Fantasy Island cover
Zdroj: Blumhouse Productions

Vítejte na ostrově splněných přání, kde každý může zažít své nejtajnější touhy a přání, kde každý může dostat druhou šanci, ale kde také se splněnými sny přichází děsivá daň za jejich splnění. 

Společnost Blumhouse je známa především horory, a to po většinou dost béčkovými horory. Samotná společnost odklepne k natáčení v podstatě cokoliv, co má trošku zajímavý nápad a někdy ani tohle nemusí jejich film mít.

Fantasy Island 1
Zdroj: Blumhouse Productions

Je proto třeba přistupovat ke každému dalšímu filmu s rezervou a nemít přehnaná očekávání. Lépe řečeno – nemít žádná očekávání.

Potom se vám totiž nemůže stát, že budete zklamaní, protože si maximálně řeknete, že to byla zase blbost a velmi brzy na to zapomenete. Občas ale divák může být i mile překvapen.

Buďme k sobě upřímní. Být překvapen tady nemáme na mysli, že vám Blumhouse dodá nějaký vybroušený hororový klenot, ale že vám dodá film, kterého si prostě a jednoduše nemáte chuť vyškrábat oči nebo vystřelit mozek z hlavy.

Fantasy Island je přesně takový film. Není to žádná díra do filmového světa, ale je to příjemná, místy napínavá odreagovačka, u které když nebudete moc myslet, tak si ji vlastně i docela užijete.

Ostrov splněných přání

Fantasy Island 2
Zdroj: Blumhouse Productions

Rovnou vám tady z první vypálím to nejlepší co na celém snímku je, a to je samotná premisa.

Partička hrdinů (no, hrdinové to vážně nejsou) vyhraje VIP pobyt se vším všudy na ostrovním ráji v luxusním rezortu.

Bylo jim slíbeno, že každý z nich prožije svoji nejskrytější fantazii a touhu.

A jak se ve filmu dozvíte – neptejte se jak, ale ostrov sám vám takovou fantazii vyplní do detailu. Jenže jak to tak bývá, ty nejtajnější fantazie a představy většinou dopadnou úplně jinak než očekáváte.

Samotná práce s fantaziemi jednotlivých hrdinů je skvělá hlavně postupné uvádění jednotlivých účastníků pobytu do jejich vlastní tužeb je výborně zpracované.

Fantasy Island 3
Zdroj: Blumhouse Productions

Jedna se chce mstít za šikanu v mládí, druhý chce být vojákem, kterým nikdy nemohl být, třetí chce změnit svoji odpověď na dávnou žádost o ruku a tak bychom mohli pokračovat dál.

K tomu všemu se všechny fantazie jednotlivých hrdinů pomalu ale jistě proplétají dohromady a to velmi koukatelnou formou a dlouho si říkáte, že to dává perfektní smysl a že se u Blumhouse překonali.

Bohužel jsem jásal trochu předčasně. V poslední třetině filmu se věci totiž tak zamotají, že divák bohužel dost snadno ztratí přehled o tom, kdo prožívá jakou fantazii a hlavně, kdo je účastníkem čí fantazie. Tohle bylo bohužel dost na hlavu a dost to shodilo celkově dobrý pocit z prvních dvou třetin filmu.

Jenom casting nestačí

Fantasy Island 4
Zdroj: Blumhouse Productions

Co se Fantasy Islandu rozhodně nedá upřít, tak je velmi zajímavý a sympatický casting.

Tomu bohužel opět podtrhává nohy poslední třetina filmu, kdy se charaktery začnou chovat dost nelogicky a občas máte chuť skrze obrazovku jednotlivým účastníkům vlepit pravou nefalšovanou facku.

V čele herců stojí Michael Peña, který si získal srdce mnoha fanoušků v Ant-Manovi. Tenhle sympaťák tu hraje pana Roarka, který má celý ostrov na starost a plnění tajných přání ubytovaných ostrov zprostředkovává skrze něj.

Taková pecka jako v MCU to sice nebyla, ale Peña se zahrál svůj standardt a ostudu si rozhodně neudělal. Jen škoda, že ho ve filmu bylo poměrně málo.

Dále se ve filmu objevila Maggie Q, která měla asi nejdůležitější roli ze všech účastníků zájezdu.

A nutno říct, že z celého hereckého ansáblu zahrála svůj part nejlépe. Nebyla dřevěná a to, co hrála, jste ji prostě věřili. K tomu je Maggie opravdu kus pěkné ženské, takže se na ni byla radost dívat.

Fantasy Island 5
Zdroj: Blumhouse Productions

Do třetice stojí určitě za zmínku ještě Lucy Hale. Stálice a hvězda echt béčkových filmů a hlavně hororů.

Tam kde Lucy hraje, máte v podstatě jistotu toho, že to bude béčko jako řemen, nebo ještě hůř – brak jako prase. Přesto ale její krásná tvářička u mnoha diváků boduje a tady určitě zaujme také nejednoho muže, ba i ženu.

Ostatní casting byl také povedený, ale postavy byly bohužel spíše nevýrazné a hlavně je zabila už zmiňovaná poslední třetina filmu.

Čestnou zmínku si zaslouží ještě šílený soukromý detektiv, který se ukrývá na ostrově a snaží se odkrýt světu jeho tajemství.

Toho si nezahrál nikdo jiný než Marry Poppins Yondu Udonta z MCU – Michael Rooker. Klasicky hrál totálně mimózního týpka, který se ve filmu jenom párkrát mihne, než zaklepe bačkorama. Ale i za tu trošku body plus.

Co říci závěrem..

Fantasy Island 6
Zdroj: Blumhouse Productions

I když se Fantasy Island prezentuje jako horor, tak se k němu blíží spíše jen okrajově.

Blíže má film k dobrodružnému akčnímu thrilleru. Na to, aby to byl horor, by se musel o dost víc přitlačit na pilu.

Krve je málo, atmosféra většinou neudrží napětí a bohužel je ve filmu i několik laciných lekaček. Na druhou stranu až na ty lekačky to vlastně není vůbec špatné, ale není to horor. Ale filmu by rozhodně prospělo, kdyby se přiklonil žánrově buď na jednu, nebo na druhou stranu.

Exteriéry filmu jsou nádherné. Exotický ostrov s hotelovým rezortem byl vybrán opravdu luxusně a člověk by se při sledování filmu hned nejradši teleportoval na nějaké takové místo. Obzvláště v této době.

Fantasy Island jsem viděl s dabingem a i jako Ostrov splněných přání to funguje vcelku slušně. I když nepochybuji o tom, že Michael Peña v originále by byl daleko více zábavnější.

Fantasy Island 7
Zdroj: Blumhouse Productions

Co se týká hudby, tak byla bohužel dost nevýrazná a divák si po skončení snímku nepamatuje v podstatě ani tón.

Jediné co je zajímavé tak zvukový efekt kapající vody, který nás provází celým filmem a dodával celkové atmosféře na zajímavosti.

Navzdory všem nedostatkům Fantasy Island odsýpá dost rychle a při stopáži 103 minut bez titulků naštěstí neztrácí na tempu.

Z nápadu okolo fantazií se rozhodně dalo vytěžit více, na druhou stranu to, co ve filmu je, mohlo dopadnout i mnohem hůře. V žádném případě to není kdejaký výkvět kinematografie, ale na Blumhouse vlastně dost nadprůměrné.

Rozhodně nečekejte zázraky, ale když přistoupíte na pravidla hry, budete se bavit a na jedno shlédnutí to vůbec není tak špatné.

Fantasy Island / Ostrov splněných přání

Thriller / Horor
USA, 2020, 109 min

Režie: Jeff Wadlow

Scénář: Jeff Wadlow, Christopher Roach, Jillian Jacobs

Kamera: Toby Oliver

Hudba: Bear McCreary

Hrají: Lucy Hale, Maggie Q, Portia Doubleday, Michael Peña, Austin Stowell, Jimmy O. Yang, Ryan Hansen, Michael Rooker a další…

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
65 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
fantasy-island-vitejte-na-tropickem-ostrove-kde-se-vase-tajne-sny-mohou-zmenit-v-realitu-ktera-muze-byt-i-nocni-murou-a-zavodem-o-zachranu-zivota+ premisa filmu + casting + exteriéry + není to horor - poslední třetina filmu - nelogické chování hrdinů - slabší hudba - není to horor