Luke je dobrý chlap. Ale nechtěl být hrdinou. Vlastním jménem Carl Lucas. Neprávem obviněn a odsouzen do věznice Seagate. V ní se stal účastníkem experimentu, díky kterému má kůži tvrdou tak, že ho nemůže poranit žádná kluka, žádný granát ani raketa.

Další marvelovský počin z dílen streamovací společnosti Netflix. A opět výsledek zvládnutý na výbornou. Plnohodnotné rozšíření televizního marvelovského universa, které představuje samostatně fungující příběh z černošského prostředí newyorskeho Harlemu, ale zároveň plynule zapadá mezi ostatní události v New Yorku týkající se Luka, ale i Matta Murdocka alias Daredevila, Jessicy Jones a Dannyho Randa – Immortal Iron Fist. Všichni společně jinak známí jako The Defenders. Setkáváme se tady i s další plejádou postav propojující seriálový Marvel universe.

Po první sérii, která byla celkem roztahaná a měla svoje mouchy, přichází série druhá, která se poučila z výtek a seriál rozhodně pozvedla výše.

Harlem, černoši, svoboda a vše co k tomu patří

První série Luka Cage nám ukázala svět černošských rodin, zvyků, ale hlavně Harlem v jeho nejtvrdším jádru s gangstery, války gangů, obchodu s drogami i zbraněmi. Vraždy, úplatky, korupce, vydírání. Vše na denním pořádku ve vizi jednotného Harlemu vedenou rodinou Stokesových.

První polovinu série se nám představil Cornell Stokes, v podsvětí známý jako Cotton Mouth (Mahershalalhashbaz Ali). Vedl ze svého klubu Harlem Paradise svoje obchody se zbraněmi. Společně s chladnokrevným mafiánem Shadesem (Theo Rossi) a sestřenicí Mariah Dillard (Alfre Woodard) jim to šlo celkem dobře. Než se na scéně objevil Luke Cage (Mike Colter). Jeho zjevení eskalovalo v celou řadou událostí, které vyvrcholily vraždou Cottonmoutha jeho vlastní sestřenicí Mariah.

Luke je dobrý chlap. Ale nechtěl být hrdinou. Vlastním jménem Carl Lucas. Neprávem obviněn a odsouzen do věznice Seagate. V ní se stal účastníkem experimentu, díky kterému má kůži tvrdou tak, že ho nemůže poranit žádná kluka, žádný granát ani raketa. Poté co se dostal na svobodu chtěl jenom zapadnout do normálního života v holičství jistého Popa, který byl po celém Harlemu známý a respektovaný, protože se staral o mladé černé kluky, kteří se jinak dostávali do gangů a jiných problémů.

Až jednou jeden z Cottonmouthových poskoků ztratí hlavu a Popa zastřelí, tak Luke Cage změní názor a začne vystupovat na veřejnost a bojovat jako samozvaný hrdina proti bezpráví a gangsterům na ulici. Luke má stejné přesvědčení jako jeho známý Daredevil – policie je na některé věci krátká a tak je potřeba, aby vzal někdo spravedlnost do vlastních rukou. Ale ze zásady nezabíjí, zločince předává policii a má svůj velmi silný morální kompas.

Nedlouho poté co je Cottonmouth odstraněn jeho sestřenicí ze scény, objeví se nová záporná postava a to Diamondback (Erik LaRay Harvey), který má k dispozici zbraň schopnou smrtelně zranit Luka Cage a tím i možnost ovládnout celý Harlem.

Luke Nakonec ve spolupráci s místní detektivkou Misty Knight (Simone Missick) ho dostane na kolena a po cestě najde i svou pravou lásku – ošetřovatelku Claire Temple (Rosario Dawson), která je známá  fanouškům Marvelu hlavně díky tomu, že léčila Daredevila a také ostatní Defendery a stala se jakýmsi jejich strážným andělem.

Z nevýrazného introvertního obřího chlápka se stal hrdina Harlemu Luke Cage. Symbol svobody v Harlemu. Ochránce slabších a vzor pro všechny mladé snažící se držet po Popovi jeho pochodeň a držet Harlemské ulice bezpečné. Ale jak dlouho to vydrží?

Hrdinou už ne tak proti své vůli

Ve druhé sérii se opět vracíme do New Yorku a Harlemu a to nedlouho po událostech prvních Defenders, kdy se všem společnými silami podařilo zachránit New York. Vše si začíná sedat a Luke je známy hrdina a ochránce v celém Harlemu.  Stane se z něho i mediální hvězda. Vznikne aplikace, kde můžou všichni kdo ho uvidí dát zprávu ostatním, kde se jejich hrdina zrovna nachází. Také vznikne obchod s labelem Luke Cage.

Vypadá to, že Luke žije svůj americký sen. Bydlí společně s Claire a všechno se zdá být skvělé. Jenomže osud tomu nechce, aby měl Luke klidný život. Jeho boj se zločinem v něm rozdmýchává jeho temnou stránku a aniž by si to uvědomoval, začne ztrácet svůj klid a postupně začne ztrácet i Claire.

Na scéně se zároveň objeví i Lukův otec, který Luka dlouho vinil ze smrti jeho matky a nevěřil mu, že byl ve vězení nevinně. To Luke samozřejmě těžce nese a na jeho temných myšlenkách to nijak neubere.

I ve druhé sérii se vrací Misty Knight. Ta v Defenders obětovala svoji ruku když chránila ostatní a první část série se s tím těžce vyrovnává a nedaří se ji začlenit do normálního života. Snaží se vrátit do práce, ale její intuice nefunguje tak jako dřív. Ale i pro ni se začne blýskat na lepší zítřky. Od Dannyho Randa a Collen Wing se jí dostane přátelské podpory a hlavně kovové protézy, která začne Misty vracet její ztracené sebevědomí.

Harlemu prozatím vládne Mariah Dillard, která se sblížila s Shadesem a společně se snaží začít podnikat legálně a snaží se prodat jejich byznys se zbraněmi. V tuhle chvíli na scénu přichází Bushmaster.

Poučení z první série

U Netflixu si vzali k srdci výtky fanoušků i kritiků a na záporácích v nové sérii znatelně zapracovali.  Jejich motivace jsou již uvěřitelnější a díky tomu i jejich rozhodnutí. Bushmaster (Mustafa Shakir) je skvěle propracovanou postavou. Jeho jamajský původ ho přivede zpátky do New Yorku do jamajské čtvrti za jeho rodinou. Jeho otec, společně s rodinou Stokesových, založil Harlem Paradise, ale rodina McIverů byla Stokesovými zrazena a na Jamajce povražděna. A on si teď přichází nárokovat vše, co je po právu jeho a před ničím se nezastaví.

Aby toho nebylo málo, je stejně silný jako Luke Cage, který se o tom brzy přesvědčí, když po dlouhé době dostane opravdu pořádnou nakládačku. Avšak Bushmasterova síla pochází z jiného zdroje, než Lukova. Za pomocí květiny zvané Nightshade vykonává starobylé rituály, které mu dodávají nadlidskou sílu, rychlost i abnormální schopnost léčení. Ale má to i svou cenu. Rituály ho rozežírají zevnitř.

Skvělý herecký výkon podal i Theo Rossi aka Shades, který prošel asi největší psychologickou proměnou v průběhu seriálu a bylo opravdu skvělé sledovat jeho rozpolcení, kdy Mariah přichází o rozum a stává se z ní nefalšované monstrum a je to právě on, který nakonec sehraje velmi významnou roli ve velkém finále.

Harlem i Netflix v bezpečí

Celkové zpracování seriálu je velmi povedené. Vše je černé, důvěryhodné a z obrazovky na vás přímo dýchá kultura amerického Harlemu. Ale ani zdaleka to není tak přehnané a vlezlé jako v Black Pantherovi. Zde je na rozdíl od Wakandského vládce vše vyvážené a netlačí se tak na pilu.

Co musím opravdu ale opravdu pochválit. Téměř v každé epizodě hostoval nějaký zpěvák, nebo zpěvačka, ať už známí nebo ne a v průběhu jejich vystoupení v Harlems Paradise se na obrazovce odehrávali důležité dějové věci. Obdivuju a fandím této možnosti pro mladé umělce, protože ta hudba byla opravdu skvělá a autoři si na výběrech dalo velmi záležet. Pro všechny vyznavače černošské muziky všeho druhu je to hotová balada pro uši.

Ve druhé sérii se naštěstí tvůrci polepšili a napravili neduhy série první. I když má seriál znovu 13 dílů, už nepůsobí roztahaně a vše dává postupně smysl. Záporáci už nejsou tak nevýrazní, jako v první sérii a tvůrci si dali velmi záležet na jejich motivacích a hlavně psychologickém vývoji. Dokonce se jim podařilo vykřesat maximum i z původně moc nevyužitých a nevýrazných postav, jako byla Mariah Dillard, teď už Stokes.

V jedné epizodě se dokonce objeví také Danny Rand (Finn Jones) a společné boje Luka a Iron Fista byly skvělé. Rohodně to byl jeden z nejlepších dílů série. Za to velký palec hore. Moc mě to bavilo. Když k tomu připočtu poslední tři epizody, které byly opravdu povedené, konečný dojem je více než dobrý.

Luke Cage to nakonec dokázal a zachránil Harlem a stal se jeho novým králem. Králem Netflixu se sice nestane, nicméně velmi důstojně a zábavně pokračuje ve vysoké úrovni marvelovských seriálů z televizních obrazovek a myslím si, že třetí série jen otázka času. Nemluvě o tom, že se Luke určitě ukáže v dalších Defenders.

První série byla na 70%, druhá šla kvalitou nahoru aspoň na 80%. Dohromady tedy uděluji velmi dobrých 75% a doporučuju všem fanouškům komiksových filmů, ale i černošské kultury. Rozhodně stojí za shlédnutí.

UložitUložit

UložitUložit

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?