Locke & Key – 1. série cover
Autor: Netflix

Poté, co je školní terapeut zastřelen svým studentem, zkouší rodina Locků najít nový začátek v prastarém tudorovském sídle, které v žádném případě není ani trochu hororové, neskrývá zakázanou magii a ani prastaré bytosti, které čekají na svou příležitost ovládnout svět…  nebo alespoň americké maloměsto.

Komiksy a internety

Locke & Key komiks
Autor: Comics Centrum

Netflix a komiks jakožto dvě platformy si začínají budovat velmi úzký a většinou i docela pozitivní vztah. Jedním z  množících se dokladů tohoto snoubení je i komiks Zámek a Klíč Joea Hilla a Gabriela Rodrígueze, který se nedávno dočkal seriálové adaptace.

Joe Hill je pseudonym syna Stephena Kinga a povídá se o něm, že se od začátku snažil prosadit samostatně a vylézt ze stínu svého otce. To zní velice sympaticky. Ačkoliv odkazy na Stephenovu tvorbu samozřejmě můžeme nalézt (a těžko říci, jestli cílené nebo nahodilé), Joe Hill se vypracoval do žánrové špičky, ať už v komiksu nebo hororové literatuře. Jablko nepadlo daleko od stromu!

Původní komiksová série je s námi už dlouho – Comics Centrum ji začalo česky publikovat již v roce 2011 a dokončilo roku 2016 po vydání finálního šestého alba. V originále existují ještě samostatné komiksové povídky a derivátní minisérie, ale ty už přeloženy nebyly a nejspíš se ani nestanou součástí seriálové adaptace.

Vítejte v Lovecraftu… ehm, v Mathesonu

Locke & Key – 1. série 1
Autor: Netflix

Tyler, Kinsey a Bode Lockeovi se musí se svou matkou Ninou přestěhovat do malého města Matheson, kde jejich rodina vlastní po generace staré sídlo, ve kterém od pohledu musí strašit.

Změna prostředí se stala nutnou poté, co byl jejich otec, středoškolský terapeut, zastřelen svým vlastním studentem a rodina musela vraha svépomocí přemoci před tím, než dorazila policie. Stále otřeseni ztrátou otce, potácí se v pochybnostech nad tím, zda dokážou nalézt cestu, jak naložit se svými životy a překonat trauma.

Locke & Key – 1. série 2
Autor: Netflix

Dokud šestiletý Bode nenajde starožitné okrasné klíče, které propůjčují magické schopnosti. Jeden umožňuje vstoupit do hrozivého bludiště, které číhá za jakýmkoliv zrcadlem, další umožňuje duši vystoupit z těla a létat okolo jako duch nebo měnit věk či pohlaví.

K tajemným klíčům se ovšem váže také krásná mladá žena Echo, která je lapena ve studni na pozemcích rodinného sídla a teprve poté, co je neopatrně vysvobozena, se ukáže, že tam byla držena z velmi dobrých důvodů…

Klíč k dobré adaptaci abys pohledal

Locke & Key – 1. série 3
Autor: Netflix

Zámek a Klíč je jedna z těch adaptací, která funguje relativně dobře, pokud neznáte originál. Seriál má vynikající dynamiku založenou na tom, že skoro každý díl sourozenci objeví nový klíč a vy se nemůžete dočkat, co za podivnost umí.

Z hereckých výkonů stojí zmínit Jacksona Roberta Scotta v roli Bodeho Locka, který hýří pozitivní energií a posouvá do popředí každou scénu, které se účastní.

Locke & Key – 1. série 4
Autor: Netflix

Solidně se snaží taky Connor Jessup v roli nejstaršího sourozence Tylera – Jessup má zkušenosti z náročných dramatických rolí (Closet Monster), které zde ovšem nemůže plně uplatnit. Nejlepší je pak asi Laysla de Oliveira v roli ženy ze studny, Echo. Její role je sice typizovaná postava, ale dokáže být tím správným záporákem, který zaujme a zneklidní.

Jako adaptace seriál ovšem selhává v tom, že se až příliš snaží být sterilní teenagerskou zábavou a distancuje se od hororových prvků.

Zatímco komiks obsahuje motivy, jako je těžký alkoholismus matky Niny Lockeové, který ji postupně vzdaluje od rodiny a přispívá k jejímu rozpadu nebo surově zobrazuje masové vraždy mladistvého Sama Lessera, který zabil svého školního terapeuta a otce protagonistů, seriál se násilnějším nebo depresivnějším motivům vyhýbá, tančí kolem nich a všechny je přemění v instantní cukrkandl nebo „všechno dobře dopadlo ještě tuhle epizodu.“

Locke & Key – 1. série 5
Autor: Netflix

V konečném důsledku pak dochází k masivním dějovým změnám, které v poslední možná tak třetině seriálu ukazují, že vyprávění se bude ubírat vskutku odlišným směrem.

Skutečným kamenem úrazu jsou ovšem dvě narativní polohy – ta jedna je dobrá, a je to ta magická, kdy rodina prozkoumává dům, objevuje klíče, střetává se s Echo.

Ta druhá je klasické středoškolské drama o tom, kdo je na koho zlý, kdo se do koho zamiluje, kdo koho podvedl a zda-li tihle dva nakonec přes peripetie spolu chodit budou, nebo ne. A ta dopadla špatně i na poměry středoškolského televizního kýče.

Povinně nepovinný černoch, asiat a gay

Locke & Key – 1. série 6
Autor: Netflix

Další věc, co překvapivě nefunguje, je netlflixovská diverzifikační formule. Internetová platforma je už pověstná skoro až statistickou nutností včleňovat reprezentanty minorit v západní společnosti.

Ačkoliv ve většině produkce pořád cítite pachuť toho, že se jedná o povinnou kvótu, většinou reprezentace dopadá dobře – postavy spojené s minoritami jsou obvykle dostatečně komplexní a dějotvorné a nezplošťují se na pouhé  e. g. „jsem zástupce trans lidí“, za což tvůrcům palec nahoru.

Zámek a klíč ovšem dostal k dispozici vysoce diverzní předlohu, kde se na střední škole střetává hned několik subkultur – „nerdi“, klasičtí britští punkáči, samotná Kinsey Lockeová je původně hipísačka s pokojíkem, kde adoruje Boba Marleyho.

Locke & Key – 1. série 7
Autor: Netflix

Bratr zabitého otce, strýček Duncan, je femininní homosexuál, jehož úloha se postupně mění v takměř heroickou a jeho vizuál tvoří cílený kontrast s dějem (a ke všemu je to nakonec jedna z nejlepších postav komiksu).

A tyto subkultury a další minority byly v seriálu překvapivě potlačeny. V seriálové škole jsou tak nějak všichni mainstream, všichni jsou  samozřejmě katalogoví a pohlední, strýček Duncan je obyčejný muž středního věku (byť pozornějšímu divákovi neunikne, že má partnera).

Locke & Key – 1. série 8
Autor: Netflix

Kinsey se na začátku příběhu v důsledku traumatu snaží co nejvíc zapadnout a nepřitahovat pozornost, její návrat k budování vlastní osobitosti se ovšem smrští na decentní fialový pruh ve vlasech, místo původních dredů a farmářských kalhot se šlemi.

Netflix zkrátka ostříhal všechny extrémy, srovnal všechny postavy i jejich prostředí do průměru, zbavil se násilí fyzického i psychologického a zacílil až přehnaně na náctileté. Mnohé změny lze vysvětlit redukcí postav a některých jejich charakteristik, aby se ne zas tak limitovaný formát komiksu vlezl do stopáže seriálu. Takový argument ovšem stále zůstává poněkud chabý.

Stojí to teda za to, nebo ne?

Locke & Key – 1. série 9
Autor: Netflix

To nakonec není tak jednoduchá otázka. Sám jsem nejdřív viděl seriál a až poté se vrhl na komiks. A ze začátku jsem byl ze seriálu opravdu nadšený. Teprve se čtením předlohy mi adaptace zhořkla a zaujal jsem odmítavější postoj.

Čili, pokud jste četli komiks, tak se připravte, že psychologizace a motivace postav je o třídu či dvě horší. Potlačená diverzita je hodná skřípání zubů a uměle vložené středoškolské drama nefunguje ani v rámci svých vlastních nízkých standardů.

Locke & Key – 1. série 10
Autor: Netflix

Na druhou stranu dějový odklon zatím funguje dobře, překvapí i znalce a vzbuzuje dostatek zvědavosti, jak vzhledem ke změnám vyřeší tuhle či támhletu blížící se zápletku.

Pokud jste komiks nečetli, rozhodně to stojí za to, může vás lehce strhnout objevování kouzelných klíčů a boj dětí s prastarým zlem z podzemí (hm, kde jsme na TO jenom narazili? :D) a doufám, že vás to donutí sehnat si původní předlohu a doplnit si sledování čtenářským zážitkem.

Locke & Key – 1. série

USA, 2020, 7 hodin a 52 minut

Distribuce: Netflix

Scénář: Meredith Averill, Carlton Cuse

Režírováno kolektivem tvůrců.

Hrají: Emilia Jones, Connor Jessup, Jackson Robert Scott, Laysla de Oliveira a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
70 %
Jan Hykel
Odrodilý knihovník, nezdravě zanícený hráč RPG her a eklektický intelektuál, co směšuje vysoké a nízké. Nevěřím, že existuje kvalitní živý básník a stále čekám, až někdo napíše dokonalý epos o samurajích, ninja assassinech, obřích robotech a dracích.
zamek-a-klic-zazracne-klice-s-magickymi-schopnostmi-prastara-bytost-plna-zloby-a-parta-teenageru-v-temne-fantasy-od-netflixu+ postava Bodeho Lockea a hlavní záporačka + objevování magických klíčů + dějové změny oproti originálu fungují relativně dobře - odstranění subkultur - středoškolské drama - horší charakterizace a motivace postav