Obecné mínění má jasno. Horor je okrajový žánr ve stylu pouťového Strašidelného paláce. Nekorektní dryáčník, co si půjčuje rekvizity z jatek a mučíren. Audioknihy, pokud je dotyčný hlas lidu zaznamenal, jsou jaksi navíc, protože knížku si přece umím přečíst sám, ne? – Obecné mínění je prostě totálně vedle.

TO tištěné

Před čtyřiceti lety začal Stephen King vymýšlet své nejrozsáhlejší a nejlepší dílo, s paradoxně stručným názvem IT/TO. Psal jej dlouho. Na pultech se objevilo až v roce 1986 (česky 1986, 2016), uchvátilo čtenáře i kritiky a získalo statut kultu. Knihu brzy převedli do televizní minisérie (1990) s lehce nadprůměrným výsledkem (pokud jste jej tedy viděli v tom správném věku a čase… zpětně je to slabší jako hodně věcí). Loni na podzim se dočkala zdařilého filmového remaku s novou vlnou zájmu.

TO se počítá mezi knihy, jejichž četba by měla být pro fantazáky povinná, bez ohledu na svých 1096 stran. Ve fiktivním městě Derry na severovýchodním pobřeží se ztrácejí děti. Unáší a vraždí je superzlá bytost či síla, která se zjevuje nejčastěji v podobě klauna Pennywise (děsivá podstata klaunů by si vyžádala studii). Sedm dětských protagonistů, členů party „Smolařů“ čelí vlastním problémům a handicapům, šikaně svých vrstevníků – a démonickému nepříteli v klaunské masce. Po sedmadvaceti letech, pro část Smolařů nelehkých, proti nim znovu stojí TO. Mohou ztratit víc než dřív a už je nechrání čistá dětská imaginace…

TO kombinuje akční horor, sociální drama, psychologický román, využívá archetypální, mytické prvky. Splétá sedmihlasou výpověď o temných stránkách života, bolesti a strachu, o moci přátelství a člověčí vůle. Analyzuje Zlo – veskrze negativní vesmírná energie propojuje mimoreálno s brutální lidskou všednodenností, zdá se, že hýbe lidmi a událostmi. Je něčím jako galaktická černá díra, která o sobě dává vědět prostřednictvím interakcí. Jak vylíčit absolutní Zlo? Ani geniálnímu Kingovi se tohle nezdařilo stoprocentně. I tak z jeho románu mrazí.

TO mluvené

Každý rok vznikají nová vydavatelství audioknih, zájem o ně vzrůstá. Milovníci literatury pochopili, že mluvené nahrávky zabaví či uspí dítko, jim osobně pěkně ukrátí cestu nebo zpříjemní domácí práce, o uměleckém zážitku nehovoře. U nás si s tvorbou audioknih vyhrají!

Na rozdíl od kinematografie, která literární předlohu přetvoří na míru výrazovým prostředkům filmového jazyka, se audiokniha musí textu věrně držet. V případě TO nebyla dojednána dramatizace, kdy jsou povoleny úpravy. Těžký úkol!

Nakladatelství svěřilo svůj dosud největší projekt do rukou zkušeného režiséra Hynka Pekárka. Řešení rébusu, který mluvená verze TO znamenala, věnoval maximální péči. Obsáhlý, členitě strukturovaný text obratně rozdělil mezi hlavní aktéry a vypravěče. Rozhodl se nezdůraznit prvoplánový hororový obal příběhu, nýbrž jeho vnitřní myšlenky, znepokojivé a drásavé. Hudební složku zvolil nevtíravou, ale působivou; jejím účelem je uvádět jednotlivé kapitoly a minimalisticky budovat napětí.

Na jedné straně přízračné, temně magické vstupy klauna Pennywise i nezanedbatelné role deprivovaných dětských protihráčů, kteří terorizují outsidery sdružené v klub „Smolařů“. „Losers“ zosobňují sbírku společenských znevýhodnění, tím horších, pokud postihnou inteligentní jedince. Tlusťoch Benjamin „Ben“ Hanscom, astmatický hypochondr Edward „Edie“ Kaspbrak, koktavý William „Bill“ Denbrough (ústřední z postav), ukecaný brejloun Richard „Richie“ Tozier, racionálně založený Žid Stanley „Stan“ Uris, přemýšlivý Afroameričan Michael „Mike“ Hanlon a jediná dívka, Beverley „Bev“ Marshová, kterou stigmatizuje chudoba a domácí násilí.

Výraznými tóny zaznívá dětský aspekt, pro Kingovu tvorbu typický: svébytný pohled na svět, konfrontace s drsnou realitou, tady až k neunesení ztížená bojem s TO, a mystická hranice dospívání. Jenže kniha provází Smolaře od dětství do středního věku: pořádná výzva pro jejich představitele.

TO prožité

Režisér vybral sedm špičkových herců-narátorů, s nimiž vydavatelství už dříve spolupracovalo. Pasáže, které by bylo nesnadné či nemožné přidělit konkrétnímu Smolaři, čte vynikající Pavel Soukup, dokonalý v každém slově, v každé intonaci. V jeho podání ožívají i všechny vedlejší, Kingem skvěle charakterizované postavy, ale také Stan Uris (z dějových důvodů).

Bill coby stěžejní hrdina příběhu sice koktá, Jan Vondráček mu však dal do vínku vůdcovské schopnosti a mužnost. Jan Zadražil exceluje jako neduživý, ale statečný Eddie. Zemitý, přitom uměřený projev Vasila Fridricha přiblíží černého Mikea. Náročný part baviče Ritchiho i s jeho parodickými výstupy bravurně zvládl David Novotný. Rozporuplnou, složitou povahu zavalitého Bena vystihl Jan Zelenka znepokojivě dobráckou dikcí. Emotivní, křehká a dramatická interpretace Jitky Ježkové vdechla duši nešťastné Bev.

Herci se vtělují do svých hrdinů – tak jak procházejí roky a osudovými proměnami – ale také do různých osob, kteří v jednotlivých částech vyprávění vystupují. Svými hlasy zhmotňují autorovy vize, kreslí atmosféru scén, zdůrazňují detaily a souvislosti, které při vlastní četbě přehlédneme. Více než četné jiné audioknihy se TO podobá symfonii v dokonalém provedení virtuózů pod taktovkou pozorného a kreativního dirigenta. Kdybychom putovali ulicemi Derry, nemohly by být naše dojmy autentičtější a silnější.

Audiokniha TO se pyšní vysokým hodnocením a umístěním na horních příčkách prodejních stupínků. Nejde jen o prestižní fakta. Kdo si na objemný román zatím netroufl, tápal mezi postavami a kaleidoskopem děje, má teď prožitek usnadněný a ozvláštněný. Tomu, kdo zná TO z knižní podoby, přinese audioverze nový, intenzivní pohled, mnohem osobnější než filmové ztvárnění. Nic proti filmům, protože je miluji. Jenže co sluší příběhu víc, než dobří vypravěči?

Udělejte si výlet do Derry, třebaže zabere téměř dvaapadesát hodin. Budete se bát, budete doufat… možná projdete soukromou katarzí. Ale najisto se budete chtít vracet.

Stephen King: To (audiokniha)

Vydavatel: OneHotBook

Režie: Hynek Pekárek

Formát:  CD / mp3

Délka nahrávky: 51:40 h

Interpreti: Pavel Soukup, Jan Vondráček, David Novotný, Jitka Ježková, Jan Zadražil, Michal Zelenka, Vasil Fridrich

Cena: 897 Kč

[review]