Spider-Man: Miles Morales cover
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

České vydání konzole PlayStation 5 již nezadržitelně klepe na dveře, a tak nastal nejvyšší čas podívat se na zoubek titulům, které launch nové konzole doprovázejí. A začít samozřejmě nemůžeme ničím jiným, než přátelským sousedem Spider-manem, jenž se u této příležitosti dočkal povedeného spin-offu.

Spider-Man: Miles Morales 1
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Ačkoliv má tento hrdina na konzolích opravdu dlouhou tradici a jeho kořeny sahají až ke konzolím PlayStation jedna a dva, jednu z nejvýraznějších stop na herním poli zanechal teprve před dvěma lety.

Právě v roce 2018 uvedlo studio Insomniac Games na trh hru Marvel´s Spider-Man exkluzivně pro PlayStation 4 a takřka okamžitě následoval obrovský úspěch.

Hra se rázem zařadila mezi nejúspěšnější a nejpovedenější tituly poslední dekády, které na konzoli PlayStation vyšly.

Je tedy vcelku pochopitelné, že případné pokračování na sebe nemohlo nechat dlouho čekat.

Nová hra, či nafouklé DLC?

Spider-Man: Miles Morales 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

A tak přichází Miles Morales. Hrdina, se kterým jsme se mohli setkat už v původní hře, „dospěl” a vydává se za vlastním dobrodružstvím, které plynně navazuje na události z prvního Spider-Mana.

Zde si však dovolím malé upozornění. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales v žádném případě není plnohodnotným pokračováním, na které fanoušci čekají. S tímto faktem je potřeba ke hře jako takové přistupovat.

Velkých novinek a vylepšení se tak v tomto případě nedočkáme. Zároveň však ani nejde říct, že by byl Miles Morales pouhým nafouklým DLC.

Vývojáři z Insomniac Games vybrousili mechaniky z původního Spider-Mana k dokonalosti, přidali sympatického hlavního hrdinu a zajímavý příběh, jenž dohromady tvoří opravdu skvělý mix, který si vás naprosto získá už po prvních pár minutách hraní.

Spider-Man: Miles Morales 3
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Ačkoliv je tento kousek zcela samostatně hratelnou hrou, vcelku pochopitelně budou mít výhodu ti, kteří hráli původního Spider-Mana.

Tomu ostatně odpovídá i jedna z edic, ve kterých Miles Morales vychází.

Vedle samostatné hry máte možnost pořídit i speciální edici, která obsahuje kromě aktuální novinky i původní hru se všemi DLC. To vše v “remastrované” vylepšené verzi speciálně upravené pro PlayStation 5.

Ovšem, ačkoliv je Miles Morales jedním z launchových titulů nové konzole, autoři se rozhodli nám jeho dobrodružství přinést i na dosluhující generaci PlayStation 4, což bezpochyby ocení nejeden natěšený fanoušek.

Obzvláště, když přihlédneme k aktuální beznadějné nedostupnosti nových konzolí. A tak jsme se i my pustili do Milese právě na konzoli PlayStation 4.

Kouzla se starým hardwarem

Spider-Man: Miles Morales 4
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Zde je samozřejmě potřeba počítat s určitými ústupky, což je vcelku pochopitelné. Času a starému hardwaru zkrátka neporučíš.

Ovšem i přesto vypadá nový Spider-Man na “starých” konzolích opravdu úchvatně a ostudu svému předchůdci rozhodně neudělá.

Ba právě naopak. Hra po naprostou většinu času běží zcela bez problému a opět vás bude udivovat, jaké zázraky vývojáři se sedm let starým hardwarem dokáží.

Zde snad jen jedna malá výtka, u které si však nejsem jistý, kde je opravdu zakopaný pes. Ve chvíli, kdy se přiblíží finální fáze hry se skutečně epickými souboji, se hra přeci jen začala trochu zadýchávat a především při přechodech mezi cutscénami a samotným gameplayem se vše začalo nemile sekat.

Čím je to způsobené těžko říct, je však možné, že tuto chybu autoři velice rychle odstraní, jelikož hra jinak běží naprosto bez problému.

Příběh, to je oč tu běží

Spider-Man: Miles Morales 5
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Hlavním tahákem hry je však, kromě líbivého vizuálu a otevřeného světa, vcelku pochopitelně samotný příběh. Zde musím autorům skutečně vyseknout poklonu.

Pro jistotu nechci nic moc prozrazovat, abych vás náhodou nepřipravil o nějaké to zajímavé překvapení, či zvrat, avšak věřte, že právě příběh je jedna z nejsilnějších částí celé hry.

Samotná zápletka sice extra nepřekvapí a více méně se drží v klasických komiksových mantinelech, daleko důležitější je ale styl vyprávění, zaměření na samotné postavy a perfektně odměřené dávkování příběhu. V tomto ohledu si Miles Morales vede ještě o stupínek lépe než jeho předchůdce.

Spider-Man: Miles Morales 6
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Vděčit za to může především samotné délce hry. Zatímco příběh původního Spider-Mana byl roztáhnutý přes nějakých dvacet hodin herního času.

Samozřejmě zcela nechávám stranou všechny dostupné aktivity otevřeného světa, Miles Morales je v tomto ohledu mnohem komornější.

Hlavní příběhová linie vám zabere něco kolem 6-8 hodin, což se samozřejmě nemusí zdát úplně mnoho. Na druhou stranu vám autoři přináší mnohem koncentrovanější zážitek, který v tomto opravdu skvěle funguje.

Navíc zde stále zůstává otevřený svět, ve kterém bez problému snadno utopíte nejméně 30 hodin.

Spider-Man vybroušený k dokonalosti

Spider-Man: Miles Morales 7
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Jak již bylo řečeno, Miles Morales se nás v žádném případě nesnaží šokovat přehršlem inovací a novinek.

V tomto ohledu byli autoři relativně střídmí. Ostatně, proč měnit něco, co výborně funguje.

Spíše než na novinky se tak tvůrci hry zaměřili na vybroušení jednotlivých prvků k dokonalosti.

Ovládání hrdiny a soubojový systém je tak ještě plynulejší, kamera lépe reaguje a řady změn se dočkal i strom dovedností a výbavy našeho hrdiny.

K jeho schopnostem patrně patří asi největší změna, kterou se může Miles Morales oproti svému předchůdci pyšnit.

Miles totiž oproti Peterovi získal nové speciální schopnosti, které výrazným způsobem ovlivňují samotnou hratelnost a především pak soubojový systém.

Spider-Man: Miles Morales 8
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Do hry tak vstupuje VENOM, jenž Spideymu propůjčuje zcela nové bio-elektrické schopnosti. Ta Milesovi dovoluje přetížit, či nabíjet různá elektrická zařízení, využijete ji při řešení hádanek a zcela pochopitelně i v samotných soubojích.

Tato inovace funguje opravdu dobře a přináší svěží vítr osvědčeného soubojového systému, který známe z původní hry.

Nemalou změnou prošlo i generování náhodných událostí, které na vás vyskakují po městě.

Zatímco v původním Spider-Manovi bylo vše opravdu náhodné, v případě Milese Moralese vývojáři tyto aktivity zastřešili speciální “chytrou aplikací” v níž obyvatelé New Yorku dohazují Spideymu tipy na problémy a zločiny, se kterými se musí potýkat.

Nejde o nic extra objevného, na efekt to však funguje skvěle a hře to dodává další plusové bodíky.

Podobných inovací a vylepšení je zde samozřejmě mnohem více. Není však v lidských silách zde úplně vše vyjmenovat a upozornit vás na to. Ostatně, velká část vylepšení směřuje k launchi nových konzolí.

Namátkou můžeme zmínit vyšší snímkovací frekvenci, nativní 4K podporu ray-tracingu, vylepšenou grafiku a celou řadu dalších prvků. Avšak vzhledem k tomu, že jsme měli k recenzi verzi pro PlayStation 4, musíme inovace, které přináší nový hardware, zatím zcela vynechat.

Závěrem

Spider-Man: Miles Morales 9
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Avšak i bez těchto moderních vymožeností, které přinesou nové konzole je Marvel’s Spider-Man: Miles Morales naprosto skvělou hrou, která exceluje snad ve všech ohledech.

Nic se však nevyrovná vlastnímu zážitku ze hry a věřte, že tenhle kousek byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Nový Spidey se totiž zatraceně povedl a Sony tak přichází hned na úvod nového cyklu konzolí s pořádně těžkým kalibrem.

Miles Morales navíc stále není plnohodnotný druhý díl, takže se stále máme na co těšit…

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Vývojář: Insomniac Games

Vydavatel: Sony Interactive Entertainment

Režim: Videohra pro jednoho hráče

Žánr: Akční adventura

Platforma: PlayStation 5 / PS4

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
spider-man-miles-morales-akcni-adventura-tezkeho-kalibru-s-tim-druhym-spider-manem-ktera-vas-nadchne-pro-playstation-5+ perfektní příběh + dech beroucí audio-vizuál + skvělé technické zpracování + vyladěné inovace - kratší herní doba - v ps4 verzi na konci hry záseky - nejedná se o plnohodnotné pokračování