Vpravdě divná (ne)hrdinka, která pověsila superhrdinskou kariéru na hřebík a otevřela si detektivní kancelář Alias Investigation. Sklony k porušování zákonů, agresivita a alkoholismus. To je Jessica Jones.
Po Daredevilovi byl tento seriál vypuštěn spoluprací Netflix/Marvel do světa jako druhý. Upřímně řečeno, dokoukal jsem ho až na pátý pokus. Nikdy jsem se nedostal přes epizodu číslo dvě. Nemohl jsem si zvyknout na hlavní představitelku Krysten Ritter. Je prostě divná. Nic osobního.
Jones, Jessica Jones
Dříve chtěl být superhrdinkou, ale pokus skončil tragicky a Jessica si z něho odnesla jen trauma a vnitřní bolest. Nalomenou mysl stále dokola zaplavuje litry alkoholu a vyhýbá se všem a všemu.
Začala se živit jako soukromé očko a zaměřovala se hlavně na šťourání špíny na nevěrníky a jim podobné. Díky svým schopnostem, jako je třeba možnost velkých skoků, nebo nadlidská síla, je pro ni celkem jednoduché sehnat fotky a důkazy jejích zakázek. Vše důkladně prolévá láhví whiskey nebo burbonu, která jí dělá společníka téměř všude a pořád.
Mimo jiné dělá občas melouchy pro zvlášť obtížné případy jedné advokátní kanceláře. Tedy spíše pro jednu z nejvlivnějších advokátek v celém New Yorku. Tou není nikdo jiný než Jerri Hogarth (Carrie-Anne Moss aka Trinity z Matrixu), která si v tomto seriálu odbyla svoji marvelovskou premiéru.
Jessica nemá žádné přátelé a straní se společnosti. Jediná osoba, na které ji záleží je Trish Walker (Rachael Tylor), která je skoro jako její nevlastní sestra. Ale po neblahých událostech s ní Jessica přerušila všechny styky. Je však okolnostmi nucena se s Trish znovu spojit a Jessice začne docházet, jak moc ji na Trish záleží a jak moc ji chyběla.
Jednou ji přijdou o pomoc požádat zoufalí rodiče mladé dívky, ukáže se, že tento případ je jiný než všechny předešlé. A že se týká Jessicy více, než by se ji samotné líbilo. Nový případ spustí vlnu událostí a Jessica chtě nechtě musí čelit znovu svým temným démonům z minulosti.
Vedlejší postavy lepší než ta hlavní
V podstatě je celý seriál spíše detektivka a děj je vystavěj hlavně na dialozích, ale dokáže přinést i nějakou tu akci.
Celý seriál se odehrává jako všechny předešlé Netflix/Marvel spolupráce opět v New Yorku. A opět to celkem stačí. Prostředí není to na čem tyhle seriály stojí a padají.
Na čem ale Jessica Jones stojí velmi dobře jsou herecké výkony a množství kvalitně propracovaných vedlejších postav. Možná asi největší v poměru jejich užitečnosti a důležitosti v seriálu. Všechny mají pečlivě vybudovaný charakter a jsou velmi dobře napsané.
Trish Walker je sebevědomá blondýna, která se dokázala po všech životních eskapádách (dětská filmová hvězda) stát známou celebritou z rádiového vysílání se svým pořadem. Po předešlých problémech má z apartmánu udělanou nedobytnou pevnost, má zaplacené trenéry bojových umění a prošla i lekcemi střelby. Jessica v ní však stále vidí onu křehkou dívku z mládí a trvá dlouho než ji dokáže brát jako rovnocennou partnerku a ne jen někoho, koho musí chránit.
Jerri Hogarth se tady dostaneme pod kůži asi nejvíc ze všech seriálů Marvelu. Od začátku se řeší problémy jejího vztahu s její první manželkou a pletky kolem rozvodu a následného požádání o ruku její nové přítelkyně. Ale věci se velmi komplikují a Hogarth začne tahat z rukávu pěkně nepříjemné triky. Což se později začne projevovat na jejím osobním životě více, než by chtěla.
Pak tady máme Malcolma (Eka Darville). Souseda, který se o Jessicu stará a který projde neskutečnou proměnou z totálního vyřízeného feťáka až po opravdového přítele a zodpovědného souseda od vedle.
Když jsme u těch sousedů tady musím zmínit ještě celkem úchylná dvojčata z horního patra domu, kde bydlí Jessica. Takový vztah je řekněme….trošku přes čáru no.
V seriálu se samozřejmě objeví i Claire Temple (Rosario Dawson), která zase pomáhá dávat do kupy rozbité bojovníky a dozvíme se o ní další střípky. Hlavně si tu padne do oka s Lukem Cagem.
Ano, je to tak. Luke Cage (Mike Colter) si odbyl svou premiéru poprvé právě v tomhle seriálu. Objevil se tady ještě před událostmi v první sérii Luka Cage. Nejprve to vypadalo, že bude mít roličku jako cíl jednoho z jejích klientů, ale pomalu se ukázalo, že je Jessica v Lukově osudu bolestivě ponořená a spojená s události z její minulosti. A dojde i na to, že Jessica Luka prostě střelí brokovnicí do hlavy.
V neposlední řadě tady máme policistu Will Simpsona (Will Travel), který nám názorně předvede, jak se z ukázkového policisty může souhrou okolností stát prvotřídní psychopat. Role Willovi opravdu sedla.
Kilgrave zachraňuje seriál
Co Jessicu Jones zachránilo absolutně, tak byl hlavní záporák Killgrave (David Tennant – Doktor Who).
Anglický elegán se schopností ovládání mysli byl zahraný přímo fantasticky a musím říct, že jsem mu fandil mnohem více než Jessice. Super bylo, že to zahrál Tennant tak fantasticky, že jste prostě nikdy nevěděli, jestli myslí věci vážně nebo ne. Věříte mu prostě úplně vše.
Všeobecně schopnost ovládání myšlenek dělá ze seriálu nakonec tu napínavou část, protože nikdy nevíte, kdo zrovna může být pod jeho kontrolou a kdo ne. Rozhodně je to jedna ze schopností, kterou bych ve skutečnosti opravdu chtěl mít. Rozhodně bych věděl, jak s nimi naložit.
Hudba nevýrazná a nezanechala ve mě žádnou zajímavou vzpomínku. Kamera a střih klasicky na velmi dobré úrovni.
Bohužel mi celý seriál přišel takový nijaký a utahaný. Nebýt skvělého Kilgrava a výborných vedlejších postav, bylo by to vážně špatné.
Za mě nejhorší ze všech Netflix/Marvel počinů který vyšel, snad jen s výjimkou druhého Iron Fista.
Jessica Jones (1. série)
USA, 2015, 11 h 20 min (Minutáž: 47–56 min)
Tvůrci: Melissa Rosenberg
Režie: S.J. Clarkson, David Petrarca, Stephen Surjik a další
Scénář: Hilly Hicks Jr., Micah Schraft, Dana Baratta a další
Kamera: Manuel Billeter
Hudba: Sean Callery, Jamie Forsyth
Hrají: Krysten Ritter, Mike Colter, Rachael Taylor, Erin Moriarty, Eka Darville, Carrie-Anne Moss, David Tennant, Susie Abromeit, Robin Weigert a další