Jste úplně normální táta od rodiny, který chodí do práce a stará se o své blízké. Máte jen jediný problém. Noční můry, které vám ukazují mimozemskou invazi na Zemi a její totální vyhlazení. Co když to nejsou jen noční můry?

Netflix se po Brightu opět vrátil ve filmovém žánru ke sci-fi a vznikla z toho poměrně zajímavá žánrovka, která neurazí, ale ani nenadchne.

S přibývajícími léty praxe a hlavně přibývajícím budgetem je vidět obrovský posun ve vlastní filmové tvorbě společnosti Netflix. Film jako je tento se za sebe rozhodně nemusí stydět a leckterá béčková hollywoodská kino tvorba by se mohla jít v porovnání s Extinction zahrabat.

Snímek působí velmi komorně i přesto, že některé scény jsou lehce přehnané. Prvních pár minut je opravdová pastva pro oči a práce s kamerou a exteriéry v kombinaci s jemnou hudbou je opravdu excelentní.

Když máte v hlavě zmatek a nevíte proč

Pomalu se dostáváme do děje a poznáváme hlavní postavu filmu Petera (Michael Peña), který je obyčejný otec dvou holčiček a manžel krásné Alice (Lizzy Caplan). Peter pracuje jako technik v jedné z městských továren a má svou práci rád, tráví v ní hodně času na úkor rodiny a to se začíná projevovat na rodinných vztazích.

Nepomáhají tomu ani noční můry, kterými Peter trpí posledních několik týdnů a všichni okolo si o něj začínají dělat řádné starosti. Peter vidí záblesky invaze na zemi a postupně tyto vize začne mívat i při běžném životě přes den, kdy upadne do bezvědomí.

Po dlouhém nátlaku rodiny a jeho šéfa v práci, kterého ztvárnil Mike Colter alias Luke Cage od Marvelu se rozhodne vyhledat Peter pomoc a navštíví kliniku, kde řeší případy podobné tomu jako je Peter. Tam potká jiného pacienta, který má podobné vidiny jako on a po jeho proslovu radši z kliniky odejde. Pak už události začnou jít ráz na ráz a film nabere na tempu.

Invaze je tady.

V jeden večer po oslavě povýšení Peterovy manželky Alice se dívá dalekohledem na nebe a uvidí stovky až tisíce objektů padajících z nebe a, které bez varování pálí do všech budov a zabíjejí tisíce lidí.

Začíná závod o přežití, kde se Peter snaží dostat svoji rodinu do bezpečí. Teď už je jasné, že to je to co viděl ve svých vizích. Invaze je tu a útočníci se na nic neptají. Jen střílejí a zabíjí na potkání.

Musím vyzdvihnout herecký výkon Michaela Peñi, kterého jsem doteď viděl jen v komediálních rolích (například Ant – Man) a upřímně si žádný jiný žánr, než komedie s Peñou v hlavní roli ani nevybavuji. Byl jsem mile překvapený, jak se k roli postavil a celkem jsem mu to i věřil.

Co se hereckého obsazení týká, tak pro mě bylo největší potěšení výkon dvou dětských rolí dcer Petera Lucy(Erica Tremblay) a Hanna (Amelia Crouch). Jejich hrůza a panika, když se kolem nich děje takový teror byla zahrána naprosto fantasticky. Opravdu jsem o ně měl celou dobu filmu strach jako o vlastní děti. Za to opravdu klobouk dolů! Z těch holek něco bude.

Run movie o ničem s překvapivým rozuzlením

Vizuální stránka je místy skvěle zpracovaná. Hlavně v první části filmu. Později bohužel přichází mnoho pasáží a míst, kde to naopak již není žádná sláva, ba naopak. CGI efekty byly bohužel velmi viditelné a bylo často poznat, že je to počítačová animace. Hlavně při záběrech na město v ruinách a plamenech to bylo poznat.

Hudba ve filmu je nevýrazná a žádný zapamatovatelnější motiv se zde nenachází.

Celý film je v podstatě jen útěk rodiny z bodu A do bodu B a to bod B ještě není vzdálený ani pár kilometrů, ale pouze pár bloků.  Peter díky tomu, že je technik a také díky tomu, že uchvatitelé mají podobnou technologii té, s jakou přichází do styku v práci dokáže přeprogramovat zbraň jednoho útočníka a tak se může i s rodinou aspoň nějak obstojně bránit.

Postupem filmu vám přijde více a více věcí podezřelejších a začne vám docházet, že ne všechno je tak jak vypadá. Až přijde před koncem opravdu povedený a vypečený mindfuck. Už se k němu schylovalo tak deset minut a já si pořád říkal jestli je to možný, jestli to je takhle, nebo takhle a proč vlastně to tak je. A pak to přijde a nutno říct že to filmu přidalo minimálně 15% hodnocení, protože to dodá celému snímku úplně jiný rozměr.  A vy konečně pochopíte úvodní proslov Petera z první scény.

Na scénu se ke konci vrací i Peterův šéf, který jak se ukáže věděl více než ostatní a byl na invazi připraven a díky němu dostanou obyvatelé města další šanci na život.

Promrhaný potenciál, ale i přesto celkem zábavná podívaná

Extinction se zařadí bohužel mezi filmy, na které se podíváte, budou vás bavit, ale za rok už si na ně ani nevzpomenete. Nebýt toho mega twistu a Michaela Peñi, tak se z filmu stane propadák.

Vizuální stránka filmu není špatná, ale místy pokulhává a kvalitní hudba také chybí. Velmi dobrá je práce s kamerou, která některým scénám dodává ten správný šmrnc a napětí.

Nicméně herecké obsazení to táhne velmi nahoru a v kombinaci se zajímavým námětem a skvělými závěrečnými 20 minutami je film zábavnou žánrovkou pro užší publikum. Škoda jen toho promrhaného potenciálu. S tou látkou se daly dělat daleko větší věci.

Pro mne jako velkého fandu sci-fi to bylo Extinction spíše takový guilty pleasure, ale rozhodně toho času nelituju.

Když takhle Netflix bude pokračovat dále, tak se dříve či později dočkáme pořádné šlehy, jako nám přináší ve světě seriálů. O tom jsem naprosto přesvědčen.

Extinction – 2018 ‧ 1 h 35 min

Režisér: Ben Young

Hudba: The Newton Brothers

Scénář: Brad Kane, Eric Heisserer, Spenser Cohen

Starring: Michael Peña, Lizzy Caplan, Mike Colter, Lilly Aspell, Emma Booth

Produkční společnosti: Universal Studios, Good Universe, Mandeville Films

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?