlivě nesouvisející vyprávění spojí v jedno epické dvojdílné finále, jaké by si zasloužilo i filmové zpracování.

Studnice nápadů

Nebudu vám prozrazovat děj seriálu, ani jednotlivých epizod, protože byste se připravili o výborný zážitek, tak jen trošku přiblížím na co se v seriálu What if…? Můžete těšit.

What if...? 3
Zdroj: Disney+

Hned v prvním díle se dozvíme, jak by to vypadalo, kdyby místo Steva Rogerse dostala supersérum kapitánka Carterová, a ačkoliv seriál Captain Carter patří mezi moje srdcovky, tak bohužel byl hned ten první díl ten nejslabší z celého seriálu.

Ovšem hned druhý díl, který se zabývá otázkou, co kdyby místo Petera Quilla Yondu unesl ze země T`Chalu a z toho se stal Starlord, vystřelí kvalitu seriálu až kamsi za oběžnou dráhu a vy se budete náramně bavit.

A to se pak v podstatě dá říct o každém dalším dílu.

Seriál je velmi zajímavý v tom, že vždy staví na událostech, které se v průběhu předešlé dekády ve světě MCU staly a díky větším, či menším vlivům pak pošle děj směrem, který divák nečeká a vytvoří nové, velmi zajímavé časové a paralelní linie.

Na What if je jedna z nejsilnějších a nejlepších věcí ten moment překvapení a to, že divák nemá šanci odhadnout o čem daný díl bude a jak se vyvine.

Postupně tak vidíme obrovskou plejádů nápadů a příběhů, které byste v hrané podobě mohli jen těžko vidět.

What if...? 4
Zdroj: Disney+

Když pominu poslední dvojdíl, tak si celou sérii pro sebe naprosto ukradl čtvrtý díl, kde jsme mohli sledovat co by se stalo, kdyby Dr Strange místo svých rukou, při nehodě ztratil svou životní lásku.

Tenhle díl byl v těch třiceti minutách tak epický, temný a tak plný emocí, že by mu to půlka filmů ze světa MCU mohlo jen tiše závidět. Benedict Cumberbatch v tomto díle ukázal, že je nejen geniální herec, ale i naprosto fenomenální dabér. Velká poklona jeho výkonu. Sledovat dění na obrazovce s jeho skvělým dabingem byl prostě a jednoduše jedinečný zážitek.

Avengers assemble

Když už jsme u dabingu, tak je nutné říct, že MCU v žádném případě nešětřilo na penězích a zaplatilo koho mohlo, aby na seriálu spolupracoval.

Kromě Cumberbatche předvedl ještě excelentní výkon Mark Ruffalo, který jako Bruce Banner opravdu stál za to. Ale nebyli to jenom tihle dva, kdo byli výborní.

Až na pár jmen (bohužel některých dost zvučných) se totiž k dabingovým mikrofonům postavili všichni, kdo se za posledních 12 let ukázali ve světě MCU. Tolik jmen pak nebylo ani v epické bitvě v Endgame.

What if...? 5
Zdroj: Disney+

Nemá smysl tady všechny vyjmenovávat, protože jich je opravdu hodně, ale bylo úžasné slyšet tolik známých hlasů. A musel bych hodně dlouho přemýšlet, abych si vzpomněl na nějaký lépe nadabovaný animovaný seriál.

Jak jsem už zmiňoval, tak bohužel nějaké hlasy chyběly a to například Robert Downey Jr., Chris Evans, nebo i Scarlett Johansson a Tom Holland. Ale jejich náhrady se daných rolí chopily více než se ctí. O důvodech neúčasti jednotlivých herců se pak dá jen spekulovat…

Co bude dál?

What if…? Je opravdu excelentně animovaný a k tomu všemu, jak je u Marvelů ve studiu zvykem, má i výborný zvuk a hlavně hudbu.

Poutavým vyprávěním a chytlavým vizuálem pak diváka pohltí a zavede ho do všech koutů vesmíru a na všechny známé i neznámé planety.

Za zmínku ještě rozhodně stojí výborná akce, která by se klidně mohla hrdě srovnávat s nejlepšími japonskými anime seriály. Do toho všeho se ještě konečně tvůrci nebáli krve a to posouvá What if…? zase o kousek dále.

Přestože se seriál ceou dobu tváří tak, že spolu jednotlivé epizody nesouvisí, naservíruje divákovi naprosto nekompromisní epický závěr, kde do sebe vše zapadne a z bezvýznamného malého seriálového experimentu se najednou stane něco, co dost pravděpodobně bude mít celkem velký dopad na nastávající události a projekty v rámci MCU.

What if...? 6
Zdroj: Disney+

Seriál na streamovací platformě Disney+ zaznamenal celkem znatelný úspěch a už se mluví o druhé řadě, která by měla dle dostupných informací přilétnout na obrazovky snad už příští rok.

What if…? je velmi kvalitním přírůstkem do rodiny MCU a jasně ukázalo, že tento svět superhrdinů má divákům stále co nabídnout i více než po dekádě, po kterou superhrdiny potkáváme na televizních obrazovkách a filmových plátnech.

Jak už jsem zmiňoval výše – dva nebo tři díly jsou spíše průměrné, ale když se k nim vrátíte po shlédnutí celého seriálu, tak do sebe vše nádherně zapadne a jako celek je potom What if velmi povedený kousek.

Díky třicetiminutové stopáži jednotlivých epizod seriál uběhne jako voda a ani chvíli nestihne nudit, což je jenom dobře.

Pro každého fandu, který má nakoukány filmy ze světa MCU je to povinnost a slibuji vám, že se budete bavit. Bohužel pro diváky nepolíbené komiksovými filmy, nebo pro diváky, které tyto filmy prostě a jednoduše nemají rádi, je tento seriál naprosto nevhodný, protože staví na událostech, které se dosud v univerzu staly a bez znalostí okolností diváka What if..? pravděpodobně nezaujme…

Pro fanoušky to ale bude jedna velká jízda a parádní zážitek.

What if…?

USA, 2021, 4 h 39 min (Minutáž: 28–35 min)

Tvůrci: A.C. Bradley

Režie: Bryan Andrews

Scénář: A.C. Bradley, Matthew Chauncey

Hudba: Laura Karpman

Hrají: Jeffrey Wright, Hayley Atwell, Chadwick Boseman, Dominic Cooper, Sean Gunn, Djimon Hounsou, Samuel L. Jackson, Toby Jones, Neal McDonough, Jeremy Renner a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
what-if-zombie-avengers-ultron-jako-vladce-sveta-a-temny-dr-strange-v-jinem-pohledu-na-avengers+ skvělé nápady + dabingové výkony + animace + akce – není pro každého – absence některých známých herců – pár dílů je průměrných