Vychováni vlky cover
Autor: HBO

Pod patronátem HBO natočil Ridley Scott nové sci-fi Vychováni vlky. Stanice zveřejnila první tři díly z deseti. Je to jedno z nejdivnějších, ale také stoprocentně nejoriginálnější postapo sci-fi, které se za tento rok objevilo. Epizody nesou jasný Scottův rukopis včetně androidů s bílou „krví“ a seriál má rozhodně potenciál být skvělým až do konce.

Vychováni vlky 1
Autor: HBO

Režisérovi Ridley Scottovi se poslední dobou moc nedaří. Jeho snahy o pokračování mýtu vetřelců Prometheus a Vetřelec: Covenant patří mezi opravdu průměrné sci-fi, které potápí hlavně mizerný scénář.

Kdyby nebylo skvělé adaptace literárního bestselleru Andyho Weira Marťan, mohlo by se zdát, že už je třiaosmdesátiletý režisér zralý na důchod. A pak přišel seriál Vychování vlky a prozatím to vypadá, že je Scott opět na výsluní.

Seriál, jehož scénář napsal Aaron Guzikowski, začíná opravdu strašlivě fest pomalu. Žádný wow efekt, kterým by se tvůrci snažili přikovat diváka k obrazovkám a až pak nechali jejich zájem opadnout (jako např. v Lovecraftově zemi).

Scott vypráví příběh velmi postupně a velmi, možná až nesnesitelně, dlouhou dobu nechává diváka čekat, až se na obrazovce něco začne dít.

Vychováni vlky 2
Autor: HBO

První půlka pilotního dílu totiž ve zkratce ukazuje, jak na Zemi přistanou dva androidi, kteří začnou vytvářet lidskou kolonii.

Země je přitom poušť se spoustou neidentifikovatelných rozvalin, které spolu s úvodním intrem plným atomových výbuchu napovídají, co se na planetě stalo.

V tomhle „ničem“ dva androidi staví domek a přivedou na svět prvních šest dětí. V tuto chvíli se začíná odvíjet jedna neuvěřitelně zajímavá a zatím docela obstojně podaná dějová linka – vztah umělého androida s člověkem.

Nečekejte žádné hluboce filosofické a filosofující dílo, nicméně scénárista i režiséři si jsou tohoto vztahu velmi vědomi a ustavičně kolem něj krouží a tu a tam i odkazují.

Skvělí herci

Vychováni vlky 3
Autor: HBO

Androidovství pomáhají i herecké výkony. Abubakar Salim v roli Otce je výborný a z páru umělých bytostí je patrné, že on je ten „lidštější“, což se zpočátku snaží dokládat tím, že vykládá vtipy.

Ale posléze se začnou projevovat i jeho „city“ k rodině a pochopení pro lidské jednání.

Zato Matka je naprosto, dokonale a úplně robotická. Amanda Collin, který se zatím na stříbrném plátně objevila jen v dánském dramatu Potvora, si ihned získá veškerou divákovi pozornost. Je strašidelná. Silná. Její herecký výkon přesahuje všechny ostatní, a to včetně Travise „Lokiho“ Fimmela.

Ano, sice se začne po chvíli chovat jako pěkná kr**a, ale jak to jen říct – chová se tak v souladu se scénářem a příběhem, který nám tvůrci chtějí vyprávět. Takže se divákům fakt nebude líbit, ale nebude se jim líbit správně.

Když už je řeč o kapitánu Marcusovi, kterého kraje Travis Fimmel, tak ten dostal jasný rozkaz – nehraj Ragnara z Vikingů. Mnoho prostoru nedostal, ale hned si diváky získá. Hlavně když filmaři prozradí jeho původ.

V seriálovém světě totiž existují / existovaly dvě frakce, které Zemi roztrhaly na kusy. Věřící a ateisté.

Zatímco pánbíčkáři ve slušivých bílých outfitech se znakem slunce na hrudi postavili velkou kosmickou archu, co se stalo s ateisty, se zatím diváci nedozví.

Nicméně seriál zatím ještě zdaleka neprozradil všechno, takže má nakročeno k opravdu výživným dílům.

Vychováni vlky 4
Autor: HBO

Na zajímavosti hodně přidávají flashbacky do minulosti kapitána Marcuse, který bojuje v rozvalinách země a snaží se prostě přežít na bojišti, kde se to smrtícími androidy a náboženskými fanatiky jen hemží.

Díky vzpomínkám a postupně se rozvíjející vedlejší dějové lince, která odhaluje stranu náboženských fanatiků, dostává seriál tolik potřebný a žádaný obsah.

Na pusté poušti v depresivním přítmí by deset hodin nedokázal diváka bavit ani Scott, který to dvě hodiny dokázal s Marťanem. A to musel povolat ještě celou NASA jako komické sekundanty vtípkům Matta Damona.

Atmosféra by se dala krájet

Vychováni vlky 5
Autor: HBO

Pokud o seriálu lze něco říci s jistotou – je temný, depresivní a zpočátku velmi, opravdu velmi pomalý, skoro bychom mohli říci až nudný.

Teprve v polovině pilotního dílu přestane Scott jen naznačovat a chodit kolem horké kaše a rozjede příběh na dvojku, pak na trojku a na konci prvního dílu dupne na forsáž.

Zbylé dvě epizody už jako diváci zhltnete jedním dechem, protože příběh dokáže zaujmout a udržet vaší pozornost.

Androidka Matka ukazuje, co všechno umí, vztahy s dětmi se přiostřují, pánbíčkáři se chovají přesně tak, jak by se filmový záporáci měli chovat.

Vychováni vlky 6
Autor: HBO

Hlavní hrdinové mají tajemství, která si chtějí zachovat, a to všechno se odehrává v tajemné poušti, která asi tak úplně bez života není a divák se chce dozvědět, co se tu stalo a co tam teda jako žije. Žije-li tam vůbec něco.

Ve výsledku tedy výborně natočený seriál, nicméně lze bez jakýchkoliv pochyb říci, že to někdo vypne po deseti minutách jako nudnou blbost.

A divit se mu nelze, protože Scott se nechce podbízet nějakou lacinou a prvoplánovou akčností.

Křižák ve vesmíru

Vychováni vlky 7
Autor: HBO

Po grafické stránce je nový seriál více méně Prométheus s lepším příběhem. Scottův rukopis je patrný z celkového ladění každé scény, která permanentně tone pod příkrovem šedých mraků.

V kombinaci s našedlou pouští z každé scény doslova kape zmar a deprese.

Zároveň je to ale sci-fi, takže tvůrčí tým mile překvapuje originálními tvary i stylem řízení kosmických lodí, a také kostýmy, které vycházejí z oblečení a zbrojí středověkých rytířů.

Bylo až vtipné vidět futuristického vojáka, jak pronásledován androidem utíká do krytu a na hlavě má klasickou normanskou přilbu i s nánosníkem.

Přes něj mu pak vyskočí obličejový vizor, takže modernímu hi-tech vylepšení bylo učiněno za dost, ale obecně vzato kostýmy přispívají originalitě celého díla.

Vychováni vlky 8
Autor: HBO

Vychováni vlky splnilo očekávání v tom, že to bude pěkně depresivní dystopické drama.

Filmoví tvůrci – otec Ridley i jeho syn Luke v režisérských křeslech zatím předvedli, že mají chuť natočit originální sci-fi i s rizikem, že to někdo nepochopí a nezanedbatelnému procentu diváků se to nebude líbit.

Po nudném úvodu se ze seriálu stala velmi uspokojující podívaná, na kterou se budete těšit.

Vychováni vlky (Raised by Wolves)

Drama / Sci-Fi

Režie: Ridley Scott, Luke Scott, Alex Gabassi, Sergio Mimica-Gezzan

Scénář: Heather Bellson, Aaron Guzikowski

Kamera: Ross Emery, Erik Messerschmidt

Hudba: Ben Frost

Hrají: Travis Fimmel, Jordan Loughran, Amanda Collin, Ethan Hazzard, Winta McGrath, Aasiya Shah, Ivy Wong, Loulou Taylor a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
vychovani-vlky-ridley-scott-natocil-originalni-a-hodne-depresivni-sci-fi-serial-ktery-se-odehrava-na-pousti-valkou-zdevastovane-planety-zeme+ originální sci-fi + skvělé kostýmy + depresivní atmosféra + herecké výkony - nudný a velmi pomalý začátek - pomalu se rozvíjející děj