Očekávání bylo velké. Co velké, přímo obrovské. A opět zklamání nepřišlo. Dostal jsem parádní dekadentní akční jízdu, která přetřásá život Matta Murdocka aka Daredevila až na doraz a dává jemu, i jeho životu pěkně zabrat.

Trailery slibovaly mnohé. Návrat Wilsona Fiska a jeho proměnu v Kingpina. Nového hráče na scéně v podobě psychicky labilního agenta FBI, pro komiksové fandy známého jako Bullseye. A hlavně návrat samotného Daredevila, který v posledním díle Defenders sice zachránil New York, ale vzápětí byl zasypán mrakodrapem a jeho osud byl nejistý.

Všechno jsem dostal a ještě více. Ale stačilo to na nejlepší kousek série Daredevil z dílen Netflixu? Po neskutečně vysoko nastavené laťce první série a fenomenálním úspěchu série druhé, která nám představila Punishera, to třetí série vážně neměla snadné. Poprala se s tím statečně, ale na sérii druhou nedosáhla. Nicméně kvalitou se drží stále na neuvěřitelné úrovni a celkový zážitek vážně stojí za to. 

Ve znamení dekadence

Příběh začíná přesně tam, kde nás nechal čekat a snažně doufat poslední díl the Defenders. New York byl zachráněn, ale Matt Murdock přišel o všechno. O svou životní lásku Elektru. O naději  lepší zítřky. A hlavně o svou víru, která ho vedla životem.

Zachráněn a ukryt trpí ve svém vlastním vnitřním pekle v podzemí pod sirotčincem, kde byl vychován. Otec Lantom Peter McRobbie), ke kterému Matt chodil celý život pro rady a odpuštění a byl pro něj něco jako vlastní otec, se společně s řádovou sestrou Maggie Grace  (Joanne Whalley – mega comeback!) snaží vyléčit a napravit Mattovo zničené tělo a hlavně zlomenou vůli.

Mattovo tělo po obrovské nakládačce a po pádu budovy dostalo neskutečně zabrat a mimo jiné také částečně přišel na nějaký čas o sluch a tím pádem i své schopnosti. To, a ostatní okolnosti, vedou k naprosté ztrátě víry a Matt začne zpochybňovat Boha a svůj přístup k životu.

Mezitím jeho přátelé truchlí nad Mattovou smrtí, i když si hlavně díky Karen (Deborah Ann Voll) stále drží naději na jeho přežití. Matt ve svém zoufalství je rozhodnut odříznout všechny své přátele, protože je přesvědčen, že Stick měl pravdu a že své milované svým životem vystavuje obrovskému riziku. Proto radši zvolí smrt Matta Murdocka a nechává ve své mysli žít jen a pouze Daredevila. 

Postupem času se Mattovi vrátí sluch a začne tvrdý trénink, aby jako Daredevil dokonal svoji pomstu na Wilsonovi Fiskovi.  Trénink se stane o to intenzivnější ve chvíli, kdy Kingpin uzavře dohodu s FBI a dostane se ven z vězení. Fisk je převezen do luxusního pětihvězdičkového hotelu, kde má svůj vlastní apartmán za desítky milionů dolarů. Spolupracuje s FBI a práská jednoho gangstera za druhým. Po čase ale vyplave napovrch, že ne vše je tak jak se zdá.

To je pro všechny naše známe hrdiny taková rána, že se každý po své ose rozhodne jednat.  

Matt Murdock vyrazí zase do ulic konat svoji povinnost. Ale tentokrát již bez svého kostýmu Daredevila, ale jen jako muž v masce.  A díky svým nedávným zraněním dostává poměrně často a poměrně výrazně nařezáno. Vždy se poté vrací zpět do podzemí sirotčince, kde ho dává do kupy sestra Meggie.

Matt je na samém dně. Zklamala ho víra. Zklamal ho systém. Zklamalo ho jeho tělo. Myslí si, že nemůže být hůř. A myslí si to i divák. Ale to se všichni šeredně spletli. Fisk při své velkolepé hře vytáhne další eso z rukávu. Najde si svého elitního zabijáka, kterému pořídí totožný kostým, jako měl Daredevil v posledních dvou sériích a pošle ho páchat zlo a vraždit do víru velkoměsta. Zároveň zjistí Daredevilovu totožnost tím hrozí, že udělá z Matta i Daredevila veřejného nepřítele číslo jedna. 

Geniální tah.

Karen a ti ostatní

Vrací se celá plejáda nám známých hrdinů. 

Foggy Nelson (Elden Henson) má úspěšnou kariéru právníka, milující přítelkyni, ale osvobození Wilsona Fiska mu opět převrátí život naruby. Zklamaný justicí a nezájmem státního návladního něco dělat se sám rozhodne kandidovat na státního návladního a s kampaní příslibu, že dostane Fiska zpět za mříže má rozsáhlou podporu místní policie i občanů.

Poprvé v seriálu také uvidíme Foggyho rodinu a ono řeznictví, o kterém vždy mluvil v předešlých sériích. Jenže i jeho rodina je objetí Kingpinovy velké hry a Foggy musí čelit mnoha útokům a těžkým rozhodnutím.

Vrací se i skvělá Deborah Ann Voll jako Karen, která je sérii od série lepší a lepší. Ta dostane klasicky zabrat zase jako jedna z nejvíc a dostává se do mnoha velmi kritických situací. 

Po útoku falešného Daredevila přímo v budově Bulletinu, kde měl za úkol zlikvidovat klíčového svědka, dostane Karen výpověď, když odmítne prozradit, kdo je Daredevil ve skutečnosti.  

Tentokrát Karen dostane ale naloženo ještě více. Sama se rozhodne konfrontovat Fiska a ve snaze vyprovokovat ho na sebe, prozradí, že to právě ona odrovnala Fiskova věrného Weasleyho. A ten ji za to začne vskutku nenávidět a lovit ji po celém New Yorku, a to také bude stát život některé osoby blízké.

Autoři dokonce věnovali Karen celý jeden díl, jehož název nese její jméno. V tomto díle se vrátíme v čase do doby, kdy Karen ještě studovala a žila na americkém venkově. Dozvíme se tedy, jak to tehdy bylo s jejím mrtvým bratrem a proč musela venkov opustit a odstěhovat se do New Yorku. Díky tomuhle dílu se dostanete Karen přímo pod kůži a o to intenzivněji poté prožíváte události, které nastanou ve finále sezony. 

Mezi těmi na straně dobra tu máme potom dva nové charaktery.

Prvním z nich je výše zmiňovaná sestra Meggie, která dává Matta do kupy pokaždé, když dostane nakládačku. Její rozhovory s Mattem ho nakonec přivedou na správnou cestu. A sestra Meggie nám také připraví jeden obrovský twist, u kterého jsem zstal sedět prostě s pusou dokořán.

Druhým nováčkem na straně těch dobrých chlápků je zvláštní agent FBI Ray Nadeem (Jay Ali). I když to tak nejprve nevypadalo. Právě on uzavře dohodu s Fiskem a stará se o celý jeho případ. Zdá se to jako cesta zla za účelem vyššího dobra. Když agent Nadeem zjistí pravdu, je už pozdě a je namočený v průšvihu až po uši a těžko hledá cestu ven. 

Tento charakter mi byl dlouhou dobu celkem nepříjemný a pořád jsem si na něho nemohl zvyknout. Ale velké finále zvládl Jay Ali na jedničku.

Kingpinova velká hra

Ano, vytoužený návrat Wilsona Fiska (Vincent D`Onofrio) se stal skutečností. 

Je až neskutečné, jak si autoři s tímto charakterem pohráli. Fisk dokázal i z vězení rozehrát ještě větší hru, než měl v první sérii. Nejenom, že dokázal během pobytu ve vězení podplatit všechny důležité osoby ve vězení. On to dokázal i mimo něj. A nejen ve vězení. 

Fisk hnaný láskou ke své femme fatale Vanesse uplatí i agenty FBI a ve chvíli, kdy už s nimi uzavře dohodu o jeho propuštění výměnou za informace o mafiánských bossech, má již většinu agentů pod palcem on. Jím řízená likvidace konkurence je v plném proudu. 

Nikdo kromě našich hrdinů nechce vidět pravdu, protože by ho to mohlo stát život. Proto se Fisk pomocí mnoha manipulací a machinací a vytvořením veřejného nepřítele číslo jedna Daredevila dostává ven i z domácího vězení a má naprosto volné ruce. 

Oním falešným Daredevilem se stane jeden ze zvláštních agentů FBI Benjamin Pointdexter (Wilson Bethel).  

Od začátku je jeho charakter opět velmi pečlivě budován. Jeho disociativní porucha, vážné problémy s chováním, jeho labilní psychika a nutnost vzhlížet k někomu, kdo ho povede, aby nebyl ztracen ve světě, jsou naprosto ideální podmínky pro bravůrní manipulaci Fiska, který ho postupem času získá na svou stranu a využívá ho jako smrtící nástroj, který páchá čiré zlo a ještě mu to dělá dobře.

Bethel zahrál roli opravdu skvěle a na obrazovce vidíte opravdu člověka, který to má v hlavě dost pomatené a baví ho zabíjení. Celý život se kvůli své poruše a nevyrovnanosti musel na někoho nebo na něco upínat, a proto věnoval tisíce hodin tréninku házení všemožných věcí, tudíž má nebezpečnou schopnost ohrožovat a zabíjet okolí čímkoliv, co mu přijde pod ruku.

A tím myslím opravdu čímkoliv. Tužky, misky, nože, šanony, svícny, jehelníčky, vázy, kusy nábytku, tyče a vlastně cokoliv vás napadne. A dělá to s takovou finesou a grácií, že je to radost pohledět.

Pan D`Onofrio zahrál opět naprosto fantasticky a Fisk nesvázán zákony ani systémem se zdá, že má vítězství na dosah ruky. A je to velkolepé.

Nelson, Murdock & Page

Tentokrát byl na mne až moc roztahaný začátek série, kdy se v podstatě první tři díly nic moc neděje a vše se tak nějak vatovitě táhne. Buduje se atmosféra a rozestavují se figurky na šachovnici. 

Ale potom přijde díl čtvrtý a Mattova návštěva vězení, a ten vás zarazí do židle a jen nestačíte zírat. Fisk nejenom, že ví, kdo je Matt Murdock, ale díky podplaceným lidem ve věznici se ho pokusí zlikvidovat přímo tam a Mattův boj o život je vážně intenzivní. Velký klobouček za střih a kameru. Opět.

Od čtvrtého dílu se již tempo jen stupňuje až k devátému a desátému dílu, které jsou naprosto pohlcující a odzbrojující.

U rozhovoru Fiska tváří v tvář s Karen mi běhal mráz po zádech a po konci dílu mě napadla jen jedna myšlenka. Kruci Karen hledej Franka. A to tak že hned.

Příjemnou novinkou byly Mattovy imaginární rozhovory s Fiskem, potažmo s jinými charaktery. Vyplouvaly tak na povrch Mattovi myšlenky a obavy a jeho největší úskalí.

Ve finále Matt musí čelit bolestivému a nejdůležitějšímu rozhodnutí v životě. Vše ho zklamalo a Kingpin není k zastavení. Usoudí tedy, že jediná cesta jak ho zastavit je zabít ho.

Finální zhodnocení

Kvality seriálu jako výborná kamera, skvělý střih, fantastické herecké výkony, ale hlavně i velmi kvalitně zpracovaný děj plný zvratů a překvapení, tu znovu nepochybně jsou přítomny.

Ben Pointdexter alias Bullseye je velmi důkladně promyšlený a skvěle zahraný, ale takové terno jako Punisher to není. Avšak po závěrečné scéně posledního dílu jsem si jistý, že ho na obrazovkách ještě uvidíme a teprve na maximum ukáže, čeho všeho je schopen. Vždyť ho operoval sám velký doktor Oyama, který je v marvelovském univerzu nejznámější odborník na adamantium. Z toho nemůže vzejít nic dobrého. 

Škoda jen trošku utahanějšího začátku. Dostal jsem akční, brutálně dekadentní jízdu plnou zvratů, překvapení a hlavně zábavy, která mne přišpendlila k obrazovce na dva večery a pak bylo po všem.

Ve finále to nepřekonalo druhou sérii, ale rozhodně to je velká lahůdka. A je to opět jiné a ukázalo to, že to jde udělat zase i jinak.

Daredevil – Série 3

Režie: Marc Jobst, Lukas Ettlin, Jennifer Getzinger, Alex G… (více)

Scénář: Erik Oleson, Jim Dunn, Dara Resnik Creasey, Sam Ernst

Kamera: Christopher LaVasseur

Hudba: John Paesano

Hrají: Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Wilson Bethel, Vincent D’Onofrio, Joanne Whalley, Geoffrey Cantor, Jay Ali, Peter McRobbie

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?