Love and Monsters cover
Zdroj: Paramount Pictures

Postapokalyptických filmů není nikdy dost. Obzvláště proto, že ne vždy jsou filmy s touto tématikou výkvětem kinematografie. Ale když přijde zábavný a svižný kousek jako je Love and Monsters, tak je potom o to větší radost.

Konec světa

Love and Monsters 1
Zdroj: Paramount Pictures

V dnešní době je dost těžké vymyslet zajímavý a hlavně neotřelý konec světa. Love and Monsters se tím ale popralo skvěle a tvůrci se v tomto směru překonali.

No, uznejte sami, koho by napadlo, že svět zanikne tak, že zmutují všechny studenokrevné organismy, dorostou do velikosti běžného českého paneláku s obrovskými zuby a s radostí sežerou jakékoliv teplé maso, který potkají. Paráda, ne?

Tak přesně tohle se stane lidstvu ve filmu Love and Monsters. Na matičku Zemi se řítí asteroid a lidstvo se spojí, aby této katastrofě zabránilo.

Vystřelí na asteroid všechen svůj raketový arzenál a světe div se, ono to fungovalo.

Bohužel s fatálními následky pro lidstvo. Tolik chemikálií, co bylo v bojových hlavicích, po dopadu zpět na povrch planety zapříčinilo, že šlo všechno ráz na ráz.

Celý konec světa, jak ho známe, a to, co se dělo po něm, je velmi vtipně animovaně vysvětlen hned v první scéně. Animace je velmi líbivě udělaná a doprovodný komentář je podaný výborně. Už tento úvod diváka přesvědčí, že ho čeká zábavná podívaná.

Láska na dálku

Love and Monsters 2
Zdroj: Paramount Pictures

Na pozadí zmíněné katastrofy se odehrává příběh lásky, objevení sebe sama, a přeměny chlapce v muže.

Joel při apokalypse přišel úplně o všechno a ujala se ho skupina lidí, se kterou strávil následujících 7 let v podzemním bunkru. Všichni ho sice milovali jako člena rodiny, ale Joel se pořád cítil sám.

Před koncem světa byl totiž zamilovaný do krásné Aimee, ale jejich cesty se bohužel chodem událostí rozdělily a tak každý skončili v jiném bunkru.

7 let zkoušel Joel všechny různé frekvence, až se mu nakonec podařilo Aimee najít, hned při prvním rozhovoru ale zkolabuje rádio a věci se dají do pohybu.

Protože byl Joel stále beznadějně zamilovaný, a protože jak víme, vztahy na dálku nefungují, rozhodl se pro něco šíleného.

Love and Monsters 3
Zdroj: Paramount Pictures

Joel, ačkoliv nikdy nebyl mimo prostor bunkru, neuměl bojovat a byl totální posera, který při náznaku nebezpečí prostě ztuhne a čeká, jak to dopadne, se rozhodne jít za svou láskou pěšky přes sto kilometrů nehostinnou pustinou, kde ho bude chtít sežrat v podstatě úplně všechno, co po cestě potká.

A tím začne celé dobrodružství. Víc by bylo škoda říkat, protože Joelova cesta za sebepoznáním a jeho láskou je opravdu dobře natočená, a i když má v podstatě dost jednoduchý scénář, tak prostě baví.

Už zase v běhu…

Love and Monsters 4
Zdroj: Paramount Pictures

Hlavní roli Joela hraje Dylan O`Brien, který po skvělé trilogii Labyrint zase běží jako o život. Vlastně běží dost o život.

A ačkoliv v Labyrintu byl jako Thomas velký badass, tak tady se v něj musí teprve proměnit.

Dobrá zpráva je, že se i s touto rolí dokázal poprat výborně a na obrazovce sakra baví.

Jednou z hlavních předností jeho herectví i hlasu byla i role jakého si vypravěče, když mluvil k divákům průběžně po celý film a provádí je tak dějem.

Celé to bylo ztvárněno tak, že Joel čte dopisy, které píše Aimee. U filmů, kde je vyprávění zpracováno tímto způsobem, může zpracování velmi rychle podřezat větev celému záměru. Ale Dylan O`Brien se s tím popasoval vážně skvěle a jeho vypravěčství je prostě super.

Love and Monsters 5
Zdroj: Paramount Pictures

Aimee si zahrála charismatická Jessica Henwick, kterou můžete znát například ze seriálu Iron Fist od Netflixu. Jessica zvládla svou roli také velmi dobře a byla ozdobou filmu.

Za zmínku z hereckého ansáblu ještě stojí Michael Rooker, alias Yondu Udonta z MCU, který si střihne v Love and Monsters roli jakéhosi Joelova Mentora.

Rooker byl prostě zase výborný. On je prostě tak charismatický herec, že vás na obrazovce bude bavit. A ke všemu nosí samurajský meč, co víc si přát…škoda jen, že ho ve filmu nebylo víc…

V hlavní roli monstra

Love and Monsters 6
Zdroj: Paramount Pictures

Co je na Love and Monsters největší pecka, tak to jsou ona monstra. Ty jsou tu zpracovány do posledního detailu a je jich ve filmu opravdu hodně. Konečně ve filmu, který má v názvu slovo monstra, uvidíte více než dvě nebo tři příšery.

Tvůrci popustili uzdu své fantazii a vpálili do diváka takovou dávku monster na steroidech, že by to porazilo i Arnolda.

Co ale bylo důležité, že monstra byly opravdu a naprosto uvěřitelná. Prostě obří kopie takových těch roztomilých věcí, jako jsou třeba žáby, stonožky, pijavice, mravenci, hadi, kudlanky, šneci, krabi, ba dokonce i zlaté rybky.

Love and Monsters 7
Zdroj: Paramount Pictures

Všechny tyhle zrůdy jsou zachyceny tak autenticky, že kdykoliv se na obrazovce objeví další, tak se divák začne chtě nechtě ošívat a přebíhá mu mráz po zádech.

Pocit, které některé tyhle potvůrky vyvolávaly jen přes televizní obrazovku, by rozhodně divák nechtěl za žádných okolností zažít ve skutečnosti. NIKDY.

Aby to teda bylo objektivní, tak se ve filmu objeví i hezké a milé příšerky, jako obří nebeské medúzy, které v noci plavou vzduchem a svítí ve všemožných neonových barvách. Scéna jak plují medůzky noční oblohou za tónů Stand by me od pana Bena E. Kinga byla prostě a jednoduše dokonalá.

Monsterland

Love and Monsters 8
Zdroj: Paramount Pictures

Ani na vteřinu od začátku nezapochybujete, že se Love and Monsters silně inspirovalo v Zombielandu.

Celý styl humoru a vyprávění, zpracování scén a skvěle vybraný soundtrack, co měl grády u Zombielandu fungoval opravdu výborně. No a u tohohle filmu to funguje naštěstí taky.

Vizuál filmu je prostě fantastický, jak u již zmiňovaných příšer, tak i celkového postapokalyptického světa. Expozice byla prostě skvělá.

V Love and Monsters funguje také výborně humor. Je nenucený a nevšiml jsem si, že by se s ním nějak extra tlačilo na pilu.

Love and Monsters 9
Zdroj: Paramount Pictures

Za zmínku určitě stojí Joelův rozhovor s robotem nové generace Mav1s, která jak mu zdůrazní více než jednou, se píše místo I s jedničkou.

Geniálně se tu smíchaly emoce a humor a tento dialog byl napsaný prostě skvostně.

Hudba byla prostě parádní. Vybraný soundtrack šlape celý film na plné obrátky a výborně doplňuje dění na obrazovce.

Opět, jak je poslední dobou ve filmech zvykem, se dočkáme i easter eggů a odkazů na různé popkulturní světy. Nejlepší byl prostě vtípek a odkaz na Toma Cruise. Ten fakt pobavil.

Love and Monsters 10
Zdroj: Paramount Pictures

Na Love and Monsters je dost zajímavá jedna věc, a to že v podstatě nemá úplný happyend, což může divák kvitovat, a taky, že ačkoliv má film v názvu lásku, tak ji zase ve snímku tolik není.

Jako celek Love and Monsters úplně s přehledem dosahuje kvality druhého Zombielandu, spíše ho v moha směrech překonává.

Na první Zombieland tomu přeci jen ještě malinko chybí. Ale i tak je to překvapivě dost zábavná podívaná, která je na zkrácení času při pobytu doma tou správnou volbou. Nenáročná, svižná, vtipná. Přesně to co chcete vidět.

Love and Monsters

Dobrodružný / Komedie

USA, 2020, 109 min

Režie: Michael Matthews

Scénář: Matthew Robinson

Kamera: Lachlan Milne

Hudba: Marco Beltrami, Marcus Trumpp

Hrají: Dylan O’Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker, Dan Ewing, Ariana Greenblatt, Ellen Hollman, Damien Garvey, Melanie Zanetti, Tasneem Roc, Tandi Wright a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
love-and-monsters-lidstvo-prohralo-valku-s-obrimi-zubatymi-monstry-v-dobrodruzne-postapo-komedii-ktera-bez-skrupuli-vykrada-zombieland+ Monstra a příšery + Hudba + Vizuál + Málo Michaela Rookera + Jednodušší scénář