Stephen King: Řbitov Zviřátek cover

S filmovými adaptacemi Stephena Kinga se zase jednou roztrhl pytel a posledních pár let nás jimi bombardují v kinech a streamovacích službách jak Drážďany. Při tak velkém množství je k podivu, že žádný z nových snímků se stále nedokázal přenést přinejlepším přes průměrnou kvalitu a tak pokračuje prokletí filmových adaptací Stephena Kinga.

Nejnovější takovou adaptací je kromě druhého IT také řbitov zviřátek, který se globálně pohybuje na průměrných hodnoceních, a díky tomu jsme se i u nás dočkali nového vydání knižní předlohy. Je průměrnost filmu odrazem stejně průměrné předlohy? Nebo je kniha totální škvár a film vymáčkl co se jen dalo? 

Rodinná idylka

Stephen King: Řbitov Zviřátek obálkaHlavou rodiny Creedových, která se právě přestěhovala na venkov, přesněji poblíž městečka Ludlow v Maine, je Louis Creed. Společně se svou manželkou Rachel vychovávají starší dceru Ellie (která má takřka nezdravou fixaci na svého milovaného kocoura Churche) a maličkého syna Gage. Samozřejmě nejsou ideální rodina a vyskytnou se hádky, každý má svoje charakterové vady, ale chvíle štěstí a souznění převládají. 

Nový dům je až za městem mezi lesy a polnostmi a jedinými sousedy široko daleko jsou postarší manželé Jud a Norma Crandallovi. Největší radost z tohoto sousedství má právě Louis, který v Judovi najde otcovský vzor a přítele a jeho sen o ideálním životě na venkově se začíná plnit. Jeho zaměstnání jako lékař v univerzitním kampusu také slibuje spíše úrazy v opilosti a pokusy o ulití se z hodin, než závažné případy a vše vypadá dobře. Tedy až na pár maličkostí.

První nepříjemnost je, že v hlubokém lese se nachází planina jejíž okraj zdobí nápis vyvedený dětskou rukou – ŘBITOV ZVIŘÁTEK. Je to prastaré místo kam po generace děti z Ludlow chodívají pohřbít své domácí mazlíčky. To místo jim ukáže Jud a Ellie, jakožto inteligentní a vnímavé děvče, začíná klást otázky o smrti a životě po ní. 

Jak se ukáže, tak tyto otázky nejsou zcela od věci, protože zatímco je Rachel s dětmi u rodičů, jeden z kamiónů, které po silnici za městem jezdí jako blázni, přejede i Elliina kocoura Churche. Tehdy Jud ukáže Louisovi tajuplné pohřebiště v temných a magických lesích daleko za řbitovem zviřátek. Místo, které možná umí přivést mrtvé zpět a možná dokáže přivést zpět i něco jiného. Church je jen první smrt, která se chystá a nic už nemá být tak jako dřív.

Atmosféra bez děje

Řbitov zviřátek bezpochybně patří spíše do kategorie atmosférických hororů. Řbitov byl poprvé vydán v roce 1983 čímž patří k ranným Kingovým dílům první dekády jeho kariéry. Příběh je velmi jednoduchý a dějová linka jasně ustupuje stranou vytváření atmosféry. Spousty věcí a postav, které jsou v knize použity, jsou tam vlastně navíc jen k dokreslení prostředí, rozhodně to není v tak hojné míře jako například v To, ale ve výsledku se nám zdá, že ani samotný Řbitov zviřátek, který dal románu název, není důležitý.

Samozřejmě to není pravda a je důležitým prvkem v budování atmosféry a jedním z hlavních katalyzátorů všech neveselých událostí, které následují, ale atmosféra houstne tak, že na nějaký nevinný plácek, kde je kočka Míca a pejsek Prcnožka rychle zapomenete.

Jak nadpis napovídá, tak děj trochu ustupuje právě atmosféře, která z každou kapitolou jde dál a dál a v jeden moment se vše skokově ještě tisíckrát zhorší. Pro mě, jako dlouholetého čtenáře a fanouška hororu, to rozhodně není mínus, protože málokdo se kdy ocitne v situacích, jaké jsou autorem nuceni prožívat hlavní postavy. Tempo knihy je ovšem díky absenci děje poněkud volnější, ale o to více na nás pak můžou udeřit scény, které posouvají atmosféru z rodinné idylky do pekla a emočního rozkladu.

Postavy jsou skvěle vypracovány, jak už má King ve zvyku. Samozřejmě nám nic neservíruje na stříbrném tácu, ale chytře pracuje s protagonisty tak, že i dospělí lidé, kteří mají osobnost a všechny motivace srovnané, se pro čtenáře vyvíjí a mění. Klasická Kingovská retrospektiva navíc čtenáři pomáhá pochopit proč jsou postavy takové jaké jsou, tentokrát navíc svým klasickým prvkem nešetřil a do minulosti je potřeba se vrátit hned několikrát a je nutno podotknout, že minimálně scéna, ve které zjistíme, proč Rachel nerada mluví o smrti, je jedna z těch, které vám zalezou pod kůži a vyvolají velmi nepříjemné vizuální představy společně s husí kůží a mrazením.

Co mi trochu vadilo, je absence vysvětlení, proč se všechno děje právě teď. Je složitější popsat o čem přesně je řeč a vyhnout se spoilerům, ale je fakt že celý konstrukt, který dá události do pohybu, je velmi křehký a pohromadě drží jen proto, že není důležité PROČ se to děje právě teď, ale co se vlastně děje a že veškeré utrpení, kterým Judova rodina prochází, je vlastně jen nástroj a vedlejší efekt něčeho jiného a většího, což přináší do celkové hrůzy ještě další úroveň, která připraví citlivějším čtenářům nejednu nehezkou chvilku.

Funguje i na podruhé

Řbitov zvířátek jsem četl po více než patnácti letech a zatímco na střední škole pro mě kniha byla parádní hororová jízda s možná příliš pomalým rozjezdem, tak teď to bylo úplně jiné. Řbitov zvířátek pro mě zestárl naprosto fantasticky.

Jako otec nejednoho dítka ze mě King rval kusy duše a já prožíval každou ránu osudu s rodinou Creedových jako by šlo o rodinu mojí vlastní a podařilo se mi do knihy i na druhé přečtení tak ponořit, že některé věci (a to i přes to, že jsem věděl, že přijdou) jsem opravdu musel rozdýchat a knihu na pár minut odložit. 

King setsakramentsky dobře věděl co dělá a šel si za tím a i přes poněkud neuspokojivý konec knihy patří Řbitov dodnes mezi moje autorovy oblíbené knihy. I pro to mě mrzí, jak nešetrně a bez známky pochopení předlohy se chopili tvůrci filmu předlohy a i přes pár povedených scén na mě nijak nepůsobil, tedy kromě pocitu toho, že hlavní prvky, které vytvářely právě to prožívání a ty silné emoce při čtení, se rozhodli tvůrci vypustit.

Film tak bude patřit do kategorie naprosto průměrná podívaná podle velmi nadprůměrné předlohy. 

Což je samozřejmě lepší, než například u titulu Geraldova hra, kdy z tak nějak nemastné neslané předlohy udělali naprosto nefungující filmovou slátaninu, ale možná právě proto, je škoda že to opět nevyšlo a film se nepovedl.

Nezbývá tedy než se vyprdnout na kino a ponořit se do hlubin psychického utrpení v podobě knižní předlohy.

Stephen King: Řbitov Zviřátek

Vydal: Nakladatelství Beta Dobrovský, 2019

Překlad: Ivan Němeček

Počet stran: 336 / pevná vazba

Cena: 332 Kč