Sony PlayStation 5 cover
Zdroj: Sony

PlayStation 5 je konečně zde. Před více než dvěma měsíci se miliony hráčů po celém světě konečně dočkali. Po dlouhých sedmi letech nastal čas na střídání stráží, se kterým přichází nová generace konzolí, která by měla posunout hráčský zážitek na zcela novou úroveň. 

Slavný neslavný start

Sony PlayStation 5 1
Zdroj: Sony

Všichni tak nějak už víme, jak to nakonec se startem nové generace konzolí dopadlo.

Oficiální představení PlayStation 5 proběhlo 11. června 2020 a zahájení prodeje v Evropě mělo začít 19. listopadu 2020.

A mělo je skutečně to správné slovo.

Předobjednávky byly totiž vyprodané doslova během prvních hodin a ani více než dva měsíce po startu prodeje stále nejsou všechny uspokojeny.

Další dodávky jsou navíc i díky neustále probíhající pandemii koronaviru, která vše komplikuje, stále v nedohlednu.

Takto si to Sony pravděpodobně úplně nepředstavovalo. Samozřejmě všechny musí těšit obrovský zájem, který o novou generaci konzole je, ale přeci jen by měli být na prvním místě šťastní hráči. A těch opravdu šťastných stále není dost.

Minimálně u nás tak PlayStation 5 připomíná exkluzivní zboží z Tuzexu, ke kterému se nedá prakticky dostat. Zástupy hráčů si tak nemohou zatím naplno vychutnat dojmy z nového mazlíčka a musí si vystačit s hodnocením herních redakcí a pár desítek šťastlivců, kterým se podařilo těch pár kousků co k nám dorazilo ukořistit.

Černobílá vesmírná  kapsle

Sony PlayStation 5 2
Zdroj: Sony

Začít samozřejmě nemůžeme ničím jiným, než samotným designem konzole.

Ten byl ostatně jedním z nejdiskutovanějších témat, která se kolem konzole roztočila od chvíle jejího představení.

V konečném důsledku to samozřejmě není zase tak důležité a jde především o to, co konzole ukrývá pod kapotou. Ale ruku na srdce, kdo by se chtěl vedle vaší nové 75″ televize koukat na designově oprýskanou mikrovlnku, která pamatovala ještě soudruha Husáka, že?

Je tedy jasné, že vzhled PlayStation 5 hodnocení uniknout nemůže. A popravdě řečeno, nová generace konkurenčních konzolí se v tomto ohledu nezapsala úplně nejlíp. Černé lednici konkurovala černobílá vesmírná kapsle.

Na produktu od Sony je jasně vidět větší odvážnost, ale to také nemusí vyhovovat úplně všem. Navíc se může zdát, že fotografie nejsou k PlayStation 5 zcela lichotivé. Ve výsledku tak konzole v reálu působí docela jinak než na fotkách.

Sony PlayStation 5 3
Zdroj: Sony

Ano, jedná se o pěkného macíka. Ve výsledku je však design i díky použitým barvám vcelku decentní, díky čemuž samotné tělo tak trochu klame tělem.

Dokonce se dá říct, že působí vcelku decentně a nenápadně.

Rozhodně lze však doporučit využití možnosti vertikální polohy umístěné konzole, k čemuž slouží i velmi praktický stojánek.

Vedle televizní obrazovky pak bude konzole působit vcelku nenápadně a možná vás i „nehráčsky“ založení členové domácnosti vezmou na milost a uznají, že vypadá prostě dobře.

Horší je to však při horizontální orientaci, kde působí vedle předchozí generace jako taková rozplácnutá žába. Obzvláště ve chvíli, kdy se rozhodnete pro verzi konzole s tradiční mechanikou.

Ta má samozřejmě své nesporné výhody, od fyzických nosičů her, které můžete po dohrání prodat, až po tradiční přehrávání blu ray filmů. Po designové stránce však nepůsobí vůbec symetricky a zde má čistě digitální verze bez mechaniky jasně navrch.

Revoluce v oblasti ovladačů?

Sony PlayStation 5 4
Zdroj: Sony

Není to však jen design konzole, kde se udály ty největší změny. Pozadu samozřejmě nezůstal ani zbrusu nový ovladač.

Ten nese jméno DualSense a novotami a speciálními vychytávkami jen hýří. Oproti zavedenému DualShock 4 nám maličko narostl.

Nutno ale říct, že to není nutně ke škodě. DualSense se perfektně drží a na nový tvar a velikost si zvyknete takřka okamžitě.

Ta pravá revoluce ale nepřichází s velikostí ovladače, nýbrž s možnostmi, které nabízí. O ten největší posun v oblasti herního zážitku se má postarat speciální hmatová odezva a adaptivní spouště.

Nechybí samozřejmě ani osvědčené vibrace a vestavěný reproduktor, který funguje obdobně jako u DualShocku 4.

Avšak právě díky hmatové odezvě máme v podporovaných hrách doslova ucítit důsledky svých akcí, zatímco adaptivní spouště nás mají vtáhnout do hry a ve vybraných titulech simulovat fyzický dopad herních aktivit, a tím posunout náš herní zážitek na zcela novou úroveň.

Sony PlayStation 5 5
Zdroj: Sony

Nutno říct, že v reálu fungují obě zmíněné novinky naprosto fantasticky a dávají vývojářům další mocný nástroj, jak udělat z her pro konzoli PlayStation 5 jedinečný zážitek.

Problém však je, že využití těchto funkcí stojí a padá s vývojáři.

A sami dobře víme jak dopadla speciální dotyková ploška u DualShocku, která ostatně nechybí ani zde. Nakolik se tedy budeme moci těšit z výjimečného zážitku ze hraní ukáže až čas.

Minimálně na titulech (nejlépe vidět na Astro´s Playroom), které jsme dostali na zkoušku, však obě funkce fungují skvěle, můžeme tedy doufat, že si využití těchto vychytávek Sony dobře ohlídá a bude na vývojáře tlačit, aby schopnosti DualSensu využívali naplno.

Vylepšení se dočkaly i motorky vytvářející vibrace, čímž by se mělo dosáhnout opět o něco autentičtějšího herního zážitku, vzhledem k tomu, co se ve hře doopravdy děje.

Poslední, a pro mnoho hráčů určitě vítanou, novinkou je zabudovaný mikrofon, který poslouží v případě, že používáte jen sluchátka.

Konečně tak odpadá nutnost speciálních headsetů a redukcí. Nyní si vystačíte i s klasickými sluchátky a zbytek obstará samotný ovladač. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak nahrazení staršího standardu microUSB daleko rozšířenějším portem USB-C, který nabízí v praxi rychlejší nabíjení.

Výkonu na rozdávání, tedy zatím…

Sony PlayStation 5 6
Zdroj: Sony

Asi netřeba příliš rozvádět, že ty největší změny se mezi PlayStation 4 a PlayStation 5 udály uvnitř konzole.

Samotný výkon poskočil o pěkných pár řádů dál, díky čemuž se nová generace konzolí vyrovná i herním PC.

Navíc, ukažte na herní PC za 13 490 Kč, které zvládne bez problému 4K, 60 fps super rychlé načítání a přepínání mezi herními tituly a dlouhou řadu speciálních vychytávek, kterými nová konzole oplývá.

PlayStation 5 se tak minimálně v těchto ohledech konečně přesunulo do nového tisíciletí a slibuje nám skutečný next gen zážitek.

Přesto se výkon zatím hodnotí jen velmi těžce. Ano, nadupaná konzole se při testovaných hrách ani nezapotila, a přesto doručila perfektní vizuální i herní zážitek po dlouhé hodiny v kuse.

Sony PlayStation 5 7
Zdroj: Sony

Říct, že Playstation 5 hučí tak nějak nestačí. Byla tichá jako myška, dokonce tak tichá, že zvuk chladiče notebooku, který byl ode mě nějaké tři metry, jsem slyšel zřetelně, ale PS5 mlčela a mlčela.

Znamená to, že taková konzole je a bude? Ne.

Znamená to, že stávající hry, které máme k dispozici, nejsou vůbec next gen a tudíž nejsou pro next gen konzoli žádnou výzvou.

Jak to bude vypadat potom, to už je jiná, ale to se můžeme jen domnívat. Problém ovšem je, že tak to je zatím s více systémovými prvky a vychytávkami, které PS5 slibuje.

Minimálně v  tomto ohledu se tedy zatím nedá úplně hodnotit a reálný stav nám ukáže až čas.

Prostředí a plynulost

Sony PlayStation 5 8
Zdroj: Sony

Na co se však můžeme zaměřit, a je to patrné již po prvním spuštění, je samotný systém, prostředí a jeho plynulost.

Velkým faceliftem prošla především hlavní obrazovka systému, která je konečně mnohem čistší, přehlednější a elegantnější.

Spoustu zbytečných předvoleb, tak vývojáři skryli jinam než přímo do hlavní nabídky.

Nejen díky těmto úpravám tak celý systém funguje mnohem plynuleji a svižněji, než tomu bylo u předchozí generace. Vlastně se tomu ani není co divit.

Super rychlý SSD disk dělá nejen v tomto ohledu opravdové divy a vy se chvílemi nestačíte divit, jak je tato konzole neskutečně rychlá.

A to nemluvím jen o systému, ale i hrách a jejich načítání, či přepínání.

Sony PlayStation 5 9
Zdroj: Sony

Zároveň je však potřeba říct, že i když je systém stále hodně podobný s předchozí generací, změn je zde tolik, že rozhodně nečekejte zcela plynulý přechod.

Nejeden uživatel se tak může zpočátku maličko ztrácet, než najde veškeré volby, které potřebuje.

Po pár minutách už budete ale zase jako ryba ve vodě. PS5 navíc slibuje další vychytávky, které budete objevovat tak nějak za pochodu. Ze všech mohu osobně zmínit například možnost některých nastavení pro všechny hry, jako je zobrazení titulků, využívání os a podobně.

Samozřejmě to má už několikrát zmíněný háček. Vše v tomto ohledu opět stojí na vývojářích, zda se rozhodnou tyto vychytávky podporovat. Opět se tak vracím již k trochu ohranému – to nám ukáže až čas…

Zpětná kompabilita

Sony PlayStation 5 10
Zdroj: Sony

Na závěr musíme zmínit další velmi probíranou věc a tou samozřejmě není nic jiného, než zpětná kompabilita.

V té má po dlouhé roky jasně navrch konkurent ze stáje Microsoftu, avšak tentokrát se pánové ze Sony opravdu snažili.

Díky tomu si tak můžeme i na nové generaci konzolí užít prakticky celou knihovnu her z PlayStationu 4. Až se k vám tedy nové konzole dostanou, rozhodně nemusíte mít strach, že byste neměli co hrát.

Ostatně už nyní je zde PS5 exkluzivní remake Deamon´s Souls a řada mezigeneračních her včele s novým Spider-Manem, či Sackboyem. Pokud by vám to ale nestačilo, neváhejte sáhnout do zásob, či digitální knihovny, PlayStation 5 si poradí prakticky se vším.

K tomu se váže jeden opravdu velmi milý bonus, který si Sony pro majitele nové konzole připravilo. Pokud si totiž na PS5 pořídíte tradiční službu PS+ dostanete měsíčně nejen tradiční dávku her zdarma, ale i přístup do speciální PS Plus Collection Games, která je určená právě pro majitele nové konzole od Sony.

Sony PlayStation 5 11
Zdroj: Sony

V ní najdete hned 20 exkluzivních titulů napříč všemi žánry, ze kterých si určitě vybere každý. A Sony zde rozhodně nešetřilo nejedná se o žádné “béčkové” tituly.

Namátkou mohu zmínit vynikající Uncharted, God of War, Resident Evil 7, Fallout 4, Days Gone, nebo Bloodborne. O zábavu tedy máme skutečně postaráno.

Na určitou kompatibilitu se myslelo i v oblasti periferií, byť to asi není tak jednoduché, jak by se nám líbilo.

Zatímco s připojením staršího VR setu, či sluchátek nebudete mít problém, u DualShocku bude záležet jakou hru si budete chtít zahrát.

Zatímco starší PS4 tituly by měly být vcelku v pohodě, nové PS5 tituly si s tímto ovladačem zkrátka nezahrajete. Chtě nechtě se tak připravte na výměnu. Komu by se chtělo neustále myslet na to, jaký ovladač k čemu mohu použít.

A minimálně dva ovladače jsou tak v podstatě povinností.

Závěrem

Sony PlayStation 5 12
Zdroj: Sony

Nová konzole od Sony samozřejmě není úplně bez chybičky a pokud bychom šli opravdu hodně do detailu nějaké ty porodní bolesti bychom bezpochyby našli.

Navíc se nad řadou funkcí a vychytávek vznáší určitý oblak nejistoty, jak to s nimi bude vypadat do budoucna.

Ve výsledku se však nejedná o nic, co by vám jakkoliv zkazilo zážitek z tohoto veskrze skvělého kusu hardwaru, na kterém si dali inženýři ze Sony opravdu záležet.

Playstation 5 je krásná nadupaná bedna, se kterou nás čeká ještě hodně objevování a dobrodružství v herních světech v té nejvyšší kvalitě.

Nezbývá tedy než doufat, že se “korona” umoudří a toužebně očekávaná konzole se dostane ke všem hráčům, co nejdříve, protože už letos bychom měli vyzkoušet možnosti této konzole naplno.

Pokud tedy nad koupí stále náhodou váháte, tak rozhodně nemusíte, PlayStation 5 za to rozhodně stojí…