Eternals cover
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Oscarová režisérka Cloe Zhao přináší čerstvý vítr do MCU universa a poprvé představí světu nesmrtelnou skupinu superhrdinů zvanou Eternals, kteří zabojují o záchranu planety ve filmu plném emocí, existenčních otázek, skvělé akce zabaleného do podmanivého vizuálu.

MCU nás více než dekádu zásobuje filmy ze světa komiksu, a ať se to někomu líbí nebo ne, přinesl nám mnoho kvalitní podívané a i několik ne tak dobrých filmů. Pravdou ale je, že až na pár výjimek jsou tyto filmy trošku generické a čím dál tím více se opakuje stejné schéma obsahu filmu.

Disney tento model trošku rozbil seriály ze světa MCU, ale ve filmu se na výraznou změnu stále čekalo. Až do příchodu Eternals.

Eternals 1
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Eternals vytvořil legendární autor komiksů Jack Kirby a poprvé spatřili světlo světa v červenci roku 1976. Nutno přiznat, že komiks je značně bizarní a ještě k tomu s velmi složitou látkou, která přesahuje běžný rámec komiksů ze světa Marvelu.

Rozhodnutí tento komiks zfilmovat překvapilo nejednoho fanouška, a právě pro komplexnost a složitost předloby byl film očekáván spíše vlažně a s obavami.

Některé fanoušky pak mohlo trochu uklidnit, že do režisérské sesle usedla čerstvá držitelka Oscara za režii Cloe Zhao. Očekávání snímku proto rostlo každým dnem, nicméně po prvním traileru se diváci začali spíše bát, co přijde.

Eternals před pár dny konečně dorazili do kin a nedopadli vůbec špatně. Když šéf MCU Kevin Feige v několika rozhovorech označil tento snímek jako redefinující pro budoucnost MCU, rozhodně nelhal.

Cloe Zhao totiž Eternals nasměrovala úplně jiným směrem, než jsou diváci generických MCU filmů zvyklí. Zároveň si tímto tahem dost zkomplikovala přijetí filmu, protože klasický fanoušek MCU bude nejspíš zklamaný a bude nadávat na rozvleklost až nudnost filmu a málo humoru.

Eternals vlastně i docela škodí, že je pod hlavičkou Marvelu, protože nenaplní očekávání spousty fandů a díky tomu nebude mít globální hodnocení, jaké by si tento film rozhodně zasloužil.

Eternals 2
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Nemluvě o nešvaru, který se ve světě rozmohl, při kterém film dostával hodnocení odpad, a to aniž by ho hodnotící vůbec viděli. Na svědomí to bohužel má první otevřeně homosexuální pár ve světě MCU.

Eternals si každopádně zaslouží vaši pozornost a zanechají v divákovi spoustu věcí, nad kterými lze přemýšlet.

O čem Eternals jsou

Ještě před šesti singularitami, které vytvořily kameny nekonečna, existovali takzvaní Celestiálové, kteří tvoří a ničí celé vesmíry a galaxie, a ti si pro svoje účely stvořili právě Eternals – téměř nesmrtelné a nestárnoucí humanoidní bojovníky, kteří jsou vysílání po celém vesmíru, aby bojovali s takzvanými Devianty – Apex predátory celého vesmíru.

Děj filmu Eternals se točí kolem jedné takové skupiny bojovníků vyslaných na planetu Zemi 5 tisíc let před naším letopočtem. Příběh potom mapuje období sedmi tisíc let na planetě Zemi, kde tým Eternals bojuje proti smrtícím Deviantům a plní tak úkol jednoho z nejmocnějších Celestiálu – Arishema.

Vyprávění je potom velmi šikovně vytvořeno právě událostmi v přítomnosti a mnoha flashbacky do minulosti do různých časových období.

Eternals 3
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Poznáváme tak postupně novou skupinu superhrdinů, kteří od nepaměti žijí mezi lidmi a chrání je před tím největším zlem. Když se ve filmu narazí na otázku, proč nepomohli v bitve proti Thanosovi, tak vše bylo vysvětleno tím, že mají zakázáno se vměšovat do jakýchkoliv lidských konfliktů, pokud se netýká Deviantů, což velmi elegantně odpovědělo na velmi palčivou otázku mnoha fanoušků.

Po mnoha tisíci letech, když byli všichni známí Devianti poraženi, se Eternals rozešli do všech koutů světa a začali žít svoje životy v očekávání dalších instrukcí od Celestiálů.

Devianti se však po téměř pěti staletích vrací. A vrací se ještě silnější, než kdy dříve. Celý tým se tak musí dát dohromady a znovu bojovat proti těmto děsivým monstrům.

Postupně ale hrdinové přichází na to, že za jejich úkolem na planetě Zemi je ukryto mnohem více, než by se jim líbilo.

Hrdinský epos

Eternals je megalomanský epický hrdinský epos, který vás provede mnoha obdobími, jakými byla třeba doba Mezopotámie, Babylon, Guptská říše, nebo třeba i výbuch jaderné bomby v Hirošimě.

Divák tak může z první ruky sledovat, jak Eternals po dlouhé tisíce let potají pomáhali lidstvu v jeho vývoji a postrkovali ho v pokroku stále dopředu. Těchto scén je tam několik a rozhovory o přínosu parního stroje v době Babylonu jsou ve filmu běžné.

Eternals 4
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Zásadním rozdílem snímku Eternals oproti jiným filmům z dílen MCU je však to, že se zde řeší mnoho velmi závažných filosofických otázek. Způsob jakým film nahlíží na samotnou existenci lidstva a nekonečné bytí nesmrtelných Eternálů pak nutí diváka přemýšlet o titěrnosti lidstva a planety Země vůči celému vesmíru a života v něm.

Thanosův mesiášský komplex je v porovnání s problémy, které musí řešit Eternals, jen handrkování nad rozšlápnutou bábovkou v pískovišti.

Otázky obětování jednoho života za miliardy dalších a nebo miliardy životů za dalších miliardy životů jsou tu na denním pořádku a člověk si opravdu po shlédnutí filmu bude klást otázky, zda jsme ve vesmíru opravdu sami a jestli lidské malicherné problémy, které denně řeší jsou opravdu tak vážné jak se zdají.

Cloe Zhao umí naprosto dokonale pracovat s emocemi, hloubkou a motivací charakterů, a nutno říct, že by asi nikdo nechtěl prožívat to, co prožívají na plátně Eternals. Tisíce let přihlížet tomu, jak se lidstvo navzájem hubí a ničí a oni nemohou zasáhnout. Dané události postupně každého z Eternálů mění svým vlastním způsobem a každý z nich se s tím pere po svém.

Mezi mnoha a mnoha rozhovory, ať už silnějšími, filosofickými nebo občas i vtipnými, pak můžeme sledovat dech beroucí akci, která je naprosto skvostně vizuálně zpracovaná a hlavně dokázala podobně jako Shang-Chi po dlouhé době ve světě MCU přinést svěží a originální vítr do akčních scén.

Eternals 5
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Po vizuální stránce jsou Eternals opravdu „nabušení“, a i když se to zdá málo pravděpodobné, film přináší i mnoho inovací. Práce s energií samotných Eternals a Celestiálů je tu neskutečně zajímavým a zábavným způsobem ztvárněna a už od prvních minut filmu si říkáte – wow tak tohle tu ještě nebylo. A přesně tohle od filmu očekáváte a tohle chcete dostat.

Tak trochu jiní hrdinové s prvotřídním obsazením

Ve filmu se setkáte s deseti novými superhrdiny, z nichž má každý své jedinečné schopnosti a na plátně je také naplno využívají.

Velmi zajímavá jsou pak i samotná jména hrdinů, kdy většina z nich je známá z reálných legend a příběhů historie lidstva, a i díky tomu si k postavám pak divák najde daleko snadněji cestu, protože si je spojuje s událostmi, o kterých už někdy slyšel, ať už ve škole, nebo kdekoliv jinde.

Pojďme se blíže podívat na všech deset hlavních charakterů, se kterými ve filmu budete mít tu čest.

  1. Ajak

Vůdkyně Eternálů je jednou z nejmocnějších Eternálů vůbec a ve filmu je v pozici mentorky a rádkyně týmu, kdy jako jediná komunikuje přímo s Celestiálem Arishemem. Ztvárnila ji skvělá Salma Hayek, která svým přízvukem dodala postavě neskutečné charisma a divák jí prostě musí milovat.

  1. Ikaris

Po Ajak druhý nejmocnější Eternál. Je to v podstatě taková obdoba Supermana z konkurenčního DC. Z očí mu srší lasery a je v podstatě neporazitelný. Ve filmu je přímo i zmíněno, že je to Ikaros z antických legend. Tvář tomuto hrdinovi propůjčil Richard Madden, kterého si diváci oblíbili hlavně díky kultovní Hře o trůny. Jen je strašná škoda, že Richard měl v podstatě celý film nasazený pořád ten stejný výraz.

  1. Sersi

Sersi je asi nejzajímavější hrdinkou ve filmu. Její schopnost přeměnit jakoukoliv neživou hmotu na něco jiného byla prostě skvělá a spousta záběrů s ní byla prostě dech beroucí. Například když promění padající autobus na obrovský roj motýlů. Ale takových scén je ve filmu daleko více. Ztvárnila ji překrásná Gemma Chan a ztvárnila ji více než dobře. Zajímavostí pak je, že tahle herečka už jednu roli ve světě MCU měla a to jako Minnerva ve filmu Captain Marvel.

  1. Thena

Nejlítější bojovnice mezi Eternály, která umí z energie vytvářet všemožné druhy zbraní a ve filmu se přesvědčíme, že bojovat vážně umí. Thena je bohyně války a ne náhodou je spojována s bájnou Athenou pro svou krásu, moudrost a pověst neporazitelné válečnice. Thenu si zahrála božská Angelina Jolie a bylo vidět, že je pořád ještě ve formě jako ze starých dobrých dob Tomb Raideru.

  1. Gilgamesh

Největší silák z party, kterého ztvárnil výborný Ma Tongsök byl jedním ze dvou hrdinů, kteří jinak vážnému tónu filmu dodával potřebný humor. Hodně lidí si herce plete s Benedictem Wongem, který ztvárňuje Wonga v MCU univerzu. I přes nespornou podobu to vážně není on. A ano, je to přesně ten Gilgamesh z Legendy o Gilgameshovi…

  1. Phastos

Nepokrytý odkaz na bájného Hefaista z antických legend. Je to on, který posouvá lidstvo svými vynálezy kupředu. Od kola a rydla, přes parní motor až k atomové bombě. Phastos je také tak zatracovaný první otevřený gay v MCU univerzu. Naštěstí to vůbec nebylo násilné a filmu to v podstatě vůbec neuškodilo. Zahrál si ho Brian Tyree Henry a role mu výborně sedla. Hlavně jeho práce s energií Celestiálů je pastva pro oči.

  1. Druig

Druig vládne ovládání mysli a sehraje jednu z nejdůležitějších rolí ve filmu. Od pohledu je to typický autista a herec Barry Keoghan ho zahrál velmi přesvědčivě. Bylo až neuvěřitelné jak je tenhle herec podobný Ezrovi Millerovi, který ztvárnil Flashe u konkurenčních DC.

  1. Makkari

Marvelovská obdoba Flasha a nutno říct, že DC může jen tiše závidět, jakým geniálním způsobem nejrychlejší superhrdinku u Marvelů zpracovali. Velmi zajímavé je pak to, že tato hrdinka je neslyšící, stejně jako herečka, která Makkari ztvárňuje. Pro MCU je to také jeden z milníků, protože takovou příležitost ještě nikomu nedali. Filmu to dávalo zase něco navíc, protože komunikace s Makkari byla díky tomu velmi autentická.

  1. Kingo

Kingo byl asi nejvtipnější postavou celého filmu. Měl šarm a herecký výkon indického herce Kumaila Nanjianiho byl prostě skvělý. Kingo umí vystřelovat energetické výboje z prstů, jakoby střílel z pistolí a jeho bojový styl byl výborně zpracovaný.

  1. Sprite

Poslední členkou Eternals je Sprite. Ta vládne mocí iluze. Umí zneviditelnit sebe i své parťáky. Sprite je vypravěčka, která po celou dobu evoluce lidstva vypráví a šíří legendy, právě ona je ta co mezi lidstvo vypustila Legendu o Gilgameshovi nebo legendu o Ikarovi.

Jako jediná byla Arishemem dána do dětského těla a po tisíce let se s tím musí Sprite vyrovnávat, protože cítí pocity, které mohou cítit jen dospělí, ale nemůže s nimi nic dělat, protože je v těle dítěte.

Eternals 6
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Tak to jsou ve zkratce celé Eternals. Jak vidíte diverzita filmu rozhodně nechybí a jenom díky režisérce Cloe Zhao a její práci s herci a charaktery to ve filmu nepůsobí násilně, ba právě naopak. Každý hrdina a každý herec dostane svůj prostor a motivace a pohnutky každého hrdiny jsou díky tomu mnohem zřetelnější a uvěřitelnější.

Za zmínku pak ještě stojí Kit Harrington, známý jako John Snow ze Hry o trůny. Ten sice nedostal moc prostoru, nicméně si tvůrci připravili půdu pro příchod Black Knighta do světa MCU.

Pastva pro oči

Eternals je velmi nadprůměrně vizuálně zpracovaný a to po všech směrech.

Celestiálové ve filmu jsou prostě a jednoduše gigantičtí a dechberoucí, a pokaždé, když se objeví na plátně, tak jen s otevřenou pusou zíráte a připadáte si jaksi malincí a drobouncí.

Kapitolou samo o sobě jsou pak Devianti, kteří se dočkali opravdu výborného zpracování. Jsou různorodí a skvěle vykreslení. Hlavně pak postupná evoluce vedoucího Devianta stojí za povšimnutí.

Neméně pozornosti si pak zaslouží lokality. Ať už již zmiňované historické prostředí, tak i různé lokace z přítomnosti. Film nás zavede do Londýna, tichomoří, amazonského pralesa či amerického Kansasu.

Eternals 7
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Celý film potom krásně dokresluje velmi zajímavá hudba geniálního skladatele Ramina Djawadiho, který má na svědomí soundtracky k takovým seriálovým hitům, jakými jsou Hra o trůny nebo Westworld.

Ramin opět ukázal, že je to PAN skladatel a filmu dodal dokonalý hudební podkres.

Závěrem…

Díky Cloe Zhao mají konečně charaktery v marveláckých filmech hloubku a komplexnost.

Eternals se vymykají všem předešlým filmům ze světa MCU a jsou prostě jiní. Vydali se směrem, který by budoucnosti MCU mohl velmi slušet a doufejme, že to není poslední film tohoto typu.

Bohužel to bude i jeden z hlavních důvodů proč spoustu fanoušků dosavadních filmů MCU bude z filmu zklamaných. Což je velká škoda. Odkazy na rozvětvený filmový svět ve filmu samozřejmě jsou a není jich málo, ale na chod filmu nemají až takový vliv.

Pokud ale čekáte zkrátka výborný film, který by vůbec nemusel být ze světa MCU, tak si snímek rozhodně užijete.

Ve filmu jsou i poměrně nečekané zvraty a hlavně v polovině filmu při jednom z nich budete sedět s otevřenou pusou. Takovéto moment v noha MCU filmech často úplně chybí a za to rozhodně patří režisérce palec nahoru.

Eternals 8
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

V neposlední řadě pak určitě stojí za zmínku to, že se ve filmu několikrát otevřeně postavy naváží do DC, a to je možná úplně poprvé, kdy se něco takového stalo.

Stopáž filmu je 157 minut, což vůbec není málo, ale pro představení tolika hrdinů to v podstatě ani jinak nešlo a myslím si, že by to ještě klidně tak 15 minut sneslo.

Eternals jsou úplně jiný film, než doposud MCU představilo a rozhodně si zaslouží vaši pozornost. Zbývá jen doufat, že se s těmito hrdiny ještě potkáme a že to bude brzo.

Eternals

Režie: Chloé Zhao

Předloha: Jack Kirby (komiks)

Scénář: Chloé Zhao, Patrick Burleigh, Ryan Firpo, Kaz Firpo

Kamera: Ben Davis

Hudba: Ramin Djawadi

Hrají: Gemma Chan, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Lia McHugh, Brian Tyree Henry, Lauren Ridloff, Barry Keoghan, Dong-seok Ma, Kit Harington a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
78 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
eternals-zcela-jiny-film-o-superhrdinech-od-marvelu-kteri-ziji-tisice-let-mezi-nami-a-jsou-znami-z-legend-a-pohadek+ úplně jiné než dosavadní filmy MCU + emoce +skvělé herecké obsazení + výborný vizuál - úplně jiné než dosavadní filmy MCU – nemusí sednout každému – pro někoho dlouhá stopáž