God of War cover
Autor: Sony Playstation

Severští bohové se obrátili k lidstvu zády, jedině mocný zabiják antických bohů se jim může postavit a zastavit tak blížící se konec světa.

God of War desková hra 1
Autor: CMON

Ragnarök je v severské mytologii zkráceně konec světa neboli sudba bohů. Tuto zkázu mohou zastavit jen velcí hrdinové lidské říše vedeni mystickými Nornami, sudičkami.

Mocné Norny spatřují možné verze budoucnosti a hned několik různých scénářů, jak osudy světa skončí. Zda-li bude Ragnarök zastaven, už je pouze v rukou hráčů a epických hrdinů.

Jedna z nejlepších exkluzivních herních sérií se přesouvá z Playstation 4 na herní stoly. O sérii God of War slyšel snad každý herní nadšenec a každý majitel jakéhokoliv Playstationu ji hrál.

Každá generace konzolí měla alespoň jeden díl, poslední God of War přešel od zběsilé „rubačky“ do žánru příběhových RPG a sklidil neskutečný úspěch. Proto není divu, že po vzoru dalších herních sérií, se tahle herní pecka vydává do světa deskových her.

God of War desková hra 2
Autor: CMON

Není to tak dávno, co jsme tu měli deskovou hru Bloodborne, která také vzešla z exkluzivity pro PS4 a nedopadla vůbec špatně. God of War je snad ještě větší značkou a opírá se o mytologii dávných bohů, což nabízí velmi slušný potenciál i pro karetní hru.

Na hře spolupracovala hned dvojice zkušených tvůrců deskových her, a to Fel Barros a Alex Olteanu, z nichž každý stojí za nějakou povedenou hrou. Třeba již zmíněný Bloodborne, nebo například Narcos či Kmotr. Tito dva nadšenci do konzolové hry se spojili k přenesení opulentního herního zážitku na herní stoly.

Interaktivní herní plán

God of War desková hra 3
Autor: CMON

To, co odlišuje God of War karetní hru od ostatních deskových her, je interaktivní herní plán sestavený z karet scén.

Celkově naleznete deset odlišných oboustranných scén tvořených z 92 karet. Každá scéna představuje jiný úkol, zážitek, taktiku. Což má hned dva efekty, a to jeden pozitivní a jeden negativní.

V prvním, a ještě druhým průchodem scény, je díky tomu zážitek velice zábavný a snadno hráče vtrhne do dění, ale to má za následek, že při opakovaných hrách hráči již znají herní prostředí a vědí, jakou taktiku používat.

God of War desková hra 4
Autor: CMON

Jediné, co trošku mění průběh hry, jsou zvolení hrdinové a náhodně vybrané karty akce a vylepšení.

Karty scén jsou ilustrovanými, reálnými úseky z konzolové hry. Tudíž hráči videohry mohou tyto scény poznat, a tak si oživit vzpomínky na tento skvost herního průmyslu.

Co trošku narušuje plynulé hraní a odtrhuje od nutnosti karty ručně otáčet po splnění daných podmínek, sice se tím oživuje herní plocha, ale sundávat z karet žetony a otáčet je někdy zdlouhavé.

Mocní hrdinové

God of War desková hra 5
Autor: CMON

Již jsem trošku nakousl výběr hrdinů, desková hra je určena pro jednoho až čtyři hráče, ale hrdinů je celkem pět.

Každý z hrdinů je reprezentován vlastní kartou hrdinů, na níž si udržuje přehled o svém množství zdraví a zuřivosti. Po naplnění počítadla zuřivosti může hrdina použít svoji speciální schopnost.

Pohyb po herní ploše zajištuje kartonová figurka na plastové nožce s podobiznou konkrétního hrdiny.

Jako první nemůže být nikdo jiný než mocný zabiják antických bohů Kratos se svojí sparťanskou zuřivostí. Jedná se o hrdinu s nejvyšším počtem bodů zdraví a jeho speciální schopnost přidává jak drtivou sílu do útoku, tak Kratovi lečí šrámy z boje.

God of War desková hra 6
Autor: CMON

Jako další přichází na scénu Kratův syn Atreus. Ten se jako slabší bojovník spoléhá na svůj luk a jeho schopnost Thunderbird, která dokáže udělit dva body zranění až dvěma nepřátelům, a tento útok nelze blokovat.

Trojici klasických hrdinů uzavírá čarodějka Freya, která má více životů než Atreus, ale méně než Kratos.

Její schopností je ovládání stará magie, díky jejíž pomoci dokáže okolo libovolného hrdiny utvořit magický štít, jenž pohltí jeden útok nepřítele. Díky těmto schopnostem je neocenitelnou společnicí.

Poslední dva hrdinové jsou trošku netradiční. Jedním z hrdinů je hned dvojice trpaslíků. Každý z trpaslíků má svůj pohyb, škálu zuřivosti, životy, a dokonce i schopnost. Hráč, jenž se chopí Broka a Sindri, vlastě hraje za dvě postavy zároveň, samostatně je každá slabší než předchozí hrdinové, ale spolu jsou nejsilnější.

Jejich schopnosti jsou v případě Broka plus tři do obrany a v případě Sindri jsou to tři body do střeleckého útoku.

God of War desková hra 7
Autor: CMON

Posledním je Mimr, což je jen vousatá hlava s rohy. Tato postava nemůže sama útočit a jedná se o podpůrnou jednotku, za kterou nemusí být až tak zábavné hrát, ale v týmu může hodně pomoct, dokonce více než další bojový hrdina.

V každém kole se Mimr připojí k nějakému spoluhráči a svými vědomostmi a moudrostí mu vypomáhá. Dokonce může absorbovat i útoky, ale jeho životy jsou dost omezené, avšak jako poslední záchrana poslouží velice dobře.

Mimr využívá svoje podpůrné karty místo karet útoku a tím posiluje hráče s ním spjatého. Dokonce dokáže ovlivnit i průběh scén pomocí své zuřivosti, kdy může volit, která karta vylepšení, a tedy i runa, bude aktivována pro všechny hráče.

Epické úkoly a mocní nepřátelé

God of War desková hra 8
Autor: CMON

Od karet scén přes hrdiny se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, samotnému cíli hry a průběhu hraní. God of War je kooperativní hrou, a tudíž buď jako skupina vyhrajete, nebo padnete.

K vítězství je potřeba splnit dva úkoly a porazit finálního bosse. Úkolů je ve hře šest a k nim čtyři finální bossové.

Každý úkol a boss je odlišný a mají své karty scény. Dle pravidel si náhodně vyberete nejdříve tři bosse, pod ně dva úkoly a pod něj ještě jeden úkol.

Následně začínáte s prvním úkolem od spodu, dle čísel si sestavíte herní plán kartami scén a pustíte se do plnění.

Pokud uspějete, přesouváte se ke dvou úkolům, kdy se jako tým můžete rozhodnout pro jeden z nich. Druhý se otočí a na jeho druhé straně je napsané nějaké znevýhodnění, které trošku zvedne obtížnost aktuálního úkolu.

God of War desková hra 9
Autor: CMON

Takto postupujete až k finálnímu nepříteli, opět si jednoho vyberete a zbylé dvě karty vám ukáží vaše znevýhodnění.

U některých úkolů nestačí pouze porazit všechny nepřátele, někdy máte i speciální úkoly a výzvy, stejně tak tomu je i u prohry. Někdy prohrajete pouze pokud všichni hrdinové padnou, ale někdy k tomu poslouží jen nezvládnutí daných podmínek.

Vzhůru do boje

God of War desková hra 10
Autor: CMON

Herní návod přiložený ve hře navzdory svému pěknému vzhledu působí trošku zmateně a zanechá v hráčích při čtení pár otázek.

Osobně jsem si po přečtení pravidel a připravení hry pro jistotu zkoukl ještě rychlý videonávod, pro osvětlení některých situací. Bohužel jsem našel takto rychle vysvětlený návod pouze v anglickém jazyce.

God of War desková hra 11
Autor: Sony Interactive Entertainment

Hra obsahuje čtyři základní fáze a těmi jsou příprava, zde si každý hráč ze svého balíčku nabere akční karty (ze začátku hry sedm). Pak nastane fáze aktivace, která je tou nejdelší a hlavní částí hry.

Zde dochází hlavně k boji, přesunům po herní ploše, využívání schopností hrdinů a interakce s prostředím.

Třetí fází jsou extra aktivace scén, pokud nějaké jsou, a  poslední v řadě fází je vylepšení, kdy si každý hráč dle výběru vybere jednu kartu, kterou si vylepší svůj akční balíček, nebo naopak si jednu kartu odhodí, aby měl v balíčku jen ty nejlepší karty.

Hra v jednom hráči

Tuto karetní deskovou hru si můžete užít i v sólo hře. Celá hra se odehrává skoro stejně jako ve hře pro více hráčů, akorát vždy musíte hrát za Kratose a pomocníky vám budou Atreus a Mimr, kteří budou mít trošku jiné schopnosti (karta hrdinů se otáčí na druhou stranu).

Sólo hra je skoro stejně zábavná jako hra ve více hráčů a některé hráče bude možná bavit ještě více, jelikož si mohou v poklidu užít scenérie jednotlivých úkolů a bossů a nerušeně si prožít příběhy.

Verdikt

God of War desková hra 12
Autor: CMON

God of War zkrátka není hrou, kterou budete moci hrát desetkrát dokola a stále se budete bavit. Ale nabízí originální prvky, díky kterým dokáže hráče vtáhnout do dění a nutná dávka kooperace v týmu celkový zážitek ještě vylepšuje.

Interaktivní herní plán je skvělým nápadem a celková mechanika hry mi přišla velice neotřelá a svěží.

Dokonce mohu říct, že se jedná o královskou zábavu jak pro jednoho hráče, tak i pro všechny čtyři, ale jen do doby, než odkryjete všechny karty scén a nevyřešíte všechny úkoly, což můžete mít hotovo během čtyř her.

Ve hře se bohužel objevilo hned několik tiskových chyb spjatých s českou lokalizací, které mohou znemožnit splnění úkolu. Opravený tisk karet si můžete stáhnout ze stránky vydavatele, nebo si přečíst o jakou chybu se jedná, a tak se problému při hraní vyhnout.

God of War

Výrobce: CMON

Vydavatel v ČR: ADC Blackfire Entertainment

Česká lokalizace: ano

Herní doba: 60 – 90 minut jedné hry

Přístupnost: 14+

Počet hráčů: 1-4

Cena: 899 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
god-of-war-postavte-se-severskym-bohum-v-roli-legendarniho-kratose-a-rozdejte-si-karty-v-partii-kde-se-hraje-o-konec-sveta+Karty scén, ze kterých se tvoří herní plocha +Krásné ilustrace karet +Možnost hry jednoho hráče +Úkoly s příběhem -Po sehrání všech úkolů není žádná motivace opět hru hrát -Špatně napsaná pravidla a tiskové chyby na několika kartách -Někdy zdlouhavé otáčení karet scén, lepším řešením by bylo navýšit počet scén a karet