Zombieland cover

Je tomu už deset let, co se do kin jako uragán přiřítil Zombieland, a i když v Americe takové terno neudělal, tak při jeho nákladech a obrovské oblibě u fanoušků se z tohoto lehce nekorektního, avšak proklatě zábavného bijáku stal naprostý hit. 

X pravidel jak sbalit…sejmout zombie

Zombieland team Film na nic nečeká a už od prvních vteřin jsme vrženi do víru dění, kdy velkou Ameriku zaplavil zombie virus a všude, kam se podíváte, jsou jen tyhle masožravé bestie.

Děj nám představí mladého poseroutku (Jesse Eisenberg), který byl celý život těžký outsider a podivín s fobiemi na co si jen vzpomenete. Mezi lidi téměř nevylézal, a když už musel vytáhnout paty z domu, tak jen kvůli nákupu zásob, aby se zase mohl zavřít ve svém bytě a pařit počítačové hry. Jenže svět k němu byl krutý, a když si pacient 0 kousl do prvního nakaženého hamburgeru a svět se zbláznil, musel milý hoch vyrazit na cestu za přežitím.

Aby mohl přežít, i přesto jaký byl, vedl si seznam pravidel, která striktně dodržoval a díky nim byl stále ještě na té živé straně barikády.

Tyhle pravidla byla velmi často velmi názorně předvedena v praxi a odůvodněna, proč jsou na onom seznamu pravidel.  Co se mi opravdu líbilo a bylo zvládnuto skvěle, tak byl fakt, že názvy pravidel s jejich pořadovým číslem byly vždy velmi kreativně a interaktivně zapojeny do dění na obrazovce, a jejich vizualizace pak byla často opravdu velmi vtipná.

Zombieland pravidla Pro zajímavost tady vyberu pár pravidel, které si určitě někam napište, pro případ, že by ta zombie apokalypsa opravdu přišla a vy jste chtěli přežít.

  1. Kondice (Tlouštící jdou prostě první…)
  2. Protáhni se (Nikdy nevíš, kdy budeš muset utíkat…)
  3. Zapni si pásy
  4. Zkontroluj zadní sedačky v autě
  5. Vždy si nechej únikovou cestu
  6. Pozor na záchody
  7. Cestuj na lehko
  8. Raduj se z maličkostí
  9. Pozor na záchody
  10. Rána jistoty

Shodou okolností se blížící druhý díl jmenuje právě podle posledního zmiňovaného pravidla a já věřím tomu, že to bude opravdu stát za to.

Pravidel pokud vím bylo celkem 32, takže jsem vybral jen ty nejzajímavější a hlavně většinu těch, které byly zmiňovány přímo ve filmu.

Vizualizace pravidel a pravidla samotná vás provází po celý film od začátku do konce a někdy opravdu vtipně jen podtrhnou dění na obrazovce a potvrdí jejich nutnost a hlavně funkčnost a efektivitu.

Dreamteam v zemi mrtvých

Zombieland tym v poli Snímek stojí hlavně na skvělých hereckých výkonech čtyř hlavních protagonistů. Originálně bylo pojato i pojmenování postav. Až na jednu čestnou výjimku (no, jednu a kousek) si nikdo ve filmu neřekne pravým jménem. Všichni čtyři hlavní hrdinové se proto oslovuji podle měst, ze kterých pochází.

Columbus – Columbus je onen mladý poseroutka a věčný panic, kterého ztvárnil výborný Jesse Eisenberg ( The Social Network, Batman vs. Superman). Už od samého začátku Colubusovi prostě věříte, že je to chudák, kterému nikdy nebylo souzeno žít normální život a který nikdy neměl moc kamarádů a ani rodinu. Až teprve, když na svých cestách potká nové přátelé, zjistí, jaké to je být šťastný v kruhu rodinném. I když ne svázaném krví.

Tallahassee – texaský tvrďák v klobouku, který umí pořádně jenom jednu věc. Ale za to dokonale a se stylem. Tou věcí je vraždění zombíků na všechny způsoby a během filmu nám jich ukáže opravdu požehnaně. Zahrál ho naprosto skvělý Woody Harrelson (Hunger Games), na kterém bylo opravdu vidět, jak ho role bavila. Byl vtipný, byl akční, byl dojemný a jak už jsem zmiňoval – opravdu měl styl. Doufám, že Harrelsonova role Carnage ve druhém díle Venoma bude taky tak povedená, ale potitulková scéna z Venoma tomu jen nasvědčuje.

Zombieland Emma Stone Wichita a Little Rock – Dvě sestry, které už před apokalypsou byly pěkně vy… ehm, chytré a kreativní ženy, které svépomocí odrbávaly nebohé chlapíky a cestovaly po Státech. Little Rock je ta mladší z nich a ztvárnila ji Abigail Breslin (Enderova hra, Tísňová linka). Ta starší – Wichita je ta, co se stará, aby obě přežily a učí mladší sestru nikomu nevěřit. Chodem událostí je ale nucena svůj názor přehodnotit, když poznají Tallahasseeho a Columbuse. Wichitu představuje nádherná Emma Stone (Amazing Spider-Man, LalaLand), která je opravdovou ozdobou filmu.

I přes počáteční nedůvěru a malé zrady se nakonec tihle čtyři dají dohromady a stane se z nich taková malá americká rodinka. Společně se vydají se na cestu Amerikou za lepšími zítřky a místy, kde vám zombie nechtějí sežrat mozek. A vlastně i všechny ostatní části těla.

Oddychová jízda

Zombieland fun Zombieland je hlavně oddychová, nenáročná, zábavná a zatraceně svižná podívaná. Při stopáži 88 minut film doslova proletí před očima a už je konec. Klidně bych si dokázal představit ještě 15 minut navíc.

Vraždění zombíků si můžete užít v poctivém R-kovém ratingu  jejich kosení a zabíjení je opravdu kreativní. Své by o tom mohl vyprávět nemrtvák, kterého oddělala jedna řeholní sestra klavírem a byl z toho zombie kill týdne. Ano, i takovéto věci můžete v Zombielandu vidět. Celý snímek se nebojí ani krve, ani brutality a je okořeněný i správnou dávkou absurdity. Závěrečná bitka v lunaparku je fakt úlet a koukat se jak Harrelson odstřeluje zombíky ze sedadla vozíku na horské dráze bylo fakt něco.

Teď přišel čas zmínit onu čestnou výjimku se jménem. Naši hrdinové totiž v Hollywoodu navštíví dům Billa Murrayho a světe div se, najdou ho tam živého. Scéna z jeho domu patří k tomu nejlepšímu, co můžete ve filmu vidět a byla opravdu super. A jen tak mimochodem, Bill tam hraje sám sebe. Skvělá pocta!

Zombieland Bill Murray Zombieland má i skvělé vizuální zpracování. Ať už jde třeba o již zmiňované vizualizované pravidla přežití, nebo krvavost scén, a nebo o výborné a stylové úvodní titulky k filmu.

Film má i povedený soundtrack, kde se střídalo americké country s poctivým rockem a tvůrci se nebáli proložit některé scény i vážnou hudbou. Jako třeba v indiánském obchodě Kemo Sabe (Indiánsky „Špatný bratr“), kde při tónech vážné hudby hlavní hrdinové rozmlátí na co přijdou. Protože v tak šíleném světě je přece potřeba občas upustit páru.

Snímek jsem viděl jenom s dabingem, takže nemůžu soudit originální znění, každopádně dabing byl na jedničku a vůbec mi u filmu nevadil. A to je co říct.

Nakonec bych ještě rád zmínil potitulkovou scénu s Billem Murraym a Tallahasseem. Moc jsem se smál 😀

Zombieland je pro mě jeden z nejlepších filmů se zombie tématikou, ve kterém si své místo najde akce, humor i romantika a všechno dohromady to dá velmi příjemnou oddychovou jízdu, která baví při každém shlédnutí znovu a znovu.

 

Zombieland

USA/2009

Komedie/horor/sci-fi/dobrodružný

Režie: Michael Bonvillain

Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick

Hudba: David Sardy

Hrají: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin, Bill Murray a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?