John Wick 2

Roku 2017 se nám na stříbrném plátně už po druhé předvedl legendární zabiják John Wick. Ti z vás, kteří si to pamatují, mi jistě potvrdí, že to byla zatraceně pořádná jízda. Pro nás to sice mezi dvěma díly byly tři roky, pro něj to ale byly pouhé čtyři dny. Staré rány se ještě ani nestihly zahojit a John Wick se musí vydat do Říma a odpravit hlavu jedné z nejmocnějších mafiánských rodin na světě…

Prázdniny v Římě

John Wick 2John Wick 2 je nepochybně jedno z nejlepších filmových pokračování v nedávné historii kinematografie. Tím nutně nemyslím, že patří mezi nejlepší filmy za posledních pár let (ačkoli i to by se dalo tvrdit), ale to, jak bezchybně rozvíjí základy, které postavil první díl.

Celý film si překrásně pohrává s mytologií zrozenou v první části a ukazuje nám v novém světle momenty, o kterých jsme dříve pouze slyšeli. Více stylizované události z prvního filmu zde mají hlavní roli a místy je to skoro, jako by se děj odehrával ve fantasy světě. Ve světě, který se celý točí kolem nájemných vrahů a mafiánských rodin, a na rozdíl od prvního dílu, jehož děj se odehrával pouze v jedné lokaci (i díky rozpočtu), se nyní podíváme krom New Yorku například i do Říma nebo Montrealu.

Můžete namítat, že to filmu sice ubírá na realističnosti, ale na druhou stranu se dá také říct, že to posiluje jeho nejsilnější aspekty – s tím já nemohu než souhlasit.

John Wick 2Je evidentní, že celým filmem je protkána láska ke kaskadérskému umění. Od první černobílé scény legendárního kaskadéra Bustera Keatona, přes šílené kousky, které John Wick provádí se svým autem, či nekonečné přestřelky. Akce tady má rozhodně první i poslední slovo.

To je asi jediná námitka, kterou lze vůči druhé kapitole ságy o Johnu Wickovi vznést – nemáte-li rádi akci, film vám toho nemůže zase tolik nabídnout. Nicméně to, že v akčním filmu má akce hlavní roli, je nejen rozumné, ale také přímo chvályhodné. A očekávatelné a očividné.

Tím ovšem nechci říct, že John Wick 2 nemá příběh. Veškerý děj je sice dost pulpový, ale v jádru dobře napsaný a ničím neurazí. Vyprávění děje je dost minimalistické, a to je dost dobře, protože o něj tady skutečně nejde.

Smršť přestřelek

John Wick 2Je tedy požehnáním, že akce, kterou vám snímek nabízí, je absolutně prvotřídní. Už i první John Wick byl mistrovským dílem, nadupaném prvotřídní akcí, který inspiroval celou řadu filmů ve stejném duchu (jako například skvělý Hardcore Henry anebo nedávný Polar, který si připravil Maad Nikelson ve spolupráci s Netflixem), a je tedy opravdu s podivem, že se týmu povedlo první díl skoro ve všech ohledech překonat.

Každá ze sekvencí přetéká invencí a vizuální energií. Například jedna z přestřelek na konci filmu patří mezi to nejlepší, co kdy uvidíte na stříbrném plátně.

První John Wick neměl moc chyb, ale mezi nejvíce vytýkané části bezpochyby patří finále, které nepatřilo mezi zrovna ty nejlepší akční kousky z původního filmu.

John Wick 2Druhý díl naštěstí stejným traumatem netrpí, a to nejlepší si nechává na konec. Co je ve srovnání s prvním dílem také velmi pozitivní změna, je to, že John Wick má ve dvojce konečně soky, proti kterým si může pořádně zkusit své ostří. Jeho rivalita s dalším zabijákem, Cassianem, patří mezi nejlepší části filmu.

Za zmínku stojí také hudba, která se sice asi nezapíše na váš seznam nejlepších filmových soundtracků, ale pomáhá dobře navodit atmosféru a správnou náladu pro následnou akci. Bohužel ve srovnání s napumpovaným a originálním soundtrackem z prvního dílu, zde Tyler Bates jako by ubral na plynu a spokojil se jen s „dobrým“ pokračováním, které vám bude připomínat hudbu soundtrack z jedničky, ale nic zásadního, co by hudební doprovod posunovalo, nepřináší,

Hollywoodské hvězdy, pár nováčků a psi

John Wick 2V neposlední řadě je třeba zmínit naprosto skvělé obsazení, kterým se film může pochlubit. Osobně si do role Johna Wicka nedovedu představit nikoho jiného než samotného Keanu Reevese. Jak jistě ví všichni fanoušci kultovní trilogie Matrix, Keanu se se zbraní neztratí a jeho znalosti několika bojových umění mu umožňují pouštět se do skvělých kaskadérských kousků.

Riccardo Scamarcio jako hlavní záporná postava mi připadá jako slabší článek, a to ne proto, že by nutně podával slabší výkon, ale stručně řečeno hraje slizouna, kterému chybí jakékoli charisma mafiánů z předchozího dílu. To ale na druhou stranu zaručuje, že když se na obrazovce s Johnem Wickem střetne, budete mít vyjasněno komu fandit.

John Wick 2Vedlejší postavy jsou bez výjimek absolutně skvělé a svět nájemných vrahů, který film představuje, by bez nich nebyl tak dobře provedený. Ian McShane (kterého budete znát hlavně ze seriálů jako Američtí bohové) podává jeden z nejvíce charismatických výkonů své kariéry a stejně jako v první díle ztvárňuje skvělého Winstona – jeho výkon má všechno, co jeho hraní chybělo v nedávném nepovedeném filmu o Hellboyovi.

Nechybí ani Laurence Fishburne, který si s Keanu Reevesem zahrál Morphea v již zmíněném Matrixu.

Stručně řečeno, film je velmi dobře zahraný a je snad nemožné pozvednout všechny dobré výkony. Za zmínku ale také určitě stojí Peter Serafinowicz. Jeho postava, Someliér, se sice objeví jen v jedné scéně, ale má skvělé charisma a jeho krátké vystoupení si určitě zapamatujete.

Nebyl by to John Wick, pokud by na obrazovce chyběl pes, a ani tentokrát tomu není jinak. Roli jeho zvířecího parťáka si tentokrát střihl černý stafordširský bulteriér velikosti menší ledničky.

Závěrem

John Wick 2Co ještě dodat? John Wick 2 je jeden z nejlepších akčních filmů, co k nám kdy dorazil z Hollywoodu. Pokud se vám líbil první díl, ten druhý si zamilujete. Nejde o žádnou velkou změnu, a ačkoli většinou bych něco takového filmu vytknul, tady je to přesně to, co je potřeba.

Druhý John Wick, je větší, lepší a silnější verzí prvního dílu, a i ten byl skvělý. Vřele ho tedy doporučuji všem, kteří alespoň trochu ocení dobrou akci a rád bych také připomenul premiéru třetího dílu již dnes 16.5. 2019. Zatím to určitě vypadá, že se máme na co těšit, protože děj trojky začíná přesně tam, kde končí díl druhý.

PS: Bodycount se ustálil na čísle 128.

John Wick 2

Premiéra: 23. února 2017

Režie: Chad Stahelski

Scénář: Derek Kolstad

Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard

Hrají: Keanu Reeves, Ian McShane, Riccardo Scamarcio, Lance Reddick, Rubi Rose, John Leguizamo, Claudia Gerini, Laurance Fishburne a další