Třetí fáze vývoje MCU začala pěkně zostra. Ostatně, základy pro budoucí vývoj už položil Age of Ultron, který jakoby se ani nestaral sám o sebe, ale obětoval se přípravě půdy pod nohama pro to, co muselo přijít – rozdělení a opětovné (a mocné) sjednocení.

Po prvním a druhém díle seriálu Jak šel čas s filmovým Marvelem vám přinášíme závěrečnou část, která bude pro spoustu hrdinů závěrečná a pro jiné zase startem do další fáze.

Captain America: Občanská válka – všichni proti všem, až to film přestává stíhat

Bylo to nevyhnutelné, dříve nebo později filmaři po tomhle překvapivém komiksu sáhnout museli. Stalo se tak v roce 2016 a hype před premiérou byl prostě obrovský. Dva přátelé – Kapitán Amerika a Iron Man – najednou stoji proti sobě. Plně chápu to natěšení a očekávání těch, kteří si ani po téměř osmileté masáži marvelovských filmů alespoň ty klíčové komiksy nepřečetli.

Inu, filmoví diváci dostali jen velmi slabý odvar původní Občanské války podané v maximálně friendly duchu, aby se vlk nažral a Kapitán si s Iron Manem dali přes držku, ale zároveň aby koza rodinného filmu zůstala celá.

Místo kontemplace, co to znamená být superhrdinou, která se odehrává v rovině téměř intimních rozhovorů mezi kapitánem a Starkem v komiksu, se filmaři zaměřili na to nejdůležitější – obří bojové scény! Jasně, to jim jde skvěle, ale kromě dech beroucího vizuálu už tam není vůbec nic. Spor se vyřeší vlastně sám, hlavně aby všichni zůstali dobrými kámoši, kteří spolu teď akorát nemluví, ale vlastně se mají furt rádi.

Uznávám, bitka na letišti stála za to, ale na snímku je vidět, jak se filmaři připravují na Infinity War, tak se nemohli pouštět do nějakých divokých estrád, a tak jediným cílem Občanské války bylo vytřískat miliardy na docela průměrném snímku a udržovat hype okolo marvelovského světa. Naštěstí se na to dá koukat opakovaně. A hlavně – objevil se tam Spider-Man! (Třetí filmový v pořadí!)

Až na oční stíny nebyl protivník Doktora Strange vůbec strašlivý

Marvelovský svět pohltil v roce 2016 dalšího velkého herce Holywoodu – Sherlocka Holmese… tedy Benedicta Cumberbatche. A přiznejme si to, pro roli marvelovského čaroděje se tento vysoce charismatický herec opravdu hodí.

Filmoví diváci dostali v kinech velmi průměrný snímek, který na kolena sráží naprosto generická chyba většiny marvelovek – slabý a nevýrazný protivník hlavního hrdiny.

A to Cumberbatchovi oponuje geniální seveřan Mads Mikkelsen, jenž se proslavil třeba seriálovým lidožroutem  Hanibalem Lecterem. Scenáristé Doktora Strange mu přisoudili doslova sporadický výskyt na scéně, jedny děsivé oční stíny a pro své ďábelské prakticky musel vytrhnout pár stránek z knížky.

Doktor Stragne tak musí bojovat jen sám se sebou a to nestačí. O to hůř, že digitální plášť má víc charismatu než většina hereckého ansámblu na scéně. Ve výsledku jeho origin story splnil účel – představil novou postavu, pobavil, nijak neurazil, ale o nějakém nadšení z filmu taky nemůžeme mluvit.

S Kurtem Russellem je všechno lepší, i Strážci galaxie 2

V roce 2017 přichází do kin další odlehčená, nezávazná a hlavně zábavná akce v podobě nových Strážců galaxie. Na celém filmu je vidět, jak autoři nechtěli vůbec nic pokazit, a tak vlastně jen zopakovali to, co udělali v jedničce. Ta překvapila a nabídla divákům marvelovek něco naprosto odlišného, za což si odnesla zasloužený úspěch.

Noví Strážci jsou o trošku akčnější, o trošku drsnější, snaží se být o trošku víc humornější (ale to jim moc nejde). Vyšel nový soundrack – Awesome mix osmdesátkových šlágrů, který tak skvěle pomohl naladit odlehčenou atmosféru u jedničky – a na scéně se objevil Kurt Russell. Na celém snímku je vidět, že filmaři dostali za úkol prostě neselhat, a to se podařilo.

Strážci galaxie 2 jsou zábavní, je radost na jejich eskapády koukat a na konci snímku se objeví něco, co se v marvelovce taky ještě pořádně neobjevilo – opravdu dojemná a srdce trhající smrt jedné z postav. (Že by příprava?)

Pavoučí muž se představuje mileniálům

Filmových Spider-Manů jsme si užili už dost. Pět celovečerních snímků a dva protagonisté (z nichž na Andrewa Garfielda raději zapomeňme) už jsou nějaká historie, a tak nový origin story Spider-Mana to měl opravdu těžké.

Filmaři si poradili dost netradičně, když film založili na kratičkém štěku, který si mlaďounký Peter Parker odbyl v Občanskéválce a ono to kupodivu funguje. Spider-Man se snaží hrát si na hrdinu tam, kde nikdo hrdinu nepotřebuje. Snímek je plný nerdů a odkazů na nerdství, snaží se reagovat na kritiku, že ve filmech hrají hlavní roli jen bílí, jenže to hlavní, co činí film kvalitní, je silný záporák.

Bývalý Batman Michael Keaton v roli Supa (Vulture) nabídl vhodného protivníka, aby v boji s ním pavoučí muž neměl na růžích ustláno. Vzato kolem a kolem, nadprůměrný snímek, ale Tobey Maguire z prvního Spider-Mana prostě zůstává nesesazen.

O největší překvapení třetí fáze se postará třetí Thor

Thor: Ragnarok je třetí v sérii samostatných filmů o Thorovi a znamenal velmi razantní obrat. Co obrat, hotovou revoluci, ale naštěstí k lepšímu. Filmaři přešli na vizuální poetiku Strážců galaxie, Thor se vlastně dostal do „jejich“ světa, byť se na plátně nikdy nestřetnou. Výraznou změnou nejen vizáže prošel samotný bůh hromu a snímek je natočený v duchu lehkého humoru a docela vtipných gagů v kombinaci s vážným dramatem.

Jakkoliv bizarně to zní, funguje to. Nejnovější Thor má svižný spád a překvapivě ucelený děj, který má hlavu i patu a končí elegantní pointou i morálním poselstvím. Tento snímek rozhodně patří mezi top 5 nejlepších v marvelovském univerzu.

Z původně popkulturní zábavy se stane rasová agitka

Black Panther z února roku 2018 se stal ze dne na den nevídaným trhákem. Nebylo to ale kvůli extrémním filmovým či hereckým kvalitám, ale protože tu převažují herci černé pleti. Z filmu, který měl původně bavit po akci toužící diváky, se stala „revoluce“ a z Černého pantera „první superhrdina tmavé pleti“, což je kravina prvního řádu usvědčující mileniály píšící na internety, že jejich znalost filmové historie sahá tak maximálně pět let zpátky.

Kdyby aspoň trošku hledali, obratem by našli třeba luxusní snímek (a taky adaptaci komiksu od Marvelu) – Blade. Jenže ten vznikl na konci divokých devadesátek, kdy se vůbec neřešilo, že Wesley Snipes seká hlavy bělochům a ještě se u toho zubí. To byly krásné časy!

No nic, zpět k Panterovi. Navzdory rasové a genderové agitce je snímek velmi dobrý. Příběh funguje a filmem prostupují luxusní grafické efekty a monumentální scény. Už Občanská válka, kde se pán Wakandy objevil poprvé, napověděla, že postava Černého pantera má a dokáže nabídnout opravdu hodně.

Filmaři diváky nezklamali. Nejen ústřední hrdina, ale i jeho kolegové přirostou k srdci. V tu chvíli je vám jedno, zda jsou černí, bílí nebo fialový.

Jasně, Black Panther je v podstatě průměrný film. Klasická „origin story“, kterou už mnozí z nás viděli stokrát, ale netradiční sci-fi prostředí a filmové triky táhnout film hodně nahoru.

Finále je… mocné. A šokující

Přichází závěr marvelovské dekády. Avengers: Infinity War mnoho diváků překvapilo. Internetem se šíří memy vyjadřující naprosté zděšení a hrůzu. Nedivím se jim. Je to sakra pořádná revoluce! Běžte se na to podívat, pokud jste ještě nebyli, ale budete valit bulvy.

A jak dál? Filmový Marvel je na vrcholu, válcuje jakékoliv měřitelné hodnoty v počtu návštěvníků v kinech a vydělává miliardy. Jenže herci stárnou a ze všech snímků je patrné, jak ustavičně omílají jeden zavedený koncept zase a znovu. Po deseti letech už to chtělo změnu. Něco jsme dostali, uvidíme, jaká bude další dekáda.

Vzhůru do další fáze!

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!