Sackboy: A Big Adventure cover
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

PlayStation 5 je konečně zde. A i když se při launchi nové konzole mluví především o titulech jako SpiderMan: Miles Morales, nebo Demon´s Souls, rozhodně bychom neměli zapomínat ani na toho třetího vzadu. Hrdina legendární série LittleBigPlanet Sackboy vystrkuje růžky a vydává se za velkým dobrodružstvím, které má šanci oslovit hráče napříč věkovými kategoriemi.

Staronový maskot je zde

LittleBigPlanet 1
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Pokud patříte k dlouholetým fanouškům konzole PlayStation, patrně vám netřeba Sackboye blíže představovat. Hrdina legendární série LittleBigPlanet je s touto konzolí pevně spjatý již po dlouhá léta.

A i když ho v roli maskota poslední generace vystřídal robot Astro, společně s Crash Bandicootem, Spyrem nebo Ratchetem s Clankem patří mezi nejvýraznější “rodinné” hrdiny konzolí od společností Sony.

Poslední hra ze série LittleBigPlanet vyšla už v roce 2014, a tak tato série začala pomalu ale jistě zapadávat prachem. A tak nastal ideální čas na oživení známé značky.

Vývojáři ze společnosti Sumo Digital se však tentokrát rozhodli jít maličko jiným směrem, než na jaký jsme byli doposud u této série zvyklí.

S trochou nadsázky se tak dá říct, že jediným přímým spojovníkem mezi novou hrou a původní sérií je právě její hlavní hrdina Sackboy, po kterém aktuální novinka nese i jméno.

A na to je před hraním potřeba pamatovat, rozhodně tedy neočekávejte zcela nový LittleBigPlanet. Sackboy se vydává svou vlastní cestou, která v mnohém odkazuje na legendární tvorbu konkurenčního Nintenda.

Mario alá Sony s možností kooperace

Sackboy: A Big Adventure 1
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Sackboy: A Big Adventure se tak stává plnokrevnou 3D plošinovkou, která se může hrdě postavit po bok legend tohoto žánru.

Srovnání s legendárním Mariem je tak vcelku pochopitelně na místě a Sackboy si v něm nepovede vůbec špatně.

Díky tomu navíc budeme přesně vědět, co od této hry asi tak můžeme čekat.

Roztomilá hopsačka sice nenabízí nic extra nového, na druhou stranu zde všechno perfektně funguje.

Pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že hra kromě PlayStationu 5 vychází i na dosluhující generaci PlayStation 4. Obě verze navíc podporují i kooperativní režim až pro čtyři hráče, jenž roztomilou hopsačku pozvedává na zcela novou úroveň.

Sackboy: A Big Adventure 2
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Zatím si však musíme vystačit pouze s lokální kooperací. Plnokrevný online multiplayer by měl následovat někdy ke konci roku.

Spolu s ním by měl navíc dorazit i cross-gen multiplayer a možnost přetáhnout uloženou pozici z PS4 na PS5.

Vývojáři hry tak na fanoušky evidentně hodně myslí a nejeden z nás to bezpochyby dokáže i náležitě ocenit. Mimochodem právě díky všem těmto aspektům se z tohoto kousku bezpochyby stane ideální společník na “rodinné hraní” s dětmi, či pro chvíle, kdy budete chtít prostě vypnout a užít si trochu té nenáročné zábavy.

Cesta za záchranou světa

Sackboy: A Big Adventure 3
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Tomu ostatně odpovídá i příběh celé hry, který je jako vystřižený z univerza od Nintenda. Sice zde chybí princezna Peaches, jinak ale vše zůstává v mantinelech žánru.

Na scénu tak přichází zlovolný záporák, který našeho hrdinu v podstatě donutí vydat se na nelehkou cestu za dobrodružstvím ve snaze zachránit své druhy a v podstatě celý svět.

Zlý Vex chce totiž celý Nápadosvět přetvořit na pustý svět nočních můr.

Sackboy: A Big Adventure 4
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Samotný příběh tak patrně nikoho neuchvátí, na druhou stranu to asi ani nikdo nečeká.

Jak již bylo řečeno, vše se drží v mantinelech žánru, a tak více než o samotný příběh jde v tomto případě především o jednotlivé lokace a to, co nám hráčům nabízí.

A věřte, že toho není úplně málo. Právě díky tomu se ze Sackboye stává kousek pro skutečně široké spektrum hráčů.

Skutečně nápaditá plošinovka

Sackboy: A Big Adventure 5
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Když se zaměříme na samotné úrovně, o které jde v této hře především rázem zjistíme, že Sackboy zcela exceluje.

Jednotlivým úrovním nechybí takřka nic. Na jedné straně dostáváme vskutku nádherný pohádkový vizuál, který nás provází napříč všemi úrovněmi.

Nechybí řada interaktivních prvků, skrytých míst a alternativních cest, jak dojít ke konci úrovně. Vývojáři nám navíc vše dávkují v perfektně vyvážených dávkách, díky čemuž máme stále co objevovat a Sackboy neupadá do zbytečného stereotypu.

Začneme lehce zvolna, bez jakéhokoliv vybavení a schopností, abychom se posléze naučili díky speciálnímu nektaru chodit po stěnách, používat bumerang nebo přitahovací hák. Vedle klasických úrovní se posléze začnou objevovat i speciální výzvy na čas, či úrovně, ve kterých na vás budou čekat bossové.

Sackboy: A Big Adventure 6
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Pomyslnou třešničkou na dortu je výborný hudební doprovod, který graduje ve chvílích, kdy narazíte na speciální úrovně, které se pyšní slavnými licencovanými hity.

Veškerý gameplay, choreografie i tempo úrovně se plně podřídí rytmu dané skladby a doslova vás donutí roztančit nejen hlavního hrdinu, ale i vás.

Právě tyto úrovně patří k nejnápaditějším částím hry a je na nich krásně vidět originalita a nápaditost, kterou autoři do této hry vložili.

Pohádková hra co dokáže klamat tělem

Sackboy: A Big Adventure 7
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Tím však zdaleka nekončíme. Sackboy totiž vcelku obstojně dokáže klamat tělem.

Na první pohled je sice úplně jasné, na jaké publikum hra cílí, avšak abychom odhalili její plný potenciál je potřeba se na ní podívat trochu blíže.

Jednotlivé úrovně toho k prozkoumávání a nacházení nabízejí opravdu dost.

Klasický průchod hrou je vcelku jednoduchá záležitost a je na něm krásně vidět zaměření hry. Přeci jen svým malým dítkům nesvěříte ovladač a nepošlete je zabíjet hordy monster v Demon´s Souls. Právě pro tyto chvíle je Sackboy jako stvořený.

Avšak ve chvílích, kdy se do Sackboye pustí dospělejší hráči a především pak ti, kteří touží dohrát vše na 100%, dokáže Sackboy poskytnout i určitou výzvou. Například takové časové levely na plný počet hvězd hned napoprvé nejspíše nezvládnete.

Samozřejmě se stále pohybujeme v mantinelech klasických plošinovek. Pokud tedy hledáte opravdu skutečnou výzvu musíte se poohlédnout patrně někde jinde.

Technické zpracování

Sackboy: A Big Adventure 9
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Na závěr nezbývá než zmínit technické zpracování hry. Sackboy vychází jak na konzoli PS5 tak na starší generaci PS4.

Zde je potřeba říct, že díky stylizované grafice nevypadá ani na starší generaci konzolí vůbec špatně. V tomto ohledu tak moc rozdílů mezi oběma verzemi patrně nenajdete.

Na PlayStation 5 samozřejmě dostanete díky rychlému SSD disku nesrovnatelně rychlejší nahrávání a navíc si užijete výhody spojené s novým haptickým ovladačem. Avšak vzhledem k zoufalé nedostupnosti konzole si tyto výhody může v současné době užít jen malá hrstka hráčů.

Naštěstí je zde zpětná kompatibilita, díky čemuž nebudete mít problém hru rozjet na obou generacích konzole, takže rozhodně nemusíte otálet s koupí.

Závěrem

Sackboy: A Big Adventure 10
Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Sackboy: A Big Adventure zcela jistě žánr 3D plošinovek nezmění.

Autoři hry vsadili na léty osvědčené postupy a mechanismy, které v případě této hry vypilovali k dokonalosti.

Když k tomu připočteme opravdu líbivý vizuál a skvělý hudební soundtrack dostáváme do rukou titul, který fanoušky zahřeje u srdce.

A tak Sackboy stejně jako ošklivé káčátko vyrostl do krásy a stalo se z něj opravdu příjemné překvapení, které launchi nových konzolí rozhodně ostudu nedělá…

Sackboy: A Big Adventure

Vývojář: Sumo Digital

Série: LittleBigPlanet

Vydavatel: Sony Interactive Entertainment

Režimy: Videohra pro jednoho hráče, Videohra pro více hráčů

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
sackboy-neskutecne-zabavna-3d-plosinovka-ktera-vas-chytne-za-hracske-srdce-povedenou-hratelnosti-vizualem-a-chytlavym-soundtrackem+ nádherný vizuál + skvělý hudební soundtrack + nápadité úrovně + postupně přidávané schopnosti a vylepšení hlavního hrdiny + kooperativní režim - v podstatě klasická plošinovka bez větších ambic - jednoduchý příběh - klasická cross-gen hra, která neukáže plný potenciál nové konzole