Banda hrdinů se speciálními schopnostmi bojuje za záchranu světa bok po boku v nejprapodivnější komiksové seriálové podívané pod taktovkou Netflixu. Skvělá akce, soundtrack a humor přináší svěží vítr a originalitu v komiksovém seriálovém světě.

Netflix si rozzlobil mnoho fanoušků postupným zrušením všech Marvel komiksových seriálů. Nedávno oficiálně oznámil i konec Punishera a Jessicy Jones a tím oficiáně uzavře Marvel kapitolu na této streamovací stanici.

Ale jak to má Netflix ve zvyku, opět zaválel a přinesl novou skvělou komiksovku, která si v ničem nezadá ani s Daredevilem. Zase jsem se k tomu nemohl delší dobu dostat, a když jsem si The Umbrella Academy konečně pustil, sfoukl jsem to za 2 dny.

Komiksovou předlohu jsem sice nečetl, ale asi tak brzo učiním, protože mne její seriálové zpracování nadchlo.

Akademie pro nadané děti trochu jinak

V roce 1989 se prvního 1. října narodilo po celém světě 43 dětí ve stejnou chvíli. To je sice nezvyklé, ale při množství lidí na žijících na Zemi by to možné bylo. Zvláštní je fakt, že ten den ráno ještě žádná z čerstvých matek nebyla těhotná.

7 takových dětí vyhledal a adoptoval excentrický miliardář a filantrop sir Reginald Hargreeves (Colm Feore). Jal se jejich výchovy a do detailu zkoumal a rozvíjel jejich nadpřirozené síly. Přísnou výchovou a tvrdým tréninkem připravoval tyto mladé nadané děti na boj se zlem a bezprávím. Celý spolek potom pojmenoval The Umbrella Academy.

K nějakému dítěti si našel cestu lépe, k nějakému hůře. Avšak všichni považovali jeho výchovu za tyranskou a starého pána za bezcitného. Jejich výchovu a citové uspokojení pak zajišťovali převážně androind „Máma“ Grace (Jordan Claire Robbins), kterou sestrojil Hargreeves, aby mu pomohla se starostí o děti a potom milionářův nejbližší asistent a přítel Pogo (Adam Godley), který je mluvící šimpanz chodící po domě s hůlkou.

Jak čas ale běžel, tak z úspěšné superhrdinské bandy se stalo panoptikum divných individuí a jak děti dospívaly, tak se všechny z domu raději ztratily a začaly vést vlastní život.

Seriál začíná smrtí starého milionáře a všichni jsou nuceni se znovu setkat doma. Mnoho let se neviděli, někteří už nejsou mezi živými a někteří zmizeli. A vztahy mezi nimi jsou velmi napjaté.

Ačkoliv je v seriálu mnoho vtipných momentů, u kterých se zasmějete, tak je seriál laděný dost do temných a ponurých tónů. A vydrží to celých deset dílů.

Postavy jsou skvěle napsané. Každý charakter má svoje vlastní démony a kostlivce ve skříni, kteří se postupně dostávají na povrch. Každý z hrdinů je pronásledován něčím ze své minulosti a každý z nich je opravdu skvěle zahraný.

Sedm statečných

Sir Hargreeves nedal dětem ani jména. Říkal jim všem čísly. Jména si postupně daly děti samy, jak musely proplouvat životem. Pojďme se podívat na zoubek všem sedmi dětem z věhlasné The Umbrella Academy.

Každé jedno z nich je jedinečné a má vlastní speciální schopnosti. Kouzlo seriálu je opravdu v různorodosti hlavních hrdinů, kteří dohromady dávají opravdu prapodivný tým.

Číslo 1/ Luther / Spaceboy

Luther byl vůdcem hrdinů z The Umbrella Academy. S nadlidskou silou a rychlými reflexy. Byl poslední, kdo neopustil starého pána a byl ochoten ještě jezdit na mise. Na jedné takové misi se smrtelně zranil a Hargreeves mu podal sérum, které jeho horní část těla proměnilo na tělo gorilí. Luther obrovsky narostl. Jak do výšky, tak do prostoru a jeho síla a výdrž se ještě znásobila.

Po jeho plném uzdravení ho starý milionář pošle na misi na Měsíc, kde stráví celé čtyři roky, až do smrti otce. Když se vrátí z Měsíce domů, pojme podezření, že otcova smrt nebyla náhoda a začne okolnosti kolem ní vyšetřovat. A brzy se opravdu ukáže, že ne vše je tak, jak se zdálo.

Luther se snaží být znovu vůdcem jakým býval, ale moc se mu to nedaří a rozepře s rodinou se ještě prohlubují.

Spaceboye si zahrál Tom Hopper, kterého známe hlavně ze seriálu Black Sails jako Billyho. Jeho výkon byl ze všech sedmi asi nejhorší, ale scény s ním byly často dost vtipné. V minulosti nechodil totiž nikdy mimo sídlo Akademie, takže nevyzkoušel nic ze skutečného života. Ani vztah s dívkou, ani alkohol, ani pořádné jídlo. Po smrti otce se k těmto věcem dostane a jeho nově nabyvší zážitky jsou zábavné.

Číslo 2 /Diego/ The Kraken

Druhý z bratrů se jmenuje Diego. Nenapravitelný rebel, který poté co opustil sídlo The Umbrella Academy začal bojovat s bezprávím po své vlastní ose. Hlavně za pomocí jeho nožů.

Diegova hlavní superschopnost totiž je, že dokáže vrhat čímkoliv a zatočit to i za roh. A že mu to opravdu jde.

Nikdy pořádně nepřenesl přes srdce, že není číslo Jedna právě on. Ale na rodinu nedal Diego dopustit. On je jedním z těch, co sice nenávidí otce za to, jak se k nim choval, ale k matce a k sourozencům chová vřelý vztah, a i když to tak nevypadá, je velmi citlivý.

Diega ztvárnil pro mne neznámý David Castaneda. Jeho herecký um vůbec nebyl špatný a hlavně koktavé scény spojené s emočními výbuchy byly na jedničku.

Číslo 3/ Allison/ The Rumour

Výborný charakter. Její schopnost „fámy“ bych chtěl mít. Když totiž vyřkne „I heard a rumour…“, tak ten, na koho mluví, udělá přesně to, co se mu řekne a nikdo tomu nedokáže odolat.

Díky této schopnosti  se z Allison stala světoznámá televizní hvězda a celebrita, kterou lidi na ulici poznávají a chtějí se s ní fotit a nechat si něco podepsat.

Skrze probíhající události si Allison začne uvědomovat, že její život je z velké části jen umělá přetvářka, protože většinu věcí si vynutila svou schopností a nemá tak nic opravdového. Dokonce díky používala svou schopnost k výchově dcery a následkem byl rozvod a svěření dítěte do péče otce, což Allison velmi těžce nese. Od té doby svoji schopnost nepoužívá.

Pořád je ještě zamilovaná do Luthera, ale jejich vztah nikdy nepřerostl v nic většího.

Allison byla díky krásné tváři Emmy Raver-Lampman mým velmi oblíbeným charakterem. Škoda jen, že svou dovednost používala spíše jen ve flashbacích. V přítomnosti se tomu snažila vyhýbat z důvodu následků používání fámy na svou dceru.

Číslo 4/ Klaus/ The Séance

Klausova postava byla naprosto šílená, ale naprosto skvělá. Klaus totiž umí komunikovat s mrtvými. Ale odmalička to velmi špatně snášel a trpěl pokusy svého otce, který se snažil jeho schopnosti více rozšířit.

Hned, jak k tomu dostal příležitost, tak se z Akademie „zdekoval“ a dal se na dráhu profesionálního narkomana, který je téměř nonstop sjetý nebo opilý. Případně obojí. Díky tomu na něj mrtví nemluví, protože jeho schopnost funguje pouze za střízliva.

Události, které se začnou dít po znovu setkání celé rodiny donutí Klause vystřízlivět. A Klaus začne zjišťovat, že dokáže daleko více než jen komunikovat s mrtvými.

Klause si střihl Robert Sheehan (Misfits, Geostorm) a s čistým svědomím vám mohu říct, že to bylo naprosto brilantní! Tolik změn emocí, výrazů a vlastně kompletních střihů v chování. Zvládl vše naprosto geniálně.

Klaus byl rozhodně jedna z nejzábavnějších a nejoriginálnějších postav. Každá scéna s ním byla naprosto nepředvídatelná a přinášel nám opravdu nevšední zážitky.

Jen díky němu jsme také měli možnost pozorovat na obrazovce číslo Sedm.

Číslo 5/ The Boy

Jediná postava, která nemá svoje jméno. Nikdo totiž neměl možnost mu ho dát nebo vymyslet.

Číslo Pět je jedna z nejsilnějších postav The Umbrella Academy. Dokáže skákat napříč prostorem i časem. Prostě se dokáže teleportovat kam chce a kdy chce.

Ale jako malý se jednou pohádal s otcem a skákal časem tak dlouho, než se úplně ztratil a uvízl v budoucnosti, kde je Země zničená apokalypsou. Tam prožil dlouhá desetiletí úplně sám, než si ho našla tajemná organizace hlídající časové linie a jejich narušování.

Díky ní se potom dokázal vrátit zpět do přítomnosti, ale i přes jeho pokročilý věk se vrátil do těla 12letého kluka. Bylo opravdu parádní sledovat všechny jeho scény, které díky této okolnosti byly kolikrát dost absurdní. Živil se totiž jako nájemný vrah pro onu tajemnou společnost a měl na svědomí mnoho atentátů v lidské historii.

Sledovat potom akční scény, kde se Pětka teleportuje sem a tam a zabíjí lidi jak na běžícím páse v těle 12letého kluka stálo opravdu za to.

Číslo Pět je taky považován za nejchytřejšího ze spolku The Umbrella Academy. Jeho brilantní mysl zvládá lehce i kvantovou mechaniku. Ve svém nitru byl také z přesvědčení ten hodný, protože se vrátil zpět v čase, aby zabránil apokalypse a potřebuje k tomu i svou rodinu. Nezapomíná jim ale dávat najevo, že je z nich všech nejsilnější a nejlepší.

Aldan Gallagher (Dětské pořady pro Nickelodon) propůjčil číslu Pět skvěle fungující charisma a vlastně díky němu se dají dějově věci do pohybu.

Číslo 6/ Ben/ The Horror

Číslo Šest zahynul za v seriálu nevyjasněných okolností a jeho rodina mu u Akademie postavila sochu.

V těle Bena se ukrývá mnohochapadelnatá stvůra z jiné dimenze, která umí likvidovat nepřátele po desítkách. Této skvělé akce se dočkáme i v téhle sérii.

Bena vidíme hlavně po boku Klause. Od té doby, co je Klaus střízlivý, Ben se neustále vyskytuje v jeho přítomnosti a mluví s ním, radí mu a směruje ho správným směrem. Jak se Klausovi schopnosti vylepšují a rozšiřují, tak se otvírají i další široké možnosti spolupráce mezi nimi. Počkejte na finále!

Scény s Benem byly kolikrát dost vtipné, když se objevoval a mizel mezi konverzacemi, protože ostatní samozřejmě Klausovi nic nevěřili  mysleli si, že je pořád v rauši a má halucinace.

Bena ztvárnilo Justin H. Lin a i když neměl tolik prostoru jako ostatní, dodal roli podstatný smysl pro humor.

Číslo 7/ Vanya/ The White Violin

Jediná z vybrané sedmičky, která je odmalička nechávána stranou, a která je donucena věřit, že je úplně obyčejná mladá dívka bez superschopností.

Celé mládí je odstrkovaná a sourozenci jakoby na ni koukali spatra. A bylo to ještě horší, když Vanya napsala knihu, kde vyzradila všechna tajemství její rodiny a jaké je to žít mezi superhrdiny. Její sourozenci se s tím jen těžko smířili a otec si knihu radši ani nepřečetl.

Číslo Sedm je také brilantní hudebnice a hraje na housle s opravdovými emocemi.

Když se v jejím životě objeví Leonard a jako první v životě ji vidí jako výjimečnou, začnou se na povrch dostávat strašlivá tajemství jejího otce a ukáže se, že Vanya daleko přesahuje všechny schopnosti svých sourozenců.

Postupem času Vanya projde naprostou proměnou a je to právě ona, na kom stojí a padá celé dění na obrazovce. I když to tak ze začátku nevypadá.

Čislo Sedm hraje Ellen Page, která je známá díky Počátku, X-menům, nebo Hráčům se smrtí. Dokázala zahrát jak šedou myšku, která je celý život utlačovaná, tak i mocnou bytost, kterou se postupem času stane.

Její schopnost přeměňovat zvukové vlny na ničivou sílu je opravdu silná a každým dílem jen sílí a sílí.

Jde to i bez padoucha

Názorně jsme si ukázali, že tým The Umbrella Academy je opravdu různorodý a už to samo o sobě funguje skvěle a díky tomu je seriál odlišný a baví.

Co je také neobvyklé, v celém seriále se v podstatě neobjeví žádný větší padouch. A kupodivu to není na škodu. Společná snaha o zastavení apokalypsy, i když tým vlastně ani neví, kdo ji způsobí, je pekelně zábavná.

Dialogy a špičkování mezi členy rodiny jsou napsány výborně a všechny postavy jsou opravdu dobře propracované. Jejich vývoj a boj s jejich vlastními démony zapadá postupně do sebe a hlavně funguje naprosto svižně a super.

Kromě toho je v seriálu opravdu vychytaná a originální akce. Společně s hudbou totiž tvoří opravdu jedinečný zážitek.

Všeobecně jedna z největších předností The Umbrella Academy byl soundtrack. Prakticky v každém díle jsme se dočkali nějakého mega hitu od nějaké legendární kapely. Od Queen, přes Abbu a Morcheebu, až po the Doors. A mnoho dalších.

V každém díle nás čekala vymazlená scéna, kde hrála některá z těchto pecek a na obrazovce se téměř pokaždé dělo něco šíleného nebo originálního. Musím říct, že takhle našlapaný soundtrack jsem od Strážců galaxie neslyšel. Ale The Umbrella Academymá velké plus za různorodost.

Ke všemu celý seriál díky Vanye je proložený i vážnou hudbou a slyšíme i Bacha i Vivaldiho a kolikrát vám potom při kombinaci s akčními scénami běhá mráz po zádech.

Za zmínku stojí i role Mery J. Blige, která je v Americe známa raperka a ztvárnila roli nájemné vražedkyně Cha-Chy.

Scénář a děj jsou poměrně originální a velmi dobře napsané. Pokud nejste znalci komiksu, je těžké odhadnout dění na obrazovce a budete se bavit po celou dobu.

Final score

Všech deset dílů je opravdu skvěle vyvážených a baví celou dobu. Klidně bych ještě tři díly navíc přežil.

Od šestého dílu už má The Umbrella Academy neskutečný spád a opravdu hodně šlape na plyn. A stojí to za to. Všeobecně díly šest a sedm jsou možná jedny z nejlepších a přinesou mnoho zajímavých momentů.

Seriál rozhodně dokáže i překvapit a nebojí se násilí.

Nabízí se srovnání s DC Titans, ale nutno říct, že to v mých očích překonalo konkurenční DC týmovku tak o jedno patro kvality. Díky soundtracku, ale hlavně díky tomu, že jako celek funguje velmi kompaktně a díly nejsou jen jednotlivé epizodky jako v DC Titans.

The Umbrella Academy stojí pevně na mnoha pilířích, které zajišťují kvalitní zábavu. Výborné efekty, originální námět, humor, emoce, skvělá akce, skvostně napsané charaktery a jejich naprostá různorodost dělá ze seriálu něco navíc.

Škoda jen, že se ze všech 43 dětí narozených se v seriálu objeví jen sedm. Ale snad se v další sérii dočkáme nějakých dalších nově nalezených jedinců.

The Umbrella Academy

Režie: Peter Hoar

Scénář: Mark Bomback, Rawson Marshall a další…

Kamera: Neville Kidd

Hudba: Jeff Russo

Hrají: Ellen Page, Aldan Gallahar, Robert Sheehan, Tom Hopper, David Castaneda, Mary J. Blige a další….

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?