Filmoví Avengers v roce 2012 uzavřeli jednu fázi vývoje Marvel Cinematic Univerza. Úspěch byl značný, ohlasy pozitivní. Proč tedy nepokračovat? Druhá fáze začíná přidávat postavy a prohlubovat vztahy a osudy jednotlivých hrdinů. Přichází druhý díl našeho seriálu o Avengers.

Proč nezačít starým a osvědčeným? Prostor už potřetí dostává samostatný Iron Man

Je jasné, že po akčním výplachu v režii Josse Whedona jménem Avengers nelze navázat jen tak něčím, proto se ke slovu už potřetí dostává charismatem přetékající Robert Downey Jr. a třetí samostatný Iron Man. Snímek přímo navazuje, respektive odkazuje na předchozí marvelovku.

Tony je v háji s nervama (zase) a čelí protivníkovi, který mu vezme prakticky vše. Tento film vychází s revolučního ironmanovského komiksu Extremis, který výrazně změnil literární podobu Iron Mana, ale implementuje ji do filmu po svém. (V komiksu totiž Iron Man po dlouhá léta byl jen brnění na člověku, což bylo pomalé a nepohodlné. Teprve v podání Warrena Ellise a jeho komiksu Extremis vznikl nápad propojit muže a zbroj dohromady. Ono to kvůli předchozím filmům nebylo vůbec patrné, proto se toto téma v Iron Manovi 3 prakticky ztratilo.)

Po stránce kvality je snímek takový houpačka. Začátek filmu je skvělý, konec epický, ale ten prostředek moc nedává smysl. V malé roličce se na scéně objeví i Ben Kingsley, což spraví náladu každému. Tak či onak, po zhlédnutí většina diváků odcházela z kina spokojená. Ne nadšená, ne zhnusená, ale spokojená. I to se počítá.

Druhý Thor zkouší být vážnější, Temný svět ale vysloveně zklame

Ani druhý krok do světa norské mytologie tak, jak si ji představují američtí komiksoví a posléze filmoví tvůrci, vůbec nebyl dobrý. Snímek měl být vážný, temný, a nabídnout řekneme dospělejší zábavu. Místo toho jsme dostali nelogický scénář, kvůli kterému děj pokulhával už od samotného začátku a s časem se to jen zhoršovalo. Jak mám Thora rád, tak tento snímek patří k naprostému dnu marvelovského filmového světa.

Nový Captain America nahrazuje naivního hošíka

Od první zmínky o novém samostatném snímku s Captainem Americou v hlavní roli bylo jasné, že to bude výrazně vážnější a temnější drama. Už jen hrdinův kostým prošel sakra výraznou změnou. Nechápu však, proč jej česká kina uvedla jako Návrat prvního Avengera.

Podtitul v originále zní: Winter Soldier. A „Zimní voják“ přímo odkazuje na komiksovou pecku v podání Eda Brubakera. (Tady mi dovolte jednu odbočku: ve světě Marvelu se mrtvé postavy oživují jako na běžícím pásu. Platilo však jedno pravidlo, na Spider-Manova strýčka Bena a Kapitánova sidekicka Buckyho se nesáhne. Brubaker to porušil a ve vynikajícím a obsáhlém díle Zimní voják vrátil na scénu Buckyho a fanoušci zírali.)

Jistý chlad z předlohy prosákl i do filmového světa. Chris Evans už nepůsobí hošíkovským dojmem. Pryč jsou nacisti a s nimi odlehčený boj proti někomu, kdo je obecně brán za univerzálního, temného, ale snadno porazitelného protivníka. Příběh zpracovává opravdu velmi vážná témata a hlavní roli tu hraje zrada. Pokud pomineme závěrečný plot twist, který je jednoduše řečeno debilní, tak druhý Captain America je prostě velmi dobrý.

I filmaři musejí vypustit páru, tak povolají Strážce galaxie

Když byli oznámení Strážci galaxie, většina veřejnosti vůbec nechápala, že takhle bizarní parta patří do Marvelu. Patří, jen nejsou tak notoricky známí. A snímek vzbudil náležitý rozruch. On totiž z řady „marvelovek“ prostě vybočuje jak hrom.

Už trailer, ve kterém zpíval David Hasselhoff svoji notoricky známou „Hooked on a Feeling“, dával tušit, jak bláznivou komedií / sci-fi akčňárnou tento snímek bude. A taky že jo. Chodící strom s velmi omezeným slovníkem (a jménem) Groot se okamžitě stal hitem internetu.

Strážci galaxie nabízejí opravdu nevázanou, odlehčenou, velmi povedenou akční podívanou, u které se budete smát a fandit celé partě hrdinů, která (nejen Groot) si prostě divákovy sympatie získá. A veřejnost už konečně ví, kdo je Star Lord.

V záplavě Avengers samotinký Ultron utone

Druhá fáze se chýlí ke konci a ke slovu se znovu dostává celý tým hrdinů – na začátku května 2015 přichází do kin Avengers: Age of Ultron. Oproti původní partě se však Avengers notně rozrostli. A to se projevuje na kvalitě filmu. Ani jeden z nich nemůže dostat dostatek prostoru, takže scénář překlikává mezi menšími skupinkami, které řeší své problémy, aby pak všichni překonali své malé problémy a jednou a provždycky zlikvidovali Ultrona.

A to byl problém celého filmu. Záporák prostě musí dostat zhruba tolik prostoru, co hlavní hrdina, aby mohl ukázat, jak je zlý. Tady na něj ale zbyla jen „standardní“ stopáž a to je sakra málo! Ultron se na scéně moc neobjeví, sem tam něco pronese (ale to stálo za to) a pak se vracíme k malým dramatům uvnitř jednoho velkého dramatu.

I když už bylo jasné, jak Marvel Cinematics Universe pracuje, ve snímku se objevily nové odkazy a zdánlivě zbytečné momenty, které připravovaly půdu pro další vývoj. Třeba zmínka o kamenech nekonečna.

Závěr snímku se už drží ryze v duchu toho, co Marvel umí nejlépe – masové orgie počítačových triků. Po této doslova hostině by se mohlo zdát, že je fáze dvě u konce, ale není tomu tak. Ještě přišel čas na dezert.

Ant-Man překvapí kvalitním, byť ne tak originálním snímkem

Po jen lehce nadprůměrných Avengers přichází jak rána z čistého nebe Ant-Man. Nikdo ho nečekal, nikdo ho nevítal a on nám ten mraveneček z přehledem strčil do kapsy všechny předchozí, mnohem očekávanější marvelovky této fáze. Diváky překvapil kvalitním dějem, zábavnou i dobře zvládnutou akcí a opravdu ikonickým soubojem na dětském vláčku. Tedy takhle, on to byl „jen“ řemeslně dobře odvedený film, dobře natočený, dobře odvyprávěný, sázel na jistotu a na stokrát předtím osvědčené postupy. Ant-Man tedy nebyl přehnaně originální, ale nabídl a stále nabízí příjemnou podívanou a v mezích marvelovských přikázání schválenou jinakost.

Tím končí druhá (taková překlenovací) fáze a Marvel Cinematic Universe vstupuje do závěrečného finiše, kde půjde fakt do tuhého.

UložitUložit