Spider-Man: Daleko od domova cover

I po tom, co Marvel zahráli s Avengers: Endgame svá největší esa v rukávu, mají ještě hodně co nabídnout. Nejnovější snímek o Spider-Manovi je osvěžující fúzí superhrdinských filmů a eurotripu a má dobře našlápnuto k tomu, aby se stal největším trhákem letošního léta.

Spider-Man: Daleko od domova 1Když Marvel přišel s Avengers: Endgame, celému světu bylo jasné, že máme před očima naprostou špičku superhrdinského žánru. Více než desetileté snažení Marvelu vyvrcholilo v tří hodinovém trháku za stovky milionů dolarů, který si získal diváky po celé zeměkouli. Těžko si dovedu představit, že by se takový film pokoušela jakákoli produkce jen o pár měsíců později překonat.

To bylo naštěstí jasné i tvůrcům, kteří stáli za Spider-Man: Daleko od domova. Film si je už od začátku dobře vědom, že stojí ve stínu Avengers, a skvěle díky tomu hraje na emoce. S potěšením tedy můžu říct, že nejnovější počin od filmového studia Marvelu se nesnaží být menší verzí toho, co přišlo předtím – naopak. Nový Spider-Man zkouší pro svůj žánr něco zcela nového, a je tedy ideálním letním osvěžení.

Benátky, Praha a rozbouřené živly

Spider-Man: Daleko od domova 2Jak už jsem zmiňoval předtím, Daleko od domova není zcela klasickým superhrdinským snímkem. Tedy je – ale jen na půl. Fyziku potírající akční scény pořád zabírají notnou část filmu a hlavní hrdina nosí svůj spandexový kostým, ale na rozdíl třeba od Avengers nebo Ligy spravedlivých, kde tyto elementy hrají první housle, tady jsou spíše jen kořením pro jinak až překvapivě klasickou teenagerskou komedii. Humor má silné zastoupení takřka v každém filmu, ve kterém měl Marvel za posledních dvacet let prsty, a je tedy logické, že tyto aspekty zde dostávají mnohem větší prostor, než jak tomu obvykle bývá.

Nemůžu si pomoct a nevidět určité paralely se starším komediálním snímkem Eurotrip z roku 2003, který si někteří z vás možná ještě budou pamatovat. Peter Parker a jeho spolužáci se totiž už vzpamatovali z následků Thanosovi „decimace“ a chystají se na třídní výlet napříč Evropou. Snad ani nemusím dodávat, že to nakonec nebude jen tak jednoduché a krom běžných problému s dospíváním se budou muset potýkat také s elementály z jiného vesmíru.

Spider-Man: Daleko od domova 3Právě tenhle výlet, o kterém si většina zdejších studentů může nechat zdát, je totiž jádrem filmu. Petera, tedy pavoučího muže samotného, zajímá po většinu příběhu jeho školní výlet mnohem víc, než další konec světa a větší starosti než boj se zločinem mu působí zamilování se do jeho spolužačky Mary Jane.

Co vás možná nadchne, jsou destinace, které spolu s filmem navštívíme. Nechybí klasiky jako italské Benátky nebo Londýn, ale notná část filmu se odehrává také v naší milované Praze.

Od roku 2002, kdy na stříbrném plátně vycenil tesáky Wesley Snipes jako legendární lovec upíru Blade, je to poprvé, co si v Praze zařádil superhrdina. Film dokonce nabízí pár vtípků, které ocení pouze české publikum a musím říct, že stojí opravdu za to.

Spider-Man na hlavním nádraží

Spider-Man: Daleko od domova 4Technické provedení filmu je naprosto špičkové, jak jsme si už také všichni zvykli od Marvelu očekávat. Obzvláště ‚iluzorní‘ scény, v druhé polovině filmu patří mezi vizuálně nejzajímavější, co může celý Marvel cinematic universe nabídnout a dovolím si říct, že dává na frak i krkolomnému ohýbání obrazů a psychedelickým trikům, se kterými přišel Doctor Strange.

Hudba je na druhou stranu relativní průměr, co se filmů s tímto druhem rozpočtu týče. Příjemně tématicky lepí scény dohromady a vytváří správnou atmosféru, ale na druhou stranu nikoho ani neohromí a chybí jí místy až punková příchuť soundtracku prvního dílu.

Spider-Man: Daleko od domova 5Snad jediná věc, kterou film dělá opravdu špatně, je to, že v celé své struktuře počítá nejen s tím, že jste všichni viděli Avengers: Endgame, ale také Captain Marvel. To prakticky ztrojnásobuje jak cenu lístku, tak časovou investici.

Nicméně musím uznat, že v této fázi je s tímto třeba počítat u takřka každé marvelovky. I tak by ale nebylo k zahození, kdyby Spider-Man dělal víc pro to, aby stál sám o sobě.

Dále už ale budu pokračovat pouze o pozitivních stránkách filmu. Těch je totiž mnohem víc. Vezměme si například obsazení – tomu nemám takřka co vytknout. Tom Holland je nyní už tradičně skvělý jako Spider-Man a je těžké si vůbec představit, že někdo jiný by byl z poloviny tak dobrý Nick Fury jako Samuel L. Jackson. I zpěvačka Zendaya je skvělá a jako moderní iterace klasické postavy MJ odvádí dobrou práci. Podobně silné výkony podávají i všechny vedlejší postavy, nezbývá mi tedy než dodat, že každá role padne jako ulitá.

Spider-Man: Daleko od domova 6To platí také o Jaku Gyllenhaalovi, který podává skvělý výkon jako Mysterio. Má totiž přesně ten správný mix charizmatu a slizkosti, aby ze své role vymáčkl co nejvíc. Stejně jako mnozí další jsem dlouholetým fanouškem netradičního Mysteria, který je díky povaze svých schopností (kterou kvůli zápletce filmu radši nebudu prozrazovat) aktuálnější než kdy dřív a patří mezi nejlépe adaptované komiksové postavy. V komiksech straší už více jak půl století a musím říct, že mu tenhle moderní kabátek náramně sluší.

Co dodat? Spider-Man: Daleko od domova bude zaručeně jeden z nejlepších filmů letošního léta a má obzvlášť co nabídnout českému publiku. Pokud jsem vás na film pořád nenalákal, tak se zde objeví i legendární J. K. Simmons v pro něj perfektní roli nabručeného šéf redaktora J. J. Jamesona a malou roli má i naše vlastní Česká Televize. Pokud tedy nejste daleko od domova v Chorvatsku u moře, určitě si nenechte tuhle pecku ujít.

Spider-Man: Daleko od domova

Premiéra: 3.července 2019

Režie: John Watts

Hudba: Michael Giacchino

Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers

Hrají: Tom Holland, Samuel L. Jackson, Jake Gyllenhaal, Zendaya, Marisa Tomei, Jacob Batalon, Tony Revolori, Cobie Smulders Jon Favreau a další