Děj filmu John Wick, který v roce 2014 natočili Chad Stahelski a David Leitch, by se dal popsat jedinou větou: „Emeritní zabiják na cestě za pomstou povraždí desítky bezejmenných postav.“ Na absolutně tuctovém a neoriginálním základu však vznikl skvělý akční biják, který si už vysloužil další dvě pokračování.
Keanu Reeves neměl po Matrixu a Constantinovi mnoho štěstí na role. Například v roce 2013 se objevil jako hlavní protagonista hned ve dvou akčňácích, ale ani jeden neprorazil. Nabubřelý fantasy remake oblíbené japonské legendy 47 róninů dopadl velmi vlažně a o Muži taiči dnes ví jen málokdo. Ono upřímně není o co stát, pokus o napodobení Krvavého sportu nebyl ani akční, ani zábavný.
O rok později přišel do kin John Wick a úspěch byl na světě. Snímek je natočený s nadhledem a především bez jakékoliv snahy vnést do žánru blockbusterové střílečky nějakou originalitu. I když film nepřináší pranic nového, přesto se na něj budete lačně dívat od začátku do konce, protože i když to je akčňák, skvěle pracuje s emocemi.
Johna Wicka v úvodních scénách zastihneme jako muže zlomeného žalem, jemuž právě zemřela manželka. Postupně se o něm také dozvídáme, kdo to byl, přičemž to rozhodně nebyl chlapík, co si na luxusní dům a Ford Mustang GT500 v garáži vydělal spekulacemi na burze. Byť i to je taky docela svinstvo.
Ne, přátelé. John Wick býval nájemný zabiják. Špička ve své branži. Efektivní. Bezkonkurenční. Obávaný. Z jeho minulosti se sice dozvíme jen to, že jednou zabil tři chlápky v baru pouhou tužkou, ale přesně to mu dodává řádně hutný odér tajemství. Keanu Reeves sice vypadá chladnokrevně, ale při pohledu na jeho konstantní lehce udivený výraz a pootevřená ústa se neustále musíte ptát, co udělal tak strašného, že ho předchází tak strašidelná pověst.
Scénář s tímto tajemným strachem pracuje a prohlubuje ho ve speciálně vymazlených scénách. Stačí říci nahlas John Wick a většina lidí se obezřetně ohlédne, jestli náhodou nestojí za nimi. Strašák alias Baba Jaga.
Potvrzuje to například tento volně přeložený dialog.
Mafiánský boss volá šéfovi autodílny:
„Proč si praštil mého syna?“
„Ukradl auto Johna Wicka a zabil mu psa.“
„Oh…“ A telefon bosse oněmí.
A takhle to pokračuje dál, hlášku za hláškou. Nutno však dodat, že tento strach není nějaká parodie ani výsměch. Vy těm lidem strach z Johna Wicka prostě věříte. Zároveň ale platí, že film celou dobu velmi intenzivně a efektivně buduje postavu, která vlastně není vůbec originální. Zabiják v důchodu. Nebo ještě jednodušeji, drsný pistolník, který se stáhl do ústraní. Kolikrát jsme to už viděli, slyšeli nebo četli? To už je prostě archetyp akčního hrdiny už z dom Johna Waynea a John Wick jej zcela a hlavně na milimetr přesně vyplňuje.
Na auto a psa mi nešahej
Čím je tedy tento docela tuctový hrdina jedinečný? Přece emocemi, které ve vás vyvolává. Tajemný, smrtí manželky zlomený muž, který ale má kurevsky dobrou motivaci. Zesnulá manželka totiž Johnovi věnovala jako poslední dar psa, aby štěňátko bígla pomohlo vyplnit prázdnotu v jeho žalem rozdrásané duši. A daří se to. Terapeutický pejsek plní svoji funkci skvěle a i nadržení krvemilci na filmovém plátně přestanou brblat, kdy už se tam konečně začne střílet, a zjihnou.
No a v tu chvíli se to zlomí. V přesně vypočítaném okamžiku, kdy divák má již dobrou představu o tom, kdo John Wick asi byl, a přesto jej má rád, přichází na scénu Theon Greyjoy. Teda Alfie Allen v roli rozmazleného a rozcapeného synka mafiánského šéfa mafie Josefa, co si myslí, že mu všechno patří a všechno projde.
Přesně tenhle parchant přepadne Johna, ukradne mu auto a zabije psa. Psa! Alfieho najednou nenávidí i notoričtí pacifisté podpoření půl kilem vykouřené marihuany. To byl ostatně od filmařů geniální tah. V dnešní době už smrt (a pomsta) zabitých manželek, bratrů, sester, dětí a dalších rodinných příslušníků moc netáhne. Ale zabte si čtyřnohého chlupáče a máte jistotu, že divák málem vyletí z kůže a začne upřímně postavu, co to udělala, nenávidět.
Najednou mají filmaři diváky přesně tam, kde je chtějí mít. Potetovaný John totiž vyrazí na krvavou cestu za pomstou, diváci mu fandí a doufají, že ten parchant Josef chcípne co nejdřív a co nejbolestivěji. Jenže jeho mocný taťka sice rozmazleného a dost nepohodlného synka prostě jen tak zabít nechat nemůže. Je to přeci pořád jeho syn, rodná krev, i když dost nepovedená. Jo, kdyby tak měl za syna Johna Wicka.
Ready? Fight!
Taťka mafián má hodně chlapů s bouchačkami a povinnost ochránit svého syna, John má hodně bouchaček a nepřekonatelnou touhu zabít Josefa. Z tohoto základu se rozvine akční jízda epických rozměrů, která trvá hodinu a nenechá diváka vydechnout ani na okamžik.
A že to je nějaká podívaná. Žádné přestřelky na půl kilometru se spoustou krytí, ale pěkně muž proti přesile, kdy si bojovníci dýchají do obličeje (CQB). Keanu Reeves trénoval u profesionálů, takže doslova tančí mezi těly bezejmenných mafiánů určených k rychlé likvidaci.
Střílí do nich z pistolí, útočných pušek i samopalů a bodá nožem v perfektním rytmu. John Wick dokonce mění zásobníky a chviličky během přebíjení choreografové také využili na maximum. Plus jste asi nikdy v žádném akčním filmu neviděli tolik headshotů, což je vlastně Johnova specialita.
Přestávky na nutné ošetření a vydechnutí vyplnili filmaři ještě jedním aspektem. Náznakem jakéhosi tajného bratrstva, společnosti, lóže nebo jak to chcete nazývat, elitních zabijáků. Scénář se se nějakým vysvětlováním nemaže. John prostě nakluše do hotelu Continental, kde přebývají nájemní vrazi, ale nesmějí na sebe sáhnout. Hotel je neutrální místo a svá pravidla si nemilosrdně hlídá.
V záplavě akční zábavy, která se s fantazií zatím držela dost při zemi a divákovi představovala více méně civilní svět, působí klub zabijáků s vlastními pravidly docela bizarně. Jenže když se na tento aspekt podíváme z odstupu, právě tato tajemná společnost vyplňuje poslední hluché místo snímku. Kdyby tam něco podobného nebylo, bude to „jen“ další střílečka s trochu zajímavým hrdinou. Filmaři byli překvapivě dost… umírnění, co se krve a počtu mrtvých týče a to filmu také velice pomáhá v jeho uvěřitelnost. Během děje John Wick zabije pouze 78 lidí z celkového počtu 95 mrtvých.
Nutno zmínit i hodně kvalitní soundtrack. Ať už se jedná o nosné melodie nebo pecky stylu The Red Circle. Hudba skvěle sedí do choreografie střelby i soubojů a Tyler Bates spolu s Joelem J. Richardem odvedli opravdu dobrou práci. Soundtrack k Johnu Wickovi je jedním z těch, které budete dlouho poslouchat i bez filmu.
John Wick se prostě povedl. Divákům nabízí nenáročnou, akční podívanou, syrovou i krutou, která má hlavu a patu a můžete se na ni dívat i opakovaně. Z Johna Wicka se rychle stal fenomén, který oživil a znovu pozvedl na výsluní filmové střílečky a my jsme za to moc a moc rádi. O úspěchu svědčí fakt, že tři roky na to vzniklo neméně kvalitní pokračování a tento týden jde do kin dokonce John Wick 3.
John Wick
USA, Čína, 2014, 97 minut
Režie: Chad Stahelski, David Leitch
Scénář: Derek Kolstad
Kamera: Jonathan Sela Hudba: Tyler Bates, Joel J. Richard
Hrají: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen, Adrianne Palicki, Bridget Moynahan, Dean Winters, Lance Reddick, Toby Leonard Moore, Ian McShane, John Leguizamo, Willem Dafoe a další