Nejlepsi serialy 2021 cover
Zdroj: Netflix

Celý rok 2021 už je chvíli za námi a tak je čas ohlédnout se zpět za tím nejlepším, co jsme v seriálové tvorbě mohli vidět. Díky celosvětové pandemii loni nebyl „seriálově“ rok nějak zvlášť nabitý, ale i přesto nám přinesl několik skvělých počinů, které si určitě zaslouží vaši pozornost.

Hlavními hráči na seriálovém poli byli jednoznačně Disney+ a Netflix.

Disney+ má v top desítce hned čtverné zastoupení a to hlavně díky skvělé práci s MCU univerzem a charaktery. Jediný MCU seriál, který se do výběru nedostal, je Falcon a Winter Soldier, který sice nebyl bůhvíjak dobrý, ale i tak byl nadprůměrný.

Nicméně první příčky si přes všechnu snahu u Disney+ získal opět Netflix a nutno říct, že naprosto zaslouženě.

  1. WandaVision
Nejlepsi serialy 2021 2
Zdroj: Disney+

Na osmé příčce se umístil hned první seriálový počin ze světa MCU. Hned zkraje roku to bylo velké překvapení, protože WandaVision dokázal přinést velmi originální vyprávění, které nás postupně provedlo posledními 100 lety americké tvorby.

Výlet časem městečkem Westview přinesl divákům skvělou výpravu doplněnou výbornou hudbou. Originální zpracování sice mohlo být ze začátku pro někoho trochu zmatené, ale postupně do sebe všechno krásně zapadlo a dávalo to smysl.

V hlavních rolích se vrátila Elisabeth Olsen jako Wanda, která předvedla pravý herecký koncert a také její milovaný Vision s tváří Paula Bettanyho.

Diváci byli svědky zrodu Scarlett Witch, která bude mít v následujících projektech MCU důležitou roli a také jim seriál WandaVision přinesl skvělý charakter Agathy Harkness s jejím dokonalým oceňovaným hudebním číslem Agatha All Along.

WandaVision rozhodně stojí za shlédnutí, protože přinesla něco nového a neotřelého do světa MCU.

  1. Invincible
Nejlepsi serialy 2021 3
Zdroj: Amazon Prime

Na sedmém místě pak máme jeden ze tří animovaných seriálů, které se probojovaly do žebříčku.

Invincible na motivy stejnojmenného oblíbeného komiksu dal divákům brutální a krvavý superhrdinský animovaný seriál pro dospělé.

Sledujeme vývoj mladého hlavního hrdiny Invincibla s hlasem Steven Yeuna (The Walking Dead), který teprve nedávno objevil své superschopnosti a snaží se s nimi naučit žít.

Invincible je snem nejmocnějšího superhrdiny na celé planetě – Omni mana a to je pro mladého hrdinu velmi těžká pozice. Omni man je brutální a nepřemožitelný padouch typu Saitama nebo Supermana, a opravdu není radno si s ním zahrávat.

Invincible má sice slabší animaci, nicméně tento nedostatek vynahrazuje svou nekorektností, krvavostí a brutalitou a to si své cílové publikum rozhodně najde.

  1. What if…?
Nejlepsi serialy 2021 4
Zdroj: Disney+

Hned na další příčce máme další animovaný seriál, tentokrát pro změnu opět z dílen MCU.

Tato animovaná antologie rozhodně nesmí ujít pozornosti žádného fandy komiksového světa MCU. Jednotlivé povídky ukáží divákům alternativní pohledy na již známé filmové situace a příběhy.

What if…? si klade jednu zásadní otázku, co by bylo, kdyby se něco stalo jinak, nebo někdo udělal něco jiného. Příběhy které známe se pak rozvětvují dále a přináší divákům nespočet možností a nových zážitků.

Díky skvělé animaci se tvůrci mohli opravdu vyřádit a zejména potom díly o Dr. Strangeovi a také o vítězství Ultrona jsou vrcholem celého seriálu, co si zaslouží hodnocení 100 %.

Bohužel ale některé díly zase klesly ke slabému průměru 50 % a mnohdy se události některých dílů jeví jako zbytečné. Naštěstí se vše v posledním díle krásně spojí a vše do sebe zapadne jako perfektní puzzle.

Bylo fajn vidět MCU seriál, který se nedrží při zemi a přináší krev, zvraty a temnotu. Druhá série už je schválena, takže se je na co těšit do budoucna!

  1. Hawkeye
Nejlepsi serialy 2021 5
Zdroj: Disney+

Na páté místo se vskutku na poslední chvíli vystřelil ostrostřelec Hawkeye s jeho parťačkou Kate Bishop.

Tahle šestidílná minisérie je perfektní vánoční akční jednohubkou, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít. Hawkeye totiž divákům dokáže, že opomíjený a „nejslabší“ Avenger si svůj vlastní seriál rozhodně zasloužil.

Jeremy Renner a Hailee Steinfeld mají mezi sebou skvělou chemii, a když se na obrazovkách objeví božská Yelena Belova, budete se královsky bavit.

Celý seriál je pak ve znamení skutečně vymazlené akce, na které si dali tvůrci opravdu záležet. Uvidíte vybuchovat šípy na dvacet způsobů a na ještě více způsobu je střílet z luku. Souboje mají jiskru a šmrnc, jsou nádherně přehledné a perfektně sestříhané.

V pozadí pak uslyšíte všemožné známé koledy, které jen umocní už tak pohodový vánoční vibe.

Hawkeye si rozhodně nesmíte nechat ujít!

  1. Lucifer
Nejlepsi serialy 2021 6
Zdroj: Netflix

Bramborovou medajli získává závěrečná série sympatického vládce pekel Lucifera Morningstara.

Šestá série zakončuje pod taktovkou Netflixu vyprávění o pobytu ďábla na Zemi a po roztahanější páté sérii v deseti nabitých dílech uzavírá příběhy všech oblíbených hrdinů ve velkém stylu.

Díky skvělé práci scénáristů, a také vývoji charakterů po celou dobu seriálu, jde asi o nejlepší emočně vypiplanou show, kterou jsme mohli letos na obrazovkách vidět.

Rozlučte se naposled s nenahraditelným Tomem Ellisem v hlavní roli, který propůjčil svoje charisma a anglický šarm samotnému vládci pekel, protože tohle je zakončení, jaké si takovýto seriál zaslouží.

  1. Loki
Nejlepsi serialy 2021 7
Zdroj: Disney+

Oblíbený antihrdina Loki získává bronzovou medaili a se ctí drží aspoň jednu medailovou příčku pro Disney+.

Seriál Loki poprvé naplno otevřel téma multiverza a to vskutku ve velkém stylu. Otevřel tak cestu tomu, co mělo přijít dále, ať už jde o epického třetího Spider-mana No Way Home, nebo blížící se dvojku Dr. Strange.

Tom Hiddleston je pro svoji roli Lokiho ikonický a se šarmem a humorem sobě vlastním potkává svoje další kopie z jiných vesmírů a společně se snaží přijít na kloub tomu, kdo časové linky a multiverza kontroluje.

Zdatně mu při tom sekunduje jeho dámský Loki protějšek Sylvia v podání výborné Sophie Di Martino.

Loki nám také na konci představil arcipadoucha Kanga, kterého ztvárnil Jonathan Majors a i přesto, že se objevil jen v posledním díle, tak nám ukázal, že se máme opravdu na co těšit. Kang by totiž měl být dalším hlavním padouchem pro čtvrtou fázi MCU projektů. Ale necháme se překvapit.

  1. Squid Game
Nejlepsi serialy 2021 8
Zdroj: Netflix

Hru na oliheň snad ani není potřeba nějak blíže představovat. Tahle šílená sonda do lidské duše a morálky se stala letošním největším hitem společnosti Netflix a také se stala historicky nejsledovanějším seriálem na této streamovací platformě. Jižní Korea tak udělala obří krok kupředu a zařadila se mezi seriálové velmoci.

Příběh, kde se ti největší zoufalci a zkrachovalci snaží vyhrát hraním dětských her pohádkové jmění, oslovil kritiky i diváky napříč celým světem, a to nejenom pro svou reálnost, syrovost, brutalitu a krvavost, ale také pro hlubší myšlenky a zamyšlení, co je člověk vše schopen udělat pro peníze a jak daleko je schopen zajít, aby přežil.

Celý seriál je pak naprosto geometricky přesně a nádherně natočen. Ve Hře na oliheň můžeme vidět velmi zajímavé záběry, barevnost a originalitu podloženou fantastickou hudbou.

Dlouhou dobu to vypadalo, že seriál skončí na prvním místě, ale na poslední chvíli byl sesazen velmi nečekaným černým koněm.

To ale nic nemění na tom, že se jedná o jeden z nejlepších seriálových počinů nejen tohoto roku, ale možná i desetiletí.

  1. Arcane
Nejlepsi serialy 2021 9
Zdroj: Netflix

Zlatou medaili vyrval ze spárů Squid Game na poslední chvíli naprosto nečekaný seriál.

Netflix ve spolupráci s Riot Games přinesl fantastický animovaný seriál na motivy veleúspěšné počítačové hry League Of Legends.

Bylo jen otázkou času, kdy se Riot rozhodne udělat svůj vlastní seriál, protože příběhů a událostí je ve světě LoLka opravdu hodně. To co ale přišlo nečekal opravdu nikdo.

Arcane je dechberoucí akční jízda, která má všechny atributy výborného seriálu.

Děj je rozdělený na tři akty a vyprávění o mladých hrdinech každým dílem nabírá na obrátkách. Scénáristicky a po dramaturgické stránce jde opravdu o fantastickou práci. Čeká vás horská dráha plná akce, zvratů a hlavně i emocí.

Postavy budete milovat a budete jim fandit. Tvůrci se s tím opravdu nepárali, a tak je úmrtí a zrada na denním pořádku a každou chvíli diváky čeká nějaké zajímavé překvapení, nebo událost, kterou by opravdu nečekali.

Animace je naprosto odzbrojující a pokroková a místy připomínala třeba úspěšný oscarový animák Into the Spiderverse. Animační technika je adaptabilní událostem na obrazovce a průběžně se dle potřeby stále mění a pořád je na co koukat.

Celým seriálem vás potom provází naprosto fenomenální soundtrack, kterému vévodí songy od Imagine Dragons.

Na Arcane bylo strašně vidět, že vývojářům nikdo nemluvil do toho, co právě tvoří. Žádné studio, žádné cenzury. Prostě tvořili dle svého nejlepšího svědomí, ať už to bylo po stránce dějové, vizuální, nebo hudební, a výsledek je prostě a jednoduše fascinující.

Navíc si Arcane užijí i diváci naprosto neznalí světa League of Legends. Arcane je totiž tak dokonale napsaný a zpracovaný, že vás vtáhne a už nepustí.

Kdo by to byl řekl, že první místo urve animovaný seriál, ale je to tak a zcela po právu!!

Závěrem

Nejlepsi serialy 2021 10
Zdroj: AMC Networks

K žebříčku ještě přinášíme dva tipy na seriály, které jsme letos sice nestihli v redakci zrecenzovat, ale vzhledem ke kvalitě předešlých sérií a oblíbenosti je určitě doporučím, protože u nich těžko šlápnete vedle.

Prvním seriálem je kultovní seriál The Walking Dead, který už je tady s námi od roku 2010. V roce 2021 přinesl závěr desáté série a začátek série jedenácté.

Kvalita některých dílů v jednotlivých sérií šla sice mnohdy znatelně dolů, ale jako celek se Živí Mrtví pořád drží ve vodách velmi nadprůměrných seriálů, které diváky stále velmi baví. Puštěním si tohoto seriálu rozhodně chybu neuděláte!

Tím druhým seriálem je The Expanse. Letos vyšla druhá půlka páté série a první polovina série šesté. Expanze je jedním z nejlepších sci-fi seriálů posledních let, který se pyšní stále stoupající kvalitou a přináší stále něco nového. Jestli chcete vidět pořádné sci-fi, tak The Expanse je jasná volba!

Nejlepsi serialy 2021 11
Zdroj: Amazon Prime

Do výběru se samozřejmě nevešlo spoustu seriálů. Některé byly lepší, jako třeba Pacific Rim: Země Nikoho, Světlo a Stíny nebo Winx, některé dobré – Jupites Legacy, Cowboy Bebop, s odřenýma ušima i druhý Zaklínač, a některé byly bohužel hořkým zklamáním, jakým byla například Nadace nebo Kola Času…